Malebnou českou krajinou prechádza motoráčik. Ľudia vo vnútri sedia, rozprávajú sa, alebo naopak mlčia, pokukujú z okien alebo pospávajú. Vlak sa náhle pokazí a strojvodca Miloš musí vystúpiť z vlaku, aby poruchu napravil. Vlak stojaci v miernom spáde sa však samovoľne rozbehne späť do východiskovej stanice a vydesenému Milošovi nezostáva nič iné, len sa poklusom vydať za ním. Cestujúci ocenia, že zase idú, ale čoskoro si uvedomia, že zlým smerom. Hlasno protestujú a dožadujú sa informácií. Kabína rušňovodiča je nepriedušne uzavretá a nikto sa spoza dverí neozýva. Medzi cestujúcimi sa šíria prvé ataky paniky – že by to bol únos, pomsta alebo úplné zlyhanie systému? Kontakt s okolím prostredníctvom mobilných telefónov zlyháva a nepomáha ani zúfalý krik z okien. Cestujúci pomocou brutálnych prostriedkov a poľovníckej pušky otvoria dvere oboch kabín strojvodcu, ale dosiahnu iba potvrdenie svojich najhorších očakávaní, a to – že motoráčik nikto neriadi… (Cinemart SK)

Warhorr

Tohle je ovšem pecka ! Nejlepší česká komedie od Vlastníků. A ono to podobnost s Vlastníky vlastně i má. I tady se vše důležité odehrává na jednom prostoru, tentokrát v jedné vlakové soupravě a i zde jsme svědky několika charakterů. Moderní mamča se žíznivou dcerkou, dotěrná babča, ukecanej instruktor autoškoly, alkoholička, konspirátorskej myslivec, chlapeček všeználek, podivínský dědic pohřebního ústavu a punk-rocková kapela. Ale pozor, to nakonec nebude všechno a možná se ještě někdo další objeví. Akce a absurdní a legrační situace se tu jen střídají. Od dobývání se do kabiny strojvedoucího k myšlence, že vlak jede zpátky kvůli teroristům ve spojitosti z 11.září, to by prostě člověk nevymyslel. Tleskám Havelkovi, dlouho jsem tak nenasmál. Originální, letní a vtipná komedie. ()

petikacka

Tak jsem se podívala znovu a opět mě to pobavilo, možná vlastně ještě víc než poprvé. Bylo to takové mile-bizarní a všechno to umocňovali herci kteří byli skvělí. Takový průřez českým národem a to, že se to fuckt stalo tomu dalo korunu. Nejsou to vlastníci, ale přesto to dokáže pobavit, zraje to jak víno ( doufám :-) ) a vůbec to není blbé...Za mě spokojených 85% ()

Brtniik

Viděl jsem v kině. Film mě docela nadchl a dle reakcí jsem nebyl sám. Ano, byla to komedie, ale tak nějak s využitím ironie a sarkazmu ne "utírání si nosu židlí", jak poslední dobou bývá neblahým zvykem. Kdo chtěl, mohl se i zamyslet. Báječně bylo vystiženo spolkaření a jeho panoptikálnost. Pane Havelko, dost dobrý! Díky. ()

Saur.us

Mimořádně podhodnocené a přitom mimořádně vtipné. Havelka pokračuje ve vlastnickém trendu a opět představuje roztodivné postavičky jako zrcadlo společnosti a geniální humor, často s odkazem na nedávnou událost (což je škoda, protože se vtip za nějakou tu dekátu naprosto vytratí). ()

hakon

Tento vlak se rozjíždí pěkně a celkem dokáže držet i tempo, než vlak zastaví a začne couvat. A tím ztrácí tempo i samotný děj, který postavy nikterak nerozvíjí a neposouvá dál. Takže v celku zábavných postav se stanou karikatury, které šablonitě reagují na nepříznivé situace, které si vlastně dost hloupým způsobem vytváří sami. Konečný výsledek je, že ve filmu není jediný normální charakter a místo z blbce před kamerou si přijdu jak blbec já jako divák, že na něco takového koukám. 4/10 ()

Majkak

Prapodivná směs bizáru, laciné satiry a grotesky s minimem humoru. Společným jmenovatelem povrchnost. Většina postav připomíná neživotné karikatury. S minimem empatie, málokterá postava dovede upoutat divákův zájem o ni jako o člověka. Nakonec vcelku fajn je ta alkoholička. Někdy jsou vyložené lapsy, byť třeba všechny nepoužitelné telefony, tomu rozumím. Ale ten malý kluk, chodící encyklopedie, který vysype detailní technické parametry motoru a brzd, a netuší, jak se ty brzdy použijí, to si scénarista dělá srandu z diváka. Od Vlastníků výrazný propad dolů. ()

sgt.paper

Největší slabina filmu je jeho snažení být něco většího než jen dobrou konverzačkou. Zatímco u Vlastníků se Jiří Havelka snažil (neúspěšně) o přesah do sociálního dramatu, v Mimořádné události se pokouší o politickou satiru. A tím si podkopl nohy. Nejde ani o to, že celá politická linka je nejslabší část filmu. Hlavním problémem je to, že Česká společnost je satirou sama sobě. A tak Jiří Havelka nepřináší humor, který by nějak pojmenovával české neduhy, ale vlastně jen ukazuje reálné události (stejně jako Kancelář Blaník). Divák se tomu sice zasměje, ale relevance takového vtipu v průběhu 20 let bude opravdu velmi nízká. To, že si politik oblékne červený svetr na krizový štáb, což by teda mimochodem vymyslel úplně každý, za pár let už nebude ani vtip. Problém je že takovýchto "aktuálních" odkazů a příběhových linek je ve filmu poměrně dost. V poloze konverzační komedie film naopak funguje skvěle (stejně jako Vlastníci). Havelka se zde sice bohužel nevyhne silně stereotypním postavám (hlavně postava bodrého rasistického myslivce), ale herci je dokáží utáhnout. V konverzační poloze film rychle ubíhá, nedopouští se laciného humoru (až na vyjímky) a dobře vykresluje postavy. Skvěle je v celém filmu používán vizuální humor. Jakmile ale film ztratí kontakt s realitou přestává mít hloubku a stává se jen povrchním sletem scén. I tak je ale Mimořádná událost na české poměry celkem mimořádná. Jen příště by to chtělo krotit ambice a zůstat při zemi. Dát toho divákovi víc není vždy lepší. Jaroslav Plesl byl jako vždycky naprosto excelentní. ()

Eluin

Příjemný český film v tom pozitivním slova smyslu. Navíc pracuje s aktuálními kauzami a poskytuje tak k výpověď o stavu naší ustrašené a zmatené společnosti. ()

Ben Nevis

První úroveň vtipnosti se spoléhá na výběr postaviček, které představují různé charaktery české společnosti. Tady trošku selhává mládež, která dostala nepřirozené dialogy. Scénáristé by měli někdy vyjít mezi lidi. Druhá úroveň se spoléhá na děj a třetí na hlášky. Některé vtípky jsou příliš prvoplánové (Třeba proč paní vytáhla termosku, když v ní nemá pití? Proč strojvedoucí běží celou dobu za vlakem? Běžně běhá maratony? Proč chytré děcko mlčí, když dospělí dělají zjevné blbosti?). Některé scény jsou však provázané brilantně. Zápletka se dala zužitkovat lépe, ale pořád se divák zasměje víckrát než u běžné americké komedie. ()

Olík

„Je ráno, je ráno, nohama stíráš ironii na kolejích“. Porovnávání, s Havelkovou režijní prvotinou, se asi dost dobře nedá vyhnout. A nebude to srovnávačka, z které vyjdou pasažéři samovolně se pohybujícího motoráčku vítězně. Asi mělo jít o satiru, ale místy jsem si připadal, na kurzech vyprávění Zděňka Trošky. Panoptikum zaškatulkovaných postaviček, kterým na rozdíl od vlastníků jejich charaktery nesluší a jsou tlačeni až do extrému. Navíc bych řekl, ne úplně šťastně obsazené s tím, že někteří z herců lehce přehrávají a zbytek přehrává hodně. Taková křečovitá lidová zábava, která má ambice lidovou zábavu přesáhnout a divákovi sdělit něco o stavu současné společnosti. Tvůrci používají jednorázové situace, které vůbec neslouží nějakému celku, ale jenom dokola opakuji již řečené. Když Havelka kromě poukazování na typické vlastnosti národní povahy začne cílit i na politiku či média, vlak mi začne ujíždět víc, než Václavu Koptovi a už ho bohužel nejde zastavit. ()

Lyžař

Na jednu stranu prima a vtipne osvezeni v ceskych filmovych vodach. Spousta vtipu, kde se proste clovek smat musi! Na stranu druhou mi to prislo jako Kamenak. Tzv. dame za sebe serii vtipu a ono si to divaka najde. No a rekl bych, ze objektivni vysledek bude nekde mezi. Ale co, ztraceny cas to nebyl a to je hlavni. ()

Rockerman

Víte co, mě se to líbilo. Je to jeden z těch filmů, který nemá nějaké uzemňující hlášky, ale celou dobu má divák úsměv na rtech (ikdyž ty nelichotivě vypovídají o naší povaze), protože je tu spousta drobných vtípků, žertů a absurdních situací. Někdy film sklouzává až do crazy komedie a to se mi už moc nelíbilo. ()

DannyBoon

¨Máš smůlu, nikdo ti nic nedá. Stejně bysi pak chtěla zase čůrat, pak bys měla zase žízeň, pak zase čůrat, furt dokola.¨ Skvělá hudba. Škoda poslední třetiny. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)