Belle

• Česko Belle (viac)

Majster japonskej animácie Mamoru Hosoda už pred rokmi rozprával o svojej fascinácii starou francúzskou rozprávkou "Kráska a zviera" a vo svojom siedmom filme ju preniesol na plátno. Urobil to však originálnym a rýdzo súčasným spôsobom. Otvára pred nami dva svety, úplne rozdielne a napriek tomu bytostne prepojené. Prvým je japonská dedina, v ktorej plachá a neobratná Suzu prežíva svoj neutíchajúci žiaľ zo smrti matky, ktorá jej vzala schopnosť spievať a odcudzila ju jej otcovi. Druhým je virtuálny svet „U“, do ktorého môže vstúpiť ktokoľvek, začať znova a (možno aj) zmeniť svet. A práve v ňom sa Suzu mení na Belle, znova nachádza svoj hlas a vďaka svojim piesňam plným toho najúprimnejšieho citu sa stáva hviezdou „U“. Okrem obdivovateľov tu ale stretáva aj Zviera, zjazvenú obludu, zápasiacu v bojových umeniach, brutálnu, nespútanú – a samotársku. Spoločne sa vydávajú na cestu dobrodružstva, nebezpečenstva a lásky, na cestu, ktorá odhalí ich skutočné ja. (ASFK)

Snails

Na letošní letní anine od Mamoru Hosody jsem se těšil, ale musím říct, že mě Sobakasu hime spíše zklamala. Veškerá energie při tvorbě filmu šla do animace a hudby, na scénář toho asi moc nezbylo. Příběh postavený na Krásce a zvířeti je totiž plytký a plazí se pomalu, jak vyschlá letní říčka. Ani postava hlavní hrdinky mi nebyla po chuti a rozdíly v jejím chování ve světě reálném a digitálním mi připadaly těžko uvěřitelné. Když si Draka a Pihatou princeznu necháte ujít, tak se vůbec nic nestane. Raději sáhněte po Summer Wars. Viděno v Toho Cinemas Roppongi, 23. 7. 2021. ()

husokachna

Belle mě dokázala štvát svou nedotažeností ve scénáři, zároveň však přikovat do sedačky v písňových pasážích a opulentních nádherně animovaných scénách. Když jsem na začátku ohrnoval nos nad Belle vznášející se na velrybě (=kreslířský klišé, velryby v oblacích), na "závěr" už jsem u podobné scény regulérně ronil slzy a kdyby to skončilo v tento moment, asi bych dal emocionálně nabitý dojatý plný počet. Že se však musela ještě rozseknout jedna z podzápletek, stihl jsem se před koncem vrátit na zem a vystřízlivět. Přes chatrný příběh a scénář dávám čtyři spokojené veleryby, protože Belle je opravdu krásné audiovizuální dílo. Nutno ovšem konzumovat na co největším plátně s co největším zvukem. PS: Písničky, které mnohým vadí, se mi líbily a bez nich byl hodnotil níže... ()

Pawlisman

Jako dobrý, několik originálních prvků, skvělá již standardní animace, ale nějak mi to celé přišlo rozpoluplné a bez nějakého pevného tmelícího prvku / páteře. Celkový dojem nemastný. A je to dlouhé... :( ()

Aurus

3/10. Film má 2 hodiny a já sem skončil v 1 hodině filmu protože to je docela dost velká nuda a už sem u toho třikrát usnul nudou. Někdy tu poslední hodinu dokoukám ale počítám s tím že tak za 2 měsíce. Příběh je zatím nic moc, postavy jsou docela nesympatické, hudba je docela ok, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je docela dobrá. Zatím největší plus filmu je perfektní animace a to je zatím vše. ()

MERKATtv

Nemám rád anime. Jediné ktoré môžem vystáť sú tie ktoré sú ako Ghibli filmy alebo s vizuálne zaujímavou animáciou ako Lupin The Third. Tento film aspoň z plagátu vyzeral, že bude mať zaujímavý príbeh a úžasnú animáciu. Nič s si nezisťoval, sadol som si do kina a začiatok sa mi veľmi páčil. Hej slovenský dabing bol rozporuplný a jedna z hlavných postáv sa absolútne nesnažila ale stále príbeh o dievčati ktoré bolo zlomené a žili dvojitý život bol mrte zaujímavý. Samozrejme to netrvalo dlho a v nejakej tretine keď sa objavila postava Draka film dostal 4 ďalšie dejové linky. Z filmu o dievčati ktoré všetci obdivovali ale nikto nevedel že to je ona (niečo ako Spider-man v podstate) sa stal romantický film/ detektívka/ thriller/ adaptácia krásky a zvieraťa. Kebyže zostanú pri metaverse a postave Suzu tak by to bolo geniálne ale oni sa snažili byť zase edgy a dávať tam vážne témy, prípadne zbytočné pokusy o nejaký vzťah vo filme. Toto nenávidím na anime. Prečo tam museli nacpať také kráska a zviera lovestory? Prečo tam nacpali tak veľmi vážnu tému akou je domáce násilie? Prečo zarzu každý charakter ktorý sa vo filme objavil na konci tak hrozne dôležitý?? Tento film má sklamal, zo skvelého a zaujímavého príbehu sa stal obyčajný klišovitý shitstorm a je mi to ľúto. Film má skvelý zvuk a úžasnú animáciu a naozaj to bolo skvelo spravené ale film je až príliš dlhý a príbeh až zbytočne príliš zložitý. Kebyže je celý film ako prvá tretina tak možno by ho ľudia oveľa viac ospevovali a dokázal by konkurovať Ghibli ale oni sa vydali cestou ktorú majú radi weebovia a tak tu máme príbeh ako z nejakej K-Dramy... ()

Pepe_cz123

Mamoru Hosoda to dokázal. I když to je od tohoto režiséra je Belle moje prvotina, tak můžu říci že ten člověk má talent. A tento film je nádherným příkladem. Nějaké to anime už jsem viděl a tak jsem věděl, co od Belle očekávat. A musím říct že se Belle povedla. Není to ale 10/10 záležitost to ne ale stojí to za to vidět. Ono co se hlavně musí u tohoto filmu vypíchnout tak to že paleta barev je neskutečně pestrá a animace neskutečně kreativní. Střihově též velmi povedená práce. To se velmi povedlo ale film má i své zápory. A tim je třrba postava zvířetr neboli monstra. Zvíře mi přišlo málo prokteslené a co je nejhorši že to zvíře mělo tolik toho potenciálu a tolik málo se ho využilo. To mě dost mrzí. Příběhově to je ale docela dobré až na pár sekvencí a scén. A i když to hodně využívá konceptu ze Disneyovky Kráska a zvíře tak se jedná o prakticky úplně jiný film. Taky mě ale překvapilo vykokupení zvířete který jsem opravdu nečekal a docela mě to dostalo. Takže ano. Belle se vyplatí vidět a myslím že i ten kdo má rád anime nebo se v něj alespoň trochu orientuje buď skrz mangy či seriály, tak by tomu měl dát šsnci. 8/10. ()

SilentMemory

Mega film. Nemyslela som si, že nakoniec vyroním pár sĺz po dlhej dobe pri animáku. Technológie môžu slúžiť pre dobro ako aj pre zlé veci tak ako všetko v čom je ľudský faktor. Je to o ľuďoch. ()

blondboss

Podobné japonské anime snímky mi veľmi nevoňajú, ale tento mal niečo do seba. Mal zaujímavú grafiku, dejovo to bolo typicky japonsky uletené a Hosoda si v zásade splnil svoj sen a originálnym spôsobom zobrazil rozprávku Kráska a zviera, ktorá takto nadobúda nový moderný rozmer. Stále mám ale pocit, že tie japonské animácie sú na jedno kopyto a nejako významne sa neposúvajú. Musím ale uznať, že Japonci vedia z diváka vyžmýkať emócie a to tvorí čiastočný úspech snímku. Takže keď to zhrniem, zaujímavý fantasy počin bez nejakého výrazného drivu, ktorý zaujme. 65 % ()

JackStrange

Neladí to dohromady. Samostatně by se jednotlivé části daly hodnotit lépe, ale je to prostě takové příliš slátené a málo domyšlené. Uměl bych si asi představit pokračování v kterém by se dali všechny ty nitky uspořádat a řádně zakončit, třeba někdy příště. 60% ()

Katakimiku

Hned na začátek chci říct, že se mi moc líbí jak 2D animace normálního světa (vážně je z ní cítit jaké pocity postavy prožívají), tak i super 3D animace využitá ve světě virtuálním, tvořící dohromady pěkný kontrast. Ve filmu se nachází několik vážně vtipných scének/postav, zajímavých myšlenek týkajících se vlivu sociálních sítí a především NAPROSTO úžasných písniček. Nemám k tomu žádnou velkou stížnost, bavilo mě to, jen kdybych teda musela něco vytknout - párkrát se tam objevily akční scény, co do celkové atmosféry úplně neseděly a působilo to tak, že v tu chvíli strašně potřebují (za mě nepotřebují) přidat nějaké drama. 7.7/10 ()

vladi3

s odretymi usami za 4.... skvela vizualna stranka a skvely soundtrack... Inak Kraska a zviera na japonsky sposob.. Viac ma bavila linia skutocneho sveta... ()

sarulefilm

Mamoru Hosoda mě vždy dokáže dojmout. Je to skutečný mistr v tom, co dělá a věřím, že umí diváka zasáhnout. Spojuje překrásnou animaci, vypiplanou do posledního pixelu s emocionální hudbou a originálním příběhem přetékajícím fantazií, ale i soustředěným na vztahy. Od první vteřiny mě to strhlo a okouzlilo. Sice on něj mám oblíbenější filmy, ale přesto si myslím, že Belle je mimořádná a v porovnání s filmy, které jsou promítány spolu s ní v kině, si zaslouží tu plnou hvězdičkovou nálož. ()

SirAduard

Nádherná animační perla s nesmírně líbeznou hudbou, která mě zasáhla přímo do srdce a stále ve mě zanechává pocit naprostého dojetí. Doporučuji! ()

Cirno

Každý režisér si někdy vybere slabou chvilku - a Belle je zatím nejhorším celovečerním filmem Mamoru Hosody, jaký kdy natočil a současně k němu psal scénář. Pokud by to byla prvotina, nebo film natočený někým jiným, pak by se jednalo o průměrnou podívanou, ale od Mamoru Hosody, který režíroval například vynikající Wolf Children, čekám více, než sladkobolnou variaci na jeho předchozí film Summer Wars zkřížený s Kráskou a zvířetem, bohužel prakticky bez soudržného děje a s prvoplánovitými poselstvími. Summer Wars fungovaly, protože ač se odehrávaly ve virtuálním prostoru OZ, dávaly perfektní smysl: divák věděl, kdo je hlavní hrdina, jak funguje OZ, proč hlavní hrdina dělá, co dělá, romantická linka dávala smysl, stejně jako důraz na rodinu (téma rodiny Hosoda naplno zužitkoval ve svých dalších filmech) a zapojení vedlejších postav bylo smysluplné. Emoce vyplývaly přirozeně z děje a jednání postav.  Animace zejména OZ odpovídala roku 2009, ale přesto stačila (vizuální stránka je bohužel tím jediným, v čem je Belle lepší než Letní války). Téměř nic z toho, co dělalo Summer Wars výborným filmem, Belle neobsahuje. Divák sice ví, kdo je hlavní hrdinka, ale neví, jak funguje virtuální realita U a jaké má hranice, jednání Draka nedává smysl, stejně jako jeho lov, romantická linka balancuje na hranici parodie (hlavní hrdinka končí ve friend zóně, zatímco vztah kanoisty a třídní prezidentky připomíná kabuki ve své nejgrotesknější formě), téma rodiny je přítomno ve fragmentech a emoce se z diváků dolují pěveckými čísly a několika scénami, místo aby - jako ve všech ostatních filmech Hosody - vyplývaly přirozeně z děje. Důvodem je podle mne fakt, že scénář k Summer Wars psal Satoko Okudera, zatímco scénář k Belle psal Hosoda sám. Celkový dojem je značně nevyvážený. První třetina filmu nabízí dobrý rozjezd, slibné téma (virtuální identita versus banální realita, fungování na sociální síti a otázka, zda hlavní hrdinka obětuje svou virtuální identitu za záchranu někoho, kdo si ji vlastně nezaslouží). Obsahuje vše, co Hosodu učinilo velkým režisérem. Bohužel po slibném úvodu se scénář a děj kamsi vytrácí a je nahrazen vizuálními efekty a pěveckými čísly (tradiční japonský patos se v nich nezapře). Zajímavé nápady Hosoda tentokrát nerozvíjí a nechá vyvanout (samozvaní strážci zákona i osamělá žena hrající si na dítě nebo úspěšnou hospodyňku měli daleko větší potenciál). Na konci filmu se dostaví už jen náznaky toho, co mělo tvořit většinu filmu. Pokud Belle sklidila čtvrnáctiminutovou ovaci ve stoje v Cannes, pak to vypovídá hodně o nevkusu tamního publika, které muselo vidět evidentně jiný film, než jaký jsem viděl 21. 3. 2022 v kině Scala. Shrnuto, vyjma vizuálních efektů nevidím jediný důvod, proč by měl divák vidět Belle, když má k dispozici Summer Wars, které jsou po všech stránkách lepší. 5 z 10, víc si Belle nezaslouží. P.S.: úvodní prezentace ve Scale k Belle byla jedním slovem příšerná. Dala se odbýt za 10 minut, místo toho trvala 25, ačkoli měla být dynamická; byla statická až hrůza; nevím, co v prezentaci dělal Makoto Šinkai; typická témata v Hosodových filmech nebyla prezentována dobře, ačkoli si stačilo na srovnání vybrat pár příkladů; pokusy o vtipy končily nesmíchem publika. Chápu trému, chápu, že ne všechno vyjde, ale takto už příště opravdu ne. () (menej) (viac)