Belle

• Česko Belle (viac)

Majster japonskej animácie Mamoru Hosoda už pred rokmi rozprával o svojej fascinácii starou francúzskou rozprávkou "Kráska a zviera" a vo svojom siedmom filme ju preniesol na plátno. Urobil to však originálnym a rýdzo súčasným spôsobom. Otvára pred nami dva svety, úplne rozdielne a napriek tomu bytostne prepojené. Prvým je japonská dedina, v ktorej plachá a neobratná Suzu prežíva svoj neutíchajúci žiaľ zo smrti matky, ktorá jej vzala schopnosť spievať a odcudzila ju jej otcovi. Druhým je virtuálny svet „U“, do ktorého môže vstúpiť ktokoľvek, začať znova a (možno aj) zmeniť svet. A práve v ňom sa Suzu mení na Belle, znova nachádza svoj hlas a vďaka svojim piesňam plným toho najúprimnejšieho citu sa stáva hviezdou „U“. Okrem obdivovateľov tu ale stretáva aj Zviera, zjazvenú obludu, zápasiacu v bojových umeniach, brutálnu, nespútanú – a samotársku. Spoločne sa vydávajú na cestu dobrodružstva, nebezpečenstva a lásky, na cestu, ktorá odhalí ich skutočné ja. (ASFK)

silentname

Chvíľku som normálne rozmýšľal, či by som našiel dôvod, pre ktorý "Belle" nedať svoj plný rating. Pretože úprimne sa vždy snažím, aby som ho dával filmom, ktoré ma skutočne o niečo obohatili a priniesli niečo, čo som absolútne nečakal. A musím uznať, že tu sa to podarilo. Mal som pocit, že budem presne vedieť k čomu dospejeme a ako to vo finále dopadne, ale film si svoje prekvapenia rozhodne necháva na správne chvíle. Animácie sú ohromné. Dokonca oceňujem, že film animáciami aj rozlišuje svet "U" a skutočný svet. Kým momentky v realite vyzerajú viac ako klasické anime, scénky vo virtuálnej realite pôsobia ako keby farby viac splývali dokopy a vytvára to skutočne veľmi zaujímavý efekt. Postavy sú skvelé. Mám veľmi rád Suzu, Shinobu je skvelý, Hiroka je veľmi vtipná a Ruka je skrz všetku svoju popularitu veľmi príjemne skromná. A veľmi priateľská. Hudba? Fantastická. Všetky tieto skladby majú dušu, veľmi príjemne sa počúvajú a dotvárajú skutočne celkový obraz príbehu. A potom je tu príbeh. Úprimne poviem, že som od začiatku čakal, že tu budeme mať klasickú love story akú v tomto príbehu poznáme. A že rovnako sa dočkáme aj viet, ktoré už poznáme. Koniec koncov, má to byť nová variácia, potrebné sa držať nejakej kostry. No vo výsledku je treba povedať, že film ma ku koncu absolútne prekvapil. Vôbec som si nemyslel, že sa dočkáme rozuzlenia, akého sme sa dočkali. Nemôžem dokopy ani nič povedať, no toto nie je klasická love story, ktorý poznáme. Príbeh "draka" je v skutočnosti niečo úplne iné a keď som to pochopil, tak ma to úprimne dostalo. Dokonca film ku koncu naberie poriadne grády. So všetkým týmto čo som práve povedal si myslím, že mám tu silného kandidáta na film roka a podľa toho si svoje hodnotenie zaslúži. Hodnotenie: A+ ()

Marius

Od Hosodu je to pre mňa len druhý film, ale ten auteur prístup je tu mimoriadne silný a je veľmi ľahké rozoznať kto ho natočil. A nielen podľa "Time waits for no one" ale i tým, ako na prvý pohľad chaoticky je príbeh vystavaný a ako i treba pekelne pozorne všímať aj najmenšie detaily filmu aby ho bolo možné naplno doceniť. Vyzerá trochu ako Konova Paprika pre teenagerov ale klame to telom, viac než variácia na krásku a zviera je to film o deťoch týraných či už rodičmi alebo ich vlastnými traumami a démonmi a ich eskapizme vo forme sociálnych sietí, kde môžu byť sami sebou (alebo tým čo si myslia, že sú oni sami). Veľmi málo filmov dokáže takto presvedčivo vysvetliť rodičom čo asi ich dieťa prežíva v puberte. A navrch, naprosto perfektná muzika, kde piesne slúžia deju a nie je to len rozkokošené poskakovanie zvieratiek z Disneyoviek ale prežívanie samých seba. Bežte do kina kým to ešte hrajú, lebo ďalšie anime nám do kín pustia možno o desať rokov. 9/10 ()

Pethushka

K příběhu mám výhrady, taky to nemuselo být tak dlouhý a chování postav by mohlo mít víc logiky. Jenže uběhl celý den, a mně se hezký pocit po zhlédnutí rozležel v ještě hezčí, v hlavě mi zní hlavní píseň, promítám si dokola znovu některé scény, a vlastně si uvědomuji, že vidět v kině anime je svým způsobem k nezaplacení. Proto nakonec zvyšuji své hodnocení na čtyři hvězdičky. ()

xxmartinxx

Tak trochu sázka na jistotu, ale vypadá to úžasně a vlastně jsem byl překvapený, jak moc ta fanfic změť motivů zapadne do sebe a něco z ní vyplyne. ()

Jeoffrey

Nový film Mamoru Hosody je podle mě zajímavý. Má to hodně povedenou audiovizuální stránku, která je barevná, okouzlující a zvláštní. Střídá se tu 3D a 2D animace, kdy online svět vypadá prostě jinak jak ten normální a celé to působí sice podivně, ale zároveň poměrně originálně. Pokud jste dočetli až sem, pak věřte, že vám doporučuji se na něj podívat a dál nečtěte, protože je dost možné, že v dalších větách budou SPOILERY!  Ale co ten prý plytký příběh? Musím říct, že mě oslovil. Není to jen nějaká romance ve stylu Krásky a zvířete, jak jsem si původně myslel, jde tu o některá mnohem hlubší a závažnější sociální témata, která jsou dle mého podávána docela srozumitelně, a tak aby diváka oslovila. Ano, možná to v některých okamžicích skřípe a měl jsem chvíle, kdy jsem některým věcem trošku nevěřil, ale líbilo se mi celkové poselství toho všeho, které mě chytlo a získalo si mě. Je to příběh o pochopení toho, proč někdy někteří lidé prostě musí něco udělat, proč je to správné a proč bychom neměli být lhostejní. Je to ukázka toho, že hrdinové jsou ti, kteří se rozhodnou riskovat i když vědí, že jim to nemusí vyjít. Okrajově se to dotýká i dalších témat a problémů, jako je virtuální realita, kde se opět ukazuje, že lidé v reálu nebývají tím, jak se na anonymním prostředí na internetu prezentují. Je to také ukázka toho, jak různě může člověka zasáhnout smutek ze ztráty a v určitém případě i předvedení, jak špatně to může dopadnout, i když za všechno zlé tady vlastně dle mého může jen obyčejný a docela pochopitelný strach. Je zde však i poukázáno na to, kde se dá brát síla v těžkých situacích a co to ta síla lidského ducha vlastně je. Zajímavá byla i postava zdejšího rádoby strážce zákona, nebo rivalky hlavní hrdinky v on-line světě, která tu sice má minimum prostoru, ale i v její lince se dá ledacos najít. Zkrátka pro mě to byl film, který mi opět hodně říkal, jehož hlavní témata jsem, myslím si, pochopil, a i když byl dlouhý a občas se vlekl, tak jsem si ho užil a někdy se na něj klidně podívám znova, protože mě v určitých okamžicích dokázal nalít zdravým optimismem. Zkrátka podle mě je ten příběh dobře napsaný a má co říct, ale jako vždy zmíním, že se možná pletu, protože někdy vidím i to, co tam prý dle ostatních není. 8,1/10 ()

Nevka

Nejsem fanouškem anime, ale tohle mi sedlo. Sice bych nahradil doslovné scény "Kráska a zvíře" a oželel ochránce veřejného pořádku "U", ale jinak jsem si celý příběh i jeho rozplétání opravdu užil. Některé linky by zasloužily větší sofistikovanost a pospolitost, ale i přesto palec jednoznačně nahoru. ()

Anderton

Kráska a zviera zasadená do doby sociálnych sietí znie možno trochu lacno, po istom čase väčšinu divákov chytí a v treťom akte emocionálne rozdrví. Ak vás samozrejme chytím, môže sa stať, že sa v tom virtuálnom svete stratíte. Pre priblíženie ide o niečo v štýle Ready Player One, druhej epizódy Black Mirror a do podobných svetov zasadený klasický príbeh. Stále sa však spoločne so Suzu vraciame do reality, to jest k jej rodine a kamarátkam a do nekompromisnej strednej školy. Je to síce trochu bordel, ale postupne sa film usadí a ten emocionálne silný záver trvá zhruba polhodinu. ()

leila22

Kráska a zviera v digitálnej dobe doplnená o boliestky tínedžerov, ktoré sociálny svet ešte viac umocňuje. Animácia vypiplaná do detailov a dokonca ani pesničky tentokrát nevadili, pretože boli naozaj precítené. Tak správne zahrialo pri srdiečku. ()

MICHAEL73

Pokaždé při vzpomínce na zážitek z tohoto japonského anime se mi svírá hrdlo a klepu se dojetím. Nic takového jsem opravdu nečekal. Takovou velikou explozi emocí najednou při filmového zážitku jsem si nezasloužil. Belle je neuvěřitelně dojemný příběh, který by nejspíše měl být povinný pro každého mladého člověka, který o sobě pochybuje (čili pro všechny). Jedná se o silný příběh o hledání sebe sama ve virtuálním světě, kde všichni žijí v utajení pod přezdívkou a fiktivní podobou. Každopádně naše skutečné já a naše skutečná povaha dokáže tenhle svět obohatit a udržovat v něm věčnou krásu. Nebudu lhát, pár slz se v závěrečné scéně dostavilo a i smíchu bylo v průběhu děje dost. To všechno, co tu jmenuji je ovšem jen malý odvar z tohoto extrémně silného snímku, který považuji za mistrovství nejen animovaného filmu, ale celé kinematografie. Víc takhle osobitých příběhů. Víc takhle procítěných postav a víc takového zpracování. To je mé přání do nového roku. ()

Nach

Vcelku originální verze příběhu Kráska a zvíře, která se rozhodla propojit s filmem Ready Player One a klasickou japonskou Anime. Výsledný mix se mi velice zamlouval a ač tu a tam páchl po klišé romanci, rád si toto dílo někdy zopakuji. 80% ()

M.i.k.e

anime úplně nevyhledávám a od miliónté variace na Krásku a zvíře sem zase tak moc nečekal, ale bez uzardění přiznávám, že tohle mě dostalo. Příběhová rovina odehrávající se v "realitě" mě sice místy iritovala díky chování postav (chápu ale, že tahle expresivita do anime patří), nicméně bohatě mi to vynahrazovala část odehrávající se v realitě virtuální. V ní se hlavní hrdinka Suzu, která si v normálním světě nevěří a stále se ještě nevyrovnala se ztrátou matky, mění v Belle a díky tomu, že místní virtuální realita dokáže rozpoznat a zesílit její vlastnosti, pomůže jí nakonec najít samu sebe a oslovit i další. Roli v tom samozřejmě hraje i "zvíře" což je v běžném světě...no nechám to bez spoilerů. Každopádně to jak je místní svět vymyšlen, kdo je zvířetem a jakou pointu nakonec dokázali tvůrci vymyslet mě chytlo a když k tomu přidám užasnou vizuální stránku, dostal sem mnohem víc než sem se odvážil doufat...80% ()

vydumnica

BELLE je moje prvé zoznámenie sa s anime🙂 a ďakujem užívateľke Danikaa za inšpiráciu :-). Je to tak trochu netradičné poňatie klasického príbehu Kráska a zviera vo virtuálnom svete, kde sa tichá a uzavretá študentka Suzu stáva odvážnou a úspešnou speváčkou Belle. Viac ako virtuálny svet ma bavil ten reálny, vzťah otca a dcéry tu mohol dostať trošku viac priestoru. Animácia je veľmi pekná a urobená zaujímavým štýlom, príbeh je dostatočne pútavý, postavy sú zaujímavé a pesničky tiež fajn, no trošičku ich tu bolo až veľa. Najväčšie nedostatky sú podľa mňa v scenári, myslím si, že fungovanie virtuálnej reality tu nie je až tak dobre vysvetlené, aspoň ja som v tom nemala úplne jasno, napríklad že prečo bol "drak" nebezpečný alebo prečo Belle tam bola taká dôležitá, atď. Tiež ten koniec bol z môjho pohľadu VEĽMI nereálny, ale v animovanom filme to môžem prepáčiť :-). Tento film by vlastne mohol byť aj takým ponaučením pre mládež, aby sa príliš neupínala na virtuálny svet sociálnych sietí, ale radšej ŽILA ten svoj SKUTOČNÝ život. Och, aká som šťastná, že keď som bola vo veku Suzu ja, nijaké sociálne siete vtedy neboli!!! SPOILER: Našla som tu aj istú symboliku. Suzu prišla o svoju mamu, ktorá chcela pomôcť niekomu inému a sama pritom prišla o život. Na konci uteká Suzu niekoho zachrániť, sama pritom riskuje a vrhá sa do nebezpečenstva! Aj tak si myslím, že sa jej mohlo niečo zle stať a nemala ísť sama (!!!) ale je to anime, tak povedzme no. A hľadať niekoho ako ihlu v kope sena, to sú práve tiež tie diery v scenári - nie celkom domyslené. Tu SPOILER KONČÍ. 75%. Dodatok: Neviem prečo, ale videlo sa mi to málo japonské😄, každopádne som rada, že som si to pozrela. [verzia v anglickom jazyku]. ()

Lanark

Animačně naprosto vypiplané. U některých krátkých záběrů bez postav jsem reálně přemýšlel, jestli tvůrci nešvindlovali a nejedná se o reálnou scénu. Obrazová kompozice je vychytaná a promyšlená do nejmenšího detailu, což se bohužel úplně nedá říct o ději a vztazích jednotlivých postav. Gradace k velkolepému finále místy působí zbytečně utahaně a doslovně. Chápu, že Mamoru vložil do filmu veškeré své schopnosti a emoce, ale v příběhu o lásce a intimitě nelze říci doslovně vše, aby to zároveň nepůsobilo strojeně a jako citové vydírání. Na konci dne jsem to však Mamorovi vše zbaštil i s navijákem a závěrečnou píseň jsem si broukal ještě několik dní. ()

Ryuuhei

Na film Belle jsem se celkem těšil. Naštěstí jsem ho nestihl v kině a tak jsem se mohl kouknout na exkluzivní premiéru rovnou na Animefestu. Lidi mě vyděsili tím, že jde o 3D anime, což byla pravda jen v onom virtuálním světě U, okolo nějž se točil děj. Mimo to šlo o klasicky kreslenou Hosodovku, která si vskutku brala své kořenové téma z klasiky Krásky a zvířete, ale v úplně jiném kontextu a se závažným zvratem v poslední třetině. Co se mi nelíbilo, tak nelogické fungování oné technologie, která má člověku umožnit pohybovat se ve virtuálním světě jen za pomoci mobilního telefonu a bizarních sluchátek. Nepochopil jsem, zda je to něco ve stylu Nerve Gearu ze Sword Art Online, či spíš virtuální reality v Ready Player One. Nebylo ohledně tohoto nic vysvětleno, nic přiblíženo. Oba světy fungovaly samostatně a o to méně jsem chápal, jak teda může hrdinka běžet a zároveň se soustředit na hru, aniž by to po pár krocích nestočila do nejbližší škarpy. Příběh sám o sobě celkem dobrý a emotivní, tvrdím si říct. Ale nesmyslná technologie a děsivě protahovaný závěr alespoň v mém hodnocení ubírá nejméně na dvou hvězdách. /// Viděno na Animefestu 2022. ()

Cushing

Já starej urboomer to sotva kapíroval, ale dcerka 10 let to zblajzla. The next generation. Ono to působí jako výstřih ze seriálu, ne jako kompaktní film. ()

blackJag

Jak se k nám do kina dostane animé, jdu na to! Nic si nezjišťuji a prostě jdu. Ještě se nestalo, že bych byl zklamaný, vždy jde o velmi zajímavé pokoukání s originálními prvky, na to se prostě západní střední proud nechytá. Ani omylem :) Když ale BELLE začala, říkal jsem si, že jsem si možná mohl zjistit, o co že tu kráčí... Začalo to trošku infantilně, vypadalo to jako výhradní produkt pro pubescentní publikum, chvilkami mě asi braly i mrákoty, ale s trochou trpělivosti se dalo dojít k zajímavým emocím. Zjištění, že jde o dílo, které vlastně nápaditě reflektuje dnešní svět a některé jeho problémy mě příjemně překvapilo. 70% ()

psychoJoa

Animace je skvělá, písničky podmanivé… ale příběh?? Co to jako bylo? Tak plytké, nelogické… někdy až trapné a prostě úsměvé… ten příběh to pohřbil. Film byl dost dlouhý na to, aby se mohl věnovat většímu budování vztahů (ať už přátelských nebo rodinných), ale nějak se to nestihlo. Neumím si pomoct, ale i kvůli tomu na mě film prostě nezapůsobil a neuměla jsem mu věřit. Závěrečné téma domácího násilí pak byl hodně velký bizár… a rozhodně to nevyznělo seriózně, ale spíš trapně a parodicky (především ona “záchrana”). Fakt nevím, o čem film měl být, ale kromě animace a hudby byl pro mě o ničem - a to je prostě škoda a zklamání. ()

Danikaa

Pastva pre oči a balzam pre dušu tento film. Krásny narodeninový darček. Som rada, že som to videla s titulkami a nie nadabované. Vidieť tento film na veľkom plátne, musí byť úžasný zážitok. Hudba a pesničky = čerešnička na torte. Príbehy postáv s ich problémami a láskami v reálnom živote ako aj únik Suzu do virtuálneho sveta "U", kde nájde samu seba a silu žiť, je neskutočne krásny. Občas sa pousmejete, občas sa vám rozostrí zrak, prekvapujúci záver doslova hreje pri srdci. ()

Asmodin

Film je krásný, přesto že se nejedná o pohádku. Vede mnoho lidí k zamyšlení kolik je dětí, které trpí ve svých rodinách nebo žen, bojících se svého partnera nebo seniorů bojících se vlastních dětí. I přesto, že to někteří lidé vědí, tak stejně nepomohou nebo nemohou pomoci. To je Vám platný, když dostáváte ránu za ranou. Jistotou Vám musí být jen to, že státem schválený nářez si nejspíš zasloužíte, aniž byste věděli proč. Nejspíš se jen někdo blbě vyspal. Sice je hlavní hrdinkou zpěvačka, ale bez hudebních vsuvek by film byl lepší a ani celkově soundtrack ve mně nic nezanechal. ()