Kde raky spievajú

• Česko Kde zpívají raci (viac)

Tajomná dráma natočená podľa celosvetovo úspešného knižného bestselleru „Kde raky spievajú“ z pera spisovateľky Delie Owens, rozpráva príbeh o mladej žene Kyi, ktorú v detstve opustila celá jej rodina a až do dospelosti vyrastala sama v nebezpečných močiaroch Severnej Karoliny. Celé roky sa šírili v pokojnom mestečku Barkley Cove strašidelné historky o „Dievčati z močiara“, ktoré izolovali Kyu od miestnej komunity. Keď sa v Kyinom živote objavia dvaja mladí muži z mesta, začne sa postupne otvárať novému, neznámemu svetu. Lenže vo chvíli, keď v mestečku dôjde k vražde jedného z nich, miestna komunita ju bezdôvodne označí za hlavnú podozrivú... (Itafilm)

oli009

Kdyby "Raci" ubrali na romantické lince a nabídli víc drama v soudní síni spojeného se studií maloměšťácké jinakost neodpouštějící komunity, tak by si určitě zasloužili plné hodnocení. V téhle podobě se jedná spíš o nadprůměrně kvalitní podívanou odehrávající se v neokoukaném avšak oku lahodícím prostředí se závěrem, který mě sice bavil, ale mám vážné trable se s ním smířit. ()

čmelda5

Bohužel se nevyhnu srovnání s knihou, kterou považuji za jednu z nejhezčích, jakou jsem kdy četla (a zařadila se mezi moje srdcovky). Samozřejmě, že v knize jsou popsány nejen pocity a povaha hlavní hrdinky stonásobně podrobněji, hlavně její vztah k rodné bažině a celkově k přírodě. To se prostě do filmu přenáší těžko. Nemůžu ale vůbec říct, že by mě film nějak zklamal. Líbil se mi moc, všechno důležité v něm bylo, úžasné záběry bažiny a přírody kolem, herci vybráni skvěle. Krásný film, který se ale určitě bude líbit více lidem, kteří neznají předlohu. ()

Daiker

Čekal jsem kriminální drama, ale bylo to spíš romantické drama...... Příběh jak z červené knihovny.... Jedna holka z bažin, o kterou se zajímají dva modelové, kteří jsou náhodou poblíž mokřin.... Zločin hraje jen vedlejší roli...... Prostředí je krásné a nahrává romantickému příběhu, který se však zvrhne a jeden z nápadníku je zavražděn ..... Je to dobře natočené, postavy sympatické a kdo má rád romantické dramata s nádechem zločinu, bude spokojený..... ()

Cruchot

Knihu jsem nečetl, takže jsem byl ušetřen všemožného srovnávání a očekávání. A mohl si užít film, o jehož ději jsem moc předem nevěděl. To, co jsem věděl předem a co bylo asi hlavním důvodem, proč jsem se na film podíval, bylo jméno hlavní představitelky. Daisy Edgar-Jones je pro mě objevem tohoto roku a když už pro nic jiného, tak kvůli ní stojí za to film shlédnout. To, jak se jí podařilo ztvárnit plachou, křehkou a přesto vnitřně silnou hlavní hrdinku, volá po pozornosti odborníků vyhlašujících všemožné herecké ceny. Za vypíchnutí stojí i výtečná výprava, práce kamery, hudba a vůbec celé vizuálno. Takže i přes oprávněné výhrady, které se týkají určitých dějových klišé, se na film (a zvlášť na jeho ústřední představitelku) prostě pěkně dívá. Za mě rozhodně palec nahoru. ()

Kingjiri

Zajímavej mix romantiky a dramatu s příměsí mysteriózna, kterej překvapivě obstojně fungoval ve všech svejch polohách. Jedinou výraznější vadou na kráse byl zdlouhavejší úvod, kdy jsem se načekal, než příběh nabral solidní spád a biják si tak získal mojí plnou pozornost. Jinak jsem byl spokojenej a nemám moc co vytknout. Příběh jako celek se docela poved, výprava do mokřin pomáhala dokreslovat neobvyklou a lehce mysteriózní atmosféru a herecká stránka nebyla vůbec špatná. Díky zajímavýmu pojetí jsem ani nijak extra nevnímal samotnej námět, kterej byl občas jak z červený knihovny. Když už romantiku, tak aspoň takovouhle originálnější, tři silnější hvězdy. ()

tomik99

Bál jsem se pomalejšího tempa a měl jsem strach, že se v průběhu filmu začnu nudit. Nestalo se to a děj mě dokázal do sebe vtáhnout. I když se příběh odehrává v minulém století, je i dnes k zamyšlení, zda dokáže v 21. století někdo takto izolovaně žít. Holka z bažiny má svůj vlastní svět a jakýkoliv návštěvník z „normálního“ světa se na ni musí dívat přes prsty, i když holka vlastně nedělá nic špatně a možná si život vychutnává víc než většina z nás. Soudní proces je skvěle prolínán s flashbacky, kdy se postupně dozvídáme, co přesně se stalo. Nevinný výraz a střídmý herecký výkon Daisy Edgar-Jones rozhodně celému projektu pomohl, o to víc zapůsobí závěrečné odhalení v poslední třetině filmu. Za mě byla malinko zbytečná úplně poslední scéna, která trošku narušila moment z celého závěru a vlastně už i tak neměla na nic vliv. Ukázat smrt hlavní postavy bylo zbytečné. I tak mě ale celý film příjemně překvapil, potěšilo i nekomerční herecké obsazení. ()

tavlas

Recenze od kleopatry je přesná.  Jen bych doplnil, že ve filmu oproti knize neni vůbec vysvětleno, proč  se otec takhle chová. PTSP je odpověď.  Další věc,  která  je oproti knize jiná, že právě  její  otec,ve chvílích střízlivosti, Kyu bral na výlety a naučil jí o bažině spoustu věcí.  Mrzí  mě,  že jejího otce vykreslily jako opilce a násilníka bez důvodu. Další  věc,  láska je v tomto příběhu důležitá, ale neni to nosna látka příběhu. Kniha je o lásce k životu a přírodě. Režisérka a scénáristka d toho prostě udělaly červenou  knihovnu. Úryvek  z knihy: Pro biologii je dobro a zlo stejnou barvou, jen viděnou v různém světle. P.S. Daisy Edgar-Jones, je prostě skvělá. ()

Maximilianus

Filmovo zjednodušený knižný príbeh. Musím ale uznať, že bol spracovaný veľmi umne a všetko dôležité z knihy tam bolo, takže to malo hlavu aj pätu a aj trochu toho napätia z očakávania,  ako to všetko dopadne. Tak ako kniha mi však ani film príbehovo nepripadá výnimočne zaujímavý a netradičný. 7/10. ()

samkko

6/10 samozřejmě s knihou se to nedá ani z dálky srovnávat, ale na nějaký ten nudný večer je to dostačující. Čekal jsem víc ale hlavně od hlavní herečky, která mě docela překvapila ve svém předchozím filmu Fresh, a díky kterému jsem si řek, že má Daisy před sebou zářnou budoucnost. Dnes mám ale už pochyby, protože i když zde hrála, na poměry scénáře docela dobře, mě to nestačilo. Olivia Newman své řemeslo v rukávu zatím moc nemá, byť je to její druhý film, mým názorem je, že si vybrala až moc velké sousto, které režisérský amatér prostě není schopen dovést do patřičného stavu geniality, v jakém se nachází knižní předloha. Škoda, ale na druhou stranu to hezky uteklo, a postavy (hrané méně známými herci) byly překvapivě sympatické. ()

John80

Príbeh ženy samotársky žijúcej v bazinach ,ktorá príde v utlom veku o svoju rodinu, následne vyšetrovanie vraždy, dej filmu je zo života a mierne v jeho začiatkoch mi pripomínal film Nell s Jodie Foster 4* ()

Likan7

Pěkný příběh o vyvrhelovi, který se snaží přežít a najít si místo ve světě. V jádru klasický příběh, který je ale zajímavě ozvláštněný místem a příběhem holky samotné. Literárně to asi lépe drží pospolu, filmově to ale už tak dobré není. Koncept vyprávění je fajn, ale scénář mi tady přišel úplně šílený. S lepší péčí, či předlohou (ta je ale prý víc zaměřená na samotu a smutek Kyi samotné) to mohlo být skvostné drama. Takhle je to něco mezi šílenou romantikou a ne moc povodeným dramatem. ()

gemi

Krásný příběh, který umí vyvolat emoce a je dobře dramaturgicky vystavěný. Je to romance, ale rozhodně ne bezduchá soap opera. Nenudí. Graduje. Až do (uspokojivého) konce. ()

mira.l

Knihu neznám, tím bych začal, nedokážu tudíž posoudit, zda i tady platí, že je lepší než film. Na začátku mě trochu překvapil v té krásné bažinaté krajině ten viditelně "digitální" pták, to vypadalo dost divně. Ale pak jsem se nechal do bažin vtáhnout. V průběhu filmu se střídaly takové pocity někde mezi dvěma a pěti hvězdama. Už zpočátku mě trochu překvapil ten exodus celé rodiny, malých dětí (kam asi tak samy šly??), následně rodičů, kteří tam nechají malou Kyu samotnou uprostřed bažin a lesů. Jak fungoval v šedesátkách americký sociální systém, nevím, a přijde mi dost divné, že by třeba i okolí nechalo takové dítě úplně samotné, taková divočina to zase nebyla. Pak se objeví jeden nebožtík, o kterém se postupně dovídáme, co s ním měla Kya společného, a širému okolí se náramně hodí obvinit z jeho vraždy právě "tu holku z bažin", protože odmala přece byla taková nějaká jiná. To, že není vlastně vůbec jasné, že se o nějakou vraždu jednalo, je tak nějak detail. Divák je tak svědkem takového docela bizarního procesu, kde už se skoro váže smyčka na provaze a staví šibenice. Zároveň ale nahlíží do hloubi citlivé duše jedné plaché bytosti s výjimečným výtvarným talentem, která je nejradši sama na loďce uprostřed močálovité krajiny. Nakonec s pomocí šikovného právníka, který Kyu zná odmala, se jí podaří osvobodit, abych to zkrátil:). Že se nenašla jedna osobní věc mrtvého, to se taky nějak udělalo... do ztracena. Přísně vzato ten příběh není nic moc světoborného, Kyu v pár záběrech vidíme až do konce jejích dnů, které prožila v milované bažinaté domovině, ovšem na konci je divákovi nabídnuta scéna, která dává tušit, jak to asi celé bylo. Upřímně jsem si myslel, že si z toho sednu na zadek víc. Celé by to bylo na takové velmi slušné tři *, ale na závěrečné čtyři to vytáhl především vizuál (některé záběry jak z dokumentu NG, nad tím digiptákem na začátku přimhouřím oko:) ), výkon představitelky Kyi, na kterou byla radost koukat a v neposlední řadě závěrečné titulky, resp. při nich běžící skladba „Carolina“ od Taylor Swift, která tomu dala docela zajímavou přidanou hodnotu. ()

alba

Vizuálne krásny film. Tie obrazy prírody, ktoré sa vyskytovali hneď od začiatku filmu, sa nenachádzajú ani v niektorých dokumentoch o prírode. Úvod, pravdepodobne inšpirovaný knihou, bol poetický, umelecký. Hlavná hrdinka pôsobí na vás od začiatku do konca intelektuálne, čo je v úplnom kontraste s tým, ako ju vnímajú všetci obyvatelia mesta, na ktorého okraji sama býva. Ide o príbeh dievčaťa, ženy, ktorá je taká voľná, slobodná ako sama príroda, ale má v sebe viac ľudskosti a morálky ako ľudia z mesta. Niektoré scény mi prišli príliš dramatické a prehnané, no hádam, vychádzali z knižnej predlohy. Miestami som mala pocit, že film je príliš dlhý na to, že ide o vzťah jednej ženy k dvom mužom. V prvej hodine ide o vzťah k jednému a v druhej o vzťah k druhému. Keby bol film viac dynamický a neboli by v ňom niektoré scény, zanechal by lepší dojem. No napriek tomu je to silný film, nad ktorým sa zamyslíte a na ktorý si aj po dlhšom čase spomeniete. ()

Stillborn83

Popravde, neviem, čo má tento film s mystery drámu, ale okej. Na môj vkus až príliš sladučká romanca bez nejakého väčšieho prekvapenia. Film samozrejme remeselne zvládnutý výborne s nádhernými exteriérmi, ale život malej a osamotenej Kye bol zobrazený veľmi idylicky, takisto akoby sa filmári snažili zobraziť len to pekné v bažinách (čo istotne ani zďaleka nie je). Predpokladám, že v knihe je celý príbeh zobrazený detailnejšie. Celé to zachraňovala vychádzajúca hviezda Daisy Edgar-Jones (super, že pri milostných scénach neukázala nič zo svojho tela), lebo popravde s výnimkou Davida Strathairna v úlohe jej obhajcu boli všetky mužské postavy vrcholne nesympatické. ()

movemat

Horká romantika v kriminálnom šate. Casting nie príliš známi, no mimoriadne dobrý. Ale neuškodilo by tomu prestrihanie o aspoň 20 minút, najmä v prvej polovičke. ()

papadoce

Tak táto kniha môže byť naozaj dobrá. Moja Láska hovorí, že knihy sú väčšinou lepšie než filmy. Neviem si ani predstaviť akou samotou a opustením si dievčatko muselo prejsť. Na film Kde raky spievajú som sa tešil zhruba asi ako na Duchov Inisherinu. Myslím, že hlavným posolstvom nie je samotná inakosť dievčiny v porovnaní s “normálnou” väčšinou, ani to, že žila sama v bažine a už vôbec nie súdny proces. Posolstvom je, že niekto v bažine žije a niekto bažinou je, alebo má srdce plné bahna. Dievča z bažín bola plachá, ale neskutočne vnímavá a silná osôbka, ktorej osud nadelil od útleho detstva neskutočný kríž. Opustil ju prakticky každý kto ju mal chrániť a ľúbiť. A keď neskôr stretla spriaznenú dušu, vzal jej ju “normálny” svet. Ten druhý vzťah bol úplne zlý a to ako bol znázornený ich intímny život bola celkom sila. Mala od neho odísť hneď. Nikdy si ju nevážil. To čo jej nakoniec urobil bolo cez všetky čiary. Kya jednoducho nemala šťastie. Ten prvý partner ju skutočne ľúbil, no v dôležitom momente ich rozdelili svety z ktorých pochádzali. Je na nás, aby sme v najťažších chvíľach našli porozumenie, odpustenie a silu, namiesto odlúčenia. Knihu si dám na zoznam. Potrvá mi kým sa k nej dostanem. Filmu dávam 3,5 s konštatovaním, že ďalší Inisherin sa nekonal. “Chcete, abych žadonila o život? To já neudělám. Ne. Já se jim napospas nevydám. Ať se rozhodnou. Nebudou ale rozhodovat o mně. Naopak …… Soudí sami sebe.” Potešil ma záver, ktorý síce bol ako z červenej knižnice, ale oni to našli. Našli porozumenie, odpustenie a silu. To je to na čom záleží. Tento film by som chcel vidiet ešte raz s tebou. ()

Startuje týden nejúspěšnějších filmů

Startuje týden nejúspěšnějších filmů