Ako si nezobrať princeznú

(TV film)
  • Česko Jak si nevzít princeznu (viac)
TV spot

Vianočná komediálna rozprávka o princovi Leopoldovi a princeznej Jozefíne, ktorí sa postavili osudu a rozhodli sa, že svadba nebude. Ako si nezobrať princeznú je komediálny príbeh o cestovaní v čase, ale aj o tom, že človek nemá svoj osud iba vo svojich rukách. Leopold a Jozefína si k sebe nevedia nájsť cestu, spojí ich dobrodružný výlet do budúcnosti, ktorý sa razom zvrtne sa nebezpečný boj o život a kráľovstvo. Ako to už v rozprávkach býva, napokon sa všetko na dobré obráti. (RTVS)

Necrotongue

Zpočátku jsem měl z pohádky krajně nedobrý pocit. Obával jsem se, že tvůrci podlehli současným pošahaným trendům, protože desetiletý princ budil dojem nevyhraněného pohlaví, princezna v téže době vypadala na drsňačku, která bude v lese pro zábavu ukopávat k smrti medvědy, a princův sloh při psaní deníku mi ostře připomněl Kvída z Báječných let pod psa. Později se všechno tak nějak srovnalo, ale přestože jsem už viděl mnohem horší záležitosti, negativa přece jen převládla. Nebavilo mě obsazení obou hlavních rolí a myslím, že námět mohl být zpracován mnohem lepším způsobem, takhle mi přišel jako velmi nevyužitý. ()

argenson

Jsem si původně říkal, že cestování v čase je pro děti docela těžkej oříšek, aby to mohly pobrat. Jenomže děti v sobě nemají ten komplikovanej přístup nás velkejch, co se šťáráme v logice příběhu. Takže za mě obstojná a zábavná pohádka. Když pominu fakt otřesnej dabing německý královny. Z trojice sudiček nejvíc bavila upjatá Kolářová. ()

Padme_Anakin

Pro mě bezproblémově koukatelné, příběh prince Leopolda a princezny Josefíny, kteří se vzpouzejí osudu a chtějí obejít věštbu sudiček, je úsměvný, za pochvalu určitě stojí krásná výprava, úchvatné lokality a herecký ansámbl mi byl sympatický.. Takže u mě dobrý, pěkné tři hvězdy.. ()

griff

Buď stárnu a měkne mi mozek, nebo to tentokrát bylo výrazně lepší než předchozí roky. Smála jsem se, udrželo to mou pozornost a postavy byly vesměs docela sympatické. Včetně těch dvou hlavních, což se už vůbec nestává. Jen královna nemusela být dabovaná a ještě blbě a bylo by to akoro dokonalé. ()

zdepapepa

Chudší bratříček filmu Princezna zakletá v čase. Či spíše jiná (nižší) liga. Což mi přijde takové "dávej pozor, co si přeješ", protože jsem si tenkrát přál věci typu "záměna těl, fantastická cesta do těla, dvojníci, klonování, cestování v čase, paralelní světy, svět je jen virtuální realita, atd." Cestování v čase je sice téma vděčné, ale dost obtížné na napsání. Místní vzpomínají na Shreka, já si vzpomněl na Zpátky do budoucnosti 2. Postavy měly dobrý potenciál, ale promarněné - ústřední dvojice měla perfektně našlápnuto na mnou oblíbené enemies to lovers (zejména v dětských scénách). Padouši by mohli být také efektivnější a ne v samém závěru "stroj času" klidně půjčit hlavním hrdinům. Promarněné byly i postavy sudiček, pokud člověk ví vše, co se stalo a stane, tak se z toho dá vyždímat i víc. Možná by neškodilo přenechat post vánočně-pohádkového režiséra někomu novému. Cením efekty bran a neotřelou podobu princezny, což je evidentně ostatním lidem spíše trnem v patě. ()

Lukrecie

Mě to prostě nebavilo. Něco tam nefunguje a je toho víc, především slabý scénář. Pohádce nevěřím. Zlatá loňská O vánoční hvězdě. Jediný, kdo mě velmi potěšil byla Anička Fialová a moc jí to slušelo. Za mě 53% opravdu nadhodnocené. Když jsou zde kvalitní pohádky, co mají třeba 40%. ()

SonGokussj

Jedna z mála vánočních pohádek, u které jsem se i občas usmál. Pár vtipů tam opravdu trefili. Jen bylo ve chvíli "co takhle jít do minulosti" jasné, o čem celý film bude a jak skončí. Nejvíc jsem trpěl nad neschopností stráže a přehrávání a idiocii pár postav "Maminko! Co prosím? Já nejsem žádná vaše maminka" a tak... Poté, co ze stejné věci nařkne svou slečnu... Ale když se na to dívám objektivně, jako vánoční pohádka - proč ne :-) Stargate? 55 % ()

Pierre

Janákovy pohádky se v minulosti ukázaly jako jistota toho, že to bude mít  většinou alespoň minimální kvalitu, a nebude se konat průser typu Kouzelníka Žita, nedej bože Slíbené princezny. To se  podařilo zachovat i v tomto případě. Já mám pohádky celkem rád, jsem zvědavý i na ty nové a shovívavý k tomu, že se toho už moc nového v tomto žánru vymyslet nedá. Moc rád jsem se k nové konečně usadil.  Hlavně pvní půlka dobrý, bavil jsem se. Ve druhé se děj zasekne v prostředí zříceniny v lese, které  sice přinese pár úsměvných momentů, ale na pohádku působí poněkud ušmudlaně.  Cestování v čase taky fajn hlavně zpočátku,  ale pak jsem musel trochu dát za pravdu i těm komentářům, kterým jsem se původně vysmíval typu ,,že se vtom musely děti ztrácet." Trochu se ztratilo i věčně dítě. Proč bylo potřeba na těch pár štěků tahat na královnu Němku, a pak ji takhle nepřirozeně nadabovat, je vyčerpávající otázka. Ale velmi se mi líbilo hvězdné trio sudiček v podání paní Janžurové+Kolářové+Konvalinkové. To sem dalo hodně svěžího vzduchu. Jako vyhlášený odborník na kostýmy ale musím konstatovat, že ekonomická krize už zřejme  postihla i ČT, protože i princ s princeznou mají nějaké pořádné kostýmy jen na začátku, a na konci, to co nosí po celý zbytek filmu je celkem hrůza.  Naštěstí to zde není tak důležité.Marek Adamzcyk je fajn, a pro Annu Fialovou mám od  První republiky, a Zahradnictví celkem slabost. Na víc i skvěle zpívá (viz. krásný song právě k Zahradnictví). Takže je asi jasné, že tady nebudu objektivní, a řeknu, že to bylo super.:D Mohla pravda dostat lichotivější kostým místo těch hader, a větší prostor se předvést, ale i tak byla osvěžující roztomile protivnou princeznou a jejich jiskření s Markem fungovalo, dobře se mi na ty dva koukalo. Vynahradili tu chybějící romantiku ve scénáři, závěrečný spontánní polibek byl  super, připomněl mi, proč mám rád pohádky, Vánoce.... proč rád dýchám kyslík a tak.  Za něj, první půlku, sudičky, hlavní duo a to cukroví, co jsem z toho spořádal dodávám slabší čtvrtou hvězdu. ()

UncleG

... S podtitulem "Jak (ne)napsat scénář a (ne)natočit dobrou pohádku". Hele, základní pravidlo scenáristiky zní: Když neumíš psát, tak se nepouštěj do časových smyček. Protože nejspíš nedokážeš napsat nic, co by alespoň částečně dávalo smysl... A druhý základní pravidlo scenáristiky zní: Nevysvětluj. Nevysvětluj kam se jde a co se tam bude dělat - a pak se tam jde a udělá se to. Navíc mě dost drásala prázdná snaha o "dramatičnost", tam kde prostě nebyla - děje se nám před očima pořád něco spěšného a nervního za dramatické hudby, lidé křičí a pobíhají a pak se při příležitosti významného dějového zvratu zastaví a hovoří.  A takhle pořád dokola, dokud ze všeho toho očekávání velké akce nezemdlíme zklamáním. ()

blackrain

Nápad s cestováním časem nebyl vůbec špatný. Hlavní dvojice byla bohužel nemastná a neslaná. Nejzajímavější byly postavy ve vedlejších rolích, třeba velitel stráže a jeho synek. No, a trojice sudiček taky nebyla úplně marná. Svému osudu nikdo neunikne, i kdyby se snažil sebevíc. ()

suicide

Perfektně jsem se bavil. No co, že děj nebyl až tak složitý, je to pohádka. A naopak, na poměry českých pohádek byl složitý až až. I ty postavy měly nějakou uvěřitelnost a jiskru, byly živé. ()

italka63

Patrik Děrgel mne vždycky dostane, jak mu jde hrát tyhle popletené postavy. Ale stejně nejlepší bylo ve zcela jiné pohádce jeho Dobrý deeen... Tuto bych zcela nezatracovala, byla trochu jiná, inovativní, sudičky skvělé, lokace dobré, neurazí, nenadchne. Tak ty tři hvězdičky vidím tak akorát. ()

topi

Tak nevím. Pro děcka je to moc složitý a přeplácaný, že pochybuju, že z toho něco měly. Adymczyk a Fialová jako princ a princezna byli otřesní a nějaká chemie mezi nimi absolutně nefungovala. Tři sudičky v podání Janžurová, Konvalinková a Kolářová byly nesympatický báby, které měly být zřejmě humornou vsuvkou, leč nebylo to tak. Vůbec celkové obsazení stálo za starou belu, ani jednu sympatickou postavu či tvář jsem nepochytil. Karel Janák jako režisér opět klesnul na dno, ze kterého se už vyhrabával loňskou štědrovečerní pohádkou "O vánoční hvězdě", která byla docela koukatelná. Už by měl někdo vánoční pohádky začít točit místo Janáka, jenže je vlastně otázka kdo. Tahle zprzněná "pohádka" už dnes skončila v propadlišti dějin a nikdo si na ní za chvíli ani nevzpomene. ()

slunicko2

Další štědrovečerní pohádková hrůza. 1)  Vidíme setrvalý nešvar českých pohádek - neúctu k autoritám. Pojem, který vystihuje většinu postav, je přitroublost. Vládci jsou přitroublí, sudičky jsou přitroublé, stejně tak i záporáci. Kněz vypadá, jakoby sem zabloudil z Troškových filmových vesniček. Nejhorší jsou dvě hlavní postavy, které jsou vyloženě blbé._____ 2)  Příznačná je setrvalá nuda, která provází diváka od začátku až do konce._____ 3)  Hrátky s časem jsou silně nedomyšlené a dějové zvraty absurdní._____ 4)  Ale sudičky úpící ve vězení jsem ještě neviděl, to je tedy fakt._____ 5)  Abych jen neodsuzoval... Výprava byla příjemná, ohávení postav působivé a 34letému Marku Adamczykovi (princ) to slušelo. Stačí to však? ()

Helo

Asi i ne úplně  zasloužený 3 hvězdy, ale stejně je sem prdnu, protože v ranku štědrovečerních pohádek bych tuhle zařadil spíš k tý lepší (o hodně menší (matematik ve mně mi právě dává pár facek)) polovině. Nápad lze sice považovat za originální, ale to jen do tý doby, dokud se držíme v žánru pohádek - pokud mi nějaká jiná s touhle zápletkou neunikla - romantická linka pak už bere klasický, např. shrekovský klišé, a nepracuje s ním úplně chemikálně dobře. Avšak kolem a kolem to vlastně nepůsobí úplně trapně, herci se snaží, hudba aspoň trochu chvílema (opravdu chvílema) připomíná něco malinko epičtějšího a humor poměrně funguje. Jako celek to bohužel pořád působí tak nějak umolousaně a bez lesku. ()

corona

Áno, v Čechách je možné natočiť rozprávku bez čerta, pekla a zlého čarodejníka. Jak si nevzít princeznu patrí určite medzi tie nové lepšie rozprávky. Nechýba jej vtip, nadhľad (Stargate), na mieste zlých mocností tu bol obyčajný človek z ľudu, ktorý iba  dostal moc, Len škoda, že princezná nebola o trochu sympatickejšia. ()

kajas

Každý rok doufám, že Janák zopakuje úspěch Korunního prince, a každý rok jsem víc a víc zklamaná. Výchozí námět měl potenciál a ústřední dvojici ztvárnili sympatičtí herci, co je to ale platné, když jim scénář nepředepsal přirozený vývoj a z antipatií do lásky přepnou mrknutím oka. Za sudičky bych ještě možná "vytlačila" třetí hvězdičku, ale ty hrátky s časem byly vlastně tak nesmyslné a nepřehledné, že se mi ani nechce. Jo a usnula jsem. ()

Tyckin

Méně důrazu na kostýmy, přírodu a exteriéry, více důrazu na smysluplné dialogy, kvalitní herce, pohádkového ducha, hudbu a pochopitelně, nepřehánět to s praštěným humorem, tohle je totiž pouhá typická česká komedie v pohádkovém hávu. ()