Nový dokumentární snímek Víta Klusáka 13 minut vychází z jednoduché a o to účinnější úvahy: Nikdo z nás by se nechtěl stát viníkem závažné dopravní nehody. Nikdo z nás by nechtěl na vlastní kůži zažít okamžiky blížící se – a přitom úplně zbytečné smrti. Nikdo z nás by nechtěl do konce života žít s vědomím, že jsme někomu blízkému, či naopak úplně neznámému, sebrali život. Prostřednictvím pěti viníků tak snímek vypráví příběhy řidičů, kteří si výše uvedeným prošli a stále procházejí. Řidičů, kteří našli odvahu svou vinu přetavit do vzkazu, který se tak stává nejen nástrojem prevence. (Hypermarket Film)

pohodaman

Záměrné vzbuzování pocitů viny, jasné vytyčení toho, co je dobře a co je špatně, přístup psycholožky, za který by před sto lety možná dostala i nějaký ten diplom na zeď, vítejte v systému, ve kterém je radost žít. ()

janahorova

Český dokument ve stylu Netflixu podle podobné šablony. Tím chci říct, že tento styl nemám ráda. V některých případech ani nebylo pořádně jasné, co přesně se stalo, protože je příběh vyprávěný pouze hlavním aktérem bez doplnění faktů. Hraje na city, informační hodnota malá ()

Binne

Další dokument z dílny Víta Klusáka a další, který zavání senzací a čímsi umělým. Vít Klusák sází na sociální témata, která se dotknou širší veřejnosti a zároveň by byl užitečnější v roli režiséra (spíše scénáristy) Výměny manželek. Byla jsem překvapená, že jsem za celých 90 minut dokumentu Víta Klusáka neviděla (opravte mě, možná jej má mysl vytěsnila). Co se týče aktérů dokumentu a zpracování jako takového - líbilo se mi to...jako téměř každý, i já mám ráda "senzace". Líbilo se mi, že se věnoval prostor také obětem daných dopravních nehod - ačkoli takových okamžiků nebylo moc (což je pochopitelné i v rámci ohledu na pozůstalé). K samotným viníkům nevím, co dodat. Oni s tím žijí a věřím, že to není lehké břímě - což dávají ve větší či menší míře najevo. Co se týče uměleckého zpracování, kdy je menší část snímku usazená do prostředí Barrandovského studia, nebyl to dle mého názoru tak špatný nápad - líbil se mi dialog mezi skutečnými viníky nehody a herci. Představitel účastníka nehody vysvětluje "jak se má cítit". Líbilo se mi to i včetně sentimentálního závěru, kdy mi běhal mráz po zádech. ()

Dweep

Další masakr v podání Víta Klusáka... Člověku se ani nechce zitra sednout do auta a jet. Toho typka s psychologickym posudkem bych na silnici potkat nechtela..... ()

tomino28

Další kvalitní počin Víta Klusáka a jeho týmu na dokumentárním poli. Řídit auto je něco tak běžného a rutinního, že si málokdo z nás uvědomuje, do jaké potenciálně smrtící zbraně usedá. Rekonstrukce nehod a výpovědi účastníků na místě budou mít snad alespoň nějaký efekt na publikum. Nejzajímavější bylo sledovat rozdílné postoje účastníků k nehodám a k vypořádáním se s tíživou minulostí. U některých jde vidět, že toho litují a denně mají onen osudový moment před očima, jiní si z toho nic moc nedělají a těší se, až budou opět moct zažít ten pocit vzrušení za volantem. A až se to stane, tak potom se máme na co těšit i my, ostatní účastníci silničního provozu! ()

hony23

Já tedy Klusákovi tleskám. Po vypatlaném náckovi a pedofilech na síti si vzal na paškál řidiče a ač toto téma nepůsobí tak lukrativně, vytřískal z toho asi svůj nejlepší dokument. Přínáší příběhy 5 řidičů, co způsobili vážnou dopravní nehodu a pokud jde o mně, měl by to vidět každý, kdo právě opouští autoškolu a vlastně i každý, kdo usedá za volant a má někdy naspěch. Protože opravdu stačí několik vteřin a je všechno v prdeli. Pokud se mám vyjádřit k jednotlivým aktérům, budili ve mně různé emoce, od sympatií k fotografovi až po naprosté opovržení k mladíkovi, který paradoxně jako jediný nikoho nazabil. Zatím... ()

WUTEN

Někdo dostal druhou šanci, někdo i třetí, ovšem ti kteří to nepřežili už žádnou druhou šanci nedostanou.  Rozsudky trestů se probírali jenom okrajově. Neřešila se žádná právní stránka, jaké řešení nebo postihy by se měli uplatňovat tam také chybělo. Co je to platné, že se tam budou litovat a vybulí se na kameru, jestli dál můžou řídit, jak je to vůbec možné? Psychotesty výsměch, to je teda makačka na kedlubnu, to vám udělá kde kdo, to není žádná překážka. Opravdu zjevy před kamerou! Někteří viníci nehody se tam přihlásí a začnou se ještě vymlouvat, obzvlášť ten co měl tričko s Pablem Escobarem, to není komiksový hrdina nebo nějaký Pokemon, tomu to pořád ještě nedošlo, jednou nohou v hrobě! ()

Saxos

To, že při cestě Praha – Brno, a překročení povolené rychlosti o 20km/hod., ušetřím 13 minut, je pouhá teorie. Neušetřím nic! V dokumentu vyslechnete upřímnou zpověď několika účastníků závažných dopravních nehod. Ke skutečnosti se, ale bohužel nedostaneme. Po silnicích se pohybují stovky neřidičů, kteří nikdy řidičský průkaz nevlastnili, na jejich kontě jsou desítky zákazů řízení motorových vozidel, kartu neřidiče mají počmáranou, jak od Jiráska, což ve finále znamená, že ŘP nikdy mít nebudou. K tomu ani volant vozu jim většinou ani neříká “pane majiteli” a v jejich těle pokaždé koluje směsice různých látek, po kterých se ani pěšky po chodníku nepohybujete v přímém směru. Tresty pro ně jsou výsměchem. Zápory: chybí info o postihu. Závěr: doporučuji každému. ()

ElisR

Tohle se má ukázat všem začínajícím řidičům. Hlouposti dělá každý, ale za volantem můžeš změnit osud nejen sobě, ale i těm ostatním, v tu chvíli nevinným. Zajímavý byl i pohled jednotlivých řidičů, např. pan Beran ví, že to posr.., ale pak bylo pár vymlouvačů "ale ono.." Takovéhle dokumenty se mají točit, aby se zamezilo dalšímu množství materiálu pro možný další dokumenty.... ()

Sa.sa

Drsný film o tom jak málo stačí a život se změní o 180° či skončí... :/  Docela smutné bylo, že i pár blbců si ani nepřiznalo nebo neuznalo co vlastně udělali a jak zničili životy jiným :/// Mělo by se pouštět v autoškole + podobné příběhy, ale nejsem si jistý, protože se někteří prostě nikdy nepoučí :/// ()

PoprockCZ

Snad poprvé jsem si uvědomila, že sugestivní dokumenty mi vlastně nevadí. Žádný dokument nemůže být objektivní, už jen z podstaty toho, že příběh je vždy "manipulován" tím, kdo jej stříhá, co se rozhodne natočit a co už ne, jak se ptá, jak zrovna respondent umně či nemně odpoví... Zkrátka za mě by film/doku měl hlavně předat myšlenku a donutit mě se zamyslet. A to se panu Klusákovi už dlouhou dobu opravdu daří. Co se týče obsahu 13 minut, hodně souhlasím s komentářem Killbilly: krom toho psychopatického borce, který klidně na plnou hubu do dokumentu řekne, že příště zase pojede klidně 160km (tomu bych opravdu řidičák sebrala na tvrdo nebo mu minimálně napařila stovky hodin veřejných prací, aby se konečně probral), se většina viníků sice zachovala špatně, porušila zákony, udělali chybu... avšak odsuzovat tyto konkrétní případy může opravdu jen ten, kdo nikdy neřídil. Schválně: Přes malé vesnice bez radaru nejezdíte 70km/h? Nenadáváte nováčkům, že když jezdí podle značek, tak řídí "jak autoškola"? Nikdy jste nejeli unavení v noci, protože jste se potřebovali dostat domů? Nikdy jste neřízli zatáčku? Nikdy jste nepředjížděli, když jste si nebyli 100% jistí? ... do svědomí si může šáhnout každý sám. Smrtelné nehody jsou tragédiemi a viníci navždy zůstanou viníky, co si z toho ale můžeme odnést? Měli bychom začít více rozpoutávat společenskou diskuzi na téma, zdali porušování předpisů je norma nebo jen absurdní dogma "zkušených řidičů", jelikož v nás přetrvává postkomunistický mindset typu: Zákony jsou proto, aby se porušovaly. Jenže co když ty zákony opravdu dávají smysl? Viz. brzdná dráha? ... Ještě dodám, že rozhodně nechci, aby se trhali ruce lidem, kteří jezdí +/- o 10km/h rychleji (udržuje to plynulost jízdy, ne prudké dobržďování), ale jde o lidi, kteří jedou na dálnici +150km/h nebo na vlnité okrsce plné zatáček 100km/h (přitom rozumný člověk by nejel ani 80km/h). ()

semo99

Film,ktorý by mal byť povinnosťou každého vodiča. Alebo aspoň štyroch vodičov z piatich (80%)... Smutné je ale to, že u niektorých protagonistov si uvedomíte aj to, ako málo stačí k ľudskému hyenizmu... A u jedného si poviete , že by ho pre bezpečnosť spoločnosti mali dp koncs života zavrieť na samotku ()

Qer

Další vynikající dokument Víta Klusáka. Nechť je poučením pro všechny hovada, kteří se neumí na silnicích chovat. ()

rengers

Dokument který by měli vidět všichni noví řidiči a nejen ti!!! Vyprávění několika příběhu související s dopravní nehodou, jejich psychické následky všech zúčastněných a jejich rodin. Stačí jen pár sekund nepozornosti, nebo trochu frajeřiny a změní to celý život nejen vám, ale spousta dalším lidem. ()

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD