Moja afganská rodina

• Česko Moje slunce Mad (viac)

Film Moja afganská rodina rozpráva príbeh Herry, ktorá sa zamiluje do Afganca Nazira a rozhodne sa s ním odísť do jeho rodnej krajiny. Netuší, aký život ju čaká v Afganistane ani do akej rodiny vstupuje. Ako ostatné ženy v rodine aj Herra nosí burku a schováva sa, keď prídu do domu hostia. Po čase získava novú prácu s Američankou Heidi, ktorá len veľmi málo rozumie tomu, ako žijú ženy v Afganistane, a ešte menej tomu, že nie každý chce, aby ho zachránil Západ. (ASFK)

scharkan

Když ona předloha je o tolik moc hlubší, hrubší, zajímavějši a zároveň citlivější, že tahle kostřička se mi prostě líbit nemůže. A mrzí mi to. ()

Amonasr

Zajímavý a jistě I potřebný pohled na složitou situaci v soužití dvou nepropojitelných kultur v Afghánistánu, přičemž ta západní tam není doma. Tragické důsledky všichni známe, jen málokdo je ale ochoten pojmenovat příčiny, které k těmto tragediím nejen v Afghánistánu vždy vedou. Nepochopení Američanů pro situaci a jejich arogantní přezíravost k jiným kulturám sice Pavlátová cudně naznačila, ostatní už je ale pouze na divácích. Osobní rovina příběhu je ale silná. ()

Anianna

Jednoduchá, ale působivá animace, zvláště zdůrazněním světla a stínu a potlačením barevnosti. O to víc se divák soustředí na příběh. Život v Afghánistánu je nám vzdálený, v mnohém až nepochopitelný, přesto dominuje ve vyprávění to, co všichni známe - ukotvení se ve vztazích, hledání své role v rodině. Vztah hlavní hrdinky a chlapce je zobrazen úžasně citlivě. Potřeba emočního naplnění, schopnost obětovat se pro druhého, najít v té mizérii rodinnou pospolitost... Jo, líbilo se mi to. Mad byl skvěle nadabovaný. ()

fleshbekr86

Velká převelká škoda, že ten zlatý Glób tam nepadl, tento snímek si ho zasloužil. Za téma, za příběh, za to, že v Česku dál vznikají animáky světových kvalit. ()

ostravak30

Heleně přišli čeští kluci hloupí a tak si vzala Afghánce. V té době se mohla spoléhat jen na rady přátel, neboť informací moc nebylo, ale na ty stejně nedala. A tak až pozdě zjistila, že žena je v islámských zemích méně než hadr. Vdala se do Afghánistánu o jehož zvycích a něco málo i tradicích se dozvídáme. Škoda, že již méně o kultuře, ale je zde dost jasně vysvětleno třeba i to, jak místní brali Američany a jaká nálada v té době panovala. A že nebyla moc veselá. Jenže to ještě netušili, že další katastrofy má tato země teprve před sebou. Teď tam totiž asi také neprožívají pohádku. V takové zemi to nemají snadné nejen ženy, ale i slabší děti. Ovšem české ženy si poradit nedají a orientální muži jsou tak jejich oblíbení partneři. Pozdě a zbytečně pak roní slzy. Tento film není příliš brutální, ale spíše upřímně upřímný. Skoro bych řekl, že až moc na současnost, kdy se o islámu obecně a podobných zemích nesmí hovořit negativně. I díky barevné animaci je pak snadno stravitelný. Rozhodně je ale potřeba ho pustit hlavně dcerám a kamarádkám... ()

shade000

Krásny, no veľmi smutný animovaný film z našich končín. Predlohu som nečítal, tým pádom s knihou neviem posúdiť, každopádne páčilo sa mi to spracovanie a priblíženie inej kultúry animovanou tvorbou. Viem si predstaviť, že by sa takýto film mohol pustiť aj niekde v rámci stredných škol, kde sa učia o odlišných kultúrach a náboženstvách... ()

blondboss

Jeden z najunikátnejších umeleckých animovaných snímkov poslednej doby. Pavlátová zrežírovala ozaj aktuálny a až kruto reálny scenár, ktorý sa stal vysoko kontroverzným hlavne v čase nástupu Talibanu k moci v Afganistane, a to zaujímavo zvolenými animáciami. Tento príbeh zobrazuje nenásilným spôsobom život a tradičné hodnoty prudko a pevne zakotvené v afgánskej spoločnosti a je tu pekne vidieť tá doslova neuveriteľná myšlienková a hodnotová priepasť medzi západom a arabským svetom. Určite poučné a vrelo odporúčam. 75 % ()

Alex_01

Pro tento film jsem se rozhodl hlavně proto, že je animovaný. V tomto odvětví českého filmu jsem totiž již dávno ztratil přehled (patrně proto, že na sebe poslední dobou ničím příliš neupozorňuje, s výjimkou Dcery), takže jsem chtěl zjistit, jak na tom současná animovaná tvorba bude. Moje slunce Mad je o české dívce Heleně, která opouští svůj pohodlný, ale nešťastný, všední život v Praze, aby mohla žít společně se svým mužem snů Nazirem v Afghánistánu. Pokud něco v české kinematografii moc často nevidíme, tak jsou to témata a příběhy, která jsou schopna oslovit nejen české publikum, ale i zahraniční obecenstvo. Toto je dle mého film, který nečeského diváka zaujmout dokáže a potvrzuje to i nominace za nejlepší animovaný film na zlatých glóbech. Nese v sobě totiž taková témata, jako je střet kultur, snahu o asimilaci, utlačování žen, strach, který to s sebou přináší – to jsou věci, se kterými se budou schopni identifikovat nejen Češi, potažmo Evropané žijící v Afghánistánu, ale lidé, kteří se s kulturní asimilací setkávají na denním pořádku ve své zemi. Film poukazuje na problémy, které s sebou nepochopení kultur přináší a vybízí k vzájemnému respektu.  Příběhově nelze říct, že by byl film nezáživný, jelikož se v něm neustále něco důležitého děje, na druhou stranu nebyl v ničem opravdu přesvědčivý. Postavy ani události v něm nebyly dobře vystavěné a provázané. Sami o sobě fungovaly, ale působily nějak odděleně a v důsledku toho jsem měl pocit, že mi film před očima odplynul a nic ve mě pořádně nezanechal. Hlavní postava byla příliš indiferentní, neměla žádnou motivaci, žádný cíl. Nesnažila se své postavení v rodině příliš zlepšit (přestože tím byla frustrovaná), přijala svou roli ženy příliš snadno, na to, jak je ono prostředí Afghánistánu odlišné – to je chování které bych od hlavní hrdinky příběhu neočekával. Animace naproti tomu působí příjemně a osobitě – od uhlazeného mainstreamového stylu se odlišuje tím, že svou strohostí a přiznanými přetahy působí daleko upřímněji. Mimiky postav byly dobře čitelné a přesto, že jsem Kábul nikdy nenavštívil, řekl bych, že ho film docela věrně napodobuje. Film celkově hodnotím kladně a jsem rád, že vzniknul. Příběhově mohl být poutavější nebo emotivnější, nicméně oceňuji téma, které si vybral. ()

Alden_Larson

Výborný film, funguje skvěle jako slice-of-life drama a taky jako nahlédnutí do kultury, která je nám středoevropanům úplně cizí. Děj byl velmi působivý, ale některé jeho části mi přišly trochu melodramatické. Postavy byly krásně rozvinuté, ale přišlo mi, že mezi sebou většinou měli trochu dřevěnou dynamiku. Herecké výkony byly moc dobré, dokonci i ty dětské se mi líbily. Animace byla skvělá, nebyla nijak moc stylizovaná, ale i tak mně místy dokázala nadchnout. Hudba byla dobrá, ale musím se přiznat, že se u mně projevila až na konci filmu. 8/10 ()

Anusak

je i mym sluncem. Podarilo se mi behem jednoho dne videt v kine v predpremierach dva filmy, na ktere jsem se na podzim tesila uplne nejvic. Vcera jsem byla nadsena z Duny a musim s potesenim konstatovat, ze spokojenost trva i po tomhle ceskem animovanem filmu, ktery se nove take zapoji do oscarovych boju. A naprosto pravem, i s ohledem na jeho uspech v Annecy. Vizualno a charakterova animace jsou naprosto skvostne. Jemna mimika pomoci par linek spolecne s dokonalou iluzi horkeho, prasneho Kabulu plneho hluku proste funguje. K tomu pridejte citlive vypraveni (ktere navic mnohdy nepotrebuje plytka slova, ale naopak pouziva lyrictejsi pocitove vsuvky) o lasce, stretu kultur i osobnosti a predsudku a jejich prekonani a mate hit. Spousta lidi mozna zapomnela, ze “animaky” nejsou jen vesele filmy pro deti nebo dospivajici, ale mohou zpracovavat (coz my co jezdime na Anifilm vime) ruzna narocna temata casto emocionalneji a hloubeji nez hrane filmy. Dovoluji si tvrdit, ze hranou verzi bychom v CR nezvladli. Uz jsem to tu psala a pisu to zas, davejte si pozor na ceskou animovanou tvorbu! Evidentne nas cekaji plodne casy. Hura! A ano, brecela jsem. Ale to je u me celkem bezny jev no. 😀 PS: Jasne ze nedavne udalosti v Afganistanu filmu dodaly jeste dalsi rozmer, ale to je u takto dlouho pripravovaneho snimku fakt jen zvlastni nahoda. ()

PTuranyi

Výborný animovaný príbeh multikultúrneho manželstva českej Herry a Afgánca Nazira. Peripetie vzťahu uprostred patriarchálnej moslimskej spoločnosti so všetkými úskaliami má skvelú atmosféru, ktorá netlačí na napätie a akciu, ale skôr nás ponára do myšlienok a pocitov postáv. Malý chlapec Muhammad/Mad je však len malým ohnivkom vo vzťahoch medzi členmi Nazirovej rodiny v celej jej komplexnosti. Animácia je síce jednoduchá, bez disneyovskej dokonalosti, ale výtvarne originálna a pekná, hoci občas skĺzne k infantilnosti. ()

Monyfik odpad!

TVL, dobrá propaganda, doufám, že sluníčková paní Pavlátová napíše druhý díl ve kterém budou minimálně popsány, ženské obřízky, práva a týrání žen v těchto mírumilovných zemích. ()

TondaCer

Takhle zajímavý projekt nám v Česku již dlouho nevznikl a tak jsem i kvůli nominaci na Golden Globes hořel zvědavostí. Ještě než se pustím do rozebírání filmu musím říct, že mě malinko mrzí, jak málo se o tomhle filmu v Česku ví, protože nehledě na to, že to není dokonalý film, se jedná o jeden z nejzajmavějších projektů, co u nás za dlouhé roky vznikl. plusy Jednoznačně největší síla snímku byla založena na příběhu, který je sám o sobě zajímavý a velmi silný. Film nám i dobře ukazuje tamnější kulturu. Za mě se k tomu i hodila minimalistická animace. Já osobně si prostě velmi cením snahy tvůrců, ukázat nám něco, co v České kinematografii často nevídáme. mínusy Příběh byl moc uspěchaný, chyběla tomu určitá plynulost. Obecně po řemeslné stránce to mohlo být výrazně lepší. Štáb tak trochu doplatil na svou nezkušenost a nízký rozpočet. celkem 80% ()

Accuphose

Tohle se mi těžce hodnotí, protože jednak na jednu stranu zprostředkovaně vím, jak situace v Afghánistánu vypadá a jak to tam funguje, na druhou stranu chápu, že ten snímek je více rodinný, než by se možná slušelo. Příběh je malinko jednoduchý na to, abych si k němu našel cestu. Obecně mám stále v české kinematografii pocit, že se autoři bojí jít pod povrch, aby se náhodou neušpinili... stačí si pustit Teheránská tabu, abychom nešli moc daleko. ()

Vlkopec

Jeden z dalších filmů, které ukazují, jak láska a laskavost nemají šanci obstát tváří v tvář náboženství propletenému s mocí - tentokrát v muslimském vydání. Moc hezky natočený příběh, který vlastně není v ničem nový, ale i tak je působivý. Jednou z největších slabin je paradoxně návodný (a nakonec svým způsobem zavádějící) název. ()

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

25.02.2023

V pátek 24. února 2023 proběhlo v pařížském koncertním sále Olympia slavnostní předávání prestižních cen francouzské akademie filmových umění a technik, známých pod názvem César. Vítězným snímkem… (viac)

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

79. Zlaté glóby - nominace

79. Zlaté glóby - nominace

13.12.2021

Dnes odpoledne byl zveřejněn kompletní seznam nominací pro 79. ročník Zlatých glóbů, které každoročně uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA). Předávání cen se má uskutečnit 9.… (viac)