Eleanor Falco (Shailene Woodley) je policajtkou so sklonmi k sebapoškodzovaniu, avšak s nesmiernou inteligenciou, ktorú si všimne hlavný vyšetrovateľ FBI (Ben Mendelsohn). Práve preto sa ju rozhodne naverbovať do svojho tímu, aby pomohla svojimi nevšednými schopnosťami pre detaily dostať sériového vraha za mreže. (sochoking)

Polux

7/10 | Hollywoodský debut na obzvláště těžkém žánrovém poli hutných a stylových krimi a hned takhle dobře odvedená práce:-). Trailer lákal na temnou a napínavou podívanou a zhruba první hodinu filmu se Szifronovi daří držet parádní tempo, výborně budovat tíživou atmosféru, skvěle pracovat s žánrovými pravidly (tajemný a nelítostný útočník, zkušení a odhodlaní vyšetřovatelé, zasahování politiky a byrokracie do případu a časová tíseň vs narůstající počet obětí) a postavami (motivovaný nováček s problematickou minulostí, mentorská figura v podobě služebně staršího kolegy, který je výsostným profesionálem, psychicky labilní zabiják mstící se celému světu za domněle utrpěná příkoří) a odprezentovat divákům hned několik hodně silných scén (ať už si postavy mezi sebou jen povídají, nebo po sobě střílejí). A vůbec nevadí, že se tady celé pátrání redukuje na v podstatě pasivní vyčkávání, kdy a kde zločinec znovu udeří, případně jaká stopa nebo důkaz se vyšetřovatelům připletou do cesty. | Bohužel sympaticky vysoko nastolená laťka nevydrží Szifronovi až do úplného konce a v druhé polovině filmu (konkrétně po sekvenci s krátkou, ale intenzivní přestřelkou v obchodě) všechny výše uvedené přednosti (tempo, atmosféra, práce s pravidly žánru) malinko ustupují do pozadí ve prospěch solidní, ale jinak ničím pozoruhodné žánrovky. Paradoxně čím více se děj postupem času soustřeďuje na skutečné pátrání s tím, jak se hlavní postavy přibližují k odhalení identity útočníka a následné vzájemné konfrontaci, tím méně zábavný a zajímavý film je, což kulminuje v samotném závěru, ve kterém dojde k představení zabijákova motivu, který nepříjemně překvapí svou fádností/banálností. Naštěstí výborná první polovina filmu a vydařený casting zachraňují mnohé. Woodley a především Mendelsohn (podobný typ rolí mu sedí dokonale) hrají skvěle a stejně tak Ineson dokáže i na malém prostoru zanechat silný dojem (škoda, že se mu patřičné pozornosti dostane až ve finále), takže celkově převládá spokojenost. | PeZet ()

Baru.Class

Hodně originální a našlápnutej začátek s příslibem dobrý a temný detektivky, která se ale postupně lehce zhoupne do psychologickýho dramatu a tím to ztratí šťávu. Rozhodně bych se obešla bez ponurých pasáží ohledně sebepoškozovací historie hlavní představitelky, která má asi dokreslovat celkovou atmosféru stylu "nikdo mě nechápe a sem problematická", ale pro mě to nefungovalo. Palec hore za celkem necenzurovaný mass shooting a hodně pesimistickej ač reálnej konec a palec dole za nedotažený drobnosti, co mohli film vystřelit až do levelu Sedm. Ale i tak hodnotím jako fajn, a fajn je za tři :) ()

Yamatosan

Na filmovou prvotinu skvělé (výborné Relatos salvajes nejde počítat jako regulární celovečerní film). Ano, není to Se7ven, ale o to IMO Szifronovi ani nešlo. Tvrdá kritika USA (potažmo Západu, kapitalismu), ale ne "plivání", Jedinou výtku musím dát hudbě. ()

Kritickej

Tohle mě docela rozsekalo. Chladná kriminálka, kde se hodně klade důraz i na zákulisí vyšetřování. I díky tomu to celé působí hodně realisticky. Nejlepší thriller 2023? Dost možná:-) ()

electricoo

Tak tohle sedlo jak pomyslný p**l na hrnec. Temné, atmosférické, herecky velmi solidní a s atraktivními hlavními postavami. Velmi příjemná dvouhodinová podívaná. ()

lineker

Masový vrah, kterému táta v dětství zřejmě vystřelil z hlavy sociačňí centrum. Nenávist vůči společnosti dáva najevo za pomoci své kámošky, odstřelovací pušky. Dopadnout ho má zvláštní agent FBI, který si do týmu přizve mladou ctižadostivou, inteligentní policistku Eleanor ( skvělá Shailene Woodley ), která sama je vlastníkem několika bubáků ve své privátní skříni. Piplavá policejní práce přes několik přešlapů přinese nakonec úspěch a psychouš je nalezen. ()

BStone

Vydařená krimi o mladé policistce, která dostala trochu nečekaně svoji šanci podílet se na hledání sériového vraha. Shailene Woodley jako Eleanor si vede výborně a poslední třetina filmu je parádní. Tradiční homovsuvka je pak již zcela zbytečná, leč možná dnes již povinná. 60% ()

jirikzaboj

Miluju tyhle detektivky. Pokud je k nim navíc přidaná hodnota, která dokáže kritizovat současný systém bez jakýchkoliv servítek a režie si stojí za svým, tak můžeme v takovém případě dostat suverénní a uvědomělou výpověď, která není jen propracovanou krimi story, ale můžeme si pokládat i ty správné otázky a následně na ně dostávat i správné odpovědi. V tomhle skvěle funguje vztah mezi Eleanor a Lammarkem. Jejich pracovní vztah je klíčový k rozlousknutí tomu, kdo je vrah a jaký má vlastně motiv. Příběhově je film nadstandartní záležitostí, která má své velké momenty, mnohdy až šokující. Opening new year scéna je vyloženě kinematografický zážitek a dokáže vtáhnout diváka téměř okamžitě. Během filmu je takových highlightů ještě několik, kdy jsem si říkal woow, to je fakt sakra dobrý a tak mrazivý. (skoro jako bych sledoval hitchcocka, či finchera) Nicméně finální akt je rozpolcený, jako náš vrah a dochází zde k jistým nelogičnostem, což je škoda a chyba na straně scénáře, který mohl být ke konci uvědomělejší, ale spadl do klasičtějších klišé a úplně nefungoval tak, jak by asi měl. I přesto se jedná o velmi nadprůměrný krimi-thriller, který si ještě někdy moc rád pustím. ()

floppy4

Rozbehnuté dobre, ale s týmto námetom je dnes extrémne ťažké uhrať aspoň solídny výsledok pre zrelého diváka. Strašne mi vadila taká tá detská patetická réžia v hlavnej úlohe s britkým premotivovaným šéfom vyšetrovania a ľadovou kráľovnou z radov okrskovej polície, čo má akože talent na vyšetrovanie, ktorý v nej (nasilu) bukvičák vedúci objaví a napriek nepriazni osudu vyjde na konci ako hrdina, zatiaľ čo polícia je akože totálne neschopná. Finále pomaly až béčkové a nelogické. ()

bertrand

Není to blbý a to mi letos stačí. Nekouká tam ufon ani prdel dračí. Nebijou se tam čuráci, osvalení mládenci. Nepálí tam všechno na škvarek, ženský s prsama bez bradavek. Nežvaní se tam o překot bez výpovědních hodnot. Tohle dílo mě svým způsobem oslovilo. Sázíme hvězdičky a doufáme, že se s takovou laskominkou ještě setkáme. Zdá se jich být čím dál méně - kam směřuje to hollywoo (li)dské plémě!? ()

LEFTFLANK

Myslel som, že ma to uchváti viac. Veľmi dobre rozohrané, fajn vykreslené charaktery, zaujímavý námet ALE! niekde od polovice, u mňa konkrétne od scény z obchoďáku, keď dostaneme nápovedu whodunnit to začne na logike drhnúť a síce fakty sú vystavané fajn, charakter vraha prestane dávať čoraz viac zmysel. Ten bol schopný postrielať desiatky policajtov hoci oni ho zázračne netrafili ani len do končatiny. Nič. Policajti sú zvyčajne takto neschopní. Určite. Také niečo sa dá pochopiť v osemdesiatkových akčákoch ala Komando a pod. ale keď sa snažíte film profilovať v realite, toto mu podráža nohy. Navyše s postupom času zistíme čo je vrah zač a veru, ako sorry ale ten chlap išiel ako terminátor, pritom nemal ale že žiaden trénink na streľbu pod stresom. Bohužiaľ tu sa priam núka do kontektu paralela s tým, čo sa stalo v Prahe na Univerzite a realita je fakt v takýchto prípadoch niekde inde. Navyše ma rozčuľovala kamera, resp. niektoré prechody či snímanie ma doslova rozčulovali. Shailene každopádne herecky ide. V ten istý čas jej vyšli 2 filmy. som rád že som nevsadil na Robotov. Niekde medzi 6 a 7/10 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD