Absťák

Seriál Dopesick skúma, ako jedna firma zapríčinila najhoršiu liekovú epidémiu v americkej histórii. Divákov zavedie do epicentra amerického boja so závislosťou od opiátov, od zasadacích miestností veľkých farmaceutických spoločností, cez zúfalú banícku komunitu vo Virgínii až po chodby protidrogového úradu. Navzdory všetkým prekážkam sa hrdinovia predstavia na napínavej a vzrušujúcej ceste za likvidáciou zbabelých korporátnych síl a ich spojencov, ktorí sú zodpovední za túto celoštátnu krízu. (Disney+)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (9)

Absťák (2021)

Legální výroba narkomanů po americku. Známky závislosti u pacientů? Kdepak! „Jde o pár míst v Západní Virginii. Je to kulturní. Tihle horalové jsou závislí na kdečem!“ Jejich úkolem bylo prodat doktorům medikamenty na opiové bázi, jejichž účinky masivně propagovaly farmaceutické firmy. Agresivní marketing, zamlčování i vyloženě lhaní o návykovosti. Stačil sloupek v novinách o pěti větách či pár zmanipulovaných vědeckých grafů. Na OxyContin si prý závislost vytvoří méně než procento lidí. Je to přece celé o systému postupného uvolňování, takže se z něj dotyčný nemůže rychle dostat do rauše, opojení, chcete-li. Minisérie Dopesick nám v dialogově velmi obsáhlém provedení odkryje, jak se postupně stal lék proti bolesti obrovským strašákem. Doktoři jej začali ve velkém předepisovat i pacientům, kteří jej nepotřebovali. Purdue Pharma by mohla vyprávět. A takový maloměstský lékař Michael Keaton, který „zázrak“ předepsal po zranění zad Kaitlyn Dever, se ani nenadál a už byl součástí mašinérie, kdy mu na konferenci posluchači hlasitě aplaudují. A pak sám dostane po dopravní nehodě individuální dávku. Čeho asi? Celé se to odehrává v několika časových rovinách, což může být na začátku trochu matoucí. Sledujeme tak osudy několika obyvatel horského městečka, snahu agentky DEA (Úřad pro potírání drog) Rosario Dawson, hledání Peterem Sarsgaardem klíčových svědků, kteří by se nebáli vystoupit před velkou porotou. K prvním třem dílům jsem měl drobnější výhrady, uchopení totiž žádalo značnou diváckou pozornost, pak se to ale solidně rozběhne a náramně to graduje. Skvělé herecké výkony a atmosféra zmaru. Danny Strong zaválel, jeho nezkrášlující pojetí nastavuje skrze lékovou epidemii zrcadlo „zvláštně uvažující“ zaoceánské společnosti. Protože Amerika není jen země neomezených možností, ale taky nesmírně naivních lidí. ()

Prvá fľaša (2021) (E01)

Hned úvod dialogu má přinést výjimečnou informaci: na OxyContin si vytvoří závislost méně než procento lidí. Vzápětí přijde od doktorů totožná otázka: „Jak je to možné?“ Odpověď spočívá v systému postupného uvolňování, takže se z něj dotyčný nemůže rychle dostat do rauše, opojení, chcete-li. Užívání opioidů se za oceánem zcela překvalifikovalo a lékařská komunita je začala všeobecně přijímat. Minisérie Dopesick nám hodlá v dialogově velmi obsáhlém provedení odkrýt, jak se postupně stal lék proti bolesti obrovským strašákem. Celé se to odehrává v několika časových rovinách, což může být na začátku trochu matoucí. A ač to začíná pomalu (a i lehce nudně), splétá to jednotlivé linie dohromady a pevně ustanovuje ústřední téma – závislost ničící nejen životy, ale i celé komunity. ()

Prelomová bolesť (2021) (E02)

„Naše práce je prodat!“ A ve videu hovoří lidé, co sdělují všechno, jenom aby neřekli název OxyContin. Lék je na trhu pouhé tři roky, ovšem už došlo k nárůstu předávkování a kriminality hned v několika oblastech, kde byl jako první uvedený do distribuce. Holt lékař jenom zdvojnásoboval dávku. A takový maloměstský lékař Samuel Finnix (Michael Keaton), který „zázrak“ předepsal po zranění zad Kaitlyn Dever, se ani nenadál a už je součástí mašinérie, kdy mu na konferenci posluchači hlasitě aplaudují. A zástupci rodinné farmaceutické společnosti si i přes mnohé překážky mnou ruce. ()

Piata vitálna funkcia (2021) (E03)

Opiáty ročně zabijí ve Spojených státech stejný počet lidí jako střelné zbraně či dopravní nehody. Hlavní příčina? Lékaři začali ve velkém předepisovat prášky proti bolesti i pacientům, kteří je nepotřebovali. Prodej medikamentů na opiové bázi masivně propagovaly farmaceutické firmy. Taková Purdue Pharma by mohla vyprávět. Její OxyContin zažívá závratný prodej. Holt je trošku (ale jen maličko) návykovější, než tvrdili. Roste tak i počet loupeží v lékárnách, lék by navíc měli předepisovat pouze specialisté. Lékařská komunita momentálně opioidy přijímá, ovšem agentka DEA (Úřad pro potírání drog) Bridget Meyer, která vede tlak v různých vládních agenturách, věří, že kartel našla. Jedna skupina chce k „zázraku“ omezit přístup, druhá hodlá navyšovat dávkování. A dál manipuluje celý proces. Zranění Betsy se lepší a dá se očekávat snižování dávky. Záhy ovšem způsobí neštěstí v dole. A její rodiče se tradičně snaží mnohé zachránit jediným (zoufalým) způsobem, který znají – modlitbou. Tým okolo Ricka (který představuje nejmladší časovou rovinu) dosáhne vydání materiálů, které dokumentují marketing, výzkum a distribuci léku. Jen je přiveze krapet víc dodávek. A doktor Samuel dostane po dopravní nehodě individuální dávku. Čeho asi? ()

Pseudozávislosť (2021) (E04)

Známky závislosti u pacientů? Kdepak! „Jde o pár míst v Západní Virginii. Je to kulturní. Tihle horalové jsou závislí na kdečem!“ Nadrtit a šňupnout. Jestli se to provalí, tak je konec. Jeden rok dobrých prodejů nesplatí utracených 40 milionů dolarů. Je potřeba dalšího, nejlépe agresivního experta, který zázrak ještě lépe „osvětlí“. Většina symptomů závislosti jsou PŘECE projevem neléčené bolesti. Oni mají naštěstí řešení. Lékem na pseudozávislost je navýšení dávkování. Jak jinak. Symptomy samy časem zmizí. Ale co je ještě víc šokující? Studie o závislosti by vydala na 50 stránek, přitom tenhle sloupek měl pouze pět vět. Ovšem právě tenhle „článek“ využívají prodejci léku jako studii, aby přesvědčili lékaře, že závislost na opioidech je minimální. Rovněž je jako studie citovaný lékařskými fakultami po celé zemi a v prestižních magazínech. Betsy vydržela dva dny a je jí na umření. Doktor Finnix na tom není o moc lépe. Graduje to solidně. Zatím nejlepší díl. ()

Informátor (2021) (E05)

K prvním třem dílům jsem měl drobnější výhrady, uchopení totiž žádalo značnou diváckou pozornost (mimochodem za prvními dvěma díly stál režisérský matador Barry Levinson). Čtvrtý a pátý díl nicméně usilují o nejvyšší možné hodnocení. Z OxyContinu se má stát první miliardový lék firmy. Je ovšem třeba udělat další klíčový krok: na trhu se má objevit první 160 miligramová tableta. Holt prachy až na prvním místě. Ricku Mountcastlovi (Peter Sarsgaard) a Randymu Ramseverovi stále chybí klíčoví svědci, kteří by se nebáli vystoupit před velkou porotou. Jedné takové (která se na pilulkách rovněž stala závislou) se spustil relaps ze stresu. A takový doktor Finnix už ani neudrží skalpel. Je zajímavé sledovat, kam až jsou schopní v té dokonalé Americe zajít… Stejně tak vnímat rozdíl mezi narkomanem, který si takovou cestu „zvolil sám“ a narkomanem, kterého do nekonečného koloběhu dostal legální lékařský systém. ()

Kladivo na zneužívajúcich (2021) (E06)

Tlumí bolest a navozuje zklidnění. Pilulkový zázrak. Zneužívání léků graduje, léčebny jsou přeplněné, a zatímco třeba alkoholici nebo uživatelé kokainu se závislosti dokážou „zbavit“, zobači nebo šňupači OxyContinu se do zařízení opakovaně vracejí. Ten na odvykačkách navíc zoufale převládá. Ani doktor Finnix není připravený na návrat zpět, protože ví… FDA (vládní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) schválila zmanipulovaný vědecký graf Purdue využívaný pro marketing, který pak na seminářích procházel rukama lékařů i dalších lidí. Další vydařený díl, autor série Danny Strong zaválel. Jeho nezkrášlující pojetí nastavuje skrze lékovou epidemii zrcadlo „zvláštně uvažující“ americké společnosti. ()

Varovanie čiernej skrinky (2021) (E07)

Amerika je země neomezených možností a taky nesmírně naivních lidí. Když si pacienti, lékaři a hlavně úřady začali uvědomovat potíže, bylo už zneužívání opioidů široce rozšířeno a lidé se obraceli k drogám jako heroin, protože bylo levnější a jednodušší si je obstarat. Samuel má přemýšlet nad pozitivními věcmi, které během své lékařské praxe dokázal, zatímco Betsyina matka obchází drogová doupata. Podle DEA pitevní zprávy dokazují, že k předávkování dochází i u lidí, kteří lék berou podle předpisu. Neumírají pouze zneuživatelé, ale i běžní pacienti. A Bridget s tím půjde ven znovu pomocí médií. FDA ovšem vychází ze svých dat, která jsou na straně Purdue. Jak jinak. Další klacky pod nohy od těch, kteří by měli stát na „správné“ straně, což umně dotváří atmosféru zmaru. ()

Ľud versus Purdue Pharma (2021) (E08)

Aféra kolem používání vysoce návykového léku, pečlivě a soustředěně vyprávěná, vrcholí. A naivita Američanů je do očí bijící. Aktivisté se bouří, ovšem nad štědrým „gestem dobré vůle“ ze strany Purdue uvažují. Pokud skupinka čtyř lidí, kterých se OxyContin nějak negativně dotknul, uvažuje, jak uvažuje a nechává se kupovat… poměrně neuvěřitelné. Samuel (který měsíce nevědomky předepisoval návykovou látku svým pacientům) chce zpátky svou lékařskou licenci, ovšem nepůjde to, pokud bude stále na medikaci. Potká nicméně stejně závislou dívku, které kdysi pomáhal na svět, a jeho život nabere zajímavý směr. Rick a Randy, kteří překonávali nespočet klacků pod nohama, mají v první bitvě zase jednou navrch, ukradené instruktážní VHS nahrávky se hodí, ale třeba takový Peter Sarsgaard nevěří, že se u farmaceutické společnosti a jejího agresivního marketingu něco změní. ()

Emmy 2022 opět v režii HBO

Emmy 2022 opět v režii HBO

13.09.2022

Zatímco v loňském roce ceny Emmy ovládl zcela Netflix, letošní 74. ročník kabelovka HBO mocně vrátila úder. Díky jasným vítězstvím seriálů Boj o moc a Bílý lotos toho zkrátka na streamovacího giganta… (viac)