Zločiny budoucnosti

(festivalový názov)
  • Kanada Crimes of the Future (viac)

V blízké budoucnosti se lidé v průběhu vývoje pokusí přizpůsobit syntetickému prostředí. Zatímco někteří využívají neomezený potenciál transhumanismu, jiní se jej snaží ovládat. Saul Tenser (Viggo Mortensen) je výkonný umělec, který přijal „syndrom zrychlené evoluce“, když z jeho těla vyraší nové a nečekané orgány. Tenser společně se svou parťačkou Caprice (Léa Seydoux) promění odstranění těchto orgánů v show pro své věrné fanoušky, aby si užili živé divadlo. Mezitím si toho všimne vláda a podivná subkultura; pak musí Tenser zvážit, jaký je jeho nejpůsobivější výkon. (TommyZR)

M.i.k.e

nikdy sem nebyl zrovna Cronenbergův fanoušek a ani s tímhle návratem k tomu co mu bylo vždy vlastní se to nezmění.Crimes of the future je stejnou měrou zajímavé, nepříjemné a rozvleklé a na to abych si trochu utřídil myšlenky ohledně dojmů bych to musel vidět ještě jednou (a to se nejspíš nikdy nestane)...55% ()

honajz2

SPOILERY Cronenberg by si ty moje čtyři hvězdy obhájil víc, kdyby vystříhal všechny vatové scény a dialogy (a hlavně tu sexuální scénu Saula a Caprice, protože v souvislosti se závěrem vůbec nedávala smysl), které tu často byly jen proto, že se prostě vyžívá v úchylárnách. Pak by to asi mělo něco málo přes hodinu, tak 80 minut max, ale víc by vyniklo to stěžejní. Ono se to nezdá, ale Zločiny budoucnosti jsou především podobenství. Podobenství, při kterém když divák odhalí jeho mechanismus, stane se pro něj děj krapet předvídatelným (už jen kvůli tomu, že Saul tu už od začátku působí jako nejnormálnější postava - sice se "novému umění" věnuje taky, ale jako jediný k tomu má určitý odpor a téměř nulové sexuální potěšení), ale mě osobně to zase vynahradila jeho promyšlenost, která sice není úplně dokonalá, ale v porovnání se současnými artovými filmy je myšlenkově mnohem hutnější, než drtivá většina z nich. Celé je to vlastně kritika zvrácenosti současného světa, ve kterém jsou mnohé brutální a úchylné činy natolik běžně a obyčejně zobrazované, že už málokoho šokují - přičemž před 50 lety by byly ještě obrovským tabu. A tady se celý příběh odehrává v blízké budoucnosti, kam vše pokročilo tak daleko, že mnoho lidí vzrušují šílené samoúčelné genetické modifikace a operace prováděné při plném vědomí. Není to však jediné téma celého filmu, kritizuje se zde i to, že pokrok a technologie sice jdou neustále dopředu, ale často jen k ulehčování lidských životů, ne k tomu, aby zajistili přežití lidské rasy při nějaké případné celosvětové katastrofě. O tom je celý děj filmu a překvapivě tu Cronenbergovi vše do sebe zapadne včetně úvodu filmu, chování Saula (který skutečně všechny nakonec přechcal) i příchodem plastožroutů. A po dlouhé době jsem viděl od něj něco, kde drtivá většina jeho úchylných nápadů vlastně dává smysl, třeba všechny ty moderní vynálezy vypadající jako orgány nebo kosti - máloco je totiž propracovanější a dlouhodobě funkční jako právě tyhle části lidského těla. A ukrytá tu jsou i další, "běžnější" témata, takže to je i celkem vrstevnaté. Dost se mi líbil i výběr lokací a filmařská stránka taky byla dost slušná, stěžejní scény navíc pro mě měli dost slušnou atmosféru, jenže ta žel nefunguje celkově, kvůli vší té vatě. Bez té by to bylo opravdu něco, ale ty slabé čtyři hvězdy nakonec stejně dám, protože v rámci současných artových filmů je to opravdu jeden z těch lepších a hlavně se dneska už moc nevidí, že by měl režisér tak ujasněno a promyšleno, co vlastně chce říct. I přes všechny ty mínusy. Slabé 4* ()

Rocky88

Po dlouhé době jsem šlápl do hovna. Tohle hovno vyformoval nečekaně Cronenberg, zalil ho slitinou z moči a blitek a po vypakování ho prezentuje jako originální vizi budoucnosti. Lidstvo, které po ztrátě schopnosti cítit fyzickou bolest, zkouší jakékoliv praktiky, které by mohly bolest přivodit, je sice na papíře zajímavé téma (mě chytilo taky), ale tohle zpracování je, jak už jsem naznačil v předchozí větě, exkrement. Hvězdu dávám za výborný soundtrack Howieho Břeha. ()

bourec

Cronenberg mě vždycky dost zajímal, ale povětšinou jeho filmy nechápu, a nelíbí se mi. Krom několika vyjímek. Teda hlavně dřívějšího datumu vzniku. K tomuhle mám jenom. Ujetá pitomina. Bez hodnocení. Vypnuto v čase 32.40. ()

ad

Ano, je to zastaralá a vlastně pro většinu diváků zbytečná artovka, ale David Cronenberg je jen jeden a přesně ví co a proč dělá... buď přistoupíte na jeho hru (kterou hraje už od Cosmopolis), nebo se budete nudit... Já jsem rád, že pořád tu jsou tvůrci, kteří si dělají, co chtějí, bez ohledu na cokoli a kohokoli ()

majo0007 odpad!

Senilný Cronenberg znásilnil (tuná museli byť nejaké kanadské $ v mocnosti) žáner, ktorý sám stvoril - body horror. Nepozerateľné (a pritom jeho ranné vrtochy sa mi páčia)... Tuná nepomohla ani nahatá obtlstlá Lea Seydoux s prijebaným hrncovým účesom... Artoví pičusi si pripíšu 5★ navyše a budú onanovať - pre 99% zbytok ľudskej generácie to zostane pakovina najhrubšieho zrna! ()

Deyw

Dalsi spojeni vigga a tohodle silenyho blazna a magora..je to podivnost jako svine a netusim proc do toho vigo lezl..vubec sem to nepobral kurva a nevim co se to prave stalo..chci vratit 2hodiny zivota nebo vysvetleni! cubka z death strandingu je tu naha a upocena jak to klasicky mam rad; ps: kristen steward je tu roztomilejsi nez v podvodou 😂 ()

Nivenx

Skvělé zvrácené téma kde cronenberg nezklame a nebojí se ukázat vo by jiní neudělali! Hodně ukecané, což by nevadilo  kdyby to bylo nějak doděláné. Očekával jsem brutální jízdy, které byli ve filmu naznačeny a nebyly dovysvětleny, jakoby si cronenberg chystal něco na další díl. Mohlo toho být mnohem více! ()

dr.fish

Je vidět, že Cronenberg to pořád umí, už je to dlouho jsem od něj něco viděl. Je to celé samozřejmě ujeté a nechce se na to moc koukat. Ale za tím vším je poctivé řemeslo jak herců, tak ostatních. Je to vize, nic víc. Čím déle jsem na to koukal, tím víc to vlastně dávalo smysl., takže nakonec dobrý. Chápu, že to mnozí "nedali". 70% ()

sugythesugar

Cronenberg sa vizuálne vracia k svojej bio-mechanickej štylizácií a tématicky k svojej tvorbe v subžánri body-hororu deštrukcie (a lásky k vnikaniu do) ľudského tela a spája to so svojim súčasným myšlienkovým prúdom. Témy smrteľnosti, ničenia ekosystému, ľudskej chladnosti a sexuality. Všetko spojené do jedného filmu a funguje to skvelo. A potom to skončí. Veľmi mi chýbalo vyvrcholenie tohto príbehu zasadenom do veľmi zaujímavého sveta. Po skončení filmu som čakal na ďalšiu scénu. Ale žiadna už neprišla. Toto násilne useknutie ma mrzí. Minimálne by som chcel aspoň druhý diel alebo pokračovanie v minisérii. Herecky precízny film stojaci na dvoch svelo bizarných postavách v ešte bizarnejšom svete. David chcem prídavok. 7/10 ()

UhLee

(4/10). Crimes of the Future byl má první zkušenost s režisérem Davidem Cronenbergem, který je považován za mistra nechutností. Důvodů, proč jsem se na tento snímek podíval bylo několik. Ale asi největším tahounem byl muž se zašitou hubou a miliony uší po celém těle. Howard Shore jakožto mistr skladatel, který je znám především geniálním soundtrackem k Pánu Prstenů se tady opět shledal s Aragornem. V prvé řadě bych chtěl říct, že ten film má fakt vymazlené všelijaké futuristické stroje a nástroje mučení, protože to bylo opravdu zajímavé. Také bylo zajímavé sledovat celkový nápad a myšlenku celého filmu, protože je klidně možné, že za pár let se tento film stane realitou a tak trochu nadčasovým poselstvím budoucnosti. Po herecké stránce ten film taktéž divákovi servíruje zajímavé karikatury v podobě neustále se dusícího Vigga Mortensena, nebo věčně nadržené a k sežrání Kristen Stewart. Kromě těchto aspektů je tady ještě impozantní hudba od již zmiňovaného mistra. Potom už je to jenom nezajímavý patvar s absolutně nezáživnými dialogy. Zmatečnost celého vyprávění tomu ještě víc láme vaz a z toho filmu se stala v mém případě docela kvalitní ukolébavka. Nálepku horor bych tomu filmu taktéž určitě nedal nedal. Z mé strany se jedná o jasné zklamání. ()

hroubek

Čekal jsem to lepší a zábavnější. Celé mi to přišlo, že to jede na půl plynu a nevyužívá potenciál toho světa i té zápletky. David Cronenberg je šikovný režisér a umí výborně vyprávět příběhy. O to více pro mě bylo překvapivé, že tady skoro nic nevypraví. Dialogy, které nedávají moc smysl, představení budoucnosti o které skoro nic nevíme a nechápeme na jakých principech funguje, či motivace postav. Cronenberg nám předhazuje různé nápady, zajímavé prostředí, nebo specifickou atmosféru, ale celé mi to přišlo jako takové pozlátko. Viggo Mortensen hraje dobře, bohužel to k hraní moc nemá. Léa Seydoux má vděčnou roli a zahrála s přehledem. Dost se mi líbil výkon Kristen Stewart, která sice nemá tolik prostoru, ale svou roli pojala parádně a její postava je zajímavá. Osobně se mi líbilo několik scén a momentů, ale to je asi tak všechno. Zločiny budoucnosti mi moc nesedly, sice se nejedná o špatný film, nicméně já nejsem jeho cílovka. ()

Eleanor05

"Operování je nový sex..." Já bych se, nicméně, stále raději dívala na ten "starý" sex. A klidně i mezi stávajícím obsazením - Viggem Mortensenem, Léou Seydoux a Kristen Stewart. Bylo by to po všech stránkách příjemnější i zábavnější... ;-) Zločinům budoucnosti nikdo nemůže upřít originalitu (často ovšem až za hranou parodie), nápad a vcelku nepohodlný divácký zážitek (pokud nejste chirurg), jenomže bez jakékoli závěrečné pointy ten film působí prázdně. Useknutě a beze smyslu. Proto 1,5*. ()

bizz_mjc

Tohle se mi těžce hodnotí. Myšlenky filmu jsou dobré, Cronenbergův styl jak za stara par excellence, ale napomáhá mu hodně hudba. Celkově bych ale řekl, že většina věcí ve filmu je nedotažená a hraničí se sebeidolizací, pokud si mohu dovolit být kritický. Tempo i spád unylé, příběh i vizuál minimalistický a atmosféra slabá. ()

zigíš

Nešťastně zvolená forma. Buďto seriál, aby se ten postapo svět trochu víc prokreslil, nebo kraťas. Ta na první pohled nekompatibilní puzzlata stejně nakonec do sebe zapadnou. A hezky potměšile. Je zbytečné vše natahovat pseudo existenciálním brebentěním. Ubrat z keců a přidat na Croňoušových serepetičkách (jako ta ´krmící´ židlička například). Za mě někde na půl cestě mezi Videodromem a Crashem. Z prvního si ale nebere vizuelní stylovost a z druhého tu až hypnoticky tělesnou tenzi. Film, o kterém se výborně povídá, ale hůř na něj dívá. Dnes mi to jednoduše kdoví jak nesedlo, stane se ..počkám si do dalšího mistrova díla. ()

Skeksis

Doriti! Nechcem dať Cronenbergovi odpad, lebo je to proste on a Mortensen. No ale čo mi tu naservírovali... Voláky podivný guláš typu: trochu ma svrbí vagína, tak si ju premiestnim na ksicht, a mám hepatitítu z nadmerného pitia alkoholu, tak si pečeň premiestnim na krk. A iné orgány presťahujem kade-tade po tele. A následne ich odstránim, lebo piča mi narástla na hlave, penis na chrbte, druhé srdce na nohe a na druhej nohe tretie oko. Toto bola proste doslova HLÚPOSŤ! Ľudia, starajte sa o seba (neberte drogy - haha), (nechlascite furt - haha), trošku sebareflexie (hahahahahaha:))). To myslím ironicky... Pokojne to všetko robte, ale aspoň natáčajte dobré filmy. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Léa Seydoux se připojuje k obsazení Duny

Léa Seydoux se připojuje k obsazení Duny

22.06.2022

Populární francouzská herečka Léa Seydoux (Není čas zemřít) se jen tak nezastavuje. V Cannes letos byly uvedeny dva její snímky, romantické drama Un beau matin režisérky Mii Hansen-Løve a Zločiny… (viac)

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

21.06.2022

Léa Seydoux bude Emmanuelle

Léa Seydoux bude Emmanuelle

18.05.2022

Stále více a více populární i obsazovaná francouzská herečka Léa Seydoux má napilno. V následujících dnech budou na právě probíhajícím festivalu v Cannes uvedeny rovnou dva její nové snímky, a to… (viac)