Kultový politický thriller nakrútený podľa románu Fredericka Forsytha vychádza zo skutočných udalostí okolo pokusu o atentát na francúzskeho prezidenta generála Charlesa de Gaullea. Začiatkom 60-tych rokov 20. storočia považovali bývalí členovia francúzskych légií osamostatnenie Alžírska a jeho odsúhlasenie francúzskou vládou za zradu svojich padlých spolubojovníkov. Vytvorili skupinu sústredenú na likvidáciu de Gaulla, avšak bez úspechu. Prezident sa tak stal najstráženejším človekom na svete. Po dolapení a zabití viacerých dôležitých členov skupiny si preto najali profesionálneho zabijaka s krycím menom Šakal, ktorý mal za úplne samostatnú operáciu zinkasovať pol milióna dolárov. Príbeh sa sústredí na prípravy atentátu a na snahu tajnej polície vystopovať Šakala. Film je klasikou svojho žánru a roku 1997 sa dočkal i remakeu. (oficiálny text distribútora)

Kňour

Fascinující chladnokrevný sympaťák Šakal, který neučiní naprosto nic zbytečně. Na druhé straně komisař Lebel, působící jako přesný opak, zejména zjevem jeho protagonisty - Michaela Lonsdalea. Působivý, téměř geniání plán, budovaný od prvních okamžiků od zadání zakázky na de Gaulleův život až do oněch osudných výstřelů. Velmi vyváženě rozložený čas mezi Šakala a vyšetřovatele, získáváme tím průběžný přehlad o tom, jak celá akce probíhá. Šakal je takový sympaťák, že mu ke konci snad každý filmový fanoušek fandí, aby se trefil a zdárně utekl. ()

Ljud#4

Jako milovník knihy Fredericka Forsytha jsem byl velice zvědavý, jak se se ztvárněním Šakala poperou filmaři. Syrovost filmů sedmdesátch let byla určitou nadějí, že by to nemuselo dopadnout zle a že se z díla nevyklube akční honička za jedním atentátníkem. Skutečně se to povedlo a ve 145 minutách filmu nám režisér nabídne dějově velmi ucelenou adaptaci knihy. Film působí neskutečně chladně a to nejen díky brilantnímu ztvárnění hlavní postavy, pro mě neznámým Edwardem Foxem, ale i profesionálně vedenému vyšetřování různých složek policie, kdy postupně odkrývají souvislosti v chystaném atentátu na prezidenta De Gaulla. Mistrovský špionážní snímek, kterému není co vytknout a jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. 9 z 10. ()

restahonza

musím přiznat své chyby ve vzdělání a donedávna jsme nevěděl že moderní Šakal je remake. Ten film se mi líbil, ale po shlédnutí originálu mi čelist padla dolů. Mnohonásobně lepší film. Užil jsem si to a hltal každou minutu :) ()

McIron

Kolega Pohrobek to vystihl skvěle, myslím: ten kontrast mezi naprostou obyčejností a nehvězdností policejní práce a geniálním, supracharismatickým E. Foxem je to, co z tohoto filmu dělá absolutní vrchol žánru. Narozdíl od některých jiných kolegů se nedomnívám, že časem film ztratil na obrátkách, naopak! M. Lonsdale v roli vrchního komisaře Lebela je stejně mistrovský jako Fox. je to opravdu skvělá práce! Navíc - skvělý, excelentní starý dabing v podání E. Cupáka a D. Klapky!!! "Odposlouchávali jsme Vás všechny!!!:-)" A ještě douška: nepoměřujme willisovského Šakala prizmatem této klasiky, sám o sobě ten nový Šakal není zlý, ale ne ve srovnání s tímto... ()

padlar

Při hodnocení jsem trochu ovlivněn tím, že jsem knihu Den pro šakala před shlédnutím tohoto filmu několikrát četl, takže se nemohul ubránit srovnávání knihy a filmu. "Přepsání" knihy do fimu je to opravdu zdařilé. Ale film mi přišel v některých pasážích až zbytečně rozvleklý, a naopak některé pasáže z knihy mně v něm chyběli. Jako rušivé jsem vnímal i časté zobrazování různých hodin. ()

Bloodoom

Krásně jednoduchý a přímý film o pokusu o atentát. nikde nic nechybí a ani nikde nic nepřebývá. Krásný zážitek a to nejen pro oči, ale i pro uši ;) ()

Ferguson

Kdo se podívá na toto "akční krimi", tak ušetří spousty peněz za lístky do kina na 90 % současných "akčních krimi", protože toto je mistrovské dílo a ostatní vidět není nutné. Tomuhle se vyrovná snad jen Uprchlík či Bournovo Ultimátum. ()

facehugger

Dokonalé. Plné pochopení myšlenky filmu, totiž že smrt prezidenta de Gaulla by Francii uvrhla do chaosu, který by vyústil v totalitní režim, předpokládá znalost moderních dějin Francie. Proto měli Francouzi v té době nejlepší bezpečnostní složky na světě a školili se u nich např. Američané. Po desítkách let by bylo zajímavé, kdyby se nějací evropští tvůrci pustili do remake (americký snímek nepovažuji za remake ani náhodou - příběh je neoddělitelně spjatý s osamostatněním Alžírska a jeho důsledky). Film jsem viděl mnohokrát, ale až po přečtení předlohy jsem dokázal zodpovědět otázku: "Kdo tedy byl Šakal?" V závěru románu je pasáž, do filmu nezařazená, kdy se britská kontrarozvědka radí, jak se dostat ze šlamastyky, protože Šakal je Angličan. Vyrobí tedy druhého, falešného a nevinného Charlese Calthropa, který se "náhodou" vrací "z dovolené" ve chvíli, kdy mu agenti obracejí byt naruby. Zajímavost: přestože Forsythe v doslovu knihy jasně říká, že román je politickou fikcí, po jejím vyjití se šuškalo, že jakýsi Šakal skutečně po de Gaullovi šel a skutečně s ním policie měla velkou práci. ()

Corek

Knihu jsem dočetl a pustil film, možná proto mě to neoslovilo, tak jak jsem čekal. Film tohoto typu na rok 1973 povedený, nicméně zub času si vyžádal své. ()

mikinko51

Tento film som videl len nedavno, ale uplne ma dostal. Perfektna atmosfera, vynikajuce spracovanie a hlavne - dej, ktoremu clovek dokaze uverit. A ked si k tomu pripocitam este tie "sladke" sedemdesiate a atmosku studenej vojny, politickych bojov a terorizmu aj v EU .... nema chybu. Takto by sa mali tocit filmy s touto tematikou - film na zaujatie divaka nepotrebuje supertazke gulomety s objektivom jak sloni chobot .... Aj v tomto pripade totiz plati to co prakticky vo vsetkych ostatnych - akonahle sa nejaky FR, BG, ... snazia pretocit americania, vznikne z toho slaby odvar zamerany na skasirovanie divaka (Sakal, Podtrzeno secteno, Taxi, ...). Sorry, ale Sakal s Willisom a Gerem bol sice plny akcie, ale neveril som tomu ani minutu. Preto si fakt radsej pozrite original .... ()

AbeFarinna

Málo kdy se s takovou chutí podívám na film, jež jsem miloval jako "malý". Knihu jsme nečetl a po pravdě se k tomu nechystám (bojím se že mně sklame, nebo mi pošpiní můj film). Film je natočený v poměrně pomalém tempu, jež ale naprosto perfektně koresponduje s Francií. Hlavní "hrdina", je sympaťák a do poloviny filmu mu držíte palce, aby se mu to povedlo. Od druhé poloviny filmu, kdy začne po sobě zametat stopy, už jen koukáte s otevřenou pusou, jak dokonale a do posledního detailu to má připravené. Na druhé straně policie taky nelení. V době bez počítačů a mobilů odvádí klasickou policení práci, tedy sběr infomrací. Následným tříděním a kombinací i kouskem náhody se nakonec podaří antentátu zabránit. Doporučoval bych všem budoucím režisérům, jež chtějí točit podobný druh filmů, aby tento film měli jako povinný studijní materiál. Že i bez kapky krve jde natočit film, u něhož divák na konci filmu se přistihne, že padouchovi držel palce... ()

billcarson

Forsythova klasika na filmovém plátně s vynikajícícm Edwardem Foxem, dnes již s řadou zkostňatělých scén bez větší akce, ale s perfektní dobovou atmosférou. ()

saintanwar

Výborný Edward Fox v roli nekompromisního a chladného zabijáka. I ztvárnění jeho pronásledovatele Michaelem Lonsdalem jako komisaře Lebela bylo vůči knižní předloze na jedničku. Film, podle skvělé knížky Fredericka Forsytha, mě v ničem nezklamal. Sice filmoví tvůrci pozměnili pár věcí, např. místo Belgie zasadili část děje do Itálie, ale v konečném důsledku to nemělo vůbec vliv. Přesně jako kniha je první polovina v pomalém tempu, leč vzdálený souboj vraždícího stroje a policejního psa se mění ve strhující finiš. ()

benji66

Když budu přemýšlet nad tím, čím je tenhle film tak výjimečný a budu se snažit odpověď koncentrovat do jediného slova, vyjde mi z toho slovo "pokora". Pokora všech tvůrců, kteří se nesnaží být lepší, jiní, novátorští, modernější, ale přesně se drží předlohy Pana spisovatele Fredericka Forsytha. Obrovský obdiv zaslouží zejména za to, s jakým citem se jim podařilo děj románu vtěsnat do dvouhodinového filmu, aniž by měl divák znalý předlohy měl pocit, že byl o cokoliv ochuzen. Mnohokrát jsem měl při hodnocení filmů na zdejších stránkách pocit, že stupnice od jedné do pěti je hrozně málo a že bych moc potřeboval, aby šlo dát třeba čtyři a půl hvězdičky. U tohoto filmu bych však neváhal s udělením maxima možného, ani kdyby stupnice byla od jedné do dvaceti. ()

andydufrsn

I když najdete spoustu okamžiků, které se od úžasné románové předlohy liší (někdy i výrazně) pořád je to film na který se vždycky rád podívám. Prostě Mr. Vypravěč na filmovém plátně! ()

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (viac)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale