Greta Thunbergová - rok ke změně světa

• Veľká Británia Greta Thunberg: A Year to Change the World

Minisérie sleduje švédskou školačku na ojedinělé cestě, při níž dvakrát přeplula Atlantik na plachetnici, stanula tváří v tvář světovým lídrům a stala se předmětem zásadních diskusí o budoucnosti lidstva. Rovněž tak nahlíží do jejího osobního prožívání plného vizí... V roce 2021 oslavila světoznámá klimatická aktivistka Greta Thunbergová osmnácté narozeniny. Svět se mezitím rozdělil a názory na její nevídanou činnost se hodně liší. Někdo ji má za vzor, jiný za spratka, kterému nevysvětlili, že současný svět je složitý a rozmanitý. Sama říká, neposlouchejte mě, ale vědu. Dokumentaristé z BBC provázeli školačku po celý rok. V roce 2019, kdy COVID 19 ovlivnil a asi i resetoval celý svět, se na rok uvolnila z vyučování, aby mohla na vlastní oči s předními světovými klimatology pozorovat dopady globálního oteplování. Chtěla zjistit a dát vědět ostatním, zda máme technologie, které mohou pomoci ochránit naši budoucnost. (Česká televize)

ostravak30

Jeden z možných důvodů, proč mají někteří Gretu za otravnou bytost je způsob její komunikace. Na jedné straně má pravdu v tom, že čas už jsme v podstatě vyčerpali. Pokud se mají dít nějaké změny, které už jen oddálí nevyhnutelné, musí se dít hned. Ano, to víme. USA odstoupili od Pařížské dohody, ale je to vlastně jedno. I ti, kteří jsou pod ní podepsaní ji dodržují jen naoko. Takže k čemu vlastně je? Druhá strana mince ale je, že nové technologie, které pomáhají pozitivně měnit svět jsou ve vývoji, některé již pracují, ale nic nebude hned. Hned to prostě nejde a to si Greta může podupávat nožičkama a vztekle bouchat pěstičkami do stolu jak chce. Ta její cesta nemá valného smyslu, pokud nezajede rovnou za Čínským prezidentem a pak i prezidentem Spojených států a nebude se jich ptát, co hodlají dělat dál... První dva díly tak říkají především to, co ti, kteří sledují dění ve světě a třeba i nějaké ty dokumenty na dané téma dávno vědí. Greta Thunberg si to vše ale musí ověřit v praxi. Teprve ve třetím díle se dozvídáme něco o samotné hlavní hrdince. Ono to totiž vypadá, že jen cestuje z konference na konferenci a přednáší plamenné projevy. Jaký je ale její život, záliby, co na to říkají nejbližší přátelé, pokud vůbec nějaké má... Jistě by to přispělo k celkovému dotvoření obrazu o ní, ale to nevidíme. Naopak Greta zjišťuje v obchodě, že koupit ekologické produkty, zvláště pak potraviny je složité. A to přitom nikdo nemluví o faktu, že by se v tom případě muselo omezit celé lidstvo. Tedy přestat prát v pračce a používat aviváže. A kde jsou další elektrická a jiná zcela neekologická zařízení a způsoby života? A že si někdo na obal napíše, že je potravina či zboží vyrobeno značně ekologičtější variantou může, ale také nemusí být pravda. Změna potřeba je, ale začít se musí především od nejmenších problémů - třeba vyhazování vajglů na zem na zastávkách a odpadky mimo koše a likvidace skládek apod. Až po změnu celých našich životů a ochotu vlád měnit zákony a nařízení a firem skutečně vyrábět ekologicky a produkovat málo spalin...a to si myslím, že je zcela nereálné. Proto si také myslím, že Greta je sice zapálená, ale svět se nezmění. Jen málo lidí totiž zajímá, co bude za 50 let, kdy někteří budou mrtví, další staří a co čeká naše potomky rozhodně není růžová budoucnost a oni nás za to budou proklínat, ale pak si budou muset položit otázku...změnili by oni způsob života, kdyby měli šanci? Myslím, že u mnoha miliard lidí zase a navždy vyhraje pohodlí... ()

Arsenal83 odpad!

K nemocnej dievčine a výsledkom jej propagandy len toľko: Je zvláštne, že tí istí vedci a klimatickí teroristi, ktorí chcú uvaľovať regulácie v Európe, už akosi zabudli obmedzovať Čínu, Indiu, USA, Rusko či rozvojové krajiny. Takže Európa s uhlíkovou stopu pod 10% spasí celý svet, či ako to je? ()

Autogram

Ani sa nečudujem tunajším odpadom, veď si treba pohoniť ego ani nie nad nepokojným dievčaťom, ale nad akoukoľvek snahou alebo aj myšlienkou trochu obmedziť svoje pohodlie aj v malých  detailoch ako napríklad prestať si voziť zadok sám v dvojtonovom aute, lebo veď JA na to mám... O Grete si môžeme myslieť všeličo od psychických problémov až po manipuláciu z najbližšieho okolia, ale nielen preto je tu tento dokument. Ak niekoho nepresvedčí ani David Attenborough, ktorý pozná svet zo všetkých strán do detailov a nielen ten dnešný, ale vie ho porovnať aj oproti stavu spred takmer jedného storočia, tak ten človek je celkom stratený. A keď bude takých väčšina, tak je stratený aj celý svet. ()

anderson odpad!

Psychicky nestabilná, fanatickými rodičmi manipulovaná dievčina - podobne ako pouliční kazatelia - zvestuje koniec sveta, ktorý údajne zanikne vďaka našej konzumnej uhlíkovej stope. Následne prichádza šialenstvo v podobe plánu vyzabíjať všetok hovädzí dobytok (kravské prdy ÚDAJNE spôsobujú armagedon), zakázať autá so spaľovacími motormi v termíne v akom by si na to netrúfli ani päťročnicoví komunisti, prípadne blúznenie o výrobe elektriny z "obnoviteľných" zdrojov, následkom čoho - v opojení vlastnou hlúposťou - v reichu zatvoria resp. plánujú zatvoriť všetky jadrové elektrárne. Keď si spomeniem na - vo svojej dobe - žalostne priemerný film nazvaný IDIOCRACY, trúfam si vysloviť názor, že jeho tvorcovia boli ešte obrovskí optimisti. (19.3.2024) ()

Anianna

Oceňuji popisnost dokumentu. Mohu s Gretou v lecčems souhlasit, v lecčem ne. Je to na mně. Dokument zachycuje myslím věrně Grétiny cesty po světě, její myšlenky, ale nechává na divákovi udělat si vlastní názor na tuto aktivistku. A to se mi líbí. Velmi dobře je Greta dabována. ()