Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 2

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

Bossi123

Toto je jediná pohádka ze 70. let a jedna z mála pohádek vůbec, u které jsem se jako malý bál (jak Čaroděje, tak o osud chlapců), ale zároveň ji naprosto obdivoval a sledoval stále dokola. Námět je sice zpracován vícekrát, nicméně u této verze by se atmosféra dala krájet, jak byla napjatá. Právě zde se prolíná námět o lásce, která nakonec vítězí nad zlem a nenávistí s hororovými prvky a tragickým osudem chlapců. A jsou to právě příběhy hochů, kteří museli otročit pro svého pána, které mě nejvíce dojaly. Autor zde jistě vytváří paralelu s lidmi, kteří jsou pod vlivem buď jiných, zlách lidí nebo také drog či alkoholu, z jejichž spárů se ne každý dostane (ostatně v příběhu je motiv smrti velmi akcentovaný). Příběh má sice dobrý konec, ale stejně po shlédnutí zůstává na jazyku trpká pachuť jako symbol toho, že zde chlapci umírají, a to zcela zbytečně. Také mnohým z nás v uších dlouho doznívají některé fráze, pronesené buď chlapci či Čarodějem, např. hláška "Mlýn zase mele, mlýn zase mele", kteroužto pronáší antagonista tohoto snímku se vznáší jako memento, že zlo je někdy silnější než se zdá a že je občas potřeba přinášet oběti, abychom ho zcela vymýtili. ()

Nerajohn

Tak tohle je super. Spolu s pohádkou o Jeníčkovi a Mařence skvělé dílo Karla Zemana s hláškami J.MOučky: Krabate, Krabate....... ()

Martyyn

Nádherná a srdcervoucí animovaná podívaná. Krabat zosobňuje vše dobré a spravedlivé, co ve společnosti je, a světe div se, nepůsobí to vůbec poučně. Tuhle thriller animovanou pohádku jsem si jednoduše oblíbil. ()

Sentinel

Nejzvláštnější a nejkouzelnější pohádka, jakou jsem kdy viděl. Příběh Krabata a jeho triumf nad zlým černokněžníkem není nikterak originální, ale co mě dostalo, byl způsob vyprávění v podobě zvláštní animace, výborný dabing a hudba. Doporučuji přečíst knižní předlohu Otfrieda Preusslera, je přinejmenším stejně dobrá jako film. ()

Sabsimplex

Film byl natočen v roce 1977 českým režisérem Karlem Zemanem. Jedná se o animovanou, hororovou pohádku, která se odehrává v magickém prostředí zbloudilých mladých chlapců a zlého, podlého černokněžníka nazývaným Krabat, který se je snaží naučit černé magii. Pointou celého filmu je láska, kterou k sobě cítí dva mladí lidé. Ovšem se jí snaží překazit jeden velmi zlý a děsivý černokněžník, který má bohužel mládence ve své moci. Film dokáže u diváka vytvořit opravdu děsivou až hororovou atmosféru, která je chvilkami vytrhávána nadějemi, že vše nakonec dobře dopadne. Na animovaných postavičkách vystupujících ve filmu je sice vidět, že film už patří mezi postarší, ale dalo by se říci, že tyto animace mají stále kladný vliv na diváky a tudíž to divákovi ani tolik nevadí. Zhruba někdy uprostřed nastává pár utahaných dalo by se říci i trochu nudných scén, které jsou ale posléze vystřídány napínavými, takže to filmu tolik neuškodilo. Film vznikl na motivy knihy od spisovatele Gottfrieda Preusslera, jménem Krabat. A zpracování, kterého se zhostil Karel Zeman lze pokládat za velmi poutavé a zajímavé, přitahující hlavně dospělé diváky. Hudební efekty provázející nás celým filmem jsou poněkud jednodušší, což může trochu působit směšně. Ovšem hudba, která zní u děsivých scén vyvolává ještě děsivější napětí. ()

Flahertie

Není pohádka jako pohádka. Už podle názvu Zemanova masterpiecu a animovaného zpracování, by leckdo mohl předpokládat, že se asi v 70 minutách podívá na pohádku pro děti. Čarodějův učeň je skutečně pohádka, ale mohou se na ni dívat diváci snad každých věkových kategorií. Každý v díle asi vidí něco jiného, malé dítě bude fascinováno příběhem, jenž je čerpán ze srbské legendy z 18. století, dospělý člověk se bude možná více zaměřovat na způsob animace a metafory, které se v díle objevovaly. Příběh není nikterak komplikovaný, malý chlapec Krabata se souhrou okolností dostane do mlýna, kde všechno funguje zvláštně, a nikdy ne tak, jak by se dalo předpokládat. Ve mlýně se Krabata seznamuje s dalšími chlapci, kteří se do mlýna dostali pravděpodobně stejným způsobem jako on. Příčinou zvláštního dění ve mlýně je čaroděj, jehož učni jsou všichni chlapci ve mlýně, včetně Krabaty. Děj nabývá spádu, jakmile se Krabata seznámí s dívkou a zamiluje se, a jakmile jsou jeho kamarádi posíláni na smrt. Krabata ví, že jednoho dne se i on bude muset utkat s čarodějem v boji… Za zmínku stojí rozhodně způsob animace. Někdy na nás může působit až Ladovským dojmem, díky své jednoduchosti, stručnosti a barevnosti. Ovšem prvek, jehož si nelze nevšimnou, je používání skutečného ohně, kouře nebo deště, což působí v jednoduché animaci neuvěřitelně působivě. Stejně dobře čitelná, jako je animace, je i hudba. Je to zejména díky tomu, že se jednotlivé prvky hudby opakují např., když jde o kouzlení, začarováváni atd., je při tomto procesu vždy použit stejný typ hudby. Stejně jako vám v paměti zůstane tento „začarovávající“ zvuk, stejně dobře si zapamatujete charakteristický smích čaroděje. Čarodějův učeň je další perlou v archivu české animace a vzhledem k roku, kdy byl vytvořen – 1977, máme v něm možnost vidět reflexe z doby komunismu. Možná i Karel Zeman tušil, že jednoho dne, řekne jeden velký muž jednu velkou větu, a do své „pohádky“ vnesl stejného ducha… „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.“ ()

pisty

Kreslená pohádka z prvky hororu o lásce jež je silnější než čarodějovo prokletí je pohádkou o citech, pevné vůli, radosti a trošce strachu. Je to tak trochu klasika, utkává se zde dobro a zlo neboli černá a bílá magie. Zeman si zřejmě na sklonku díla v ponurosti liboval. Krabat, čarodějův učeň, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit, se v různých obměnách objevuje v literatuře mnoha zemí. Lužickosrbskou legendu z přelomu 17. a 18. století převyprávěl v animovaném filmu v roce 1977 Karel Zeman. Vycházel z knihy Otfrieda Preusslera. Jako dítě jsem se u této pohádky při maminčině čtení bál a při skřehotavém volání mlynářského mistra „Krabateee“ se mi vybavovaly vzpomínky z dětství. S odstupem času nemohu s jistotou říci zdali se mi víc líbilo mámino čtení nebo Zemanovo zpracování. Některé scény jsou až cynické například scéna kopání vlastního hrobu. Pohádka pro všechny hodný i zlobivý děti. Prostě paráda, vřele doporučuji. ()

glaedrr

Opravdu krásná, hororově-pohádková, animovaná genialita. Ikdyž tohle bych svým dětem na dobrou noc rozhodně nepustil. Nerad bych pak čistil procmrndané postýlky... Příběh je vlastně celkem prostinký, teda pokud to nebudu brát jako pohádku, ale temně laděná animace a podmanivá hudba dávají filmu nezapomenutelnou atmosféru ( A klidně bychse vsadil, že pro diváky do 10let se stane na pár nocí doslova nezapomenutelnou.)..Je docela zarážející, co dokáže 30let stará animace oproti dnešnímu 3D běsnění. ()

Grim

...hodnotenie mi príde veeeeľmi prehnané...toto si 5***** nezaslúži ani keby so bol nafetovaný...maximálne 3***...animácie (ak sa to vôbec dá nazvať animáciami) sú jednoduché a možno na ten rok boli primerané, ale na môj vkus to rozhodne nestačí...príbeh je priemerný, ak by som chcel byť veľmi kritický tak napíšem podpriemerný. Jednoduchý príbeh čarodejníckeho učna, ktorý sa zamiluje a musí poraziť svojho učiteľa...toľko omieľaný príbeh, že stráca výpovednú hodnotu...a o horore sa tu nedá absolútne ani uvažovať...táto rozprávka nemá ani jeden atribút hororu... ()

maniak.sused

Už dopredu som na tento film išiel s predsudkom... S očakávaním, že je to preceňovaný film, za ktorý hlasujú hlavne pseudointelektuáli a kultúrni pózeri. Po jeho zhliadnutí však musím povedať, že hoci sa v poslednom čase snažím piatimi hviezdičkami nemrhať, tu som neváhal ani na chvíľu. S fúzie žánrov vyťažil film maximum. Postavy, napriek minimalistickému typu animácie, postupne ako napreduje príbeh, čoraz viac ,,ožívajú". Atmosféra naozaj prekvapí a s rozprávkou má len málo spoločné. Chvíľami to vyzerá ako odpoveď na otázku ,,Ako by to vyzeralo, keby Lynch natočil animovaný film?" Ale stále si zachováva pôvab príbehu (napokon, na tom sú rozprávky založené). No film je miestami naozaj prekvapivo intenzívna psychedélia a aj keď pochádza z našich zemepisných šírok, je to podľa mňa významné dielo aj v rámci európskej a svetovej kinematografie. Neviem, či mi len proste tak veľmi sadol, ale mne to pripadá ako naozaj geniálne dielo. Takéto temné animované dielko s rozprávkovým príbehom a psychedelicko-hororovým spracovaním sa len tak nevidí. Klobúk dole. ()

kabka*

"Krabate, Krabate, přijď do Černého mlýna!" Velice temná a děsivá pohádka, oproti které horory (pardon, vlastně pohádky) bří Grimmů byly jen čajíčkem pro ufňukané děti. Jako dítě jsem tenhle film brala jako nejlepší horor, z níž mi pevně uvízly některé fráze a obrazy (vedle krákání zejména rozednívání za zpěvu a povinnost vykopat si vlastní hrob). I přes jednoduchou animaci technikou papírových loutek je snímek vizuálně nádherný, přes pohádkovitost děje úzkostný a děsivý, přes pomalé tempo vyprávění napínavý a přes šťastný konec nepůsobí poklidným dojmem. A temné krákání budete slyšet ještě dlouho. Krá, Krabete. ()

Deganawidah

Tato hororová pohádka pro dospělé od Karla Zemana mě zaujala svým jedinečným podáním, a to jak po výtvarné, tak tématické stránce. Celková melancholická, ponurá atmosféra provází postupný děj v podstatě od začátku až do konce. Vyobrazení čaroděje se svým hrůzným charakterem na mě působilo obzvláště děsivě, ačkoli se jednalo o animované zpracování. Myslím, že by si tento film zasloužil Oskara za animovaný film. Pro děti rozhodně nedoporučuji - nevhodné! ()

Dacsus

Najlepsi animak... Nie, bez srandy. Videl nieto z tu pritomnych (z tych ktori toto dielko pravdaze videli), atmosferickejsi, desivejsi atd. animovany film? Ak hej, rad by som o nom vedel. Klasika pri ktorej som sa s radostou ako sopliak klepaval strachom (vtipne bolo najma to, ze to zvykli vysielat cez den pocas vikendov, podobne ako aj Divoku planetu)). ()

Desmi

Napínavý nevšední příběh, který nám tu Karel Zeman naservíroval byl podle mého gusta. Byl jsem překvapen, jak koukatelné to je i v dnešní době. Většinu Zemanových děl jsem pohanil, ale Krabat z nich vyčnívá, alespoň pro mne. Krátká stopáž, dobrý příběh, napětí, láska.. Má to vlastně všechno.. =)) ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011