Česká veselohra o veselej rekreácii odborárov v zotavovni Jezerka. Postupne sa zoznámime s revízorom pražských elektrických dráh Andělom, energickým Slovákom Pálkom, šoférkou autobusov Marienkou, údržbárom Mašekom a ďalšími. Rekreanti sa popri svojej slnečnej dovolenke tajne pustia do rekonštrukcie miestnej detskej škôlky - a to všetko s nadčasovým i keď 50-tymi rokmi poznačeným humorom. Faktom je, že postava Anděla v podaní Jaroslava Marvana je podľa výsledkov českej ankety Hrdina filmového úsmevu najpopulárnejšou postavou histórie českej filmovej komédie. (RTVS)

Spectacle

Mám docela rád Marvana i Kemra, ale tady to nezachránili. Koncentrace nechutné agitace je tu přece jenom vyššího stupně. Na druhou stranu se na to dá ještě koukat narozdíl od totálních blbostí z éry normalizace. ()

curfew77

Neodolatelně naivní, neodolatelně milé, neodolatelně úsměvné. Nekonečně pozitivní film, jaké se dnes už bůhvíproč netočí, a to, co tady mnozí označují za propagandu, je dle mého prostě duch doby. Asi nejstarší film z těch, který mám opravdu upřímně rád. 90 %. PS: Anglický distibuční překlad "Vacation with Angel" (bylo li vůbec kam distribuovat) mě opravdu pobavil. ()

Kajislav89

Každý rozumný divák si podle mého poradí s propagandou po svém. Když ji umíte odsunout do pozadí, zbývá tu obyčejný milý příběh ze života, podpořený hlavně bezvadnými hereckými výkony a několika opravdu dobrými scénkami. Díky tomu mám tenhle film opravdu rád, i když si myslím, že pokračování je o něco málo lepší. ()

vitak69 odpad!

V době, nejhorších komunistických zločinů a vražd, kdy byli lidé této země za své názory mučeni a popravováni, tak si soudruzi natočili tuto trapnou socialistickou komedii, která se odehrává v čerstvě znárodněné (ukradené) zotavovně ROH. Samozřejmě, že rekreovat se mohl jen uvědomělý dělník či jiný zaměstnanec. Zlodějský živnostník na to samozřejmě neměl nárok, pokud tedy nedostal rekreaci na 10 let v Jáchymově. Sledovat tento film je naprostá duševní onanie a plivání na utrpení lidí, kteří trpěli v bolševických koncentračních táborech! Odpad na 2! V jednom komentu stojí, že komunismus by tady byl do dnes. Ten člověk zřejmě propadl z dějepisu, jelikož komunismus (naštěstí) nebyl nikde na světě, soudruzi ho pouze jen neustále budovali. Snad kromě Kambodži, kde měli soudruzi největší úspěchy ve vraždění lidí v určitém časovém úseku. ()

Havala

Nestárnoucí komedie s pořádnou porcí ideologického nánosu, mě to ale vůbec nevadí, člověk se zasměje pořád stejně i po mnoha letech. ()

MaxForValue

Najsocialistickejší film, aký som kedy videl. Film, podľa ktorého v ČSSR neexistovali problémy, starosti, všetci sa mali radi, súdružky a súdruhovia sa družili a súdružili, film, ktorý nemohol skončiť nešťastne. Na rozdiel od reality naokolo ... ()

pekas

No to budovatelské nadšení sráží tenhle film do průměrných vod. I když bez těch agitek je otázkou, zda bych byl ochoten hodnotit lépe. 50% ()

kirmakX6on

agitačka mi vůbec nevadila, naopak mi přišlo zajímavé, jak se tehdy točily filmy. Film nezáměrně ukazuje dřívější kulturu a dá se na něj dívat i jako na dokument. Přecijen, skoro 70 let, to už je sakra doba. Za to má o hvězdičku navíc -- jinak by zasluhoval jako dost slabá situační komedie (kolik komedií se točilo okolo nějakého bručouna? Milion? Milarda?) maximálně dvě hvězdičky, spíše méně. Druhý díl (Anděl na horách) byl ještě o něco slabší a příběhově ploší (Marvan neprojde žádnou proměnou jako v tomto dílu -- zde se z asociálního bručouna promění v přátelského bručouna), ale zase byl točen v hezčím prostředí. 55% ()

ostravak30

Ač to nerad používám, neboť čeští herci za to skutečně nemohli, byla taková doba a kdo chtěl hrát, musel i třeba v tomto, tohle je skutečně agitka. Na vlastní dovolené pracovat a ještě být za to kárán kulturní referentkou...no Anděl na horách je skvělá komedie, Dovolená s Andělem je bohužel silně zpolitizovaná a opravdu toho mnoho humorného nenajdete. Tak snad jen dvě hvězdy za dvě hvězdy Marvana a Kemra. ()

Gamekeeper77

Samozřejmě, je to jeden z nejpropagandističtějších Českých filmů minulého století, o tom není pochyb. Není divu, v 50' letech kromě pohádek skoro nic jiného nevznikalo, ale když opomeneme všudypřítomný politický odkaz té smutné a nelidsky kruté doby a zaměříme se jen na filmový kumšt, rozhodně je to perla. Skvělí herci v kombinaci s dost účelovým a naivním příběhem a mimo jiné s příšernou módou tehdejší doby sice může působit dost rozpačitě, ale u mě to prostě už od útlého věku funguje. Samozřejmě, nebýt Marvana, asi by film skončil pod šedým závojem prachu kdesi v koutě obyčejnosti, ale takhle nemůžu dát jinak, než pět. 88%. ()

macetoma

Jsem ze staré školy, mě se prostě tahle naivní agitační dovolená líbí. Dávám 3 hvězdy. Jak byli všichni nadšení a odhodlaní, to je krásné. Je to jako pohádka pro dospělé. ()

Joe16210

Klasická komedie, které vévodí skvělý Jaroslav Marvan. Některé vtípky jsou opravdu skvělé a nezapomenutelné a vždy se u Anděla zasměju. Propaganda je zde více než očividná, ale filmu to nijak neubírá na kráse. ()

Tominni

Na jednu stranu, pár vtipných scének se najde, věčně nabručený Anděl je taky celkem fajn, ale ta do očí bijící agitace, ta přepoctivá práce, to už je na mě prostě moc. ()

Pitryx

Ano, soudruzi. Čpí z toho propaganda na všechny strany a po celou dobu. Jen se podívejte, soudruzi, jak umí jiní soudruzi socialisticky žít a držet spolu nejen v práci ale i na dovolené. Uznávám soudruzi, že je to agitka jak řemen, ale mně připomíná dětství a mládí. A navíc jsem se u toho, soudruzi, vždycky královsky bavil, i když jsem komundíry nesnášel. Ta averze vůči nim, tedy soudruhům, mi zůstala, stejně jako hezké okamžiky spjaté s tímto filmem. Proto soudruzi, musím hodnotit jako nadprůměr a dělám to velmi rád.  90 % ()