Česká veselohra o veselej rekreácii odborárov v zotavovni Jezerka. Postupne sa zoznámime s revízorom pražských elektrických dráh Andělom, energickým Slovákom Pálkom, šoférkou autobusov Marienkou, údržbárom Mašekom a ďalšími. Rekreanti sa popri svojej slnečnej dovolenke tajne pustia do rekonštrukcie miestnej detskej škôlky - a to všetko s nadčasovým i keď 50-tymi rokmi poznačeným humorom. Faktom je, že postava Anděla v podaní Jaroslava Marvana je podľa výsledkov českej ankety Hrdina filmového úsmevu najpopulárnejšou postavou histórie českej filmovej komédie. (RTVS)

mogul01 odpad!

Dovolená s Andělem je čistá propaganda. Rozhodně by se na tento film nemělo zapomenout. Jako učební pomůcka do hodin dějepisu by mohl skvěle posloužit. DOPORUČUJI v hodinách dějepisu promítat, aby se nezapomnělo na to, jak to s námi komunisti mysleli dobře. A ten soudruh co chce pořád pracovat, ten je ze všech nejlepší :-)! ()

deLaFere

Socialismus ve své ideální, utopické poloze. Vývoj vztahů ve snímku mi vyloženě připomíná stupidní americké snímky pro pubescentní publikum. Vše je tak snadné. Zdánlivě paradoxní je výše hodnocení v novém miléniu, tak dlouho po pádu komunismu. Neviděl bych v tom jen nostalgii, ale skrytou touhu žít raději v tom, co ze snímku apriori čiší než v současné realitě pseudodemokracie a pseudokapitalismu. Právě to slovo socialis je klíčové, člověk touží po hezkých vztazích a ne po současné realitě. ()

Wyrdas

"Každý má dnes svou práci" ... Kdyby jen cinkači tenkrát věděli, jak moc dokážeme znásilnit demokracii... Ať už je ten film sebe víc politicky zkrášlený... pravdou zůstává, že vidět lidi chovat se takto nelidsky (lidsky totiž znamená: sobecky, násilně a lhostejně) je prostě nádherné. Teď máme v čele vlády prokazatelně usvědčeného agenta StB Bureše a demokracie, troufám si říct, méně než tenkrát. Pravdou zůstává, že dnes těžko vznikne snímek koukatelný za 50 let. Oni totiž ty dnešní komedie nejsou většinou koukatelné ani dnes. A když už ano, tak nemají ani z desetiny tolik humoru. Perfektní herecké obsazení, příjemné prostředí, humor i vtip - za mě plný počet. ()

Abdul

Co všechno se dá stihnou během jednoho turnusu letní rekreace? Minimálně dva páry se stanou zralé na založení budoucího manželského života; další pár se od téměř rozvodového stolu dostane k polibku, suverénně si dělajícím nárok na označení číslem jedna co se podobně interakční aktivity historie soužití dvojice týče; ze starého otravného morouse se vyvine sebekritický, kolektivizaci se nepříčící milovník poctivě zahraných melodií. Ona vůbec samotná totální přestavba školky v krátkém čase rekreačním musela plnit všechny v biografu sedící autentické rekreanty takovou pýchou, že věřím nebyl problém, jakkoli se s filmem ztotožnit. Každopádně já doufám, že při výrobě tohoto filmu šlo jen a především o komediální žánr, který na povahových a situačních kontrastech dokáže prověřené herecké umění Jaroslava Marvana, Josefa Kemra, či Josefa Hlinomaze lehce navodit. ()

hiczech

Tenhle snímek a vůbec všechny, které se týkaly Anděla se mi vždycky líbily. Musím ovšem filmu prominout jeho silné, ideologické podbarvení, což je u obdobných komedií ovšem nutností. Samozřejmě nemohu snímek hodnotit z pozice člověka dnešní doby. To by taky asi nebo fair vůči tehdejším tvůrcům. Vím jen, že tento kousek byl ve své době velmi populární a nevidím důvod proč mu za to ubližovat. ()

GOGO3000

Když pominu agitační stránku filmu a zaměřím se pouze na dějovou linii příběhu, je to docela slušná komedie o jedné dovolené jednoho starého revisora.... Jaroslav Marvan byl vybrán naprosto správně pro roli revisora Anděla. 4* ()

Tiiso

Z filmařského hlediska snímku není celkem co vytýkat. Barevnost neuškodila a režisér ukázal, že už má přece jen něco za sebou. Z hlediska politického podtextu, nebo v tomto případě nejde ani o podtext jelikož agitace je zjevná, film je pohřbíván a zbaven nároku na filmové umění. Vzniká zde paskvil, který je zcela diktovan vedoucí stranou ve státě. Spoustu divákům v té době to možná ani nepřišlo, ale těm, kteří dobře věděli a viděli museli skřípat zuby. Nu což. Chudák pan režisér a chudák pan Marvan. Každý holt neměl na to aby odešel do země zaslíbené. ()

Rodin

Hodnotit nebudu, jen okomentuji. Tento film je plný sympatických hereckých výkonů klasiků českého herectví. A tím veškerá pozItiva končí. Dál už totiž následuje pouze hnůj, který je svým způsobem směšný, ale mně z toho leze kopřivka po celém těle. Každému, kdo tento paskvil obhajuje, z jakýchkoli důvodů, chci napsat - prober se. A každému, kdo píše, že si vzpomíná na krásné dovolené ROH, na nichž byl šťastný, jako myš, dvě poznámky. Náctiletí z Německa taky mají krásné vzpomínky na tábory Hitlerjugend. Neberu jim je, jen o tom nerad slýchám a čtu. A druhá poznámka směřuje k obsahové stránce. Na tyhle debilní rekreace, do poslední mrtě organizované těmi přiblblými kulturními referenty, rozhodně nejezdili ti, kteří by si to v kontextu doby zasloužili. Jezdili tam zasloužilí soudruzi se svými rodinami, kteří to měli zadarmo a hlavně dřepěli v příslušné kanceláři na příslušné přerozdělovací funkci. Tento filM je mně osobně odporný (včetně pokračování) a jediná věc, proč nejsem ochoten jej hodit do odpadu, jsou ti chudáci skvělí herci, kteří se prostě nějak živit museli, a místo paní vrchních potrubních radových (Šlemrová) hrály blbé zasloužilé důchodkyně. Hrozné. FUJTAJKSL VESPOLEK. ()

Indyi

V dnešní době působí komicky především to, co soudruzi při natáčení mysleli smrtelně vážně. Tahle komunistická agitačka je nezamýšlenou skvělou parodií a Jaroslav Marvan prostě válí. ()

topi80

Dnešní manipulátoři a budovatelé světlých socialistických multikutlurních zítřků pod praporem Evropské unie by se mohli učit, jak se dělá propaganda. Film je vtipný (je pravdou, že ne vždy zrovna úmyslně), ovšem jak se tvůrcům povedlo vylíčit 50. léta jako vysmátou dobu, kdy nebylo většího potěšení než během rekreace postavit školku či se postavit k jakékoli jiné práci, to si zaslouží poklonu. Člověk aby se téměř bránil, aby se nechtěl do oněch dob přestěhovat :-) Ale nechci si jen dělat legraci. Film bez nejmenších problémů obstojí i jako normální komedie. ()

joelly01

Lakala jsem na to klenota se slovy "Pojd, udelame si pekny vecer, lehneme si na kanapatko a kouknem se na komunistickou propagandu!". Chudak, sam komunismus na vlastni kuzi nezazil, myslim ze z toho byl pekne vyjeveny. No smali jsme se prevelice a klenot konecne vi, co to znamena ROH. Ma nejoblibenejsi scena: Raz s Ditetovou rikaji tomu obtloustlemu jelimanovi ze chteji odjet domu a ten jim rika ze tedy maji sejit dolu za ostatnimi rekreanty a oznamit jim ze odjizdeji a ten odjezd jim vysvetlit :D :D ()

hekla

Film, které na svou dobu byl asi vzorem, dnes už působí jen legračně až absurdně, jak podivná to byla doba (i když ve filmu je značně zidealizovaná. ()

IvonaK

Film byl příliš jednoduchý a naprosto mimo realitu. Všichni byli strašně dokonalí a ti co tam dělali trošku dusno se samozdejmě nakonec všichni polepšili. Dvě hvězdičky dávám, protože to bylo točeno v krásném prostředí. Škoda že jsem nemohla vstoupit na velice půvabnou skalní vyhlídku a nemohla jezdit po skluzavce a skákat z prkna do jezera. Hercům jsem holt mohla jen tiše závidět. ()

Rattlehead

Naprosto nádherná a hřejivá komedie se skvělým scénářem a úžasnými herci. Naši filmaři se za třicet let "svobody" na nic podobného nezmohli, o to více si vážím starších filmů, kde pojmy jako lidskost nejsou sprosté slovo. ()

Kuba11

Ty krdy mi připadaji v tomto filmu velice ftipny a tipicky česky humor,ale ten režim mi příšerně nahaní hruzu.Leč je to komedie a ne dokumentarni film o socialismu kery z toho čiší v každe vteřine.Porstě jedna zmala vynikajicích komunistickych komedii! ()