Starnúcemu spisovateľovi Karolovi Šejnohovi (Zdeněk Svěrák) už písanie nejde ako predtým. Nedokončené poviedky sa mu hromadia v hlave a ich postavy vyliezajú na denné svetlo a dožadujú sa, aby autor pokračoval v deji. Všetci niečo chcú. Fotograf Matěj chce získať nedobytnú magistru z lekárne, pán Bohumil prosí, aby urobil zázrak, automechanik Bakalář by chcel byť liečiteľom. Do toho vstupuje z reálneho sveta Šejnohova manželka, ktorá si myslí, že už by mal písanie nechať a konečne sa venovať jej. (Magic Box)

BarryLyndon

Slibný úvod, pak shit epických rozměrů. Kdyby Svěrák už nikdy nic nenatočil, vůbec by mi to nevadilo. Aktuálně bych s libovolným námětem víc věřil Robertu Sedláčkovi a to má Jan doma Oscara.... Totálně bez soudnosti 3/10 ()

Lanark odpad!

Stáří je sviňa. Máte pocit, že už toho o životě spoustu víte a chtěl byste to (z různých důvodů) říct ostatním, ale přitom mezitím už život zas utekl o trochu jinam a mumlá něco o tom, že jedinej jeho kamarád je Sokrates. Bylo mi trapně za oba Svěráky, bylo mi líto Kotka a nedokázal jsem přijít na to, proč na to Tereza Ramba kývla. A jestli jsem u Prezidentky hledal (a našel) 100+1 důvodů, proč na roli kývnul Ondřej Vetchý, tak tady bych pro změnu já od něj chtěl slyšet alespoň jeden! rozumnej! důvod. Já nenašel ani to, že je potřeba platit složenky. ()

necisty

Krásné příběhy v podání už starých bardů, jak pánů Svěrákových, tak i ostatních herců - velmi dobrý výkon Vojtěcha a Terezy. Šlo vidět, že se s tím tvůrci už hrají a užívají si každou sekundu záběrů. Zlomený palec vypadal tak realisticky, že se mi udělalo mdlo :). Věřím, že bylo složité natáčet s nemocnými dětmi. Je jen velká škoda, že vlastně spletenec různých postav a dějů nedokázal dát rozumný celek a dle mého nemá film konec, který za tu námahu začít točit stál. Nebo jsem na to ještě příliš mladý a nemoudrý? ... LFŠ 2022 MN ()

angel74

Svěrákovic Betlémské světlo rozhodně není špatný film. V jednotlivostech je místy dokonce velmi trefný, ale jako celek krapet pokulhává. Spojit několik povídek dohromady, aby fungovaly ve vzájemné harmonii, má svá úskalí, což se projevuje především v druhé půlce tohoto tragikomického snímku. Nicméně stále ještě se jedná o nadprůměrný počin, který oplývá laskavým humorem, přirozeným herectvím a krásnou hudbou. (65%) ()

DarkDemon

Dvě nejvyžranější prasnice našeho filmového průmyslu Čvančarová a Polišenská v jednom filmu? No fuj - jsem zděšen! Tyto těžkotonážní, dnes už snad cca 150 KG cisterny, obě bez špetky talentu, jsou jasným varováním pro pozorného diváka. Kdekoli se ty zoufalky objeví, tam to zavání odpadem. Poměrně nudný manželský příběh, nezáživné (snad až na Kotek/Ramba) postavy z povídek, absenci humoru nahrazuje lítost a soucit. Nepobavilo, nezaujalo. ()

sator

Scénář pokulhává za výživným námětem, mě by se víc líbilo méně postav a více do hloubky, ale to by už byl jiný film... Jinak mám pocit, že poetika toho filmu (je li nějaká) není blízká ani Janovi ani Zdenkovi, ale jde o jakousi úlitbu době.... Mě by se líbil film podle knihy Strážce nádrže... ()

otík

Místy opravdu velmi vtipné, pár podařených scén, milý příběh se sem tam nečekaně drsným slovem. Mladý Svěrák nezklamal, natočil podařený film, který rozhodně v konkurenci obstojí. Absolutorium však zaslouží Svěrák senior, který svou roli na svůj věk zvládl brilantně. ()

HonzaBez

"Já nedělám zázraky, ale legraci..."  Filmový zázrak tenhle film tedy není a že by to bylo vysloveně k popukání, to asi taky ne. Přesto to v lecčems je typický Svěrák (ať už otec tak i syn). Otce Svěráka film nezapře některými hláškami ("to je intimní záležitost jako když se sprchuješ... a ty mi lezeš do sprchy") či moudrými výroky ("Lidé dneska nechtějí praktické věci"...V kostele si taky věřící nestěžují na svého  stvořitele. Bylo by to marný..."), syna Svěráka zas výběr herců odkazující na jeho předchozí tvorbu. A nejde jen o oba hlavní protagonisty (Zdeněk Svěrák s Danou Kolářovou), u nichž má divák občas pocit, jako by si jen na chvíli odskočili a pak znovu naskočili do vlaku jménem Vratné  lahve. Hned v jedné z prvních replik, které pronese Ondřej Vetchý, nelze neslyšet jeho postavu hrobaře z Kolji. A Tereza Ramba je furt "kočka" a slušňačka zároveň jakou byla její maminka v Po strništi bos. Někomu možná může ta charakterová podobnost u zmiňovaných herců připadat trošku jako ztráta režisérské invence, mě to však připadá spíše  jako režisérský záměr. Záměr, který hned v úvodní snové scéně vtipně replikuje sám Zdeněk Svěrák: "Helenko, ani jsme se nerozloučili...."  Bylo by škoda se s tvorbou Zdeňka Svěráka nepřijít rozloučit. Zvláště když tento film rozhodně nejsou jen "páprdovské vtipy". ()

filmmovier

Zklamán rozhodně nejsem, ale když srovnám Betlémské světlo se všemi ostatními filmy Svěrákových a s faktem, že čtyři hvězdy jsem dal třeba Třem bratrům, Akumulátoru nebo i Tmavomodrému světlu, tady se prostě musím zastavit na třech hvězdách. I Po strništi bos se mi líbilo víc, takže tenhle film je prostě a jednoduše opravdu jejich nejslabší - ovšem kdyby všechny nejhorší filmy osvědčených tvůrců vypadaly takhle, byl by svět o něco lepším místem. Já se u toho bavil docela dobře - je pravda, že spousta vtipů tu vyzní do prázdna a vážné dějové linie příliš nefungují, ale naštěstí je to všechno tak příjemně pospojované a nakombinované, že to vůbec nevadí. Výborných scén je vlastně jenom pár - úvodní a druhá scéna v pohřebním ústavu a výlet na zámek. Svěrák hraje standart a sympaticky hláškuje, stejně tak Kolářová. Z dalších herců bych vypíchnul hlavně skvělého Jirku Macháčka. Příjemně se mi na to koukalo, rozhodně nemám důvod jakkoliv hanit, je to příjemné, pořád docela typicky svěrákovské, ale mohlo to být lepší. Další repríze bych se ale rozhodně nebránil, v žádném případě to není taková katastrofa, jak se může ze zdejších komentářů a recenzí celkově zdát. Vlastně to není katastrofa vůbec. 65 %. ()

fantassia

Není to přímo mistr Braque, ale kubismus ano, nesourodý obraz na níž je postava tváří starce, rukama mladíka s nohama dítěte a poházená cikcak. Nemám ráda tenhle styl ()

jedna_vrana

Šejnoha: „Dobrým spisovatelům se stává, že se jim postavy takzvaně vymknou a začnou si jednat po svém. Ale pozor! To není chyba, to je požehnání. Čili, teď přišla vaše chvíle.“ Mário: „Co by jsme měli asi tak sami dělat?“ Šejnoha: „Co chcete. To je to právě ono. Vy jednejte a já pohlídám pravopis.“  Poviedky od Zdeňka Svěráka ma bavili. Zmes humoru a vážnych životných situácií, v ktorých vystupuje Karel Šejnoha ako pomyselný životný poradca, pričom on sám je autorom ich životných osudov. Zamýšľanie sa nad konečnosťou života asi súvisí s vekom Zdeňka Svěráka, ale on sa na život díva cez svoju optiku – mierne čierno humornú. ()

Johnny.ARN odpad!

Sverákovci by sa na to už mohli vyjebať. Zapol som to len kvoli Kozubovi, a on tam bol 3 sekundy. Ramba našťastie ukázala cecky, ale v tento snímok sa nedá zachrániť ani tým. ODPAD! ()

Eleanor05

Je to slabé. A to píšu jako člověk, který vyrůstal na Divadle Járy Cimrmana, jehož někteří současní členové v Betlémském světle hrají. Možná je už konečně čas, aby se oscarový Jan Svěrák pokusil o nějaký samostatný projekt, namísto toho, aby stále jen adaptoval čím dál banálnější povídky svého otce. 2*. ()

fabecc1222

Po prvotních ohlasech jsem k Betlémskému světlu přistupoval poměrně opatrně a s poměrně malými očekávaními. Betlémské světlo určitě nedosahuje kvalit Svěrákovic nejlepších filmů, řekl bych, že ukazuje postupný sestupný trend kvality Svěrákových (Zdendy) scénářů, který si viditelně do svých filmů dává nějaké své vlastní neukojené životní touhy a přání. Betlémské světlo je hodně podobné Vratným láhvým, ale točit podruhé vesměs to samé není asi úplně nutné. Betlémské světlo nenabízí příliš svižného či zajímavého děje. Je to spíše sled nahodilých scén, ať už z reálného života, které musím říct, opravdu reálný život připomínají a je vidět, že životní zkušenosti ještě ZS prodat dokáže, nebo z jeho literárních děl různorodé kvality. Betlémské světlo je pro mě pocitově snesitelnější, než Po strništi bos, ale nemyslím si, že by mělo být loučením, či nějakou melancholickou nostalgií Svěrákovic tandemu, a budu doufat, že ještě natočí nějakou větší pecku. ()

ravalah

Vetchého postava byla velmi reálná a bavila mě na celém filmu nejvíce, protože já, pánové a dámy, přesně takového automechanika hrajícího si na alternativního lékaře, velmi dobře znám. Bylo to tak přesně vylíčeno, až mám podezření, že jsme s panem Svěrákem byli u toho samého :) Film není žádná velká kadence vtipu, ale jako vyprávění o údělu spisovatele a aplikování jeho starého myšlení na současný rozdílný svět. Herecky to nebylo příliš oslnivé, co si budeme povídat. Ale některé prvky byly opravdu vtipné a jiné zase velmi zajímavé. Bohužel konec nebyl úplně uspokojivě završen gradací. Byl spíše náhlý. Jako kdyby došly nápady. Jinak bych dal i 4*. Mimochodem moje nejdelší recenze na csfd.cz ()

m.a.t.o.

„Nie je to náhodou ten spisovateľ Šejnoha?“ – „Je.“ – „On ešte žije?“ – „Bohužiaľ.“ Betlehémske svetlo má v sebe takú tú svěrákovskú poetiku, lenže to je asi tak jediné pozitívum. Ináč je to strašne nezáživný a nudný film. 40 % ()

jefff

Něco v sobě Betlémské světlo má. Ale oproti předchozím filmům Svěráků nabízí jen stín uměleckého přesahu. Svěrákovi bohužel zůstali svým stylem v devadesátkách, kdy kralovali. Nápaditá je ovšem kamera Vladimíra Smutného, jehož um je radost sledovat. Naopak slabinou je scénář, jehož námět není špatný, ale úplně nefunguje a bohužel občas divně přešlapává na místě. Vyznění rovněž moc nefunguje. ()