Třináct životů je film podle skutečné události, kterou sledoval celý svět. Strhující výpověď o záchraně thajského chlapeckého fotbalového týmu, který po přívalovém dešti zůstal uvězněn v zaplavené jeskyni Tham Luang. (Prime Video)

rivah

Záchrana thajského chlapeckého fotbalového týmu jako těžká a riskantní práce potápěčů a dalších záchranářů. Dvouapůlhodinový tým plný napětí a nejistoty.(90%) ()

Pepe_cz123

Prime video vypustilo další pecku. Další drama z roku 2022. A dost možná i nejlepší drama roku 2022. Film se mnou zamával tedy více než jsem čekal a ty dvě a půl hodiny mi utekly neskutečně rychle. Film podle události potažmo tragédie co se stala na přelomu Června a Července v roce 2018 v Thajsku v jedné jeskyni. Hlavní postavy jsou dva chlapi co byli pověřeni na záchranu dvanácti dětí a jejich trenéra. Ale ten film. Panebože. On je skvěle napsán podle té události, pán Howard tu neskutečně dobře a nádherně pracuje s kamerou, a herecké výkony jsou fenomenalní samy o sobě. Je ale nutno říci že film je melanchorický, znepokojivý a traumatizující zážitek a že nebude pro každého. Opravdu to hezky ukazuje tu skutečnou událost. A u scén kdy se proplouvalo přes úzké chodby, tak jsem měl neskutečnou úzkost. Třináct životů je peckovní a znepokojivé drama které doporučuju. Opravdu hodně. Ale co je mi hned jasné, že jakmile to uvidíte tak si budete přemítat celý film dny a možná i týdny. Tohle z hlavy jen tak nevymažu. Jak já ten film nemám rád. Zasloužených 9/10. ()

junxi91

Napínavé katastrofické drama o jedné dlouhé a spletité Thajské jeskyni, týmu fotbalistů, předčasném monzunu a náročné záchranné akci. Nic pro klaustrofobiky! Stalo se to 23.6.2018, kdy dvanáct hráčů juniorského fotbalového týmu "Wild Boars" a jejich asistent trenéra opustilo trénink a vydalo se prozkoumat jeskyni Tham Luang. Tým pak nedorazí na narozeninovou oslavu, a tak jejich rodiče zamíří do jeskyní, které se však postupně zatápějí vodou, jelikož chčije a chčije. U vchodu zůstala pouze jejich kola a rodiče zavolají záchrannou službu. Ta si s tím ale moc neví rady, protože jeskyně je dlouhá a její zdolání je náročné. Naštěstí jsou tu jednotky Navy SEAL pod vedením kapitána Arnonta, které přijíždějí hledat chlapce. Potápějí se do hlubin jeskyně, ale je to náročné a chlapci nejsou k nalezení. Místní britský jeskyňář Vernon Unsworth sdílí své rozsáhlé znalosti o složité a nebezpečné jeskyni a navrhuje úřadům a guvernérovi, aby se spojili s týmem britských záchranářů. Mezi nimi se najdou dva největší borci Rick Stanton a John Volanthen, kteří se pokoušejí o ponor a počítají s tím, že najdou mrtvá těla. Ve skutečnosti se jim povede najít chlapce i po deseti dnech živé, a to až čtyři kilometry od vchodu. Poté se jim pokusí bývalý thajský námořních doručit nádrže s kyslíkem, ale při tom se utopí v jednom úzkém a nebezpečném místě. Mezitím dorazí stovky dobrovolníků, kteří se snaží zmenšit množství vody, které prosakuje do jeskyně, a také jsou zde spousty čerpadel, která se marně snaží vodu odčerpat. Vodní technik z Bangkoku musí odvést vodu z hory na pole místních farmářů, kteří to kvůli záchraně chlapců dovolí a tím obětují svou úrodu. Stanton a Volanthen si uvědomují, že dostat chlapce ven z jeskyně znamená protáhnout je šestihodinovým nebezpečným ponorem, což s sebou nese obrovská rizika. Jedinou možností je povolat potápěče a anesteziologa Dr. Richarda Harrise a další dva pomocné potápěče Chrise Jewella a Jasona Mallinsona. Chlapci prostě musejí být uspáni, spoutáni, přivázáni a jako balík protáhnuti ven z jeskyně. Venku opět chčije, do jeskyně se valí pořád voda, roury nestačí, čerpadla nestíhají a občas je proud tak silný, že začnou padat kameny na už tak dost namáhané potápěče a občas to někdo schytá ránou do ksichtu. Povede se chlapce zachránit? A budou nějaké další oběti? Za mě jednoznačně skvěle a věrohodně natočený film, během kterého jsem chvílemi měl fakt strach, že to nevyjde a že tam všichni umřou. Velký respekt všem, kteří se umějí potápět v takových prostorách, kde je málo místa, hodně vody a tma jak v pytli, a riskují své životy pro záchranu ostatních. ()

neo93

Výtečné drama podle skutečných událostí, které se udály v létě roku 2018 v Thajsku a kterou sledoval celý svět, možná i včetně některých fotbalových fanoušků, jelikož zrovna  v tu dobu probíhalo MS ve fotbale v Rusku.   23. června toho roku, se skupina 12 chlapců společně s jejich trenérem fotbalu vydalo do jeskynního komplexu Tham Luang Nang Non, aby zde údajně oslavila narozeniny jednoho z nich. Jenže déšť a stékající voda z hory zaplavily jeskyni a oni nemohli ven, jen dál do útrob další  jeskyně. Ihned na to se rozjela záchranná akce, do které se zapojili nejen thajští potápěči ze speciální jednotky vojenského námořnictva, ale postupně se přidávali záchranáři z Velké Británie, Austrálie, Číny, USA, či Japonska. Film nám intenzivním způsobem zprostředkovává dění od počátku uvěznění až po záchranné mise. Příběh sledujeme především společně s britskými jeskynními potápěči, kteří mají  za sebou desítky ponorů právě v úzkých, nepřístupných a nečitelných jeskyních jako jsou tyto. Líbilo se mi, že snímek nám také podrobně zobrazuje trasu, kterou záchranáři museli  proplavat/projít a to přes délku i čas, který jim daný úsek zabral. Celý fotbalový tým byl uvězněn asi 4 km od vstupu do jeskyně v hloubce přibližně 800 až  1000 metrů pod povrchem hory, což muselo být pro tým naprosto skličující až beznadějné. Zejména prvních devět dní, kdy pobývali v jeskyni v absolutní tmě a téměř bez jídla a v letním oblečení, až do jejich naleznutí potápěči.  Jen asi díky trenérovi, který býval mnichem a jeho meditacím, které jim dával se psychicky nezhroutili.  Jak s vypětím všech sil se všichni přítomní "záchranáři", profesionálové ale i dobrovolníci  snažili pomoci vysvobodit uvízlé kluky a trenéra v zatopené jeskyni a jak to všechno dopadlo se podívejte sami. A doporučuji si nečíst žádné informace ohledně reálného neštěstí, ty si přečtěte až po zhlednutí. ()

gemi

Absolutní noční můra každého klaustrofobika napsaná samotným životem. Takhle geniální scénář by nikdo nevymyslel. A kdyby vymyslel, nikdo by tomu neuvěřil. Teď konečně vím, proč byl takový problém dostat ty kluky ven a jak se jim to nakonec povedlo. A taky že Muskův nápad s ponorkou byl fakt naprostá pitomost, nicméně film se s ním naštěstí nezahazuje. Dvě a půl hodiny pekelného napětí. Fakt dobře udělaný film. ()

John80

Príbeh 13 chlapcov futbalistov, ktorý sa vyberú do jaskyne , lenže nepočítali s dažďom, ktorý jaskyňu zaplaví, tak sa začína záchrana akcia potápačov 3* ()

pushover

Ron Howard a oblíbená parta herců jsou sázka na jistotu. Britská produkce jistí hollywoodskou nepřepálenost. Přesto je dokument The Rescue, který vznikal přímo během záchranné akce o dost napínavější. ()

oldy

Povedeny snimek podle skutečne udalosti. Některe věci jsem netušil,pokud to tak opravdu bylo. Zachranaři odvedli kus prace a Howard jim vzdal timto snimkem poctu. 8/10 ()

RAFT

Režisér Howard natočil zase jednou dost dobré drama Thirteen Lives ,natočeno podle skutečné události.Stopáž filmu ani nijak nevadí.Herecké obsazení skvělé.Mortensen,Farrell role jim sedli .Klidně by si tohle herecké duo mohlo ještě spolu zahrát v nějakém jiném filmu.Dost skvělá kamera,adrenalin od začátku až po konec. 80% ()

Najt

Fantastická výpravná záchranná mise do obrovského zatopeného jeskynního komplexu. Na filmu mě vadil asi jen začátek, který byl zbytečně urychlený. Jinak to byla skvěle natočená, napínavá, jízda podle skutečné události, kdy parta malých fotbalistů spolu s trenérem uvízla několik kilometrů hluboko v jeskyni, která se začíná postupně zaplavovat a stává se smrtící pastí. Čas plyne, kyslík ubývá, voda přibývá a deště jsou čím dál silnější. Nezbývá než povolat nejlepší potápěče světa, aby se pokusili o nemožné. ()

janak.t

SPOILER: Pokud si vzpomínám na tuto událost, která všem utkvěla v paměti jako zázrak, tak tento film ukazuje detailněji, co všechno museli záchranáři udělat a místní lidé obětovat aby ty kluky zachránili. Neviděl jsem film, který byl natočen o něco dříve, ale když jsem zjistil, že tento film režíroval Ron Howard, věděl jsem, že to bude stát za to. A taky stálo. I přesto, že má film přes 2 hodiny, tak vůbec nemá hluchá místa, pořád se něco děje a drží diváka v napětí a s dechberoucím pocitem sledujete, jak to vše dopadne. Dále je tu skvělá kamera, která je potápěčům stále v patách, že si ani neumíme představit, jaké to muselo být klaustrofobické a neskutečně těžké dostat se k cíli a představa, že jeden ponor k uvízlým mladým fotbalistům trval 7 hodin, tak je až neuvěřitelné že všech 13 lidí dostali ven a hlavně jakým způsobem. Pro rodiny, čekající na své syny, to muselo byt strašné, ale na filmu je vidět, že člověk dokáže vymyslet až neuvěřitelné způsoby pro záchranu člověka a to tu je bravurně zobrazeno. ()

Maniik88

Tak milé deti, ak chcete vidieť, ako vyzerajú skutoční superhrdinovia, kuknite tento film. Preťahovať sa s bombami pomedzi kvaple 4-5h JEDNÝM smerom s viditeľnosťou na pár cm s vidinou, že sa tam môžem šprajcnúť a utopiť sa, prípadne, že nájdem kopu mŕtvych detí.. a potom samotná záchrana. Nejdem spojlerovať, ale napínavé to bolo ako guma u gatí. To ako rátať s tým, že sa ti možno polovica detí utopí, kks. Luxusný film podľa skutočných udalostí, s tromi kráľmi ako hercami (Viggo, Colin, Joel) a parádnou réžiou a kamerou. Jeden z najlepších survival filmov. ()

Ex_Machina

Film so silným odkazom, podľa skutočnej udalosti s holywoodskymi hviezdami. Práca s podvodnou kamerou vyvoláva miestami klaustorfóbiu, čo bolo aj zámerom. Nechcem si predstaviť, že toto sa naozaj stalo a potápači mnohokrát v úzkych, tmavých jaskyniach prekonávali kilometre pod vodou. Až tu sa ukáže sila ľudského ducha a to, ako sa dokážu dobrí ľudia zomknúť keď ide o dobrú vec, ktorá je o to sladšia, keď sa nakoniec podarí. ()

ANTYCHRYST

Ještě si to pamatuji že se něco takového stalo..ale nevěděl jsem úplně přesně..Když si člověk představí..že by tam bylo jeho dítě nebo on sam..brrrr...dobře natočené..s každým ponorem jsem doufal ..že se podaří a že se nic nastane..Jeskyně neuvěřitelná stejně jako ty kluci co tam zvládli tolika dnů čekat na záchranu..vsichni ti potápěči, záchranáři, farmáři atd..se semkli aby je zachránili..zejména ten team Američanů byl neuveritelnej..muselo to bejt maximálně vysilujici..v takovém terénu a takovou dálku..i kdyz to bylo nebezpečné tak znovu a znovu to absolvovali.. 80% silné filmové dílo dle skutečné události ()

Mkartaylas56

Ron Howard ty životopisy prostě umí jako nikdo jiný a s filmem 13 životů nám přinesl silný a emotivní zážitek, jenž u něj naposledy pamatuji u Rivalů. Moc se mi líbilo, že byly veškeré scény natočeny naprosto realisticky a uvěřitelně, což pomohlo k velké intenzitě jednotlivých okamžiků a místy jsem dokonce dostával lehký pocit klaustrofobie, ačkoliv jí netrpím. Stejně tak je skvělé, že ve filmu nenajdeme zbytečné a na sílu tlačené ždímání emocí. V tomto si zachovává dost civilní a přirozenou podobu a za mě to naopak bylo jedině k užitku, leč je snímek samosebou i přes to z pochopitelných důvodu zdramatizován oproti reálnému zásahu. Pro své rovněž civilní a vysoce přesvědčivé výkony je třeba pochválit i cast, kde krom ostatních minimálně Colin Farell a Viggo Mortensen jsou mými velkými oblíbenci a jsem tudíž rád, že mě mohli uhranout dalším výborným představením. No a v závěru, vlastně tak trochu mimo samotný film, mě ohromilo, co ti skuteční zachránci museli vynaložit za úsilí, prostě smekám. A Ronu Howardovy takto mohu vyseknout pochvalu, protože jsem ho poslední léta už trochu odepisoval, ale on mi tímhle parádním kouskem ukázal, že to v sobě stále má. ()

dkas

Intenzivní klaustrofobický zážitek, který nasadí tempo na začátku a poleví až na samém konci. I když si to člověk vybaví, že se o tom mluvilo, co to obnášelo, to většina lidí netušila, včetně mě. Skvěle, skoro dokumentárně, natočené a zahrané. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2022

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

Warneři uzavřeli dohodu s MGM

15.08.2022

Studia MGM a Warner Bros. Pictures uzavřela novou několikaletou smlouvu, podle níž v budoucnu přeberou Warneři zodpovědnost nad mezinárodní (tedy mimo USA) filmovou distribucí MGM. To mělo doposud… (viac)