Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Komédia
  • Animovaný
  • Dráma
  • Akčný
  • Krimi

Zaujímavosti k filmom (20)

Wolf Hall

Wolf Hall (2015) (seriál)

Mark Rylance sa s tematikou tudorovského Anglicka vo svojej hereckej kariére raz stretol aj pred nakrúcaním seriálu Wolf Hall. Išlo o film Kráľova priazeň (2008), v ktorom stvárnil postavu Thomasa Boleyna.

Jeden musí z kola von

Jeden musí z kola von (2011)

Budova, kde sa filmovali exteriéry k Cirkusu, slúžila v skutočnosti ako skladisko pre Victoria and Albert Museum a Britské múzeum.

Bavme sa o sexe

Bavme sa o sexe (2004)

Film Kinsey bol prvým, ktorému japonské úrady odobrili zobrazenie genitálií na plátne. Dovtedy bola japonská cenzúra voči podobným scénam striktne proti.

Nebo nad Berlínom

Nebo nad Berlínom (1987)

Poškodený kostol v jednej z najznámejších scén filmu je berlínsky Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, jeden zo symbolov mesta.

Magnólia

Magnólia (1999)

Philip Seymour Hoffman hrá vo filme postavu ošetrovateľa Phila Parmu. S jeho povolaním súvisí aj jeho priezvisko, grécko slovo "pharmakon" (φάρμακον) sa totiž prekladá ako liečivo.

Flynn Carsen: Kliatba Judášovho kalicha

Flynn Carsen: Kliatba Judášovho kalicha (2008) (TV film)

Film uvádza, že zradca Judáš si za tridsať strieborných, ktoré dostal za zradu Ježiša Krista, zadovážil kalich. Nie je tomu však tak - v Biblii sa uvádza, že hneď ako si uvedomil, že Ježiša skutočne odsúdili, snažil sa peniaze vrátiť. Farizeji, ktorí ho predtým vyplatili, krvavé peniaze však odmietli. Judáš vhodil teda peniaze do chrámovej pokladnice a z výčitiek svedomia sa obesil. Po jeho smrti sa rozhodovalo, čo s peniazmi, a nakoniec boli použité na kúpu pozemku, nazývaného ako Hrnčiarovo pole na pochovávanie cudzincov. Neskôr sa pole premenovalo na Pole krvi a Biblia uvádza, že tak sa splnilo proroctvo proroka Jeremiáša. O všetkých týchto udalostiach sa možno dočítať v Evanjeliu podľa Matúša, 27. kapitola, verše 3 až 10.

Aladin

Aladin (1992)

Meno Džafarovho papagája, Jago, je odkazom na postavu zloducha z klasickej Shakespearovej hry "Othello". Znalci ho charakterizujú ako inteligentného a bezzásadového našepkávača, ktorý presadzuje len svoje záujmy, a to aj za cenu záhuby všetkých naokolo.

Kráska a zviera

Kráska a zviera (1991)

S autorstvom príbehu o Kráske a zvierati je to pomerne komplikované. Rozprávka samotná je veľmi stará, prvú ucelenú podobu jej dala až Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve a časopisecky ju vydala v roku 1740. Šestnásť rokov potom sa k jej materiálu dostala Jeanne-Marie Leprince de Beaumont a upravením zápletky dala príbehu jeho dnešnú podobu.

Mestečko záhad

Mestečko záhad (2012) (seriál)

V dvanástej časti s názvom "Summerween" vystupuje obluda, ktorá sa nápadne podobá postave z filmu Cesta do fantázie (2001).

Mestečko záhad

Mestečko záhad (2012) (seriál)

Okrem obráteného názvu seriálu si môžeme v znelke na konci všimnúť aj tajomný obrazec. Ide o trojuholník s okom uprostred - odkaz na spoločnosť Iluminátov - doplnený o ruky, nohy a Lincolnov klobúk.

Mestečko záhad

Mestečko záhad (2012) (seriál)

V štvrtej časti s názvom “Gideon prichádza“ ide Dipper za Gideonom do klubu, ktorého Interiér obsahuje červené závesy a čiernobielo vzorkovanú podlahu, čo je odkaz na seriál Mestečko Twin Peaks (1990).

Mestečko záhad

Mestečko záhad (2012) (seriál)

Bezprostredne po zobrazení názvu seriálu na konci úvodnej znelky sa názov objaví ešte raz, avšak hore nohami.

Reklama