Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Akčný
  • Komédia
  • Dráma
  • Animovaný
  • Horor

Posledné recenzie (291)

plagát

Super Mario Bros. vo filme (2023) 

Fan service ako sa patrí :) Už od prvého traileru som sa veľmi tešil. Pri tomto roztomilom fúzatom inštalatérovi som totiž ako decko presedel pred TV pekných "pár" hodín. A rozhodne to stálo za to! A film je v podstate rovnako zábavný ako hra. Zápletka je priamočiara, hrdina sa musí dostať z bodu A do bodu B, po ceste sú vylepšenia a prekážky, prípadne si cestu môže skrátiť (o čo sa hrdinovia vo filme tiež pokúsia). Osobne s tým nemám problém, keďže v hrách išlo presne o to isté, a ako fanúšik som si len užíval všetky tie odkazy, a to som hral len prvé tri hry (zatiaľ). Chápem ale na druhej strane, že tí, čo hru nehrali si možno budú klásť otázky, prečo je toto takto, ako ten svet funguje a pod. Film sa to ani veľmi nesnaží vysvetliť (až na Power upy). A hoci mám rád filmy, ktoré majú prepracovanú mytológiu, vyvstáva tu otázka, či ju tento typ filmu vlastne aj potrebuje? Povedal by som, že aj nie. Animácia je úžasná, do detailov vypiplaná, je vidno, že si na nej dali záležať. O soundtracku ani nehovorím. Tyler skvelo nakombinoval rozprávkové motívy s tými videohernými (výborné variácie na pôvodný Super Mario motív) a pridal jej na veľkoleposti. Vznikol tak neskutočne chytľavý soundtrack, ktorý sa len tak neopočúva - skladba Super Mario Bros. Opus je top. K postavám, hlavný hrdina prekvapivo nie je až tak stredobodom pozornosti. S bratom Luigim majú skvelý vzťah, emotívne momenty fungujú (poteší, že uvidíme aj Mariovu rodinku). Keď sa dostane do Hubového kráľovstva, princezná je skôr tým hlavným ťahúňom a Mario je v pozícií akéhosi sidekicka, ktorý prechádza tutoriálom (Donkey Kong môže rozprávať). Zrod hrdinu tu napriek jednoduchosti funguje veľmi dobre, s Peach majú skvelú chémiu, Toad má zábavné hlášky (ale vlastne celých 90 minút je to jedna veľká sranda), takže, keď poslednú tretinu filmu hrdinovia zaútočia na Bowsera (hranie na klavír ma dostalo) a vypukne finálna akcia, hlavný hrdina to roztočí v plnej paráde a je to konečne ten Super Mario, ktorého sme, ako deti hrávali. Super Mario Bros. je ten typ oddychového filmu, ktorý vás pobaví, skvelo naladí. Až mi bolo ľúto, že to malo len 90 minút, kľudne by som prijal aspoň 15 min. navyše. Je to ten typ filmu, ktorý som si chcel po skončení okamžite pozrieť znovu. Na prípadné pokračovania sa teším.

plagát

Avatar: Cesta vody (2022) 

Avatar je pre mňa exemplárny prípad filmu, ktorý mi jasne ukázal, že za zážitok zo sledovania nemôže ani tak film samotný, ako ja sám. Od jednotky som mal extrémne vysoké očakávania, jednak preto, že sa vrátil jeden z najlepších režisérov všetkých čias, a samozrejme svoje urobil aj hype, kde sľubovali revolučný film, best film ever a pod. A po dopozeraní som zostal do určitej miery sklamaný, lebo nič z toho som nedostal, iba ak revolúciu v rámci CGI. Dal som mu však plný počet, lebo jednu vec nemožno Cameronovi uprieť, svoje filmy vie pútavo zrežírovať, aby Vás chytili, ako po stránke emócií, tak po stránke technickej. Do dvojky som išiel, ale z nulovým očakávaním, iba ak s tým, že idem na rozprávkový western pre celú rodinu v revolučnom sci-fi, fantasy prevedení.  A po dopozeraní som bol spokojnejší, ako keď som odchádzal z kina pred 13 rokmi. K scenáru, je to podobný upgrade ako mali T2 a Aliens oproti predošlým filmom. Rovnaká kostra príbehu ako v prvom Avatarovi (T2, Aliens) , do toho zápletka s rodinnými hodnotami  (John Connor, jeho mama a ochranca T-800 v T2, Ripley a Newt v Aliens), ešte vymakanejšia technická stránka a samozrejme vylepšený záporák (Quaritch nemá taký rešpekt, ako T-1000 alebo Alien Queen, ale rozhodne je to posun k lepšiemu). Na konfrontáciu s ním si divák musí počkať, ale aj vďaka určitým, tak trochu nečakaným okamihom (Neytirine vyjednávanie, Spider a jeho otec, Sullyho syn) to stojí za to. Je zaujímavé, akým spôsobom tento film variuje jednotku. Mnohé scény sú v podstate skoro rovnaké, s rovnakým hudobným motívom vďaka čomu sa mi v mysli vybavili scény z predošlého filmu (stačí si spomenúť na záverečnú scénu). Vizuálne efekty ma najviac dostali v podvodných scénach (a že ich nebolo málo), miestami som mal pocit, že sledujem nie film, ale podmorský dokument zo sveta Pandory. Zrejme za to môže aj skutočnosť, že  sa nakrúcalo pod vodou, a nie len za zeleným plátnom, čo tomu dodalo ešte viac na realizme. Akčné scény, ako inak u Camerona veľkolepé a adrenalínové, len ma prekvapil fakt, že akcia v prvej polovici mi prišla o niečo lepšia ako v tej druhej, rovnako aj finále z jednotky sa mi o trochu páčilo viac, ako to v dvojke. Ako celok, mohlo to byť tak o 15 minút kratšie, hlavne v prostrednej tretine, ak by sa nejaké scény vystrihli, filmu by to veľa neuškodilo, každopádne ja ako fanúšik dlhých zostrihov, som si to aj tak veľmi užil. A ak Cameron plánuje vydať náhodou Directors cut, bolo by fajn pridať viac dialógových scén, pretože niektorým postavám by to prospelo - Kiri (nie, teraz nemyslím ten skvelý smotanový syr). Postava, ktorú stvárnila Sigourney Weaver ma z nových zaujala najviac a som zvedavý, ako ju rozvinú v trojke. Rovnako aj Spider. Na záver, Avatar: The Way of Water je audiovizuálne úžasný a strhujúci predvianočný filmový darček, ktorý ma potešil. Kým na dvojku som bol "len" zvedavý, na trojku sa teším (tak trochu dúfam, že zápletka v trojke viac prekvapí). Vďaka James.

plagát

Tajemná odysea (2019) 

Veľmi vydarený fan film. Postavy skvelo obsadené, uveriteľné. Je vidno, že to nakrúcali fanúšikovia a že si to naozaj užívali. Ako neznalca Star Trek univerza mi mnohé odkazy nič nehovorili, napriek tomu som sa nenudil ani sekundu. A interiéry sa im fakticky podarili :)

Posledné hodnotenia (1 313)

Duna (2021)

10.05.2023

Vreskot (2022)

10.05.2023

Vreskot 6 (2023)

10.05.2023

Dungeons & Dragons: Česť zlodejov (2023)

09.04.2023

Super Mario Bros. vo filme (2023)

09.04.2023

Avatar: Cesta vody (2022)

18.12.2022

Tajemná odysea (2019)

21.04.2021

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

18.03.2021

Rekap (2019)

31.05.2020

Reklama

Posledný denníček (4)

Best Romanctic Comedy:)

Práve som dopozeral romantickú komédiu Láska nebeská a som okúzlený. Nečakal som, že to bude až také dobré (hoci hodnotenie tomu napovedalo). Nevidieť tento film na Vianoce je zločin (viem svoje, ja som ho premeškal) Pokúsim sa čo najskôr zosmoliť nejaký ten komentár. Dovtedy jasných a čistých 100%.

Best Romanctic Comedy:)