Armády tyranské moci si brousí zuby na mírumilovnou kolonii na okraji galaxie a jedinou nadějí na přežití jejích obyvatel se stane tajemná cizinka. (Netflix)

liskam

Za Hunana a posledních 5 minut dávám dvě hvězdy.  Jinak za mě tedy brovské zklamání, ani né tak kvůli všem těm zkratkám, plochým postavám a nebetičně odfláknutému scénáři. Nejvíc mě mrzí naprostá neoriginalita.  Každá druhá scéna byla už dříve někým jiným natočena.  Navíc natočena lépe. Nezbývá než pálit 2* a 35% ()

Spinosaurus odpad!

V roce 1977 nám George Lucas za  121 minut představil propracovaný nový svět, který chtěli všichni diváci dále prozkoumávat, seznamovat se s minulostí postav a nemohli se dočkat dalších pokračování. V roce 2023 nám Zack Snyder za 133 minut představil... velký hovno! Jedná se o výjimečný případ filmu, který selhal snad úplně po všech stránkách. Skoro mám pocit, jako by se dali dohromady Ed Wood s Uwe Bollem a záda jim produkčně krylo studio Asylum. Jen těch peněz se v tom utopilo znatelně více. A největší noční můrou je, že i z filmů jako Bloodrayne, nebo Ve jménu krále mi toho utkvělo v paměti více. Začněme zde naprosto příšerným vizuálem, který nám ukazuje rozmazané obrázky, nudné nebo vykradené motivy a digitální efekty, které sice působí oslnivě, ale všechny jsou jakoby odtržené od herců a odehrávají se na pozadí. Postavit herce před zelené plátno a na pozadí promítat vesmírné bitvy a výbuchy, to je skutečně vrchol filmařského umění. Dále tu máme skandální world building. Příběh je nerealistický, spojení Star Wars a Sedmi statečných rozhodně nemůže být prezentováno tímto způsobem. Svět absolutně nefunguje. Nevíme, kdy a kde se odehrává. Jestli to je lidská budoucnost, nebo úplně fantasy vesmír. Ani režisér v tom patrně nemá jasno, a tak můžeme vedle zrůd všeho druhu vidět osoby oblečené jako v moderní době. Hlavní záporák chodí v košili s kravatou (proč proboha!), skupina hrdinů zase v nějakých otrhaných hadrech, div že nejdou do bitvy nazí. Nefungují kostýmy, nedává to smysl, chybí tomu fantazie a jinakost oproti reálnému světu (pamatujete třeba na úžasné kostýmy ze Skryté hrozby?). Mrzelo mě dále trýznění skvělých herců v čele se Sofinkou a Djimonem Hounsou (ten už by fakt neměl brát všechno, co mu přijde na stůl). Ed Skrein hraje nejnudnějšího záporáka všech dob, který permanentně mele hubou, jen aby pak mohl provést nějaké laciné zabití. Když si vzpomenu, za co jiným skvělým režisérům (Stephen Sommers, Jonathan Liebesman) v Hollywoodu padaly hlavy, tak musím říct, že Zack Snyder si tímto filmem vysloužil jednosměrnou jízdenku do režisérského důchodu. ()

whack

Pointa o ľudskej potrebe vládnuť iným. Keby som chcel v príbehu hľadať nejaké skryté myšlienky, tak utlačované národy by som mohol priradiť ako metaforu k našim domorodcom a vládnucu dynastiu k našej civilizácii. Film obsahuje zopár zmienok o tom, ako tá dynastia úplne spľundrovala planéty. Zjavné je to napríklad na referencii na industrializmus v podobe tej ťažobnej planéty – členka tímu (Du-na Bae) pochádza z tejto planéty, a práve ona hovorila, ako to tam dynastia zničila a že predtým tam žiadne ťažby neboli a ako tam prekvital život. Okrem tohto som v tomto filme žiadnu inú pointu / myšlienku nevidel, bral som to ako ničím výnimočný Netflixovský film na znudený večer. Druhý diel ani nebudem pozerať. ()

J*A*S*M

Snyder býval režisérem, jehož filmy jsem zhruba do roku 2013 střídavě hodnotil velmi vysoko nebo naopak velmi nízko, no v poslední desetiletce se moje přijímání Zackových filmů ustálilo spíše na těch nižších počtech hvězdiček, přičemž Rebel Moon se evidentně stal vyvrcholením tohoto trendu. Níž už to v podstatě nejde, tady je špatně úplně všechno krom toho, že si to zhruba drží technické parametry hollywoodského blockbusteru. Hodně štěstí se snahou kolem téhle sračky vystavět nový filmový vesmír, protože si nedokážu představit, koho tyhle postavy a svět budou reálně zajímat. ()

Spiker01

Snyder byl kdysi pro mě nejprogresivnějím filmařem z hlediska vizuálu, po zhlédnutí Rebel Moon si však musím malinko zabrblat, přičemž jsem představoval si od největšího sci-fi Netflixu pro letošní rok jinačí hody. Jsem tak trošku purista, mám rád čistý obraz ve vysokém rozlišení a jelikož Enko na dobré příběhy nedá, cením alespoň jejich požadavky na natáčení na digitál ve 4k. Rebel Moon je však čistě digitální fraška (Rachel Stone je furt ale horší), kde mě to trhalo za oči a spílal jsem, že se tvůrci drobet více nesnažili buď o realističtější barvy nebo praktické efekty. Zajímavé pro mě však bylo, že předcházející digitální hrátky (například 300) pro mě tak otravné nebyly. Jsem zvědav na druhý díl, kdy už nutnou expozici máme za sebou a mohlo by se tak jednak o zajímavější kousek. I když z hlediska vizuálu půjde o totéž, příběhově už víme, že nemáme čekat nic objevného (takové Star Wars od něj bych opravdu vidět nechtěl), ale doufám, že to bude alespoň záživnější guilty pleasure. Tohle už si znovu nepustím, i když jsem se spíše bavil než nudil. PS : Sofia Boutella je tu suprová (nejlepší bod na filmu), Charlie Hunnam naopak dost upozaděn (všimněte si, že půlku filmu vůbec nemluví) a hrozně mi připomínal Travise Fimmela. ()

• Druhý plně digitálně natočený film Zacka Snydera po Armádě mrtvých (2021). Zbytek jeho filmů je natočen na 35mm nebo 65mm film. Důvodem je pravděpodobně spolupráce s Netflixem, který má dlouhodobě pravidlo natáčení na 4K. (KGBelik)
  • Děj tohoto snímku byl původně zasazen do světa Star Wars a mělo se jednat o pokračování Návratu Jediho (1983). Režisér Zack Snyder návrh scénáře dokonce předložil vedení Lucasfilmu, avšak veškerá jednání byla ukončena poté, co studio Lucasfilm odkoupila společnost Disney. Nakonec se Snyder rozhodl scénář přepsat a snímek Rebel Moon koncipovat jako nové, originální sci-fi. (fiLLthe3DD)
  • Natáčení započalo 18. dubna 2022 a trvalo až do listopadu téhož roku. Filmovalo se v Kalifornii, a to konkrétně v okrese Inyo County na místech jako Lone Pine nebo Santa Clarita. Filmaři též zavítali do parku Death Valley. (fiLLthe3DD)

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (viac)

Snyderovo obří sci-fi dostane eRkové verze

Snyderovo obří sci-fi dostane eRkové verze