Ředitelka zdravotnické školy v Teplicích zakáže muslimské studentce nosit šátek během vyučování. Zatímco pedagogický sbor souhlasí s ředitelkou, část studentů točí video na podporu spolužačky. Na čí stranu se postaví školský ombudsman Aleš Pelán (L. Vaculík)? (Česká televize)

Ivo

Pěkné. V Rijádu se zase spolužačky pevně postavily za italskou kamarádku, která chtěla sedět v lavici v bikinách (a natočily na její podporu video). A z vedlejší třídy to kvitoval Joshua tak nadšeně, až mu z hlavy málem sklouzla jarmulka. ()

Mngwa

Zajímavý a silně rozporuplný díl. A s rozporuplným hodnocením. Jedni dávají automaticky 5 a ještě mají zvláštní potřebu si uplivnout nad těma fuj xenofóbama v recenzích, aby ukázali jak jsou děsně uvědomělí, sluníčkoví a multikulti (stejně jako větší část hlavních postav v tomto díle), zatímco další automaticky odpad, protože na cokoli co souvisí s islámem jsou alergičtí a nechtějí o něm už nic slyšet bez ohledu na kvalitu hodnoceného. Je to prostě ožehavé téma, kde je obtížné, možná skoro nemožné být nezaujatý.  Osobně si myslím, že ta holka byla moralizující attention whore a konkrétně v tomto díle úplně souhlasím s řidičem. Za mě horší průměr, mám pocit, že to bylo lehoulince agitační, jednostranné a chyběly tomu grády. Například v podobě náhledu na svobodu vyznání a nošení náboženských symbolů v muslimských zemích, to by bylo kurevsky výživné a postavilo by to celou tu agitku do úplně jiného světla. Stejně jako naťuknutí tématu rovnoprávnosti, tolerance a svobody jedince tamtéž. Takže ne, fakt mě nedojímá, že puberťačce zakázali na české škole nosit na hlavě hadr. SPOILER: Plus ještě ten trapný románek Vaculíka s jeho studentkou, bez toho bych se fakt obešla ... nějak mi to tam vůbec nepasovalo. ()

topi80 odpad!

Hidžáb, když si to řekneme zjednodušeně, má dva zdánlivě protichůdné významy. Zaprvé je nástrojem zotročení žen v muslimské komunitě. Žena se tím zbavuje osobnosti, své vůle, stává se nástrojem v rukou mužských členů své rodiny (ať už máme na mysli původní rodinu v čele s otcem a bratry či rodinu novou se svým vykutáleným manželem). A zadruhé je symbolem, který svou viditelností na veřejnosti  vydává vzkaz muslimů ostatním. Toto teritorium začíná být naše, máte se na co těšit. Jakékoli dílo, které se tyto nechutnosti, které hidžáb symbolizuje, snaží bagatelizovat, se ocitá na samém dně. Fluše do tváře všem ženám z muslimských rodin, které se snaží z postavení, které jim tato nenávistná ideologie přisuzuje, vymanit. Je flusnutím do tváře všem ženám, které usilují o svou svobodu. Kopat do obětí nejodpornější ideologie, kterou kdy lidstvo stvořilo (ano, muslimky jsou hned prvními a nejsmutnějšími oběťmi islámu) je výrazem neskutečné zbabělosti, přizdisráčství a ukazuje na to, že tvůrci tohoto seriálu se nacházejí na naprostém morálním dně společnosti. ()

RedRose

Náboženství, to napáchalo historicky víc škod, než světové války! Je 21. století a značná část planety stále věří na pohádky... Tady je to zpracované tak nějak po česku, ani dobře, ani zle. Nejzajímavější mi přišel rozhovor otce s dcerou, který mnohé ukázal. Jednak by si dcera v muslimské rodině nikdy nedovolila takto mluvit s otcem! A ona říká, že to nechápe? On ví odkud přišel a co říká! Ona ne! Nosit ho celou dobu, tak nad tím asi přemýšlím jinak, ale najednou ji osvítilo a jak otec řekl, potřebuješ vyhrát. A ředitelka to na konci trefila, byla to vzpoura dohnaná do nesmyslu. Dnešní hyperkorektní doba, kdy se většiny přizpůsobují menšinám, je to celkem dobré aktivistické téma a místní vysocí hodnotitelé, nadávající nízkým hodnotitelům do xenofobů by se měli uklidnit..... ()

hrumsrt

Že si zvolili tak kontroverzní téma, to mi nevadilo, nakonec přece všichni uznali, že to není otázka názoru, ale toho že si s tím systém neporadí.. To ale neospravedlňuje fakt, jak během chvíle zvládli dodrbat prakticky vše, co dělalo ty postavy čím jsou. Řidič udavač, Pelán děvkař! ČT dokázala nezklamat a pokazit i dost možná to nejlepší, co kdy měla. ()

Prubner

Vyznění tohoto dílu mě nepřekvapuje, čekal jsem to, protože tvůrci svůj (trapný) liberální světonázor neskrývají už od začátku seriálu. Takže poselství tohoto dílu: muslimští přistěhovalci nám vůbec nevadí, ani islám ne, ale hidžáb zakázat bohužel musíme, protože česká společnost je ještě nezralá a xenofobní a neodpustila by nám to. Rádoby objektivní, ve skutečnosti  tezovité a hájící ty "správné" názory. ()

Muff

Něco jsem přehlédl, nebo se snažila škola i ombudsman 2x dohodnout nenošení hidžábu v chemii a tělocviku a dotyčná ho tam nosila i tak? Tak kde je potom ta zmiňovaná snaha o dohodu z její strany? A s těma křížkama a křesťankou ... kdyby ta křesťanka propagovala svoje náboženství (a tím nemyslím nošení křížků jako ozdoby bez náboženských konsekvencí), pak by měla v škole dopadnout úplně stejně. Svobodu víry ale přece nikdo nikomu nebere. Ta praxe s volným padajícím hidžábem mi připomněla záběry palestinských policistů, co (jaký div, první žena!) cvičili ženu v tradičním oděvu zneškodňovat výbušninu. Všude jí všechno překáželo, že nemohla ani pořádně používat obě ruce, fakt bych při zneškodňování skutečné výbušniny nechtěl být blíž něž kilometr od ní. V normálním světě se člověk K PRÁCI oblékne tak, aby co nejvíce omezil riziko zranění a naopak si co nejvíce práci ulehčil, což ještě výrazněji a bez výjimek musí platit ve škole, která je za dítě zodpovědná. Proš se při tělocviku sundávají řetízky, hodinky, proč na labinách má mít člověk sepnuté vlasy a oblečení, které mu nikde nevlaje? To není z legrace. Bezpečnostní pravidla platí všude stejně. Řekněme, že nad hořícím kahanem bych v hidžábu, který má volné dolní konce, raději nic nedělal, a jestli to některé škole nevadí, tak asi nebude vadit ani platit odškodné za případné těžké popáleniny. A tělocvik taky není jen basket. Nastolené téma je ožehavé, dotýká se svobody jednotlivce, definice, co je a co není propagace náboženství, nastavení pravidel ve škole, ale také vize budoucnosti (myslím, že docela realistické a lakonické zhodnocení dal Ochránce v tom autě) - to nemá jednoduché (nebo vůbec nějaké dobré) řešení, zvláště pak u nás. Líbil se mi dnes řidič, vždycky to byl takový hlas z lidu, a dnes to byla katarze, jeho "projev" byl taky k zamyšlení (i s ohledem na určitou naivitu představ, například o bulváru), a Ochránce ztratil nějakou tu hvězdičku, na druhou stranu spadla úplně rouška idealizace tohoto člověka, je to člověk jako každý jiný, se svými ctnostmi i neřestmi (v příštím díle se asi máme na co těšit). Jenom mne překvapuje od Učitele roku ten nedostatek nadhledu a sebereflexe. Chápu, že scénáristé chtěli dodat seriálu šťávu, tak v něm rozjeli obligátní dvě linie - soukromou a služební, ale mne by asi víc potěšilo, kdyby ta soukromá šla spíš do pozadí a věnovali se hlouběji problémům ve školách. Pak by to mohl být skoro odborný seriál. Mám obavu, že v tomto pojetí to je spíš zábava než předmět k hlubší diskuzi. ()

jungewolf

Velice dobrý díl. Hidžáby, nikáby a burky nemají na veřejných školách co dělat. Nošení nikábu a burky mělo být v ČR už dávno zakázáno zákonem.....  . Jinak souhlasím s komentáři "Fretakaty" , "honajze" a "topi80" . Hlavně že jsme pro levičáky xenofobové .....  . ()

Dawe2

Zatím nejslabší díl celé série. Nejen tématem, ale i provedením. Zde zastávám radikálnější názor, že pokud tu chce někdo žít, měl by se přizpůsobit on zde a ne my jemu. ()

Ovecka_Saki

Překvapivě, ale pro mě zatím nejlepší díl. Dost věcí mě sice namíchlo, ale přesto musím dát plný počet hvězd. Díky práci v lázních Darkov vím moc dobře, jací Arabové jsou. A jsem zastáncem toho, že by se jim opravdu nemělo tolik ustupovat. Dost mě pobavilo, jak Sabi řekla, že bychom v Česku mohli být vůči jejich náboženství více tolerantní. Fakt jsem se zasmála. Hlavně že v jejich zemi se oni velmi ochotně přizpůsobují byť jen turistům, že? … No a ta husa, co je teď s ní Pelán? Tak ta ať jde do prdele. Hezký příklad toho, proč jsou na demonstracích hlavně studenti, protože ti jsou životem ještě nepolíbení a všechno si malují jako Hurvínek válku. Už jenom to, že s ní Pelán je, tak to je naprosto zbytečná a trapná odbočka v seriálu, která si myslím nikoho nezajímá.  Jak jsem psala na začátku, spoustu věcí mě nas.alo, ale právě proto, že to tak ťalo do živého, musím dát těch 5* ()

VLADEK

Bohužel velmi slabý díl, nejslabší ze všech. Herecky je to standard, ale ten scénář je prostě zpackaný ze všech stran. Já osobně z toho mám pocit, že si autoři s tím nevěděli rady a ta zkratka motivace, proč studentka začne nosit hidžáb, je prostě špatně. Jediné k čemu byl tenhle díl dobrý, že demaskuje zdejší autory nenávistných a blábolících komentářů, jejich autoři dávají odpad, který si určitě nezaslouží, dvě hvězdičky možná. Díl přeci rozhodně nebyl zamýšlen jako dramatické zpracování "skutečné" soudní pře s pražskou školou, jejíž ředitelka dostala od prezidenta medaili, za kterou se může leda tak stydět. ()

v.indruchova

Myslím že se nejedná o bravurní dílo, ale o to tu ani nejde, že? Dle mého jde o otevření tématu které opět pálí a je nepohodlné. Je pořebné touto formou ho vynést na světlo. Zásadní věc ise neřeší absulistickými a někdy jednoduchými řešeními. ()