Žák základní školy během vyučování napadne spolužačku nůžkami. Rodiče se bouří a požadují, aby se ředitelka agresora zbavila. K tomu je ale zapotřebí souhlas jeho matky, která to odmítá. Rodiče se obrátí na ombudsmana Aleše Pelána (L. Vaculík)… (Česká televize)

Chudobka

Jako učitelka a výchovná poradkyně můžu říct, že řešení je velmi těžké. Pokud máte ve třídě nezvladatelné dítě a rodiče, který nespolupracuje, nemáte moc možností, jak to řešit. Inkluze podle mého názoru není ta správná cesta. Martha Issová předvedla skvělý výkon, ostatně jako vždy. Přínosný seriál, dobře obsazené všechny role. ()

Endavour

Zatím nejlepší díl, jelikož byl dle mého názoru nejvíce objektivní. Z rodinných kruhů mám blízkou osobu, jež je učitelkou na základní škole, čili vím, čím si dnešní učitelé díky inkluzi Valachové musejí procházet. ()

chrispe

Další případ k zamyšlení. Sice jsem Aleše Pelána chápala, o co mu jde, ale mnohem víc jsem chápala rodiče, které se bojí o své děti. Protože ať už je pozadí jakékoli, čin se stal. Popravdě si moc nedokážu představit, že je fakt reálný, že vám dítě kdokoli! pobodá ve škole a druhý den je tam zase, jakoby nic. Každopádně se mi líbí, že opět nemůžeme říct, že by to bylo černobílý a tvůrci nám nabízejí opravdu hodně pohledů na věc, které se bijou tak, že jednoduché řešení opravdu není možné najít. ()

barabura

Já teda nevím, ale smrad co sere celou školu, kterýho měl fotr radši utřít do kapesníku a všichni okolo něj takhle panáčkujou? A rodiče, co chtějí pro svoje normální děti normální prostředí jsou za špatný? A jeho dementní matka, který chtějí všichni okolo pomoct necejtí ani kousek studu za to, že ho naprosto nezvládá a ještě si ani nesnaží pomoci okolí? Jako fakt je tohle obraz dnešní společnosti? Nechutný. Tenhle díl se mi teda vůbec nelíbil. Doufám, že tohle se od reality odklání o 180°. ()

kluzo

Issová je excelentní herečka. Z celého seriálu ale čiší hrozná beznaděj. A Vaculík mi připadá jako kariérista, který v zájmu zachování místa překlápí názory podle politiků. Prostě asi tak, jak to ve skutečnosti je. ()

Amonasr

Tahle epizoda mi přišla poněkud slabší než ty předchozí. Byl jsem zvědavý, jak si poradí se zpacifikováním příšerného nevychovaného a agresivního spratka, který permanentně ohrožuje své okolí a dělá ve třídě peklo všem – od učitelek přes spolužáky až po jejich rodiče. No, nakonec neporadil – zahrál to v podstatě do autu, že nikdo vlastně za nic nemůže. Jistě by se dalo dělat víc pro sociálně slabé matky samoživitelky, které samy zřejmě postrádaly v životě kvalitní výchovu, určitě by se dalo věnovat víc individuální péče podobně narušeným dětem, ale systém na to nemá ani dost prostředků ani dost chuti kompetentních míst. A že jsou všichni nakonec vychovatelní (= v jádru andílci), o tom silně pochybuju. Díl tudíž vyznívá spíš jako jakási mravokárná póza, ovšem do značné míry spíš falešná. Tady zvítězila bohužel módní korektnost nad pojmenováním problému pravým jménem, i když se tak snaží tahle epizoda také tvářit… Zkrátka není všem vždy pomoci, i kdyby se všichni na hlavu postavili, netřeba si to křečovitě zastírat nějakými vybájenými iluzemi. ()

Mamlas

Na rozdíl od prvních 2 dílů je toto docela protivný a uřvaný, o malém smradovi, kterému je třeba "pomoct" do doby, než dospěje a bude vypuštěn do světa. Zejména se tady hádalo a pokřikovalo a kecalo a blouznilo, mizerie. (15%) ()

Muff

Opět zásadní díl, problematika "jiných" žáků, inkluze. Celé je to vlastně o tom, že nic není jednoduché a černobílé a už vůbec to nemá jednoduché řešení. Na jednu stranu rodiče poškozené dívky, na druhé matka kluka s poruchou chování, na třetí učitelé s dalšíma 25 děckama ve třídě, na čtvrté ministerstvo, co musí lavírovat - chce inkludovat hlava nehlava a rušit speciální školy, protože se v minulosti dost zneužívaly, a některé děti si inkluzi nepochybně zaslouží, na druhé straně by jistě byla tendence do nově zřízených speciálek strkat kdekoho, a navíc na nic nejsou peníze, na páté straně veřejnost, na šesté odborníci, na sedmé média... Myslím, že seriálu se hodně daří zkomprimovat všechny tyhle aspekty do velmi krátké doby, ale tak srozumitelně a nečernobíle, že má divák dost prostoru k zamyšlení i po skončení pořadu. Nový ombudsman v tom taky tak nějak tápe a divák má možnost tápat, hledat řešení a vytvářet si postoje s ním. V tomto smyslu je hodně edukativní. Co se  týče Kláry Issové, nemám ji rád, ale tady mi sedla, protože nejspíš ani nehrála. ()

sharka.68

je to masochismus, když se na tohle dívají pedagogové,vychovatelé, asistentky,družinářky..a možná v tom je i trocha naděje, že se konečně ,konečně někdo našel, kdo to jejich téma tak dobře zpracoval a předhodil laické veřejnosti... ()

kritkMd

Nejlepší že tří dílů. Příběh odvyprávěn objektivně a hlavně zajímavě. Diváka přímo vtrhne do problémů inkluzí, speciálních škol atd. Dokonce se nám rozvíjí příběh manželů Pelánových. Konec typu jediné možné řešení nevýhodné pro všechny zde padne skvěle. Znatelný posun v kvalitě ()

fafejt001

Ty  piii..o  , sorry ,  ale  síla . Vlastně  chudák  kluk . Matka  po  něm  řve  a  on  zase  tituluje  vulgárně  učitelky  a další  děcka   . Bez  mužského  vzoru  jsou  dnešní   mnozí  kluci  v  háji . Budˇ  budou  takoví  nebo  ti  bezpohlavní , či  jak  to  dneska  je  , ale  kluk  potřebuje  mužský  vzor . Myslím  tím  normálního  otce  ,  strejdu  aj  dědu . Vaculík  se  na  tuhle  roli  skvěle  hodí  , ale  někdy  čumí  jak  puk . Tak  nějak  do  prázdna  jako  trumpeta či  pako . Možná je  to  záměr  .  Jako  je  záměr , že  mne  někdy  zlobí ,  slušně  řečeno  ten  ocmrd , sorry ,   ministra . Hraje  ho  Jarda  Pleslů . Tak  takoví  jsou  , zřejmě  ,  v  politice . Pak  to  tak  vypadá . No  nic  i  přesto  se  těším  na  další  díly , protože  je  to  mimořádný  seriál a  ona  latˇka  je  stále  proklatě  vysoko . ()

Dechman

Atraktívny seriál, výborne natočené a ani tento diel nesklamal...áno je to točené ako keby bez konca , bez pozícií kladné versus záporné, a tak to má byť, pretože tak vyzerá život... Lukáš Vaculík konečne hrá ako ho poznáme z nášho detstva! ()

njuska

Slušná manipulace. SPOILER: Ten klučík, co se tam pokusil zavraždit nevinnou spolužačku a totálně ničil vyučování všem ostatním... vlastně za nic nemohl a nakonec byl tak nějak fajn :-) Dokonce si umí zavázat i tkaničku. Máma, chudák, to má moc těžké (pracuje za patnáctku, protože v Praze se prostě platí málo, není tu žádná práce a od sociálky jistě nic nedostává :-D ). Navíc má prostě smůlu na chlapy (dobrovolně vyhledává násilnické primitivy) a navíc ji všichni šikanují! Hlavně ta odporná třídní úča, co furt čumí, jako sůva! Sluníčkového ombudsmana, co jí neustále podlézá... má dokonce za "vopruze". Ale zvládne to a nakonec primitivního Marcela s řetízkem na tričku vyhodí, je to prostě hrdinka! Inkluze je pochopitelně věc skvělá a kritizuje ji tam akorát hloupej šofér, který tomu nerozumí a blonďatej primitivní, agresivní rodič, jistě volič SPD a nejspíš i fotbalovej chuligán...  Tak hlavně, že to nakonec všechno dobře dopadlo. ()

Hombre8

Docent Halačka, náš profesor didaktiky, nám k tomuto na fakultě vždy říkával: "Tělesné tresty nejsou přípustné. Ale na první signální soustavu je možno působit zase jenom první signální soustavou." ()

Gelaos

Na jednu stranu malý spratek, na druhou stranu výsledek nevhodného rodinného zázemí a nefunkčních vztahů matka-dítě, matka-rodiče, matka-škola či rodiče-škola. Závěr kýčovitý, nicméně třeba noční telefonní rozhovor matky a ombudsmanna pěkně napsaný a natočený. Především oceňuji, že díl nasvítil komplikované téma školní inkluze a nevydal se při tom cestou nejmenšího odporu. ()