Cirkus Humberto

• Západné Nemecko Zirkus Humberto
všetky plagáty
TV spot 2
Dráma / Rodinný / Historický
Československo / Západné Nemecko, 1988, 10 h 35 min (Minutáž: 52–55 min)

Réžia:

František Filip

Predloha:

Eduard Bass (kniha)

Kamera:

Andrej Barla

Hudba:

Karel Svoboda

Jaromír Hanzlík, Petr Haničinec, Kathy Kriegel, Josef Kemr, Martin Růžek, Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý, Claudine Coster, Josef Dvořák (viac)

Jeden z nejvýpravnějších seriálů České televize podle slavného románu Eduarda Basse, k němuž složil hudbu Karel Svoboda a ústřední melodii nazpíval Karel Gott. Životní příběhy šesti generací rodu Humberto zobrazují pohnuté osudy lidí, kterým se cirkusová manéž stala osudem. (Česká televize)

Tiiso

Výborná adaptace knihy, která dokázala vytvořit seriál plný děje a emocí vzbuzující scén. Jako menší věkem i vzrůstem jsem ho měl v oblibě více, ale svou kvalitou se dokáže rovnat i se soupeři mladšími ze současnosti. ()

montenegro

Cirkusové prostředí fakt nemusím, ale mnohem víc mě iritoval výběr cizích "herců" - zvláště matrona z Francie v roli Hanzlíkovy manželky- to i chudák p. režisér Filip okomentoval slovem -hrůza. Filmařsky ale solidní. ()

topi80

Můj nejoblíbenější seriál z dětství, při každé repríze vždycky stihnu pár dílů. Tady mohu srovnávat s literární předlohou a musím říci, že v seriálu nepostrádám vůbec nic. A při srovnání musím dokonce seriálu přiznat, že dílo Eduarda Basse dokonce převyšuje. Samotný román ztrácí zhruba od poloviny na zajímavost, seriálu se povedlo tento bod zlomu přesunout téměř až na konec, což svědčí o velkém citu tvůrců pro atraktivitu celého díla. Že se zde sešla herecká elita, o tom není pochyb. Fantasticky ztvárněná parta v maringotce českých tenťáků. Vosátka tady byl o něco živelnější a užvaněnější než v románu, ale není pochyb, že při obsazení Josefa Dvořáka šlo o záměr. Ale ona to byla jízda už od začátku. Občas se kritizuje účast zahraničních herců, ale já tady s výjimkou Helenky (obsazení té matróny bylo pro postavu Helenky likvidační) nemám problém. Werner Possard je výborný, typický fanfaronský světský, který se stárnutím trochu ztrácí smysl pro realitu. Tohoto herce jsem si v seriálu velice oblíbil, přestože se jeho projev velmi vymyká civilnějšímu projevu českých herců. S Katjou Rupé určitě taky nikdo nemá problém, stejně jako s panem Gambierem, jehož představitele jsme mohli vidět i v posledním díle francouzských komedií o četnících. Právě herci, které český divák neznal, ale na nichž bylo hned poznat, že jsou odjinud, dodali seriálu velkou část jeho výpravnosti, atmosféře střetávání s jinými kulturami a jinými kraji. S přesunutím děje do Prahy už seriál ztratil tah na branku (ale jak jsem psal, v knize je tento úsek mnohem delší a asi i nudnější). Co mě mrzí, je konec. Tvůrci seriálu měli jednoznačně dát prostor zmínce o vztahu Vaškovy vnučky s potomkem hraběcího rodu Palačičů (ze kterých kdysi Carlo Humberto vymámil lipicány). Samostatnou kapitolou je hudba. Říká se, že nejlepší filmová hudba je ta, které si během filmu ani nevšimnete. Karel Svoboda dokázal, že hudba, kterou vnímáte stejně intenzivně jako celý děj, je možná ještě lepší. ()

Jacccob

Nuda, nuda, nuda. Nebavil mě jediný okamžik. Přesto dokonale chápu, že se to někomu líbí, není to špatný seriál, jen mi prostě nesedl a nudil. :) ()

DadysGirl

Tomuhle seriálu jsem nikdy nepřišla na chuť... Mám ho ve stejné kategorii jako náhrdelník a pár dalších... Ale je to česká klasika a alespoň jednou za shlédnutí stojí... Hudba Karla Svobody je super... ()

Fiara

jednoznačně můj neoblíbenější český seriál, nádherně převedená knížka do seriálové podoby, skvělé hewrecké výkony, krásní koně a v neposlední řadě hudba Karla Svobody.....co dodat? prostě srdcovka... ()

Zewett

Nehodnotím kvalitu seriálu protože jsem ho viděl asi před dvaceti lety, ale jako dítě jsem ho miloval a to je dost dobrý důvod na vysoké hodnocení :-) ()

joelly01

Pry at lezim doma a divam se na nejake pekne filmy a ctu hodnotnou literaturu. A pry at hlavne nechodim do prace at sef vidi, jaky to skvost, jakou to neocenitelnou kolegyni ma ve Frau Joelly. A v lekarne at si pry vyzvednu prasky na nervy. A tak zde lezim na kanapatku a smazim komplet cibrkus Humberto. A az na ty prvni tri dily, ktere se venuji uspavani hadu me to fakt hodne bavi!!! Vypada to, ze s mensi prestavkou (za 10 minut zacina hrat na Masters Kvitka s Radvanou) hodim celou serku za cely den! Jen bych mozna mela prestat vyjidat ty kokosovocokoladove kulicky od Lindt a kakaove "spekulacius" keksy macene v tmave cokolade. ()

xenopus

Po dlouhých letech od dětství, kdy jsem to viděl naposledy, jsem měl možnost díky iVysílání ČT zkouknout znovu. Musím říct i po těch letech, že tohle se tvůrcům povedlo. Oceňuji věrnost, s níž se popasovali s dlouhým historickým obdobím, během něhož se změnilo pojetí cirkusu jako takového, jednotlivá čísla v něm předváděná, hudba, která je doprovázela, kostýmy nebo lokace. Samozřejmě, že se všichni snažili, aby představitelé stárli, ale dalo se čekat, že se to naopak tolik nevyvede - vždyť starý Karas zestárnul o cca 65 let... S německými herci a herečkami problém nemám, dokonce si myslím, že představitel autoritářského a s postupujícím věkem čím dál choleričtějšího direktor Petra Berwitze byl perfektní. Sympatičtější mi ale přece jen byli Růžek, Kemr, Dvořák nebo Bartoška. Jo a samozřejmě také Mang v porovnání s Hanzlíkem. Haničinec to má těžké a potvrzuje starou pravdu, že hajzl se hraje líp než klaďas. Celkově výborné a předlohu E. Basse radši ani vyhledávat nebudu, abych si náhodou nepokazil dojem. ()

JimDeNiro

Ne a ne a ne... Tenhle seriál mě vždycky strašně deptal a nevím proč. Vzhledem k hereckému obsazení a štábu alespoň 2*- 40%. Z úcty. Tohle mě fakt dost minulo.... ()

Rattlehead

Pojďte a shlédněte vyprávění z pradávných časů, kdy jsme ještě měli skvělé herce, režiséry, scénáristy, hudební skladatele a hlavně dobrý vkus a cit pro krásné umění. Cirkus Humberto je druhý nejlepší seriál na světě (tím prvním je F. L. Věk), bez slabšího okamžiku, s úžasnými herci, výtečnou muzikou, s perfektním scénářem atd. Skvělé od začátku až do konce. P. S. Můj jubilejní pětistý komentář. ()

Pulper

Tohle už je taky klasika. Nějaké chyby by se našly ve formě divného líčení a maskování herců, některé herecké výkony taky nic moc, ale velkolepost projektu je znát a František Filip i scénáristé odvedli výbornou práci. ()

maeb

Jeden z mála seriálů, který snese srovnání i s těmi nejlepšími filmy. Především poslední díl je skutečná lahůdka. ()

Marrianna

Nádherný příběh jedné epochy; od počátku cirkusu - od dob pana Humberta až po jeho rozkvět a pak pád. Příběh plný poutavých osudů obyčejných lidí - kde nechyběla láska ani trápení jak už to v životě chodívá. Úžasné herecké výkony, přes Josefa Kemra či Jaromíra Hanzlíka až po božské vypravěčské umění pana Lukavského. Klenot mezi českými seriály a seriály celkově taktéž. ()

nooly

Už jako na malého na mě šly s úvodní znělkou depky. Tento seriál nebyl a není pro mě, ale neodpírám mu status kultu a dobře odvedenou práci na něm. ()

xxlch

Dostat takovoto dlouhou ságu do filmové podoby není asi vůbec jednoduché.Pan Bass by byl pravděpodobně velmi spokojen s faktem, že se jeho dílu dostalo takového perfektního spracování.Kdo četl knihu,ví o čem mluvím.Hudba je samostatná kapitola - ta je na Oscara! ()

Mykhaluu

Ano! Ta depresivní melidie, je mi jedno kterého Karla, mi svou tklivostí hrozně znechucovala nedělní dopoledne! Jinak mě to mnohdy bavilo, ale ten smutek v tom byl silnější!! E, e - e!! No more Vaš - khů!!:) ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)

Zemřel Václav Postránecký

Zemřel Václav Postránecký

08.05.2019

Ve věku 75 let zemřel po těžké nemoci herec Václav Postránecký. Postránecký se vyučil zámečníkem, většinu života ale strávil buď před kamerou, nebo v divadle. Účinkoval ve Slováckém divadle, později… (viac)

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

13.09.2012

Pouhý den před svými osmdesátinami zemřel ve středu 12. 9. jeden z nejvýraznějších českých herců druhé poloviny 20. století. Byl představitelem hlavně mužných rolí, drsnějších i těch, díky kterým byl… (viac)