Anežka Steenhouwerová si u rodičů neprosadila svůj sňatek s Petrem Berwitzem, a tak utekla z domova, aby se jí posvěcení rodičů nakonec dostalo. Po svatbě zakladatel cirkusu Carlo Humberto předal žezlo svému zeti Bernhardu Berwitzovi a zanedlouho zemřel. Ale jeho smrt nebyla jediným neštěstím, které cirkus postihlo. Nervózní tygr Paša ukončil život domptéra a ředitele cirkusu Berwitze. A tak se jeho syn Petr stal nečekaně jediným dědicem a novým ředitelem cirkusu. Ihned kupuje cirkusovou budovu v Hamburku, angažuje nového domptéra, zaměstnává jako pokladní Anežčinu tetu Hammerschmiedovou a také přijímá nového kapelníka, který si okamžitě začne hledat schopného trumpetistu... (Česká televize)

tron

"Tak co, je to naše, teda vaše?" - "Tvoje taky, Vendelíne." V cirkuse sa vraj umiera po dvoch a táto epizóda to dokáže. Je to smutné a tragické, ale v cirkusovej rodine je to brané ako nevyhnutná vec, ktorá k životu patrí rovnako, ako pôrod. Na scénu tak nastupuje nielen nová, mladá generácia, ale tiež živelná "tetička" Jiřiny Bohdalovej. Cirkus prestáva kočovať a usídľuje sa v kamennej budove v Hamburgu. ()

topi80

Dojemné loučení s Carlem i Bernhardem. Vedení cirkusu se ujímá Petr Berwitz a začínají se dít velké věci, které jsou popsány v obsahu dílu, ale kromě toho dokáže ze šlechtických kruhů do cirkusu přivést i svou vyvolenou Anežku v podání Katji Rupé. Tu dabuje Jana Preissová a člověka znalého dalších dílů napadne logická věc. To nemohla Anežčinu dceru hrát právě Jana Preissová, zvlášť když už v Rozmarném Létě hrála provazochodkyni? Skvělá scéna byla s kapelníkem Selnickým, který bude perlit i v dalších dílech. ()

• Hamburský kamenný „cirkus“ se ve skutečnosti nachází v Gdaňsku v Polsku, jedná se o Tržnici dominikánských kupců. (sator)