Když Cirkus Humberto vyhlásil úpadek a vyrovnal se se svými věřiteli, Václav Karas přece jen dokázal nabídnout práci všem, kdo nepřešli k berlínskému cirkusu Kranz. V Praze pronajal varietní divadlo a pojmenoval je Varieté Humberto. Pravda, nebyla to manéž, nebyl to už cirkus, ale bylo tu prostorné jeviště, kde skoro každý artista mohl předvádět svůj trik. Ale do varieté nepatřili koně, a tak krasojezdkyně Helena se stala pouze divačkou. Zato Václav Karas prokázal takovou míru direktorské pružnosti, náročnosti a vkusu, že premiéra Varieté Humberto Prahu doslova oslnila. (Česká televize)

topi80

Přesunem od kulaté práce trpí seriál o něco méně než kniha, ale pořád to ustál o něco lépe, a to zejména díky živelnosti, kterou se tvůrcům povedlo vtisknout vedlejším i epizodním postavám. ()

Grogan

A zase nás opustilo několik vedlejších postav najednou, ovšem oproti minulému dílu zde schází nějaké rozloučení/završení jejich příběhu. Náznak je jen u postavy Selnického, který ovšem neznalec knižní předlohy sotva pozná. Naopak Bureš a Vosátka se už po tomhle dílu neobjeví a nic víc se o nich nedozvíme, v knize ale jejich osudy dořešené jsou. Jinak ten přerod do pražského varieté byl i v knize už ta nudnější část, autoři seriálu si s tím v rámci možností poradili se ctí. Jinak problém stárnutí postav jsem zatím zmiňoval jen okrajově, ale třeba v tomhle dílu u Dvořáka není vidět, že by měl být tak minimálně o 30 starší než Vašku, jen mu trochu nalíčili vrásky kolem očí a má mírně prošedivělejší vlasy. Tohle zvláštní (ne)stárnutí postav se dá krásně pozorovat hlavně na postavě Franze (František Němec), který měl minimálně 30 let, když se připojoval k cirkusu, což bylo ještě nějaký čas před narozením Vaška, takže by mezi nimi měl být věkový rozdíl tak 35-40 let. A vypadá snad Němec tak výrazně starší? ()