D´Artagnan a traja mušketieri - skutočný príbeh

(TV film)
  • Česko D'Artagnanův skutečný příběh (viac)
Francúzsko, 2021, 90 min (Alternatívna 52 min)

Réžia:

Augustin Viatte

Scenár:

Augustin Viatte

Kamera:

Nicolas Le Gal

Benjamin Lavernhe (rozprávač)

Každý pozná príbeh slávneho hrdinu z romantickej knihy Alexandra Dumasa - D´Artagnana a troch mušketierov. Príbeh odvážnych vojakov, bojujúcich v službách francúzskeho kráľa, podľa hesla "všetci za jedného a jeden za všetkých" pohol srdcami miliónov čitateľov i divákov rovnomenných filmových spracovaní. Tento dokumentárny film konfrontuje fikciu a skutočnosť - a odhaľuje skutočný život odvážneho Gaskona a jeho priateľov mušketierov v období vlády kráľa Ľudovíta XIV.v 17.storočí. (RTVS)

oashi

Zajímavý vhled do života skutečné postavy dějin: Věrný poskok absolutismu, služebník státu a vojenský vrahoun na špinavou politickou práci: "Kudy projde, rozsévá smrt." Ten rozpor, když bohatou manželku - zamilovanou přísavku - skrze rozkaz krále pošlete domů (Prý měl i děti.), abyste pak sám tři roky dělal žalářníka vysoce postavené osobě, asi falešně obviněné. Spousta dějinných souvislostí: Nižší šlechtic z chudého kraje. Služba kardinálovi Mazarinovi. Ochrana krále jako dítěte v době vzpoury: Frondy. Za to ho král jako chráněnce povyšoval. Druhá etapa mušketýrů byla ze dvou skupin: černí a šedí, podle barvy jejich koní. Soubojový (zakázaný) meč byl o 20 cm delší než běžný. Zato vláčet na koni k mušketě i podpěru... Jistě lahůdka. A nakonec smrt v 60ti letech věku při obléhání Maastrichtu, ve válce proti Holandsku, společně s Anglií. Přitom bez portrétu, bez přímých svědectví, jen jeden dva písemné dokumenty přímo o něm. ()

Gig

Dobře uchopený dokument, kde se porovnával skutečnyl a fiktivní život mušketýra D’Artanana. Pro lidi, co neví o skutečném mušketýru, víc než skvělé vypralvění. Líbí se mi to porovnávání až do jeho smrti. Což kvituji, jelikož znám obdobné porovnávání, které končí slavným románem. Zde jsou zmiňovány i pozdější dobrodružství jako Tři mušketýři po 20 letech a mírný náznak Tři mušketýři ještě po 10 letech. Tj je tu porovnání se skutečnými událostmi Frondy a Mazarenem a pozdějši události mezi Fucatem a Colbertem. Trochu mi tu chyběli porovnávání idálostí s románem Vicomt de Bragalone. Ale asi tam moc velký přesah se skutečností nebyl. Bylo fajn to zmínění skutečných tří mušketýrů. Pro všechny fanoušky Dumase a jeho hrdinů povinnost. ()

rikitiki

Zajímavé a obohacující, zpracované z různých historických úhlů: archivy, zbraně, bitvy. Nemuseli z toho ze začátku dělat takové tajemno, že dArtagnan skutečně žil není nijak šokující překvapení. Ale i přes toto zbytečné přibarvení dokument nabídl hodně informací nejenom o mušketýrovi, ale celkově i o době, v níž žil. A podali to velmi přístupnou formou. ()

Arsenal83

Kto by povedal, že D´Artagnan skutočne žil? A vôbec nie až tak rozdielne, ako ho popísal Dumas. Veľmi zaujímavá sonda do doby kráľa Slnko, mušketierov, kardinálov Richelieu a Mazarina a hnutia Frondy. Historická doba, o ktorej by vedeli mimo Francúzska len historici. A vďaka jednému spisovateľovi ju pozná celý svet. ()

ostravak30

Určitě je dokument velmi zajímavý, protože nám předkládá k posouzení Dumasova hrdinu a reálný předobraz. Já osobně ani nevěděl, že skutečná postava žila a nejen D´Artagnan, ale i jeho přátelé. Také se zase o něco víc dozvíme o francouzské historii a dalších postavách ze slavného románu. Myslím, že na hodinku a půl solidní dokument, který nenudí a příjemně uplyne. ()