Strašenie

• Česko Strašení (viac)

Tajemný dům, který přináší smrt, skupina parapsychologů, kteří chtějí vyzkoumat podstatu nadpřirozena, hrůza, děs a zánik. Postavte se tváří v tvář neznámu i vlastní minulosti. Tento ČB snímek z roku 1963 patří ke klasice žánru a v roce 1999 byl natočen remake se stejnojmenným (anglickým) názvem, který u nás vyšel pod názvem Zámek hrůzy. (oficiálny text distribútora)

Hellknight12

Dnešná premiéra. Za mňa je remake z roku 1999 lepšie spravený. Tento klasický horor, ktorý je prelomový čo sa týka žánru ale pri dĺžke 112 min je nehorázne natiahnutý. Ja tu vidím len jednú pozitívnu vec a to sú herecké výkony. Zvyšok je nemastný neslaný. Režisér sa síce snaží navodiť atmosféru ale na mňa vôbec nefunguje. Začiatok filmu je docela fajn ale celý čas sa spoliehať len na kvalitnú historku a vŕzganie podlahy, schodov a dverí? Byť tam tak sa určite neraz zľaknem ale vo filme to nestačí. Každopádne si viem predstaviť, že tento film bol v roku natočenia horor roku. Najviac mi tu prekážali dialógy a monológ teda myšlienky hlavnej postavy. Za mňa to celé pokazilo atmosféru filmu. Ak by film zostrihali na 75 min hlavne vďaka tým kecám. tak by to malo aj lepšiu atmosféru. Film určite odporúčam, každému fanúšikovi hororu a strašidelných domov. Celkové hodnotenie za mňa je 50%. Škoda, že tie dialógy nezostrihali. ()

rivah

Působivá černobílá širokoúhlá kamera, děsivé nájezdy, otřesy a záhadné hlasy. Film je reálný a přitom tajuplný.(70%) ()

Likan7

Těžko říct, jestli v knize je vykreslení postav lepší, ale tady je to až nepříjemně nelogické. Postava doktora je vyloženě dement, který asi nevěří na duchy, asi je mu všechno jedno a asi mu je jedno, že se mu v domě, kde vyloženě straší, ztratila manželka. A stejně jako s doktorem mám problém s hlavní postavou, ta holka si vyloženě říkala, aby někde na zahradě zakopla o hrábě a spadla na ně. Jinak se mi logicky těžko hodnotí, jestli se film dá považovat za horor. V roce 1963 to diváci viděli dost možná úplně jinak, ale za mě tohle horor není. Možná mysteriózní film s povedenou hutnou atmosférou a několika velmi pěknými úhly s kamerou a hudbou. ()

Lobotommy

Musím říct, že scéna s dveřmi byla parádní. Kvůli ní to stojí za to vidět celé. I když zbytek už takový nebyl. Dialogy v některých případech nesmyslně vyhrocené a afektované, což asi mělo povzbudit děsivou atmosféru, ale v takových chvílích mě to z ní spíš vyvedlo... A kdyby se to nědělo tak často, ohodnotil bych i lépe. ()

Marat

Film jsem viděl hodněkrát, ale pokaždé se u něj bojím. Už znám scény nazpaměť, ale i když vím, co mě čeká, tak mi mráz běží po zádech o to dříve. Filmu dodává pocit strachu obrovský dům daleko od civilizace s obrovskou zahradou a to co je s historií domu svázané, malý počet herců a hlavně to, že film je černobílý. Kdo se chce bát, tak se u tohoto filmu zaručeně bát bude ()

Stejšn

Jak byste pojmenovali místo, kde uprostřed noci někdo mlátí do zdi, slyšíte řev a hlasy z vedlejších místností, na chodbě je ledový průvan a počmárané zdi? Ano, panelák. Gomez Addams uspořádal výzkumnou párty s cílem napsat disertační práci na téma "proč se pořádně nevyspím" a výsledkem je film, který je neuvěřitelně ukecaný, tajemno se tu dělá boucháním do stolu a nesympatická hrdinka dostane co si zasloužila. ()

adamix

Proti starým hororom nemám absolútne žiadny problém ale v prípade The Haunting ich je rovno niekoľko. Eleanor je naivná, nesympatická, otravná a nanič hlavná postava, s ktorou je utrpenie prežiť celý film. Ľahostajnosť ostatných postáv, ktoré situáciu v dome do poslednej chvíle neberú vôbec vážne je nevhodná a uberá to na vážnosti a tým aj kazí v momentoch atmosféru, hlavne keď ju najviac treba. Logika občas opustí dejisko a strašidelné je to len občas. Rosemary´s baby bol opačný prípad, kde si hlavná predstaviteľka prechádzala psychickým diskomfortom, ktorý sa nakoniec preústil v deptajúci teror a ako divák som ho s postavou prežíval a cítil. V tomto prípade je hlavná hrdinka ponechaná napospas vlastným myšlienkam a ovládaniu strašidelným domom, ale pokiaľ to nepôsobí komicky, tak nakoniec úplne opravne a na vyvolanie desivej atmosféry je toto len chabé minimum oproti podobným filmom. Osvetlenie, zvuky a hravá kamera vedia z miesta vyťažiť možné maximum, ale nestačí to a v závere som sa cítil neuspokojený až mi to nakoniec úplne prišlo ako strata času. Existujú omnoho lepšie kúsky a The Haunting nie je ani z polovice tak dobrý ako ony. Za mňa obrovské sklamanie a otázne mi je to pomerne vysoké percentuálne hodnotenie. ()

blahblah12

Příběh dobrý, na tu dobu celkem strašidelný. Ale jediný co mě tak moc štvalo byly ty kecy hlavní hrdinky. Opravdu jsem měla někdy sto chutí to vypnout, když byla příliš hysterická nebo zbytečně vyšilovala. Jinak musím říct, že je to jeden z těch lepších hororů. ()

DonBraso

Pustil jsem si po delší době starší horor na který zde byl odkaz a dobré ohlasy.Takže celý nepolíben jsem se na to pustill s chutí a zájmem,jak to režisér natočil.Bral jsem v potaz,že koukám na rok 1963, tak nemůžu čekat efektní kouzla,ale bohužel u mě to klasikou nebude tedy nikdy.Nejhorší na filmu je totálně ustřelená stopáž,která diváka nejspíš vyděsí ze všeho nejvíce.Postavy jsou vykresleny doopravdy dobře,protože prostoru je vážně moct,takže Eleanor v podání Julie Harris je doopravdy správně nesnesitelná,že nejeden divák by jí nejradši poslal do rakve po hodině filmu.Vyprávění je hezké,ale dost mi chybělo během filmu.Takže pochvala je za kameru a zvuky.Horor dělá hudba a zvuky což je známý fakt,ale Wise nám podal hrneček kafe,který se dopije do 10 minut na celý film.Stísněnost a naprosto někdy kravský dialogy,který najednou vystřídají zas ty nejlepší,je divný špáz a divák si usne a vzbudí se zas ve stejným pokoji,se všemi herci,jenom přišel o půl hodiny filmu.Bohužel to hlavní se nedostavilo a to byl strach.Otevírání dveří,jedna dvě lekačky je vážně málo,ikdyž chápu slasher to není.Něco mi prostě scházelo,rok 1963 u mě vede stále Hitchcock a jeho film Ptáci.50% ()

Scaevola

Nepředpokládané se stalo pravdou a musím říci, že jsem se u horroru (a navíc takhle starého) už dlouho tak dobře nebavil. Ne že by tu bylo jakési mrazení v zádech či nepříjemný pocit v tmavém pokoji, ale precisně vystavěný děj a dokonale gradovaná posedlost pečlivě vybraných hlavních postav mne uchvátily. A přitom tu vlastně není nic objektivně nadpřirozeného, jen paranoia, asociálnost a pocit viny. Výtečné! ()

Kalidor

Dlouhý, předlouhý film. A já se ptám kde je strašení? Naznak byl u scény s dveřmi, ale to bylo vše. A u monologů hlavní hrdinky by se smály i schizofrenici. ()

bvlrm

Tento film veľmi trpí na svojej kvalite len preto, lebo je starý. Keď v 63 roku natáčali horory, mali trocha rátať s tým, že už o 5 rokov budú zastarané. Pri iných filmoch z tohto obdobia sa to podarilo, tu nie. Škoda ()

glum88

Jedním slovem - zklamání . Když jsem četl komentáře lidí že byli posraný strachy a že je to nejoblíbenější horor Scorseseho čekal jsem od toho daleko víc . Obyčejný průměrný horor ze 60tých let . ()

abrat

Podarený film o strašidelnom dome. Veľmi dobrá kamera na film zo šesťdesiatich rokov. Dialógov je síce dosť, ale až tak nevadia. Komorná atmosféra filmu pomáha napätiu. ()

Richie4422

Vyše 50 rokov starý snímok, ktorý si stále drží svoju nespornú kvalitu. Atmosféra domu je neskutočná, dialógy inteligentné, monológy dotvárajúce dielo,"šialenosť" vykreslená takmer ukážkovo. Až na to prirýchle zapnutie módu "straty myslenia" u jednej slečny nemám filmu čo vytknúť. ()

sibskyn

Kamera je naprosto úchvatná a má to potenciál být dobrým filmem, to první věc. Za druhé je to až moc dlouhé a natahované, myslím, že by to mohlo být kratší i o 40 minut a vyznění by bylo úplně stejné. Další bod je hlavní hrdinka...ufff ok člověk s ní chvíli soucití, ale pak je tak strašně ukňouraná a pak už jen otravná, že jsem si říkal" doufám, že říkáš, že do tohohle domu patříš, už naposled, ok nebudeš to za chvíli zas opakovat, že ne? Hej tak co jsem teď říkal!". ()

DFA

V dobe vzniku to možno bolo trochu strašidelné, ale dnes už nie. Nesympatické postavy a zbytočný monológ v hlave hlavnej postavy. ()