Okupace

• Slovensko Okupace (viac)

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večierok hercov po predstavení naruší návšteva nepozvaného hosťa. Namol opitý ruský dôstojník prišiel predať kanister armádneho benzínu, lenže obchod sa zvrhne na preteky v pití vodky a Rus, zaujatý nielen pohľadnou Miladou, ale hlavne komickou zbabelosťou všetkých prítomných mužov, sa k odchodu nemá. Atmosféra hustne spolu s oblakmi cigaretového dymu, charaktery sa lámu, Rus sa skvele baví. Tak skvele, že nakoniec vytiahne zbraň… Večierok v rytme kozmickej psychedélie kultových Kill the Dandies! sa rozbieha viac, než je osadenstvu milé. Hra sa mení na pascu, hrdinovia v zbabelcov a zbabelci v hrdinov. A z okupovaného baru vedie iba jediná cesta: revolúcia! Po tejto pitke nikto nezostane ako predtým. (ASFK)

DDT

Jednooký mezi slepými českými filmy. Jako divadelní hra by to bylo asi fajn, jako film extrémně nevěrohodná moralitka s přehrávajícími herci, předvídatelným koncem a mimořádně nevhodně zvolenou hudbou. ()

Rybizek

Nevím proč, ale zápletky v novodobějších českých filmech mi přijdou nějakým způsobem stupidní (hlavně ten humor) a mladí herci čím dál horší. Zasmála jsem se asi 3x a to bylo tak vše. Navíc mladá slečna Formanová hrála naprosto příšerně, naštěstí to zachraňovali její starší parťáci, takže můj celkový dojem z filmu stačí na lepší průměr, 60%. (LFŠ 2021) ()

garmon

… od pulky je to k proklikání. Dobra zapletka, fest zdlouhave na prebarvenou konverzacku, hudba des. Byla by to vyzva inscenovat-) ()

MajklCZsk

Takhle by měly vypadat filmy českého mainstreamu. A nedělat z nich něco výjimečného. Film je divácky podmanivý i podvratný, atmosféra cigaretového kouře těžce dýchatelná a hudba naprosto sny vyvolávající. Audiovizuální psychedelikum. ()

Kaluž

Každý rok se snažím jít té tuzemské kinematografii trošku naproti a sem tam zajdu na nějakou tu podivnost s nulovou návštěvností. Tentokrát volba padla na Okupaci a už teď jsem o tom filmu napsal víc, než jsem chtěl. ()

FilmFan24

Dobrý.... ale škoda těch školáckých chyb ve výpravě. Pokud se děj odehrává v osmašedesátém roce během okupace naší republiky nemohl mít ředitel v peněžence dvacetikoruny vydané roku 1971 a stejně tak nemohl v kulturním domě viset plakát na divadelní představení Adrianina nit s datem premiéry 7.7.1977...že by pokus či záměr o nadčasovost? ()

kagemush

Tak panu Pechlátovi jako herci za to jak mě baví (cca od Odpad, město, smrt) bych lalůček žužlal a ten rus... pan Gorbunov -absolutně skvělý. A ostatní taky dobrý. - Pro mě na stole triptych: Případ pro začínajícího kata, Nezvaný host , a tohle.- A že v tomhle dílku není vše dokonalé a že divadlo ve filmu a film v divadle.... no a co.. . Za toho facáka co mi páni tvůrci jako že čehůnovi s klapkami na očích , uších, a uzlem na jazyku už zase nadělili, děkuji pěkně. ()

easaque

+3* Už několik let nechodím do kin, ale když byl ještě před Českým Lvem vypuštěn tento snímek na internet, tak jsem využil příležitost si ho za nějakou tu kačku zkouknout. Na to, že se jedná o prvotinu, tak se podle mého názoru docela povedla a divák se může těšit na experimentální nezávislou absurdní drakomedii. Objevují se tu neokoukaní herci a snímek je originální jak svým zpracováním, tak hudebním doprovodem i hereckými přístupy. Příběh není složitý a jde tu zejména o psychologii postav, kteří jsou nejen díky nevítanému návštěvníkovi pod psychickým tlakem i pod vlivem :-). Hrdinství v našich končinách moc nekvete a tento film to jen dokazuje. Nakonec ale nedokážu být tak štědrý a podle mých měřítek mě bavil film jen na silnější tři hvězdičky. Ještě potřebuji vidět další dva horké kandidáty na letošního Českého Lva, abych dokázal vybrat svého vítěze, ale už vím, že tento to nebude. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

honajz2

Jednoduchá otázka - o čem to vlastně bylo? O Češích, kteří mají plnou hubu hrdinských řečí o odboji a vzpouře (až to slovně připomíná extrémní přístup nacistů), ale když mají k něčemu takovému příležitost, zaleknou se, neudělají nic a div před nepřítelem (platí vážně i v uvozovkách) nepokleknou? Cynická kritika Čechů obecně a la raný Forman? Jenom o ruské okupaci? O nebezpečnosti dualistického smýšlení? O tom, že svině můžou být i "ti hodní" a naopak? O tom, že ti spojenci varšavské smlouvy, co sem v 68 přijeli, nebyli všichni zrůdy, jak se o nich občas mluví? Či naopak, šlo o jakousi lehce drsnou filmovou pomstu těmto lidem, jakou by v realitě nikdo jen tak neudělal, jelikož by to bylo protizákonné? Pokus o Vyšší princip 2, přičemž SSSR je na úplně stejné úrovni jako nacisté? Nebo to byla jen samoúčelná artová onanie, co jen na oko rozehrává víc témat, aby působila jakože chytře? A je správná jen jeden z mých možných výkladů děje, nebo větší počet z nich dohromady? Nebo dokonce všechny? Vyzněním je to totiž strašný bordel. Naprosto souhlasím s větou z komentáře jednoho mého oblíbeného uživatele, který píše o tom, že je to film interpretačně hodně otevřený. Ano, je, a je v tom zároveň jeho největší slabina, jelikož netuším, co z toho vlastně mám mít. Zároveň v tom ale je určitý klad, protože kdyby se to zvrtlo v jednu z interpretací, jejíž vyznění by mi vadilo, určitě bych hodnotil níž. Možná v tom byl nějaký vychcaný účel, protože jsem se tak víc zajímal o atmosféru a filmařskou a hereckou stránku, než o obsah. Ten se totiž dost rozpadá, protože jeden symbol vyvrací druhý, jednu vystavenou myšlenku popírá druhá a jednu scénu vykládá další jinak. Nicméně musím uznat, že natočené je to skutečně zručně včetně stylizací jednotlivých scén, většinu času mě bavilo to sledovat, rozhodně je to na českou kinematografii dost netypické a originální, sedly mi zde i ty thrillerové prvky (ačkoli se s nimi myšlenkově moc nepracovalo) a líbily se mi herecké výkony - když teda pominu otřesnou prkennou Antonii Formanovou, na které evidentně Nohejl asi dost ujíždí, jelikož jako jediná zde má kladnou roli a její obličej je přes celý plakát. A co cením nejvíc je to, že z toho nevypadl klasický český film o době za komunismu. Sice je to takový patvar, u kterého člověk netuší, čím to vlastně chce být, ale mezi současnými českými filmy je taková strašná bída, že i tohle jsem částečně schopný hodnotit jako klad. Ačkoli s postavami se určitě dalo pracovat víc, protože tu často jednají přehnaně a až moc impulzivně. Plus mě ještě vytáčely ty záběry, kdy jednotlivé postavy byly sólo před oponou a jen tam stály a nějak se tvářily. Jsou totiž samoúčelné, jen na efekt, ale na mě spíš působily směšně, stejně jako ukázky bytů postav ve Vlastnících. Každopádně moje hodnocení chápejte v rámci současného českého filmu, natočit něco takového třeba Rumuni, jsem pochopitelně kritičtější. Btw bylo by určitě dost zajímavé o záměru a myšlence filmu diskutovat, mohla by z toho být skutečně rozsáhlá debata, ale obávám se, že by už předem vedla jen a pouze do slepé uličky. A kdybyste se mě zeptali, jestli se mi to líbilo, tak bych řekl, že spíš ano, protože z toho mám aspoň nějaký silnější dojem - a ze spousty současných českých filmů často nemám žádný dojem. 3* () (menej) (viac)

M.i.k.e

na režijní debut a na české poměry povedená komorní polodivadelní konverzačka,která se postupem času dostane do nečekaných černohumorných až tragikomických obrátek.Snaha o to být provokativní sice ne vždy vychází úplně na sto procent,ale kdyby české filmy (nutně ne všechny ale alespoň část z nich) vypadaly a bavily takhle, nezlobil bych se...70% ()

Lischai

Okupace nádherně vypadá (skvělé světlo a kamera!) a nádherně zní, ale scenáristicky teda zvedám všechny obočí. Já jsem asi konzervativní divák, ale nějak nedokážu pochopit, proč na začátku 20 minut exponujeme postavu, která se nijak nepodílí na ději (Formanová) nebo proč postavy náhodně mění svoje dříve ustavené charaktery (jeden příklad za všechny, scéna kdy všichni jdou zabít Rusa ve sklepě). Celé mi to přišlo jako takový volný jam intelektuálních motivů - nacismus, Mnichov, Fučík, panna Maria pečuje o Ježíše, Hitler, 68, Palach... - bylo tam všechno, spíš mám problém vymyslet něco, co se ve filmu neobjevilo. Asi Mašíni a odsun, jinak mám plné bingo. Fakt jsem se snažil číst i recenze a pochopit, co na tom kdo vidí, ale nedokážu to rozanalyzovat tak, aby mi to dalo nějaký smysl; vidím jen nekonečnou tříšť motivů, které spolu vzájemně nevytváří žádný konzistentní význam. ... Ale nasvícený je to fakt krásně. ()

William_

Ano, oproti klasickému českému kinematografickému průjmu se jedná o nadstandard, ale ta přidaná hodnota která by mě zvedla ze sedadla zde chybí. Je to fajn jednohubka, na kterou ale za 20 dní zapomenu že existuje. Herci ale přesvědčiví, kamera a střih na prvotřídní úrovni. ()

Bush13

Celkem vtipná, vizuálně příjemná a typicky česky pojatá černá divadlení groteska o tom, jak se popasovat s nečekaným ožraleckým bolševickým zmr*stvím, přičemž alkoholový opar vládne i na straně řešitelů náhle vzniknuvší extrémní situace. A ačkoli se člověk celkem pobaví, jedná se na konci spíše o jednu jen lehce rozvinutou filmovou anekdotu. ()

zette

Jako divadelni hra by to bylo vyborne. Ve filmu sice muzeme obdivovat celkem netradicni zpracovani, ale k opravdu nadprumerne podivane tomu kus chybi. Zajimave herecke obsazeni. ()

angel74

Z filmu Okupace mám poněkud rozporuplné pocity. Začátek mě příliš neoslovil, ovšem druhá půlka byla lepší a výrazně zajímavější. S blížícím se finále přitom došlo k hodně působivé gradaci děje, ke které velkou měrou přispěly skvělé herecké výkony většiny osazenstva, z něhož si zaslouží zvláštní pozornost především Martin Pechlát, Otakar Brousek ml. a Tomáš Jeřábek. Rozhodně nejde o průměrný snímek, ale připadá mi, že jistým způsobem nabádá k násilí. Nejspíš by taky dokázal rozdmýchat negativní vášně ve společnosti. A právě takové poselství se mi dost příčí. (65%) ()

Radiq

No jako žádná sláva. Proč hned takové drama? Měl jsem představu, že to bude aspoň trochu komediálně laděné. Nemůžu říct nic negativního na herecké výkony, s těmi jsem byl spokojen. Ale jediné, co mi v hlavě zůstalo v tom pozitivním zážitkovém smyslu, byl to ujeté úvodní choreo. Škoda, že to celé nebylo v podobném duchu... Ale k tomu duchu, který to mělo, mi tam nějak neseděl ten výběr hudby - ne že by byla špatná, ale nehodila se tam - teda v té době se taková hudba určitě nehrála. A kde se tam vzal jukebox? To asi těžko, ne? A pak ta ruština - díval jsem se na to přes HBO Max a nebýt anglických titulků, tak v české verzi úplně chyběl překlad ruských dialogů (možná v kinech to bylo, nevím). A kdo byl přesně ten Fučík? To jsem si musel dohledat... nebo jakože bych to měl vědět? Nevěděl - asi jsem už generace, kterou tato osoba nepostihla. Takže celé mi to smrdělo tím, že to je tak trochu film pro pamětníky. Pro ty, kteří vědí, kdo to byl Fučík a kdo ještě ovládají základy ruštiny, protože se ji tenkrát učili. A kromě toho jsem měl pocit, jak kdyby někdo zfilmoval nějakou divadelní hru (v tomto případě dvakrát divadelní, vzhledem k tomu, že se odehrávala v divadle) - na to, že okupace je tak velké téma, se pohybujeme jen v interiéru a zfilmovaná příhoda s ní souvisí jen okrajově. Vlastně by se to mohlo odehrávat v úplně jiné době, protože česká odvaha, ehm, teda to druhé, je historicky profláknutá a dá se aplikovat na jiné scénáře, které by mohly být mnohem zajímavější. Ale Ceny české filmové kritiky jsou v tomhle proti mě. ()

Idego

Što takoje geroj? Brutální komedie, černá až na dřeň. Totální nářez českýmu švejkovství a malosti v nesmírně stylovým kabátu. Mírně absurdní, mírně surrealistickej a hlavně atmosferickej metafilm plnej nápadů a paralel. Skvěle zahranej, s hravou kamerou i hudbou. A konečně film o komunismu, kterej netrpí "laskavým humorem" ani trapným pokusem o drama. Já snad zatlačím slzu. Tahle první návštěva kina od začátku pandemie snad už ani nemohla být lepší. Danke! ()

jedna_vrana

Príbeh sa gúľal z kopca len veľmi pomaly a ak aj po návšteve sovietskeho armádneho predavača bandasky pohonných hmôt nabral aké-také obrátky, celkovo to bola nuda. Ešteže to malo logické rozuzlenie a postupný prechod k hrdinským prehláseniam spľasol ako bublina. Presne, ako si doba vyžadovala. Absurdné, fraška. Asi to bolo cieľom? ()

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (viac)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace