Podle mnohých kritiků je hnací silou filmu Štístko, další z Wilderových originálních a inteligentních komedií, Oskarem oceněný Walter Matthau v roli vydřidušského právníka Willieho Gingriche. Partnerem mu je další hvězda Jack Lemmon. Ten si zahrál kameramana CBS Harryho Hinklea, jejž nešťastnou náhodou při utkání týmu Cleveland Browns poraní fotbalista Luther Jackson (Ron Rich). Mazaný Willie, Harryho švagr, s vidinou získání spousty peněz zraněného filmaře přesvědčí, aby předstíral, že v důsledku nehody částečně ochrnul. Aby zajistil spolupráci svého klienta, přesvědčí Harryho chamtivou bývalou ženu Sandy (Judi West), aby předstírala oživení jejich romantického vztahu. Ranou pro Harryho svědomí je ale účastné chování fotbalisty, který je z celé kauzy úplně zničený. Mezitím Harryho neustále sleduje soukromý detektiv Purkey (Cliff Osmond), jenž doufá, že jej nachytá v situaci, která by prokázala, že Harry postižení jen hraje, a pojišťovna by se vyhnula vyplacení obrovského plnění. Hvězdný tandem Matthau-Lemmon v dokonalé herecké souhře statečně překonává všechny překážky, i když je jasné, že jejich finta nakonec nemůže vyjít. Pod scénář tohoto úspěšného snímku se podepsala osvědčená dvojice Billy Wilder a I.A.L Diamond. (oficiálny text distribútora)

dopita

Jack Lemmon a Waler Matthau je opravdu šťastná dvojice. Tihle dva si prostě vždycky sednou. Režisér Billy Wilder je navíc jeden z TOP rejžů všech dob. Tak proč je sakra Štístko je průměrnej film? No předně mě nesedla zápletka postavená na podvodu, prostě mě to nepřipadá vtipný a ani dostatečně nosný téma na celovečerní film. Režisér sice film obdařil příjemnou atmosférou, ale zároveň několika zdlouhavýma scénama, díky kterým se film občas hrozně táhne. Vzhledem ke jménům v titulcích je pro mě film spíše zklamáním. ()

waits

Klasická radost Matthau/Lemmon, i když chápu, že se někomu bude zdát tenhle film trochu dlouhý, jinému zas málo legrační. A budou mít tak trochu pravdu. Proč tedy dávám čtyři? Protože mám slabost pro dobu, kdy světu vládly konverzační filmy, ve kterých vše stálo výhradně na scénáři (lehce nadprůměrní Wilder/Diamond), režii (Wilder) a hercích (většina zúčatněných také lehký nadprůměr). Největší radost mi udělal Matthau, který si lišáckého právníka viditelně užívá. Když ke konci čeká u telefonu na zavolání právníků žalované strany, člověk se na něj prostě nemůže zlobit:) ()

Vesecký

Trošku slabší Wilder než jiné komedie, příběh v podstatě děj na dvě hodiny neměl, a tak se to některými scénami dost zbytečně natahovalo, také vtipů, u nichž by se člověk za břicho popadal, tam bylo málo. Ovšem skvělí Lemmon a Matthau, o to nic, film natočen profesionálně; samotný děj byl střetnutím dvou lidských postojů - toho čestného a poctivého, řekl bych až v dnešní době většinově odsuzovaného, zde reprezentovaného kameramanem CBS Harrym Hinklem, a jeho švagrem, mazaným právníkem, který se snaží se všeho hlavně vytřískat peníze - dnešníma očima zajisté ten správný postoj, jak být úspěšný a bohatý... Jó, časy se mění a morálka je dnes na úbytích, takže jestliže kdysi jsme fandili (?) Hinklemu, dnes mu asi mnozí mladí diváci nadávají, proč to tak zoral... Po celý život jsem jako ten Hinkle, takže mi byla tahle postava nesmírně blízká. ()

ddf76

Je videt, ze to je prvni film dvojky Lemmon a Matthau. Je fakt, ze Lemmon to s el. invalidnim vozickem umi, ale mozna to mel Wilder o trochu zkratit. S odrenyma usima 4 hvezdicky. ()

Narciska

Takové nějaké předvídatelné, místy nemastné a někdy slané až moc, vedlejší postavy protivné a pitoreskní, W. Matthau výborný, ale nepřekvapivý, J. Lemmon a jeho přednosti nemohly v téhle postavě příliš vyniknout a tak jedinou vskutku lidskou postavou byl R. Rich, který byl tak živoucí a citlivý, že se tam až nehodil... ()

Gastovski

Zapadlý komediální kousek, který zdaleka nedosahuje kvalit humorných top Wilderovek. Nicméně pomalu dávkovaný, inteligentní humor a excelentní W. Matthau vytahují film z šedého průměru. Horší 4*. ()

djfun

Není moc komedií, které nejsou vyčpělé po dvaceti - třiceti letech, ovšem aby nic ze svého vtipu neztratil film ani skoro po šedesáti to už je majstrštyk. Štístko sice nedosahuje na úplně nejvyšší mety jako Někdo to rád horké, Slaměný vdovec, Neboštíci nebo třeba Podivný pár, i tak je to ale (obzvlášť proti dnešním výplodkům) nadmíru zábavné, vtipné a prostě nadčasové tak, jak to v tomto žánru uměl snad jenom genius Billy Wilder! A pochopitelně mu v tom opět pomohla sehraná dvojka jedněch z nejmistrnějších komediálních (nejen) herců ever, Jack a Walter. Obzvlášť u replik posledně jmenovaného jsem řval smíchy, což je po takových letech to nejlepší vysvědčení! ()

winstonik

Roztomilý film o tom, že keď ste poctivec, tak si na vás poctivosť počká aj pri veľkej snahe vyhnúť sa jej. Ďalšia skvelá Wilderovka. Walter Matthau to rozbalil v takej paráde, až chudák Lemmon nevládal konkurovať! ()

Fajt

Film by byl obstojný, ale celý ho zazdil nemožně zvolený hlas pro dabing Jacka Lemmona. Jak jej může dabovat svým zastřeným hlasem Sv. Skopal, jedině Vl. Brabec nebo v nouzi J. Šťastný jsou ty správné hlasy pro skvělý výsledek ! ()

pollstro

Záhadná černá komedie upozorňující, jaké mohou být následky útočivé chamtivosti, hlouposti, vynalézavosti, pokrytectví a předsudků ve snaze zinscenovat pojistný podvod. Wilder skvěle využívá těchto negativních vlastností společnosti a vytváří vynalézavě vtipnou a sarkastickou komedii, která působí inteligentně, zábavně a především hravě. V samotném finále nesoucí jasně zřetelné poselství, že poctivé a pravé přátelství je schopno zvítězit nad vším. Vůbec první filmová spolupráce mezi Jackem Lemmonem a Walterem Matthauem. ()

Vanshua

Wilder me opet vylozene nezklamal, ale tentokrat mi slibne rozjety pribeh prisel az prilis natahovany, spolecenska kritika malo pronikava a vypraveni po kapitolach funkcni, ale jen s nekolika peknymi pointami. ()