Podle mnohých kritiků je hnací silou filmu Štístko, další z Wilderových originálních a inteligentních komedií, Oskarem oceněný Walter Matthau v roli vydřidušského právníka Willieho Gingriche. Partnerem mu je další hvězda Jack Lemmon. Ten si zahrál kameramana CBS Harryho Hinklea, jejž nešťastnou náhodou při utkání týmu Cleveland Browns poraní fotbalista Luther Jackson (Ron Rich). Mazaný Willie, Harryho švagr, s vidinou získání spousty peněz zraněného filmaře přesvědčí, aby předstíral, že v důsledku nehody částečně ochrnul. Aby zajistil spolupráci svého klienta, přesvědčí Harryho chamtivou bývalou ženu Sandy (Judi West), aby předstírala oživení jejich romantického vztahu. Ranou pro Harryho svědomí je ale účastné chování fotbalisty, který je z celé kauzy úplně zničený. Mezitím Harryho neustále sleduje soukromý detektiv Purkey (Cliff Osmond), jenž doufá, že jej nachytá v situaci, která by prokázala, že Harry postižení jen hraje, a pojišťovna by se vyhnula vyplacení obrovského plnění. Hvězdný tandem Matthau-Lemmon v dokonalé herecké souhře statečně překonává všechny překážky, i když je jasné, že jejich finta nakonec nemůže vyjít. Pod scénář tohoto úspěšného snímku se podepsala osvědčená dvojice Billy Wilder a I.A.L Diamond. (oficiálny text distribútora)

Necrotongue

No, co vám budu povídat, nadšením jsem na rozdíl od Harryho zrovna nehopsal. Tím nechci říct, že by šlo o špatný snímek, jen si mě ten příběh ani jeho provedení příliš nezískaly. Námět sice nepatřil k záležitostem, které by kladly vyšší nároky na divákovy mozkové buňky, přesto si myslím, že kdyby se tvůrci soustředili jen na pojistnou událost, mohli z toho vykřesat komedii, u jejíhož hodnocení bych nelitoval čtvrté hvězdičky, protože Walter Matthau tady byl v roli štědrého zastánce svobodných matek Willieho Gringriche skvělý a tak nějak si film ukradl pro sebe. Tím, že příběh rozmělnili mezi tři témata, u mě příliš nezabodovali a tím závěrem celou záležitost úplně zazdili. Musel jsem trochu vychladnout, protože bych ve svém rozpoložení hned po skončení snímku nad dvě pěticípé určitě nešel. A uznávám, že už pro výkon Waltera Matthau by mi to bylo následně líto. / Poučení: Není nad právníka v rodině. ()

Lordkolol

Po druhém shlédnutí filmu (o pár let později) musím hodnocení přeci jen zvednout ze 3 na 4 hvězdy. Wilderova režie dodává jinak ne příliš zapamatovatelnému dílku ducha zábavnosti a když si k tomu člověk připočte, že je to poprvé, co na plátně působí jako dvojice Lemmon & Matthau nejde jinak než to dát za 4! Jo a určitě tomu neuškodil šarm a krása Judi West. ()

MrCreosote

Štístko není komediální nálož, jak bychom mohli očekávat podle obsazení a Billyho Wildera za kamerou, na to je děj až příliš košatý a doplněný o několik dramatických až smutných odboček. Co ovšem filmu dodává šťávu, je interakce mezi sucharským a dobráckým Jackem Lemmonem a obhroublým, cynickým zmetkem Walterem Matthauem, který svou oscarovou roli ještě upgradoval o 9 let později ve snímku Na titulní straně. Když se spolu baví tihle dva, roztáčí mezi sebou kolotoč vtipných hlášek a prupovídek, jak jsme ostatně zvyklí z jejich následujících hereckých spoluprací. Nebýt těchhle dvou, jednalo by se o průměr, takhle si Štístko zasluhuje vyšší hodnocení už jenom z toho důvodu, že se na plátně poprvé sešla nejlepší americká komediální dvojice všech dob. ()

Padme_Anakin

Tahle záležitost pro mě byla filmovým pohlazením, ze všeho nejdřív chci pochválit originální a inteligentní scénář, Billy Wilder si tentokrát vzal na mušku prolhané a manipulátorské právníky a naprosto nedostatečnou vstřícnost pojišťoven.. Příběh o zraněném kameramanovi, na němž se chce přiživit dokonale odporný švagr (skvělý Walter Matthau) a bývalá manželka, je pečlivě protkán ingrediencemi života, chamtivostí, touhou po lásce, opravdovým přátelstvím a nakonec i svědomím a ctí.. Závěr mi vyloudil na tváři úsměv a obdiv k tvůrci, jak nápaditě z toho vybruslil.. ()

Lucjen

Wilder tentokrát svojím ostrovtipom trochu šetrí a všetok ho sústredí do postavy vypočítavého právnika a tak iba Matthau chodí a ku všetkému má nejakú sarkastickú poznámku; prestrelky medzi ním a Lemmonom, na ktoré som sa tak tešila, sa nekonajú. Ale Walter našťastie všetko dopĺňa svojími grimasami a tak humorná stránka filmu nestagnuje, i keď pán režisér už bol v tomto smere aj v lepšej kondícii. Na druhej strane tentokrát hrá viac aj na sentimentálnu strunu a hrá na ňu veľmi dobre. Postava futbalového hráča Boom Booma je sympatická a aj ten protirasistický podtón je fajn, dokonca sa tu mihli aj nejaké náznaky humoru, ktorý by som vo filme zo 60. rokov nečakala. Lemmon tentokrát nemá veľmi výraznú úlohu ale všetko si to vynahradí v závere, kedy sa zázračne vylieči. :) Snáď len Judi West tu hrá takú prvoplánovú postavu, našťastie nie je na plátne dlho. Takže pravda, Wilder má v svojej tvorbe rozhodne výnimočnejšie kúsky, ale jeho priemerný film je v širšom ponímaní, oproti iným režisérom, stále vysoko nad priemerom. Ja som sa bavila. ()

Martin741

Reziser Billy Wilder /Sunset Boulevard/ natocil vybornu komediu zo 60. rokov s vybornou dvojkou komikov ako Jack Lemmon /Dej si pohov, kamosi, Byt, How to murder your Wife/ a Walter Matthau /Dej si pohov, kamosi/ v hlavnych ulohach. Film ma pribeh, tempo je hned od zaciatku na urovni, ale Ramzeszial sa tu zase dostavila nuda, najma v strede filmu. Dialogy su vyborne, a le ako som spominal, v sreede dost sklzli do priemeru. Humor je jemny, inteligentny a vobec nie sileny, film ma prijemne tempo a este k tomu vybornu Judi West. Maximum to vsak nebude, lebo najlepsie filmy natocil Wilder v 40. a 50. rokoch, v 60. rokoch uz o jeho filmy prestaval byt az taky zaujem : 80 % ()

roorybacky

Billy Wilder v podstatě neuměl šlápnout vedle. Takřka co film to skvost a nejinak tomu je i tady. Příběh je sice trochu pomalejší, ale je plnej zábavnejch i smutnejch situací, skvěle vzájemně vyváženejch. Lemmon i Matthau zasluhujou absolutorium jako vždy a zdejší femme fatale je neskutečně krásná a přitažlivá, přestože je to zlatokopská mrcha :) ()

C0r0ner

Herci super, režie kvalitní, dobrých fórů taky halda, ale bohužel je to stejné jako deset dalších filmů, které už jsem dřív viděl. Scénář je totiž bohužel velmi ohraná písnička, která sice nenudí, ale překvapení je v ní jako chytrých lidí v DSSS. Wilder je sice pan režisér, ale s obsahem to u něj místy nebývá tak silné. 65% ()

MarekT

První z osmi komedií, kde se spolu setkali Walter Matthau s Jackem Lemmonem, a i přes své obecně nenápadné postavení v jejich filmografii mi přišla jako ta nejlepší. Zápletka simulovaného zranění je sice stoletá, dělení na jednotlivé epizodky zavání tvůrčím alibismem, nehledě na to, že některé části mi do příběhu nesedí (povídka č.12). Na druhou stranu, Walter s Jackem zde dostali důstojný prostor, čehož jsme se nedočkali - v souladu s předlohou, nutno uznat - v jejich další spolupráci s Wilderem o osm let později (byť se jednalo o mnohem kompaktnější celek), jednotlivé situace mi nepřijdou až příliš obecné (Podivný pár) a už vůbec zde není jistá poplatnost době (Buddy Buddy), která jejich společnou výkonnost silně oklešťovala. Hodně velký podíl na mém kladném dojmu má také Billy Wilder - sice nesdílím jeho pohled na ideální stopáž filmu (Sladká Irma má dokonce skoro dvě a půl hodiny a i proto si tuto komedii schovávám až na závěr), ale i přes zdánlivě přestřelený čas dokáží jeho filmy nasadit tempo, díky kterému ani nepoznám, že se bavím už tak dlouho. Kdoví, třeba jednou, až si dám reprízu tohoto snímku, zjistím, že tento film není až tak dobrý, jak se mi zdál napoprvé... Teď je ale teď a momentálně je mi tento počin natolik sympatický, že i u dalšího zástupce Wilderovy tvorby sáhnu k pěti hvězdičkám. ()

zette

Walter Matthau ve filmu exceluje a spolu s dialogy je hnacim motorem celeho filmu. Stistko sice nema takovy spad a hromadu energie jako jine Wilderovy komedie, i tak ale umi pobavit. ()

Mol

COOKS LIKE A PIG AND SMOKES IN BED! USED TO WALK AROUND LIKE A ZOMBIE BECAUSE HER NAIL POLISH WAS ALWAYS WET! Takhle přesně popisuje Harry Hinkel svou ex manželku a i přes to všechno jí stále miluje a kvůli ní se nechá navést od svého švagra, do celého tohoto podvodu. Film má dobrý start, ale jakmile se dostává Harry domů z nemocnice, komediální linka se začne vytrácet. Bylo mi dost líto Boom Booma. Nejlepší na celém filmu byl samo sebou Walter Matthau, protože to on vždy z této dvojce hraje toho správného mrzouta s nejlepšími hláškami. CHILDREN! JEFFERY, GINGER, CUT THAT OUT! THIS IS A HOSPITAL! LET'EM. IF THEY'RE GONNA BREAK A LEG, THIS IS THE PLACE TO DO IT! ()

LadyPupu

Hvězdné spojení Matthau - Lemmon v dokonalé herecké symbióze. A kdyby mě Wilder zase neumrtvil dvouhodinovou stopáží, mohlo to být za 5*. ()

Master19

Velkoryse přehlédnu jisté samoúčelnosti a kladně ohodnotím výborně slizkého Waltera Matthaua, jemuž jsem od začátku fandil a byl jsem spokojený, jak mu všechno vychází. Při scénce s licitováním jsme téměř chrochtal blahem. I Jack Lemmon je dobrý a ačkoliv je to celé poněkud natahované, dívá se na to dobře. Celou dobu. ()

Han22

Dvojici Lemmon Matthau jsem v jejich novějších filmech příliš nemusel, ale zato Wilder je zárukou kvality. A je tomu i tady i když to není bůhvíjak třeskutá komedie. Pořád je to ale pěkný příběh - kameraman je na zápase sražen fotbalistou, skončí v nemocnici a jeho švagr přijde s nápadem aby simuloval poranění páteře a oni vytřískali z pojišťovny peníze. A pěkně se to rozjíždí - pojišťovna si najme drahé právníky, přichází soukromí detektivové, objevuje se exmanželka která čuchá peníze a také fotbalista, který se snaží zažehnat trauma z toho co se stalo tím že se o hrdinu stará. Lemmon hraje svého klasického poctivého troubu a Matthau jako všemi mastmi mazaný právník kraluje natolik, že získal Oskara. Absolutně dokonalé je jak využije i své porážky ve finále k pomstě :) Samozřejmě to musí skončit morálně, ale přiznávám že důvod a finální scéna mě pohladily na duši a ty slabší 4* si to zaslouží. ()