Veľryba

• Česko Velryba (viac)

Charlie vedie online kurzy štylistiky na univerzite. Snaží sa svojich študentov naučiť písať jasne a presvedčivo. Len tak môžu svoje myšlienky efektívne predávať ďalším. Chce, aby boli úprimní a autentickí. On vidí svojich študentov vo svojom notebooku, ale oni jeho nie. Vyhovára sa na pokazenú kameru, ale v skutočnosti nechce, aby ho videli. Má totiž takmer tristo kíl, je osamelý a pod ťarchou vlastných tráum sa len zložito vyrovnáva s minulosťou. Uzavrel sa vo svojom byte a stresové situácie rieši prejedaním. Hoci jeho zdravotný stav je čoraz horší, odmieta ísť do nemocnice a spolieha sa len na svoju kamarátku Liz, ktorá je ošetrovateľkou v nemocnici. Liz neustále v sebe rieši spor medzi jej povinnosťou rešpektovať želania priateľa a jej túžbou udržať ho nažive. Napriek svojmu psychickému a fyzickému stavu však okolo seba naďalej šíri nákazlivý optimizmus a v ľuďoch vidí len dobro. A snaží sa nájsť cestu späť k svojej dospievajúcej dcére Ellie, ktorú spolu s jej matkou pred ôsmimi rokmi opustil. (ASFK)

RavenSpector

Brendan byl vážně parádní, ale film mě nijak nedojal, nenadchnul a vlastně ani moc nebavil. Linka s dcerou byla na naše poměry kapku přepálená a s takovou dcerou bych asi vymetl hned v prvním jejím nástupu. Stopáž přestřelená, na můj vkus přespříliš slabých momentů. Sestříhat o minimálně půl hodiny a je to na 4 hvězdy. Takto jen průměrná podívaná bez emocí. I když se o ně hodně snažili ()

nikhaj

Docela osbny pribeh, chytajuci za srdcia, napriek tomu ze tu su fakt cudne postavicky, vsede citit Libido v roznych paradoxoch, dialogy ktore ma dcera protagonistu su priam neskutocne a velmi zaujimave. Postavy dochadzaju postupne k uvedomeniu a mozu premyslat nad svojim zivotom. ()

Polux

8/10 | Ve zkratce: Aronofsky a Fraser si natočili vlastní verzi Leaving Las Vegas, jen scénáristu vyměnili za učitele tvůrčího psaní, obětavou profesionální společnici za neobětavého dospívajícího potomka hlavní postavy a v neposlední řadě nezvladatelnou závislost na alkoholu za chorobnou obsesi jídlem, respektive extrémní obezitu, přičemž dokázali divákům předvést podobně působivou sociologickou sondu o jedné pohnuté cestě za vykoupením, smířením a možná i odpuštěním, jako se to podařilo Figgisovi a Cageovi více než čtvrt století zpátky. Zanedlouho se ukáže, zda Fraser půjde ve stopách Cage i v dalším ohledu a dojde si pro Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, čímž by se kruh pomyslně uzavřel.* | Poněkud obšírněji: Aronofsky se po delší tvůrčí pauze vrací k režii a vzhledem k rozporuplnému diváckému přijetí jeho posledního počinu v podobě nekompromisního alegorického podobenství Mother! by se chtělo napsat, že jde o velkolepý kvalitativní návrat, ovšem osobně patřím do početně skromné části divácké obce, kterou předchozí nábožensky zabarvený filmový experiment více než zaujal (zřejmě viděno ve správný čas a ve správném myšlenkovém rozpoložení:-)), takže mohu s úlevou konstatovat, že ani tentokrát Aronofsky nezklamal a se svým nejnovějším dílem servíruje divákům další skvělou podívanou, v tomto případě sugestivní pohled na jeden týden v životě člověka, který bez zpáteční jízdenky nastoupil do vlaku, který se nezadržitelně blíží ke konečné stanici. | Po stránce výchozí premisy i samotného příběhu nejde o nic objevného a na diváka v průběhu děje nečeká prakticky žádné překvapení. Aronofsky procedurálně den po dni sleduje pomalý, ale setrvalý, pád hlavní postavy do existenční propasti, během kterého se střídají světlé okamžiky s těmi temnějšími, ale o výsledku není předem pochyb. Máme tady psychicky i fyzicky zlomeného titulního hrdinu, který přijal svůj nevyhnutelný osud, byť mu jeho okolí neustále podává záchranné lano a svůj zbývající čas na tomto světě se rozhodl využít k napravení nejzávažnějších chyb, kterých se v minulosti dopustil. Dále zde máme několik vedlejších postav, které projevují různou míru pochopení a ochoty jej od sebedestruktivního chování odradit. | Samozřejmě nechybějí nejrůznější melodramatické momenty, ve kterých by měl divák titulního hrdinu chápat a litovat a v jiných momentech naopak soudit a opovrhovat jím, k čemuž ve filmu slouží především dějová linka, věnující se jeho komplikovanému vztahu s dospívajícím potomkem, přičemž v samotném závěru se divák pochopitelně dočká náležitého emocionálního klimaxu v podobě smířlivého "světla na konci tunelu" (jak v přeneseném slova smyslu, tak i doslova). Podstatné ovšem je, jak to všechno na diváka působí jako celek a naštěstí to působí náramně (osobně vyzkoušeno:-)). | Podobné psychologicko-sociologické studie jednotlivce, který se dostal, ať už vlastní vinou nebo cizím přičiněním, na hranu svých psychických a především fyzických sil (respektive již za ni), nepřekvapivě celé stojí a padají na výkonu hereckého představitele hlavní postavy. Pokud z nejrůznějšího důvodu nefunguje film v tomto ohledu, prakticky nefunguje jako celek, nehledě na ostatní aspekty (kamera, hudba, střih, výprava, ostatní obsazení), které jinak mohou být na vynikající úrovni. Sázka zrovna na Frasera na papíře nevypadala úplně jistě, ovšem nakonec se rozhodně vyplatila. | Fraser pro účely filmu podstoupil obdivuhodnou fyzickou transformaci, ovšem to by samo o sobě nestačilo. Naštěstí parádní herecký výkon z jeho strany prostupuje i pod tou tunou prostetik, latexu a make-upu a takto náročná role pro něj představuje ohromné zadostiučinění v návaznosti na to, čím si v profesním i osobním životě v uplynulých letech prošel. Sink v roli svérázného a rebelujícího adolescenta, který čelí problémům ve škole i v rodině, tady v podstatě opakuje svou úlohu ze Stranger Things a daří se jí to s podobným výsledkem, tj. výborně. Zbytek castingu pak odvádí slušnou práci, která sice úplně nenadchne, ale zajisté také nezklame. | Celková komornost vyprávění jak co do počtu zde vystupujících postav (zhruba pět), tak zejména prostředí, ve kterých se celý děj odehrává (velkoryse jedna:-)), vychází z divadelních kořenů předlohy a je samozřejmě na filmu poznat doslova v každém záběru, nicméně obvykle platí, že pokud je samotný příběh dostatečně nosný, postavy poutavé a děj divácky podnětný, případné skromné produkční měřítko ničemu nevadí a tohle je přesně takový případ. V souhrnu jde o vynikající divácký zážitek, prozatímní vrchol Fraserovy kariéry a další vydařený přírůstek do Aronofskyho filmografie. | * Tak Fraser si pro něj nakonec došel a kruh se pomyslně uzavřel:-). Tenhle recept “jak získat sošku snadno a rychle” i po čtvrt století očividně pořád funguje:-). | PeZet () (menej) (viac)

SirAduard

The Whale je důvod, proč tak miluji filmy. Jak upřímné mohou být, jak hluboké dokážou být, i když vypraví o jednom bezvýznamném životě v zatuchlém bytě. A nepotřebujete nějaké vizuální orgie, ze kterých budete slintat blahem. Stačí jen postavy od srdce, jejich vzájemná interakce na jednom jediném setu a nic víc. Jak málo stačí, pro tak velké věci. Tohle je pro mě film! ()

DarkViper

Super herecký výkon Frasera, nečekal jsem, že ho ještě uvidím. Od mumie to s ním šlo z kopce a tak nějak upadnul v zapomnění. Tohle si ale zandal grandiózně. Téma ,,bůh´´ nemá gaye rád tomu dodalo patřičnou hloubku, dokázal jsem se do toho vcítit a to jsem hetero. Velké díky, hodně dlouho mě film, tak nešokoval. ()

Qer

Velryba je kromě komorního dramatu především hereckým koncertem Brandana Frasera, který se po dlouhé pauze vrací na plátna kin ve velkém stylu. Originální motiv morbidně obézního učitele, který i přes všechny útrapy a blížící se konec neztrácí optimismus, se mísí s běžnými životními problémy, které mohou potkat kohokoliv z nás. Minimalistická hudba decentně barví atmosféru a rozdmýchavá emoce, které Fraser především ke konci šponuje víc a víc. S přibývajícími minutami divák více méně změní svůj pohled z nechutně odporného vyžrance na skutečně trpící lidskou bytost. I když existují lepší a emotivnější filmy, tak jednoho Oscara by si Velryba určitě zasloužila - za hlavní mužský herecký výkon. ()

13Maty13

"I need to know that I have done one thing right with my life!"     /// Na začátku jsem byl znechucený a na konci dojatý. Komorní, intimní drama o na první pohled odporném člověku, který v sobě ovšem skrývá víc než se zdá. Brendan Fraser předvedl něco neskutečného a toho Oscara si opravdu zaslouží. No a závěrečná konverzace je tak silná a úžasně udělaná, že vám v hlavě ještě dlouho zůstane.    / Hodnocení: 8,5/10. ()

lolita23

Hodně smutný film… dcera je pekne vyčůraná a zlá ,ale ma k tomu duvod od mala spatne detstvi ze strany Charlieho….  Nic mene bylo mi ho lito . Ukapla slza , film me fakt dostal 🧠❤️. konec byl divny… ()

Metuje

Bez chyb. První setkání s Brendanem Fraserem, druhé s Sadie Sink. Zatímco první hraje bravůrně, druhá hraje úplně stejně jako ve Stranger Things. O kvalitě hereckých výkonů vypovídá už jenom to, že se vše odehrává na ploše jednoho, relativně malého bytu. Dobře zvolená stopáž, hrozně rychle to uteče. Neobvyklý poměr stran také zajímavý, na moje iPadovské cestování ideální. ()

Jaroslaw

10/10 Wow! Nejsilnější kinozážitek mého života s velmi silným poselstvím a ještě silnějším závěrem,kdo film neuvidí v kině nepochopí. ()

Reny9999

Nikdo asi nemůže popřít, že Brendan dal do hraní svoje srdíčko, čímž si taky vysloužil Oscara. Zachycení života morbidně obézního člověka asi nikdy nebude zrovna veselý téma. Nicméně film jako takovej se pro mě až moc snažil bejt dojemnej za každou cenu. Každou chvíli vám cpal extrémně dojemnou hudbu, kdyby vám náhodou nedošlo, že máte bejt smutný a konec byl aspoň pro mě extrémně přepálenej. ()

TheSecond0ne

Film je skvostem hereckého obsazení a přesvědčivě napsaných dialogů, které dokáží z takovéto, dalo by se říci sobecké, ale vlastně nikoli, osoby udělat oscarovou senzaci. Brendan Fraser odvádí excelentní práci a Hong Chau tomu dodává o nic horší výkon. Dcera občas z mého pohledu neměla logiku, ale to v pořádku sedí do její postavy. Z mála lze opravdu udělat mnoho a i přes nelichotivé scény obézního učitele se do tohoto kousku dá vcítit velmi dobře a emoce jen přetékají. 5/5, realita 4.75/5 ()

Peky

Finále solidní, ale jinak jsem se u filmu nebavil tak, jak bych asi měl. Myslím, že stopáž mohla být klidně zhruba o půl hodiny kratší, protože tam bylo na můj vkus dost hluchých míst. Taky nemám rád, když se film snaží hrát až moc na city, zvlášť takto okatě, protože pak to na mě akorát působí přesně opačně, než jak by mělo. Ztráta času to pro mě nebyla, ale že bych si z toho sedal na prdel, to taky ne. Čekal jsem od toho víc upřímně. ()

Mrs.Dallon

tohle je něco. není to film pro každého, a vím že se to každému nemusí líbit, ale je to k@rva dobře provedený a natočený film. není to něco jako marvelovka nebo jiný film, zkouknete se svými kamarády nebo rodinou a budete si povídat jak se vám to líbilo a nelíbilo a jaké scény jsou hrozně digitální nebo blbý atd. Ne u tohodle budete zticha, budete přemýšlet nad svým životem. Brendan Fraser se konečně vrátil zpátky na plátno, ale místo krasavce tady máme nezdravě tlustého Charlieho, který se nemůže ani hejbat. Brendan freser který hrál charliho, tak ho stvarnil neuvěřitelně přesvědčivě. Herečka Sadie Sink  která stvarnila dceru charliho, která je naštvaná na celý svět a její chování je zlý i když je ve vnit dobrá je další věc na zamýšlenou. I když tenhle film se odehrává převážně v jedné místnosti. Nikdy jsem se nenudila. Děj mě hned vtáhl do děje. Pro mě je tenhle film umělecké dílo. Který si zasloužil Oskara. Za mě je to 10/10  ( S láskou Mrs.dallon) ()

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

10.11.2023

Bylo jen otázkou času, než to přijde. Podle nejnovějších informací serveru Variety má pod hlavičkou studia A24 vzniknout životopisný snímek o americkém inženýrovi, podnikateli, multimiliardáři a v… (viac)

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+