Ruby je dieťa nepočujúcich rodičov a ako jediná v rodine počuje. Keď v sebe nájde vášeň pre hudbu, Ruby sa musí rozhodnúť medzi rodinnými povinnosťami a svojimi snami. (Apple TV+)

mac000

Ano, motivy, které film zpracovává (a rozpracovává) nejsou ani v americké ani ve světové kinematografii originální a nesetkáváme se s nimi poprvé. Ale je to především emotivní výkon všech hlavních protagonistů a několik vypjatých scén, které mají za následek, že necelé dvě hodiny uplynou jako voda a film vtáhne diváka do děje. Neviděl jsem všechny nominované filmy na Oscara 2021 za nejlepší film, ale akademici rozhodně nevybrali špatně (tentokrát hlasovali "v rytmu srdce") ()

Pete

Bohem zapomenutá rodinka - tak i s feel-good remakem o dospívání lze vyhrát Oscara. A tady v tom filmovém světě rybářů opravdu není místo pro zlo, všichni to myslí dobře. Jistě, rodiče jsou chudí a hluchoněmí, jinak se ale mají všichni rádi, stojí při sobě, a tak jim vlastně nic nechybí - jen někdo na simultánní tlumočení. Náctiletá dcera si tak musí vybrat mezi nimi, a vysněnou kariérou zpěvačky. Víc toho zde ani není, a já si musel v zápětí ze studijních důvodů pustit francouzský originál, který je - světě div se! - horší snad po všech stránkách. Američani mají lepší chemii mezi postavami, většina scén lépe funguje, podařilo se jim přidat sociální kontext, je to překvapivě také komornější, civilnější, a díky tomu až dojemné. A v neposlední řadě písničky jsou rozhodně snesitelnější - což je dost důležité, jelikož se jedná také o hudební film. CODA vypadá na první pohled jako velmi všední a neinvenční americký nezávislák, ovšem při bližším ohledání zjistíme, že v jeho jemnosti a jednoduchosti tkví právě ta krása. ()

iz67

V první půlce filmu máte pocit, že jde přesně o film, kdy víte všechno dopředu a je to banální, ale přesto je hrozně potřeba se na tohle koukat! Prostě proto , že ty základní hodnoty jsou banálně nudný, ale přesto potřebný! A baví to asi proto, že je to hravý. A pak přijde druhá půlka, kde se začnou řešit vážný věci, která tím padem banálnost první Pule překoná asi třikrát, takže se to tolerovat už nedá! A vy najednou víte, že se koukáte na další nemožnou sračku!!! ( 4+2) : 2 = 3 ()

papilon395

Zase jsem našla další srdcovku. Tento nenápadný film mě dlouho míjel, ale nakonec jsme se přece potkali. Námětem vzdáleně připomíná Billyho Elliota. Je o odvaze rozvinout jedinečný talent a o síle rodiny. O tomhle jsou příběhy šťastných, kteří se v životě uplatnili s podporou rodinného zázemí. Uvěřitelné, dojemné, mile vtipné. ()

kubas369

7.5/10. On by to byl ve všech ohledech průměrný rodinný/drama film, nebýt toho faktu, že se jedná o hluchou rodinu, kde je naše talentovaná, pubertální hrdinka jediné pojitko se slyšícím světem. Což s nezáživného příběhu dělá něco unikátního. ()

hrumsrt

Schválně jsem se musel podívat, kdy naposledy mě film takhle semlel, no a už to je pár měsíců! Jsem si jistý, že kdyby tomu byl i v češtině ponechán původní název, tak to zaujme na první pohled více. Co dodat... Je to silný a přesto nádherně přirozený! Perfektní hudební pasáže prokládány emocemi, které pocítíte málokde. Těžko a zároveň tak jednoduše se do Ruby vciťujete. Jasně, asi jen hrstka na světě má rodinu jako je ona, ale zároveň ji máme všichni. Pocit, že někam nepatříte, že lidi vlastně neví jací jste... Je to skvělý! Každé to hudební číslo Vás tak chytne, že to ani nejde popsat. Zároveň je to ale i milý, vtipný. Nedovedu si představit, že se to někomu nelíbí.. Jakože ano, bez titulků to nejde, ale co! Musím si vyzdvihnout dvě postavy - učitel Eugenio Villalobos, který mě tím svým přístupem holt baví, ačkoli není nic unikátního, tak bez něj by to nebylo ono; ale hlavní pozornost si zaslouží ten brácha Leo (Daniel Durant), který má přesně tu pózu citlivýho vtipnýho. Ačkoli bych si přesto všechno odpustil tu tradiční strukturu talentově-hudebního fláku, tak je to skvělý. Tohle je neskutečně neutrální snímek, který málokoho nepotěší. A pak k nadšení už přece nezbývá mnoho! Tahle rodinka se Vám dostane pod kůži. 95% ()

Blazis34

Krásný romantický film s hezkými písničky. Příběh se mi líbil, chvilku smutný, chvíli dojemný. Emilia Jones mě v hlavní roli bavila, stejně jako její otec a také učitel zpěvu. Prostředí také velmi dobře vyobrazeno. Velmi milé překvapení, dávám 80%, čtyři hvězdy. ()

Daggeron

Naposledy ma z filmov, u ktorých som to vôbec nečakal, takto odvalila Nebraska. Priznávam, že nezávislé snímky podobného typu idú často mimo mňa. Asi na to nemám mozog. Alebo školu. Alebo čo. Ale toto ma fakt dostalo a tým pádom som ochotný tomu prepáčiť čokoľvek, aj keď s tým mojím mozgom, ktorý často nezávisláky ani nepoberie, asi ani nemám čo. Mne sa na CODA páčilo asi všetko - senzačný humor (nestáva sa často, aby som sa pri pozeraní filmu vo vlaku smial), silné emócie, skvelá feel good atmosféra, nádherná hudba (!) v úžasnom prevedení Emilie Jones (klobúk dole pred touto ženou, ktorá sa kvôli tomuto filmu naučila posunkovú reč, naučila sa obsluhovať rybársku loď a učila sa spievať!), ďalšie skvelé herecké obsadenie, hlavne nepočujúca rodina a samozrejme - BeRRRRnardo... úplne rešpektujem, že to niekoho mohlo nudiť, ale mne sa to nejakým spôsobom a nejakými zvláštnymi okolnosťami dostalo pod kožu. P. S. a to som v skutočnosti CODA dopozeral až na druhý raz. Prvý raz som ho vypol asi po dvoch minútach, keď som videl úvodnú sekvenciu na mori, kde si Emilia spievala na lodi počas chytania rýb. A asi to tak bolo správne. Zrejme som na to potreboval iné rozpoloženie a zážitok sa dostavil. ()

Heywood

Když Marlee Matlin dostala za Bohem zapomenuté děti Oscara, netušil jsem, že ji za téměř tři desítky let uvidím opět ve skvělém filmu, tentokráte jako matku Emilie Jones, která si film "odzpívala". Při pohledu na strádání neslyšících si snadno uvědomíme, jak směšní jsou jiní ublíženě vykřikující. Film se sice lehce vleče, ale jinak je zpracován skvěle a ta kontrolující úřednice byla ukázka bezcitnosti, jakou jen tak ve filmu nenajdete. Výborně zasazené do rybářského prostředí, jen ten zamilovaných chlapec byl přeci jen moc filmový a málo živý. Zato skoky do neuvěřitelně nádherné vody stály za vidění. Příběh má trochu očekávaný sladkobolný konec, ale po už skoro nekouklatelných nakládačkách komiksových studiích byl tento film příjemným osvěžením ducha i oka, o uchu nemluvě. Nekriticky 80%, mé ucho totiž doslova jásalo... ()

kockodan

Velice silný příběh obyčejných lidí, i když z velké části sluchově postižených. Takže zas tak obyčejní nejsou, přesto mají obyčejné problémy jako my všichni. Zatím asi to nej co jsem v roce 2021 viděl!!! Myslím že skvělý cast, režie i scénáristé vymetou všechny možné i nemožné ceremonie a nasbírají za toto velice citlivé a po dlouhé době "normální" dílo spousty cen! Proč píšu "normální"? I když jsem vehementně za práva např. LGBTQ+ a reprezentaci všech menšin, ať už rasových, či makových, tak všeho s mírou a ne na sílu a za každou cenu. Ano, zde je v popředí jednoznačně motiv menšiny sluchově postižených, a krásně a nenásilně vykreslený coming of age dvou teenagerů kteří k sobě hledají cestu (scéna v jezeře mě doslova rozbrečela - ti kdo si již odtruchlili ztrátu mládí pochopí :), ale "normální" je dílo tím, že v roce 2021 kupodivu nevidíme nikde trapně žoviální a rozšafný gay pár, ba ani lesbický, a nikde se necpou do podstatných vedlejších rolí černoši či Asiaté za každou cenu, a jako pěst na oko. Znovu opakuji, že proti žádným z výše jmenovaných menšin absolutně nic nemám, a že reprezentace menšin v umění je důležitá, ale tam, kde dává smysl a kde nepůsobí jako přitažená za vlasy a na sílu a kde se z ní nestává otřepaný a únavný stereotyp. Tady vidíme nej kámošku hlavní hrdinky bílou, hetero holku (!), a to chce od tvůrců v dnešní době koule! Nikoli nějakého stereotypně vykrouceného, ascerbického a sarkastického gay spolužáka, pro větší komický impakt, či ulítlou emo lesbičku, jak dnes tyto role naprosto tupě a bez citu k příběhu obsazují dle reprezentačních kvót naprosto všechny americké produkce. Tímto byl film, krom dokonalého scénáře a úžasného zpracování, naprosto osvěžující!!! Viděl bych to minimálně na čtyři Oscary!!! 100% ()

zodiak217

Coda je jeden z najlepších filmov aké som za posledné obdobie videl. Nejde len o silu príbehu do ktorého sa dostávame cez hlavnú hrdinku, ale ide o silu rodiny. O silu, ktorú neprekonal nič ani fyzické handikepy, predsudky ľudí, šikana, posmesky či podcenovanie. Silu tak nočnú, že ju nezlomi ani strach zo zmeny, ani balancovanie nad osudom vlastnej dcéry, ktorá je ochotná obetovať vlastný talent aby zachovala rodinné puto, no práve to rodinné puto je niečo čo ju poháňa vpred a dodáva jej silu aby prekonávala všetky prekážky a dokázala do svojho spevu dostať tak silné emócie. Nie je to prvoplanový biják na city, no je to tak silný film, že občas sa zasmejete a občas sa budete musieť ovládnuť aby vám nevypadla slza, lebo si uvedomíte ako ťažké musí byť žiť pre handikepovanych vo svete zdravých ľudí. Neraz sa v jednotlivých scénach zamyslite prečo by sa mali napríklad hluchi prispôsobovať počujúcim a nie naopak. Aké by to bolo keby všetci boli hluchí a len pár pocujucich. Kto by sa potom prispôsoboval a kto by komu sťažoval život? Je to svet plný nepochopenia a ignoracie, no o to silnejší tento príbeh je, že vnáša do našich životov, to čo si ani neuvedomujeme a to, že prekážky si vytvárame v našich životoch len my a namiesto pomoci ich odbúravať vytvárame ďalšie a ďalšie. Určite tento film pomôže mnohým sa zamyslieť, možno zmeniť uhol pohľadu a možno len uvedomiť si aká je sila rodiny vzácna a je to dar či už ste handikepovani alebo nie, či už ste spolu alebo ďaleko od seba. Tento film má množstvo posolstiev a verím, že každý si tu nájde niečo pre seba, čo mu pohladí dušu a povie si, že tento film stál skutočne za to. Tak prijemne pozeranie. ()

Dexter666

Chvála Bohu že sa raz za čas objaví takýto krásny srdečný film... Pri niektorých scénach som sa smial na plnú hubu :) Je to komédia, romantika, možno troška dráma, ale hlavne feel good film, ktorý je nenútený a krásny. ()

Ronkar

Komorní snímek o životních trampotách, dospívaní a lásce rodiny. CODA vypráví o dívce Ruby, která jako jediný člen neslyšící rodiny má sluch v pořádku. Tahle premisa je sama o sobě dostatečně zajímavá, aby rozehrála zajímavé drama. Ale aby toho nebylo málo, Ruby ráda zpívá (což její rodina přirozeně nechápe a zprvu ani neumí ocenit), a když navíc její středoškolský učitel zjistí, že zpívá fakt skvěle, dostane se Ruby do poměrně složité situace. Na jednu stranu chce být nápomocná rodině. Ta není v nejlepší finanční situaci a její pomoc coby „překladatelky“ je nedocenitelná. Na druhou je díky tomu v konfliktu se svým snem: dostat se na universitu. CODA je dobře natočená, má výborný scénář, pěkné písně a ještě lepší herce, kteří umí sympatické postavy prodat divákovi. Projev Emilia Jones je příjemně civilní, přirozený a zpívá opravu krásně. Klady platí i pro zbytek osazenstva, kde nejvíce zaujme výstřední učitel zpěvu a také Rubiin táta. Casting se tu neskutečně povedl a herci umně prodávají divákovi každý důležitý moment. Jedná se o snímek, který má známou strukturu a pocitu, že jste něco podobného už viděli, se nezbavíte. Díky kvalitní režii, civilnějšímu přístupu, nápaditému tématu a hereckému koncertu zůčastněný to však nezkazí výsledný dojem. CODA zručně balancuje mezi humorem, hravostí a umí chytit za srdce, aniž by působila nuceně, což se nevídá často. Chvíle, kdy se učitel snaží v hrdince proudit její talent; když jí otec požádá, aby mu zazpívala; nebo když se Ruby na zkoušce rozhodne překládat své rodině znakovou řečí, co zpívá; mají v sobě skutečně něco upřímného a krásného. Filmy tohoto žánru nezřídka padají do patosu, CODA ne. A proto si tu plnou palbu zaslouží. ()

KolarikKing

Nádherný snímek! Vtipné, emocionální a také k zamyšlení. Výborné obsazení, všichni tam seděli jak prdel na hrnec, ale nejvíce mě bavil táta (nedivím se, že za to Troy Kotsur získal Oscara). CODA je film, který mě po dlouhé době zahřál u srdce. 8.5/10 ()

Loretta

Coda - V rytmu klišé. Ale tolika klišé, že už je to po padesáti minutách prostě moc. Je tam úplně všechno. A úplně všechno působí uměle, pateticky a prvoplánově. Hvězdičky hodnocení nedávám, neviděl jsem ani půlku filmu. Oscar za nejlepší film je vždy kontroverzní téma a kolikrát si musíte další rok googlit, kdo že to vyhrál loni… Ale příští rok to nebudu muset dělat, protože si budu pamatovat, že to byl jeden z mála filmů, které jsem prostě nebyl schopný dokoukat. Letošní oscarová show byla estráda a “Nejlepší film” to jen podtrhuje. Pardon my French… ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (viac)

Scorseseho novinka se odsouvá na příští rok

Scorseseho novinka se odsouvá na příští rok

28.07.2022

Bude Apple příštích pár let dominovat oscarové večery? Přestože si z posledních Oscarů nikdo nepamatuje nic jiného než facku, kterou Will Smith uštědřil Chrisu Rockovi, vítězný snímek V rytmu srdce… (viac)

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

02.04.2022

Jen co streamovací služba Apple TV+ získala Oscara za své univerzálně chválené drama V rytmu srdce, uvolnila společnost dalších 100 milionů dolarů za novou sci-fi Project Artemis s hvězdami Avengers… (viac)

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)