Po biografickém Horoucím srdci z roku 1962 je Veronika již druhým filmem režiséra Otakara Vávry, jenž čerpá námětově ze života největší české spisovatelky 19. století Boženy Němcové. Proti předchozímu filmu, zachycujícímu poměrně široký obraz české vlastenecké společnosti v letech 1851-1856, je záběr Veroniky, natočené podle stejnojmenné novely Miloše V. Kratochvíla, podstatně užší a časově jej vymezuje období pouhých několika měsíců zimy 1854 a jara 1855. Jde tedy o epizodu ze života spisovatelky, literárni historií málo připomínanou, jejíž tragickou hrdinkou je mladá dívka Viktorie Paulová, vystupující ve filmu pod smyšleným jménem Veronika PavIitová. Tato vlastenka se stala nedobrovolnou konfidentkou rakouské policie a svou bezděčnou zradu Němcové a jejích přátel zaplatila životem. Na okraji v podstatě psychologického příběhu jejího utrpení zachytili autoři životní situaci Boženy Němcově v období, kdy začala psát Babičku, zejména pak její nenaplněnou lásku k mediku Hanuši Jurenkovi. (oficiálny text distribútora)

deepspace101

Ach, jak mile mi bylo ve společnosti paní Boženy a její intelektuálské družiny, jak naplňující bylo sledovat jejich "prosté" životy, poslouchat jejich hovory, jejich touhy a plány. A jako bych Veroničino břímě na svých bedrech nesla já sama. Až mě bolelo u srdce, když čistotu a ryzí nevinnost mladé dívky využily pro své zájmy bytosti nízké a zkažené, takové, které ničí životy a otravují duše. Mají tito tvorové v sobě vůbec tu věc, které se říká lidské svědomí? Na tuhle otázku snímek neodpovídá, upírá svůj pohled pouze z jedné strany. A nic se s ubíhajícím časem nemění, nic... ()

tranquill

"Zasloužila by si, aby si jí každý vážil, celý národ!" Nadstandardní životopisné drama se skvělým výkonem Taťjany Medvecké. "Žádný život není všední!" ()

Martin79

Docela komorní příběh o jedné české vlastence z doby Národního obrození a části života největší české spisovatelky 19. století Boženy Němcové, s celou plejádou našich vynikajících herců. Paní Hlaváčová promine, ale celý film doslova "táhne" skvělý hercký výkon paní Taťjany Medvecké. I když i představitelka jedné z našich nejlepších spisovatelek hraje dobře. Myslím, že si tyto dámy při natáčení tohoto snímku docela "sedly". Je to znát. Pro mně je tento fil milým překvapením, proto mám-li váhat mezi 3 a 4 hvězdami, přikláním se ke čtyřem, už za výkon paní Medvecké. P.S. : Plus lesbický vztah, který nám je zde řekl bych citlivě přednesen, bych viděl jako plus. ()

rivah

Ve své době (80.léta) to bylo aktuální téma, když udávání bylo často rafinovaně vynuceno a někdy ospravedlňováno dobrým záměrem. K tomu perfektní režie výborných herců. ()

Amonasr

Stát se konfidentem nemusí být tak jednoznačně odsouzeníhodná záležitost, jak ukazuje i tento film. Veronika se ocitla v bezvýchodné situaci, když se svou neopatrností a naivitou dostala do léčky nastrojené policejním prezidentem a nedokázala pak již čelit svému osudu, byť se mu chtěla ještě vzepřít. Film je tím nechtěně i nadčasový, protože se při jeho sledování nelze nezamyslet i nad vypovídací hodnotou tzv. Cibulkových seznamů. Různé policejní donašeče sice nelze omluvit, ale někdy je možné jejich pohnutky pochopit. Každý lidský osud je jedinečný, stejně jako jsou jedinečná i lidská selhání, a je třeba je proto posuzovat vždy individuálně v konkrétním kontextu. Otakar Vávra rozhodně uměl točit kvalitní filmy. ()

Rattlehead

Výborný snímek s jednoduchým, ale silným dějem. Analogie s podpisem spolupráce se Státní bezpečností se přímo nabízí. Otakar Vávra byl ve formě i v důchodovém věku, viz třeba také snímek "Komediant". ()

wylda

Snímek popisuje, jak těžké to měli čeští "disidenti" v polovině devatenáctého století. Je neuvěřitelné kolik toho měli s těmi z období normalizace společného. ()

honzic

Opět poměrně vydařený film Otakára Vávry s Medveckou a Hlaváčovou, který je na základě skutečných postav. Hodnocení: 60 % ()

rigby

Přehlídka českých herců v návratu do doby života Boženy Němcové. Film je křehký stejně jako hlavní hrdinka. A hodně drsný pro diváka svou realitou, která platí i v dnešní době.Vynikající zapomenuté dílo. ()

Cascabel

Nepodepisuj spolupráci, nepodepisuj spolupráci, nebo se z toho zblázníš! Po Kladivu na čarodějnice Otakar Vávra znovu na půdorysu prorežimního výkladu historie (antiklerikálně protiněmeckého, odtud Vávrova univerzálnost) natočil snímek, který v čitelné metafoře odsuzuje metody komunistického režimu. A udělal to tentokrát s ještě větší uměleckou přesvědčivostí. ()

Modeman123

Kterak naivní blbka k neštěstí přišla. Na pozadí národních obrozenců a boje o český jazyk se odehrává audiovizuálně pěkně zpracované psychologické drama o Boženě Němcové, jejího (nabíjecího) ansámblu. Zvláště vynikala mladá paní Veronika, ta, pokud, skutečně existovala, byla privilegovaným laureátem státní (císařské) ceny za blbost. ()