Vykopávky

• Veľká Británia The Dig

Britská vdova si v předvečer druhé světové války najme amatérského archeologa, aby prozkoumal záhadné útvary na jejím pozemku. A jeho objev vyrazí leckomu dech. (Netflix)

Stepka.T

Bylo to krásný a poetický, ale na mě až moc, mohlo se tam toho klidně dít víc, ale Ralph byl dobrej a celá atmosféra filmu též. ()

werxix

Krásný film, nejen o archeologii. To muselo být tehdy nádherné těšit se a požívat takové cti od ostatních a to díky tomu, že byl člověk archeologem. Ne jak dnes, bohužel. ()

BrusVejn

Veľmi fajn film, ale ten námet bol docela o ničom. Film sa najprv sústredí na postavy Carey Mulligan a Ralpha Fiennesa (o ktorom ten film zjavne primárne mal byť), ale počas celej stopáže na obrazovku prichádzajú stále nové a nové postavy a pri niektorých sme aj začali rozoberať ich manželské spolunažívanie a ľúbostné epizódky, čomu som teda v kontexte dovtedajšieho filmu vôbec nerozumel. Postava Ralpha Fiennesa sa zrazu stane vedľajšou postavou a znova sa dostane do popredia až pár minút pred koncom, asi aby sa nepovedalo. Film nádhernou kamerou ukazuje, že archeológia v reálnom svete pravdepodobne nie je príliš záživná a divák len pozoruje ako sa postavy hrabú v blate a vykopávajú hrdzavé haraburdie. Škoda aj, že film viac nepreskúmal začiatok 2. svetovej vojny, na ktorej pozadí sa film odohrával, a jej dopad na postavy. Bolo to miestami zaujímavejšie ako tie anglosaské vykopávky. V konečnom dôsledku však ide o veľmi podarené 3 hviezdy, len ten príbeh nebol príliš strhujúci a napríklad také The Lost City of Z ukázalo, že aj príbeh o hľadaní dávno stratených vecí podľa skutočných udalostí sa dá natočiť veľmi pútavo. ()

Elisson

Je to riadna zlátanina, akože umelecká, akože filozofická...Zhodujú sa mená, ale napríklad z neznámych dôvodov hrá 35-ka ženskú, ktorej by v realite malo ťahať na 60tku. A samozrejme očakávajte homosexuálov, bez nich dnes zrejme nie je povolené točiť filmy. ()

Heywood

Stará dobrá Anglie v doslova poetické filmu s vynikajícím hereckým obsazením. Velmi oceňuji s jakou surovosti autoři ukázali ty "pracovníky muzeí", kde jejich osobní zájem byl téměř nade vše. Psát o Lily James by znamenalo utopit se přívalu nekritických superlativů, Ralph Fienes výkonem pokukoval na Oscara, Carey Mulligan předvedla dech vyrážející výkon. Nádherná kamera neplýtvala sentimentem a nesklouzávala ke kýči, byť vybrané scenérie k tomu vybízely. Pomineme-li poučný příběh o skutečném odhalení části britské historie a navíc na pozadí blížící se války, pak film plyne uklidňujícím tempem, zvraty v něm jsou nedramatické, příhodné, i poznání homosexuality a krachu manželství je tu nenásilné a smutné tak, jak by mělo být.Hudba příjemně stoupá filmem a konec je v čase, kdy uspokojení diváka vrcholí. Co si od filmového díla přát víc. ()

rigby

Velmi příjemně natočený film o vykopávkách. Archeologie mě vždycky moc zajímala, a tak jsem ho sledoval se zatajeným dechem. Užíval jsem si sympatickou klidnou atmosféru předvečera války. Nejedná se o žádné drama, ale shlédnutí určitě stojí za to. ()

Veber

Nádherná kamera, skvělá práce se světlem. Téměř až lyrické vyprávění na které se především moc hezky kouká. Když vás něco baví a děláte to dobře, toužíte po uznání, na druhou stranu může být velkým motorem i to, že vás to prostě baví a jste zvědaví (tím ale ta první část neztrácí na váze). ()

Tomas_PO

Melancholicky príjemná historická dráma, založená na reálnom príbehu. V tomto prípade je dobré nepozrieť si ani trailer, ktorý odhalí viac, než je vhodné. Ralph Fiennes a Carey Mulligan sú výborní, skvelý je tiež setting anglického vidieckeho aristokratického prostredia. Drámu dotvára aj bezprostredné predvojnové obdobie. Nuž, nádherne spracovaný reálny historický a hlavne nekonfliktný príbeh. ()

karnifex

I když, objektivně řečeno, je tento film hodně sentimentální a některé scény jsou na hranici citového vydírání, přesto mě něčím zasáhl - snad to byla zvláštní, mdlá atmosféra, možná skutečnost, že se na pozadí děje vynořovala začínající válka s Německem, stejně, jako v naší realitě právě začínala válka na Ukrajině.. ()

Muf911

Velice příjemný komorní film o jednom nálezu starého pokladu z 6. století zakopaného s celou lodí. Děj se odehrává těsně před vypuknutím druhé světové války a je jí z velké části ovlivněn. ()

Kozlowski8

Skvělá Carey Mulligan v roli ženy, která si najímá místního archeologa, aby odkryl mohyly na jejím pozemku v Suffolku a to v předvečer 2. světové války... Lyrické vyprávění o lásce, nadšení, strachu - a o významném archeologickém objevu. Film Simona Stonea se mi těžce hodnotí, protože - přestože má téměř vše, co zdobí ty nejhezčí snímky - zajímavý námět, hezkou kameru, překrásnou hudbu, atmosféru a úžasné herce - z nějakého důvodu mne nedokázal dostatečně vtáhnout, emočně zasáhnout a zaujmout tak, jak by asi měl a zasloužil. Čtyři hvězdy k němu ale patří. 75 %. ()

jpacuta

Výborně zahrané a natočené. Velmi dobře zachycená atmosféra tehdejšího světa, ale samotná vykopávka a její předmět mě nechaly naprosto chladným. Mnohem více jde o ten odkaz, že naše životy jsou součástí něčeho většího. A taky o lásku mezi bližními. ()

Poga

Svojim sposobom je to velmi zaujimavy film, no na druhej strane ma par vyslovene nudnych ci zbytocnych pasazi. V zasade jednoducha linka o vyrovnavani sa so smrtou na pozadi bliziacej sa vojny je funkcna a pekne napisana. Ta archeologicka linka vsak az tak nefunguje, pretoze je prosto pre divaka neatraktivna. Plusom je herecke obsadenie. Takze vo vysledku to je prijemny priemer. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD