Vykopávky

• Veľká Británia The Dig

Britská vdova si v předvečer druhé světové války najme amatérského archeologa, aby prozkoumal záhadné útvary na jejím pozemku. A jeho objev vyrazí leckomu dech. (Netflix)

lada32

Objevil se tady názor, že N. Kidman by byla požehnáním pro tenhle film.Já si myslím, že NK by tenhle film zabila. Její ,,voskový" obličej bez schopnosti ukázat emoce, to opravdu ne. Já jsem opačného názoru, Carey M.si říká o Oscara za svůj výkon v této roli. Už dlouho jsem neviděl takový snímek na Netflixu, vlastně ještě nikdy.. ()

sherpa

Shlédnutí přišlo potom, co jsem dočetl Sen o Troji o H. Schliemannovim, takže jsem byl doslova nadržen na hranou záležitost týkající se tohoto tématu. Samozřejmě jsem nečekal, že by se příběh mohl jenom ve zlomku dotknout co do obsáhlosti Schliemannových nálezů, že by mohl v pár desítkách minut vystihnout atmosféru, která při vykopávkách probíhá a že nedokáže popsat pocity, při kontaktu s předmětem, kterého se lidská ruka dotýkala před mnoha staletími, nedej bože tisíciletími, ale i tak jsem byl spokojen. Pro mnoho lidí bude snímek neskousnutelnou nudou, stejně tak, jako pro mne je nepředstavitelné dokoukat jakýkoliv díl Jamese Bonda. Vykopávky byly "oživeny" milostným románkem, který ale v žádném případě nerušil atmosféru, ale ukázal různorodost lidských povah, kde i láska má mnoho podob a mnoho úrovní, navíc podtržena napjatou atmosférou v očekávání druhé světové války. Je dobře, že do role EP nebyla obsazena N. Kidmanová, protože by podvědomě byla kvalita filmu navyšována hvězdnou protagonistkou. ()

Bogrant

Pekné aranžmá s hĺbkou, zasadené do obdobia tesne pred druhou svetovou, spoliehajúce sa predovšetkým na okolité prostredie, výpravu, herecké výkony a klavírny doprovod v pozadí. Kto by to bol povedal, že hrabanie sa v zemi v prvej polovici bude napokon tým najpútavejším článkom, keďže tá druhá ponúka, pre samotný vývoj, nie až tak zásadné vzťahové väzby vedľajších postáv, čo skĺzne napokon až do zbytočného melodramatu. Ako pozostatok nového poznania z kúska histórie ale dostačujúce. ()

Vlkopec

Vlastně je to zajímavé - scénář se zdá být řídký (a myslím, že i je) a ve filmu se objevuje spousta předvídatelných motivů, ale stejně je to hezký film. Možná díky civilní citlivosti a netlačení na pilu. ()

cist

Mist Ralph Fiennes je velkej herec. A jak se to pozná? Kromě toho, že netlačí na pilu, nehraje "na kameru" a nepředvádí se, dokáže v celé druhé třetině filmu hrát absolutně ukázněně druhý housle a jenom držet bedýnky s hlínou někde v zadním plánu. Jinak příjemnej film pro romantiky, příjemnou kamerou a neokoukanejma šikovenjma hercema. Ve svým žánru špičková podívaná. ()

futislav

Archeologie je moje srdeční záležitost a filmové prostředí v porovnání s historickými dokumenty je udělané mistrovsky přesně. Jako kdyby tam divák byl. Jedna hvězda dolů za docela dost momentů, kdy se řeší celkem nepodstatné osobní vztahy, které mají až uspávací efekt. Myslím, že kdyby se v nich režisér tak nepatlal, mohl mít příběh strhující dynamiku. Hodně dobrá kamera i hudba. ()

semo99

To čo sa na úvod zdá ako vleklá nuda je len postupná nenásilná gradácia do krásnej druhej polovice filmu, ktorý grandiózne pracuje s večnou témou " kto sme, odkiaľ sme prišli a kam kráčame"... To všetko na pozadí predvečera najzhubnejšej vojny... ()

Audreybe

Dobré herecké výkony a zajímavý příběh reálných vykopávek v Sutton Hoo. Pomalé tempo a zajímavá práce s motivem času nejen v dialozích, ale i ve formě střihu v závěrečné části, která nechává otevřené, co se stalo před tím a co potom a v duchu úvah nad propojeností historie, přítomnosti a budoucnosti lidstva challenguje lineární pojímání času. A taková perlička, kterou jsem si uvědomila náhodou: proč příběh dvou lidí, kteří byli oba v roce, ve kterém se film odehrává, padesátníci, hraje herec padesátník a herečka, které je 35 let? Že by nebyla v Hollywoodu dobrá herečka padesátnice, která by roli ztvárnila? ()

Jenda1cz

Natočit takto zajímavý film o ,,vykopávkách za domem" je něco neuvěřitelného. Skvělí herci, postavy s jejich životy jsem sledoval s velkým zaujetím. Poměrně intimní zážitek ve své důvěrnosti a skrytosti. Kamera, střih, hudba - velmi zajímavě natočené. Jen mně toho pána pak bylo moc líto. ()

ilegal1983

Zivotopisna drama na mieru usita sirovy Ralphovi Fiennesovi staci sa pozriet kde sa narodil.Nutne podotknut i ked zostarol stale svoje umenie ovlada dobre.Carey Mulliganovu spravili z 35 rokov na starenu no ale tento prechod som nezvladal dobre.Neviem cim ich na castingu presvedcila ale to si uz musime domysliet.Anglicky hrdy narod v cele s vecne opitym Vinstonom Churchillom tak urychlil vykopavky vojnou.Kamera usla ale niektore dialogy boli katastrofalne...obcas som si az myslel ze snad hovoria telepaticky.Akoby sa snazili co najviac vykecat nedbajuc na kameramana.Doporucujem len archeologicky nadanym ludom a najlepsie Anglicanom.V opacnom pripade vzhladom k dlzke skutocnej udalosti nezarucujem ze budete stale fresh. ()

roabe

Vynikající popularizace jednoho skutečného unikátního nálezu. A konečně archeologie ve filmu, která nekope dinosaury... Jen aby bylo „amatérům“ jasno – archeologie prošla za 80 let výraznou proměnou, jde o vědní obor, k jehož provozování je potřeba jistá kvalifikace a státní licence. Stejně jako bychom nechtěli, aby nás léčil amatérský lékař nebo dopravní letadlo řídil amatérský pilot, tak ani „vykopávky“ dnes nemůže provádět amatérský archeolog (ovšem povídejte to přemnoženým detektorářům, že). Také odlišná kulturně-civilizační úroveň, majetkové poměry, historická tradice a zákony byly a jsou v Británii odlišné od poměrů u nás, tudíž nelze srovnávat práva majitele pozemku v Británii a v Česku, kde archeologické nálezy bez ohledu na místo a způsob nálezu patří státu resp. kraji či obci. ()

Oup

Podľa mňa je to veľmi pekný film, samozrejme, to bude niekoho nudiť, ale to nevadí. Je to krásne. Celý film robí atmosféru klavíra hudba, zaujímavá kamera, predvojnové obdobie krásne vystrihnuté, výchova, galantnosť, anglické povyšenecké vzdelanie. ()

muflonus

Docela pěkný film, ze začátku mě to dost bavilo ale asi od té doby co našel nález jsem usnul, druhý den to chtěl dokoukat a usnul jsem znova.. No jako snaha dobrá, a líbí se mi filmy z minulosti ale nemělo to moc štávy ke konci, přišlo mi to zmatené a urychlené ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD