Sever proti Juhu

USA, (1985–1994), 23 h 11 min (Minutáž: 90–94 min)

Predloha:

John Jakes (kniha)

Patrick Swayze, James Read, Lesley-Anne Down, Wendy Kilbourne, Kirstie Alley, Terri Garber, Genie Francis, Philip Casnoff, Lewis Smith, Jonathan Frakes (viac)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (19)

Sever proti Juhu (1985)

Není to úplně běžný způsob hodnocení, ale toto je jedna z vyjímek, u kterých se to MUSÍ udělat. Pro objektivní zhodnocení je totiž nutné seriál rozdělit na dvě části. 1. - 2. řada 5/5 - Velkolepá dobová romance, odehrávající se na pozadí Občanské války. Z mého pohledu dost možná nejlepší věc, která na tuto tématiku byla natočena. Tvůrci tu těží i ze zřejmě velmi vydařené předlohy, na kterou se chystám, a díky ní tak mají jako esa v rukávu výborné postavy jako Orry Main či jeho protějšek George Hazard. Plus se k tomu přidává i výborný casting, kdy se tu objevuje jedno známější jméno vedle druhého. Je neuvěřitelné, jak se podařilo skloubit všechno to, co dělá kvalitní podívanou tou kvalitní podívanou. Nechybí tu romantická linka, obrovské bitevní vřavy, politikaření, dobové osobnosti. Všechno to znázornění kontrastu Severu a Jihu je tu tak výborně a realisticky znázorněno, že nevěřím, že by se to někomu v dnešní době takhle podařilo natočit. Ano, nemám problém tady říct, že takovéto věci se dnes už netočí. 3. řada 1/5 - Tady to tvůrci kompletně pohřbili, a to nejen obrazně. I některé postavy jsou pohřeny, a to takovým způsobem, že si budete myslet, že prožíváte nějakou noční můru. Spousta uzavřených dějových linek se tu naprosto zbytečně znovu otevírá a úplně mění jejich vyznění. Podle všeho už ani předloha k třetí částí není tak dobrá, ale tady měli mít tvůrci více soudnosti, a vůbec se do toho tak nepouštět. Oproti prvním dvou řadám neuvěřitelný sešup dolu. ()

1. kniha (1985) (S01)

Je až hanba, že se k tomuto skvostvu dostávám až v roce 2023, když se viditelně jedná o jednu z nejlepších věcí, které byli v rámci námětu války Severu a Jihu vytvořeny. Americká odpověď na Ságu rodu Forystu? Klidně může být...Už na první pohled je viditelné, že Sever a Jih je obrovským počinem, s megalomanskou výpravou, opulentním obsazením a do posledního detailu propracovanými charaktery. První řada slouží převážně k tomu, aby představila veškeré problémy, které vedli k zahájení samotné války. Tohle vše se pak odehrává na pozadí klasické filmové romance a ryzího přátelství. ()

Episode 1 (1985) (S01E01)

Áááá, tak tohle vypadá, že se trefí přímo do mého vkusu. Na první pohled je jasné, že je to adaptace velké ságy, což je přesně něco, nad čím slintám blahem. Vypadá to, jako taková Americká verze Ságy rodu Forsytů a podobných. Jen to VIktoriánské období vyměnujeme za něco typicky Amerického, tedy Sever vs. Jih. ()

Episode 2 (1985) (S01E02)

Tak tohle vypadá na opravdu velkou parádu. Ta atmosféra poloviny 19. století v Americe je z toho doopravdy cítit. Více se začínají projevovat rozdíly mezi Severem a Jihem. Hlavně teda Jižanská linka s otroky je místy až znepokojující (vypalování znamení na tvář). Přitom vlastně ani ten Sever pochopitelně nebyl ideální. Skrze své postoje se tváří, že nabízí něco lepšího, ale pro spoustu obyvatel to i tak znamená bídu. Jsem zvědavý, jak velké období vlastně série obsáhne. Tady jsme na konci války s Mexikem, takže do samotné války Sever vs Jih ještě zbývá dost času. ()

Episode 3 (1985) (S01E03)

Po prvních dvou nářezových částí přichází menší zpomalení tempa. Pořád tu jsou tedy značně působivé scény, Carradine jako jasný záporák a jeho metr na otroky, kdy je bere jako skutečně pouze spotřební zboží, a to ve všech ohledech...Ale prostor dostávají i další ženské postavy, které mi zatím k srdci moc nepřirostli. Sestry obou hlavních protagonistů, jedna zapálená aktivistka, druhá rozmazlení fiflena. V ruku v ruce s tím jde to, že tenhle díl dává dost prostoru všemožným romantickým linkám. Stejně tak už je jasné, že samotná válka začně nejspíš až na konci řady a bude nosným dějem druhé řady. Tady postupně sledujeme vše, co tomu předcházelo. ()

Episode 4 (1985) (S01E04)

Ze začátku začíná tenhle díl docela nenápadně. Opět ve větším představena další postava, tentokráte Oriho mladší bratr, představující takovou tu mladickou nerozvážnost a nevyspělost a postupem času vyspívající skrze svou nadrbanou sestru, která pohrdá svým okolím, ale vlastně jim závidí to štěstí a tak si to kompenzuje tím, že se nechá ohnout od celého West Pointu...Postupně začíná gradovat otrocká linka, kdy se ukazuje, že bojovat za právo (no a asi i nepřekvapivě lásku) černých sebou přináší oběti a nutnost se vzdát svého života. I tak to ale působí naprosto nevinně a pokojně oproti drtivému finále. Carradine jako jasný záporák téhle série rozjede svou vlastní one man show v herectví a kdo si ho neznechutil do téhle doby, tak tady ho už musí kompletně nesnášet. ()

Episode 5 (1985) (S01E05)

Ta scéna, kdy Orry pěkně od plic vytmaví Virginii, co si o ní myslí jakoby nastartovala úplně nový děj. Ale musim říct, že s ním vesměs souhlasím. Virginie je vážně neskutečná kravka, nepřeju jí teda moc hezký osud..Stejně tak Orryho sestře, taky šílená mrcha. Mezitím už dochází k volbě Lincolna, takže je jasné, že už jde opravdu do tuhého, prostesty narůstají a válka je v podstatě nevyhnutelná. Líbí se mi, jak jsou jednotlivé dějové linky vytvořeny tak, aby se na jejich pozadí mohli dít jednotlivé významné politické události té doby. ()

Episode 6 (1985) (S01E06)

Jak se dalo čekat, tak poslední díl je spíš takovým přemostěnín k druhé řadě. Dějové linky se nikterak neuzavírají, ale spíše rozevírají vrátka do dalších dílů a opětovně rozestavují jednotlivé postavy na svá místa na šachovnici. Je fajn, že otravné ženské charaktery dostali pořádně za vyučenou. Závěrečná scéna mezi Orrym a Georgem je pak ryzím symbolem skutečného přátelství. Je mi jasné, že takových osudů musela válka Severu proti Jihu nabídnout spoustu, o tom, jak rozdělovala přátelé ale i rodiny by se toho dalo určitě natočit spoustu. ()

2. kniha (1986) (S02)

Tak jak nás celá první řada připravovala na celý konflikt a sledovali jsme příčiny jeho vzniku, tak ve druhé řadě už sledujeme celý její průběh. Neskáče už se tak tolik v čase, sledujeme rozsah cca 4 let od začátku do konce války. Druhá série je mnohem více velkolepější a objektivnější. Už to nejsou jen příběhy jednotlivých postav, ale je to příběh celé Ameriky. Přibylo reálných postav, které jsou všechny naprosto dokonale obsazené. Ne všechno pochopitelně dopadně dobře, taková už je válka, a všichni si tak postupně uvědomují, co muselo být obětováno a co ztratili. Obrovské davové scény, nádherné exteriéry, dobová věrohodnost...Ani druhé řadě vesměs nejde co vytknout. ()

Episode 1 (1986) (S02E01)

Velkolepý rozjezd druhé série. V první půlce rozestavujeme figurky, tentokráte už čistě po bojovém poli. Do děje se čím dál tim více dostávají reálné historické figury, kdy tvůrci zvolili opravdu výborný casting a vizuální podobnost je téměř dokonalá. Překvapila mě zvrácenost bitev, kdy smetánka je brala jako nějaké divadlo, na které se chodila dívat. Dost zajímavý koníček...Jedinou škodou je výměna herců na některých postavách, zvláště u Billyho to hned praští do očí. ()

Episode 2 (1986) (S02E02)

Po nářezovém prvním díle přichází zvolnění v podobě druhého dílu. Bent se řadí na seznam dalších postav, kterým lze přát jen co nejhorší konec. Některé obdobné ho najdou už v tomto díle...Vypadá to, že boží mlýny opravdu melou.  Stejně tak je zajímavé vidět tu hořkost a závistivost některých ženských postav, a jak je to žene za jejich činy...Je to hrůza, co takové emoce můžou s člověkem udělat. Jsem zvědavý, jestli dojdou nějakého svého vykoupení, nebo budou jejich činy potrestány. Ale jako celek opravdu spíš pomalejší díl. ()

Episode 3 (1986) (S02E03)

Tenhle díl nabízí asi přesně to, co divák od druhé řady čeká. Opakovaně se podíváme na bitevní pole, kdy vidíme střídavě úspěchy obou stran. Nejlepší jsou ale stejně momenty, kdy se z klasického znázornění bitvy skrze bezejméně špendlíky na obrazovce přesouváme do osobní roviny. Takové setkání Billyho a Charlese uprostřed bitvy je něco, co přesně vystihuje absurditu tehdejší války. Ashton mezitím úspěšně přebrala štafetu nejnenáviděnější postavy série. Opravdu odporný charakter, kterému lze přát jen to, co jí řekla Semiramis, konec někde v opuštění a samotě. ()

Episode 4 (1986) (S02E04)

Velmi silný díl, který ukazuje hrůzy války z trochu jiného pohledu. Zase takový kontrast Severu a Jihu skrze zacházení se zajatci. U Virgilie už to snad i chvíli vypadá, že bychom mohli začít sledovat její přerod k uvědomělé postavě, no, ale nakonec zas spadne do té své klasické polohy, škoda :/ Ale Kirstie Alley je tu výborná, ostatně jako všichni. Tahle série mnohdy působí skoro až dokumentárně, v mnoha scénách vidíme opravdovou snahu pojmout tuto řadu jako celistvý pohled na období války, už to není jen příběh Orryho a George, ale celé Ameriky. ()

Episode 5 (1986) (S02E05)

To jižanské vězení byl teda opravdový hnus. Být tam muselo být opravdu za trest. Ten kapitán byl šílený hajzl, ještěže dopadl přesně tak, jak si zasloužil. Je taky vidět, že se už směřuje do finále. Některé linky se začínají postupně uzavírat a některé postavy dokonce dosáhnou určitého stupně vykoupení. Krásně je tu vidět, jak tvůrci vždy zobrazují určité osudy Občanské války vždy na určitých postavách, ať už jsou to charakterové změny, tak typické pro válku, či rozpady dlouho budovaných vazeb a vztahů, či takové to klasické obohacování se na tragédii ostatních. ()

Episode 6 (1986) (S02E06)

Velkolepé zakončení celé ságy, které bych se nebál označit jako jednu z nejlepších věcí zabývající se tématikou Občanské války v USA. První půlka je v podstatě ryze bojového charakteru, kdy dostáváme pohled na rozhodující bitvu oné války. V druhé půlce pak uzavíráme všechny zbývající linky. Vesměs všechny postavy dostanou přesně to, co si zaslouží. Bastardi skončí zle, dobráci dostanou svůj šťastný konec. I přesto se vše nese v takovém melancholickém duchu. Ono v těsně poválečném období je mnohdy těžké se radovat, když si vybavíte, o co vše jste přišli a co vše jste museli obětovat... ()

Nebe a peklo (1994) (S03)

Vůbec nechápu, jak po tak výborných prvních dvou řadách mohli tvůrci vyprodukovat něco takového. Popravdě se vůbec nedivím hercům, kteří se nechtěli zúčastnit a tak muselo dojít k několika dalším přeobsazením. Při úvodní scéně jsem nevěřil vlastním očím a smrt Orryho je jednou z nejhůř natočených smrtí postav, které jsem kdy viděl. Celá série pak nabourává několik krásně uzavřených dějových linek z prvních dvou řad a naprosto zbytečně je otevírá a úplně změní jejich vyznění. Popravdě netuším, do jaké míry za to může knižní předloha, podle některých reakcí to vypadá, že ani ona není zrovna v této části dokonalá, ale tady měla přijít tvůrčí soudnost a případně jí tak odignorovat. Ne, tahle řada pro mě prostě neexistuje a při případném dalším sledování seriálu jí úspěšně odignoruju. ()

Episode 1 (1994) (S03E01)

No tak to je teda šílený sešup oproti prvním dvou řadám. Jako začátek a smrt Orryho bych zařadil klidně tak mezi TOP3 nejhůř natočených úmrtí. Kombinace archivních záběrů se Swayzeim, mixujících se se záběry na jeho dvojníka, kdy následně prostě příběhne Bent, jen tak ho bodne a Orry končí...Žádné emoce, žádné napětí, spíš to celé působilo jako parodie. Dále...Opět tu máme přeobsazení dalších postav, opět pochopitelně značně k horšímu, tentokrát mi příjde, že změna herce změnila i komplet charaker. A v třetí řadě...Nástup nových postav. Viditelně takových, které tvůrci neměli ignorovat v prvních dvou řadách a najednou se tu prostě zjeví a tváří se jako hlavní postavy. Ne, ne, ne, tady je spousta věcí, co vůbec nefunguje. Pořád je to fajn na pohled, stejně tak je zajímavý námět vyrovnávání se s poválečnými následky, ale vztahová rovina je úplně mimo. ()

Episode 2 (1994) (S03E02)

Další přeobsazená postava...Ještě ke všemu s každým přeobsazením jakoby se zhoršovala herecká kvalita. Nová Isabel je teda super nesnesitelná. A vůbec teda nechápu, co tady vlastně v ději se Stanleym dělají. K čemu byli všechny ty uzavřené dějové linky v prvních dvou řadách? Všechno se zdálo být zdařile zakončeno, ale tady te to úplně smete ze stolu. Bent jako psychozabiják je spíš k smíchu, protože ten vývoj postavy tímhle směrem nedává moc smysl. Zajímalo by mě, jestli je takovéto rapidní zhoršení kvality i v knižní předlože, na kterou se chystám. ()

Episode 3 (1994) (S03E03)

Totální překopání všech linek z prvních dvou linek je zde dokonáno, když se z George a Madeline stane onen osudový pár. Ve výsledku mi to příjde jako podraz snad na všechno, co se dřív stalo. Na chudáky Orryho a Constance se tady pěkně rychle zapomnělo. Závěrečný happy end tak působí jako směr nechutnosti a marnosti navzájem. ()