Kraj viníc na južnej Morave je filmársky veľmi atraktívny, a tak sa po rokoch vrátil výrobný štáb i do Pálavíc, aby pre divákov nakrútil ďalšie osudy ich obyvateľov. Film Zrelé víno je voľným pokračovaním komédie Búrlivé víno z roku 1976. Opäť sa stretneme s Michalom Janákom, predsedom JRD Rozvoj a vinárom telom a dušou, ktorý musí tentoraz riešiť viac problémov ako iba svoj žlčník. Má starosti so stavbou sušiarne kukurice a naviac sa ostro postaví proti názorom nového predsedu Urbana, ktorý chce v družstve zaviesť pridruženú výrobu nábytku. Do celej záležitosti sa naviac zapletie podnikavý pán Weber, zlodej a podvodník vo svojej funkcii. Ten Janáka pripraví o veľké peniaze. Michal však spoločne s priateľmi zosnuje plán, ako podvodníka nachytať na hruškách a k tomu ešte získať späť peniaze družstva i vlastné úspory... (oficiálny text distribútora)

donkocicak

Příjemná komedie, které tentokrát (alespoň pro mě) nekraluje Menšík, nýbrž Sovák coby plukovník... A Kopecký jako záporák též výborný. Jednou za čas se na to podívat dá a ta hodinka a půl uplyne jako voda... Ale za vrchol Vorlíčkovy kinematografie bych to rozhodně nepovažoval. Ale zaplať pánbůh, že oproti prvnímu dílu (Bouřlivé víno) ustoupila politika trošku do pozadí, je to snesitelné. ()

Rodin

Nejostudnější na tomto kousku jsou dvě věci. V první řadě že údajně mělo jít o komedii, v druhé řadě pak rok vzniku. V jedenaosmdesátém už opravdu nebylo potřeba takové kreténismy na plátno převádět. A ještě k tomu Vorlíček? Snad to nebyl génius, ale propůčit se k něčemu podobnému, to snad bylo i pod jeho úroveň. ()

Kozlowski8

Volné pokračování filmu Bouřlivé víno z roku 1976. Hlavní postavou je opět předseda družstva Janák. Tentokrát se potýká z podvodníkem, který připraví družstvo a hlavně jeho osobně o peníze... Politické agitace oproti prvnímu filmu ubylo a Miloši Macourkovi se podařilo napsat celkově lepší scénář, takže i moje hodnocení je o stupínek lepší. 60%. ()

J R C Pecuchet

Ve srovnání s prvním filmem "Bouřlivé víno" již méně ideologické, je cítit převaha komediálních prvků ala Macourek. Filmu velmi pomohlo obsazení Jiřího Sováka do role plukovníka v záloze !!! Sovákův typický humor prostupuje celým příběhem a jeho osobitý způsob herectví tomuto filmu jen prospěl. Jako třešnička na dortu působí nápad scénáristy se jmény : Kavánek - Šavrda - Zlobil Když přihlédnu k faktu, že film vznikal v období, kdy vrcholila normalizace, tak se jedná o celkem zdařilou komedii, navíc výborně obsazenou. ()

ostravak30

Musím se zmínit o tomto snímku jen stručně. Vše podstatné jsem již napsal k prvnímu dílu. Tam jsem také uvedl, že z trilogie je nejlepší tento díl a za tím si stojím. A může za to hlavně přítomnost Jiřího Sováka. Ten totiž film velmi podstatně oživí. Bez jeho, troufám si klidně použít toho slova, geniálního výkonu by byl snímek podstatně nudnější. Nejen jeho opilecké představení, ale i celý herecký výkon filmu dost pomáhá. Jinak si ale nemůžu pomoct, přestože mám české filmy rád, a na tento film se nejen kvůli panu Menšíkovi, paní Janžurové a dalším vynikajícím českým hercům, rád podívám znovu, objektivně řečeno, jedná se o dost průměrný snímek. Kromě scén s panem Sovákem se zase nezasmějeme toliko, abychom se za břicho popadali. Ani děj není nijak napínavý či snad nečpí přemírou zajímavosti. Scénář je mdlý a vrcholem je závěrečná scéna, která se fakt nepovedla. Jedná se o chvíli, kdy pan Menšík s panem Němcem uniká před rozjetým autem. Zkrátka...z tohohle se dalo vytěžit víc. ()

• Na začátku filmu jede Iva Janžurová s Jiřím Sovákem v trabantu. Vždy, když je záběr zevnitř vozu, mají puštěné stěrače, a to při vysoké frekvenci. Při každém záběru z venku jsou však stěrače vypnuté. (Terva)
  • Poté, co se Semerád (Jiří Sovák) probouzí s kocovinou, ptá se Růženy (Iva Janžurová), kolik je hodin. Dostává se mu odpovědi, že půl osmé, avšak budík vedle něj ukazuje 17:40. (ViktorD)