Rozparovač

• Veľká Británia The Ripper
Veľká Británia, 2020, 3 h 15 min (Minutáž: 47–51 min)

Vyšetřovatelé a svědci vzpomínají na ohavné vraždy, které na sklonku 70. let páchal na severu Anglie vrah známý jako Yorkshirský rozparovač. (Netflix)

*CARNIFEX*

Nie len o snahe dolapiť sériového vraha Petra Sutcliffa, ktorý akoby “symbolicky” napodobňoval vraždy “Jacka Rozparovača”, ale aj o zlyhaní polície z pohľadu postupov počas vyšetrovania, či dopadu na spoločnosť. Tento krát v porovnani s inými krimi sériami od Netflixu, kratšia varianta, ktorá tak či onak, opätovne mohla byť kratšia. Chýba mi viac autenticity v podobe vyjadrení samotného vraha, no stále sa jedná o slušnú, investigatívnu prácu. P.S.: Netflix si to buď výborne načasoval, alebo ide o náhodu, no Peter Sutcliffa skapal 13.11.2020. Nech mu je zem “ťažká”. ()

kiddo

Hele jako dobrý no, ale víte, co mě na dokumentu o sériovém vrahovi žen dokáže fakt vytočit, obzvlášť když je onen sériový vrah žen schopen fungovat primárně z nezájmu a neschopnosti policie a rozšířeného společenského přesvědčení, že ženská nemá mimo barák co dělat a v opačném případě si násilí zaslouží, obzvlášť pokud je chudá a měla někdy sex? Že mi tvůrci prezentujou nějaký nepochopitelně nasraný a NEZDVOŘILÝ krávy, kterým to z nějakýho důvodu vadilo a bůhvíproč se identifikují jako feministky. Se snad ve střižně posrali nebo co, když si mysleli, že tahle perspektiva tam nedílně patří. Jako úspěšný absolvent Vysoké školy ČSFD v empatii a gender studies to fakt nepobírám a prosím radši víc fotek mrtvol, to mi přijde společensky relevantnější. ()

Jaro.Krafcik

Zase celkom dobrá miniseria o sériovom vrahovi ktorého by málokto nepoznal. No nie, nejednalo sa o samotného Jacka. Parádne britské prostredie, ale, už to nebolo tak dobré ako americký night stalker. A pritom stačilo ubrať trochu toho feminizmu čo tam netflix zbytočne napchal. Ale to predsa nikomu nevadí. 3* ()

klukluka

Fakt mi vadilo, že jsme téměř neměli vidět Sutcliffův identikit vytvořený na základě svědectví jedné z jeho obětí. Naopak se mi ale moc líbilo, že se tvůrci přidrželi tehdejšího způsobu vyšetřování a diváci díky tomu měli mít pocit, že to pro policisty bylo skutečně velmi těžké a že z té nepřehledné hromady nevyčnívala nitka, za kterou by šlo zatáhnout, aby se to klubko začalo konečně rozplétat. Podstata přitom tkvěla v tom, začít znovu a jinak. Tento seriál poukázal na jedno časté životní úskalí - jak moc se můžeme mýlit, jak moc můžeme nevědomě ubližovat jiným i sobě, když se necháváme vést našimi předsudky a odmítáme se otevřít názorům druhých lidí, ideálně úplně jiných, než jsme my sami. Párkrát už jsem sám sebe z něčeho podobného usvědčil a je to vždy nepříjemné zjištění. Když ale nosí hlavu v prdeli člověk, kvůli jehož omezenosti mají umírat další a další nevinní lidé, tak je to fakt velkej průser. ()

Stanislav_H

Stran nezpůsobilosti a bezradnosti policie, Suttclifova motivu, rozsáhlosti vyšetřování a souvisejících bizarností (viz třeba humory Johna S. Humbleho) to byl poměrně unikátní případ, který je v této dokumentární sérii prezentován docela poutavou formou. Nebýt ve druhé polovině obsaženy ony prostoduché feministické kecy, jež snad měly dodat celé věci další rozměr, bylo by to i za 5/5. ()

• Peter Sutcliffe zomrel v piatok 13. novembra 2020 na COVID-19, čo bolo zhruba mesiac pred premiérou minisérie na Netflixe. (chesterko)
  • Sutcliffe ostal slepý na jedno oko po útoku iného chovanca. Neskôr prišiel aj o druhé, dôvodom bola injekcia, ktorá mu mala pomôcť pri problémoch s rozmazaným videním spôsobeným cukrovkou. (chesterko)