"Muzikál totalitního věku" je podtitul snímku Kouř, ve kterém vycházel Tomáš Vorel ze svého druhého pověstného školního filmu ING. (1985), jenž zde však doznal mnoha změn. Zůstala vlastně jen osa příběhu: mladý inženýr přichází na své první působiště se záměrem pracovat, což se však v bizarních poměrech éry posledních let totalitní křeče ukáže být šokujícím výstřelkem. Mirek svým neobvykle normálním postojem uvede do chodu běh "místních" dějin, a tak společenské zlo (zosobněné nekompetentními šéfy) je aktuálně svrženo spravedlivě rozhořčeným, probuzeným davem a jsou nastoleny nové pořádky, které však v mnohém začínají připomínat pořádky staré, obrácené naruby. Na scénáři spolupracoval s Tomášem Vorlem vedoucí jednoho z divadel Pražské pětky, Lumír Tuček z Recitační skupiny Vpřed. Snímek má poetiku typickou pro zmíněné společenství: prolínání vážného s nevážným, ironie s obdivem, reality s bizarností, skutečnosti s absurditou. (oficiálny text distribútora)

Khotzilla

Ve své době zcela nedoceněná alegorie na agónii totalitního režimu. Dnes naprostý kult a zatím nepřekonaný zářez režiséra Tomáše Vorla, který zde namísto poetiky uvolnil ruce Lumíru Tučkovi, spoluautorovi námětu a scenáře, který tak do filmu "propašoval" přístup známý z "jeho" Recitační skupiny vpřed, kterou film připomíná mnohem víc než Sklep. Bratři Cabanové navíc dodali osobitou choreografii a film má i výraznou vizuální stranku. Vorlovi se zde skvěle podařilo dotáhnout v absolvenstkém filmu Ing. jen nastíněnou linii střetu mladé energii se zatuchlostí a pasivitou vyvolanou prostředím. Plus jedny z výrazných prvních rolí tehdy v podstatě neznámých J. Duška a P.Čtvrtníčka. Geniální píseň "Je to fajn, fajnový" se nedá zapomenout., stejně jako štěk Radomila Uhlíře a jeho "Je plno!!!" Nadčasová záležitost, která stále zraje. ()

Kl3t3c odpad!

To jako vážně ? Tenhle film mysleli vážně ? Nic horšího jsem snad v životě neviděl.... A když to porovnám třeba se Starci na chmelu (stejný žánr) tak je tohle naprostá sra*ka. ()

Corek

Celou dobu jsem si říkal a co jako, co tím chce básník říci a pak najednou to přišlo, ta závěrečná paralela byla prostě boží. Pokus o absurdní podívanou, která dle mého není až tak absurdní a možná je až nebezpečně blízká pravdě. ()

beaverkiller odpad!

Asi ten nejdebilnější film co sem kdy viděl. Na to se nedá koukat ba ani to poslouchat. Člověka co to napsal by měli zastřelit. Aby to člověk dokoukal, tak musí být buď zhulenej jak Šeps nebo zasranej rádoby intelektuál, který sou všichni registrovaný tady. Vedle tohodle vypadá Kameňák jako inteligentní film s přidanou hodnotou. ()

tomkat

Pátá * za to, že jiný takový film prostě není. Svobodná, hravá a usmvavě děsivá avantgarda, punk na plátně a zúčtování s jednou epochou. Navíc jakékoli chybky jsou toho glancu šílenství přirozenou součástí. Jediné mínus - můj táta jestli začínal pracovat v takovém prostředí, tak to tedy... ()

HectorHagman

Vyjeď svině nebo pána umažeš!!!!!!!!!! nejgeniálnější česká komedie vůbec pan homoTroška by se měl podívat jak to má vypadat než nás zase oblaží nějakým výblitkem. ()

rottencom

Pro mě je Tomáš Vorel něco jako Tři sestry - udělali pár skvělých věcí a potom fůru sraček. Ale pro těch pár skvělých věcí, mezi které u Vorla patří rozhodně Kouř, já říkám: Zaplaťpánbůh za ně! ()

Drslw

Jednoznačne najlepší český porevolučný film, a medzi najlepšie všeobecne by sa tiež dostal.. Odvážna poetika, spracovanie, estetika, herectvo, ale všetko to dohromady funguje skvelo! Dokonca aj príbeh ;) (Keď som to náhodou prvýkrát videl, nie úplne od začiatku, vravím si - Hm, ten hlavný hrdina, vysoký, chudý, čiernovlasý, veľké oči, nevyzerá na Čecha, to bude dajaký Slovák... Počkal som si na titulky a tam: V hlavní roli Jan Slovák ! :DDD ) ()

pravdaotomto

Film lepší s každým zhlédnutím, neomrzí nikdy, stále objevuji něco nového, skryté vtípky apod. Spousta legendárních výroků (Já tady nejsem sám ......, Proč ty si nenajdeš nějaké hodné děvče?-Měl jsem jednu, svini .......), výborná společenská satira, hudba také dobrá, taneční čísla nutno vyzdvihnout (choreografie disko tanců Jana Slováka, Davida Vávry nebo Petra Čtvrtníčka vskutku unikátní), geniální prostředí socialistického podniku. Vrcholná Vorlovina, samozřejmě ocení zejména milovníci sklepáckého humoru. Možná se mi to jenom zdá, ale mám dojem, že tento film v poslední době zažívá trochu renesanci, nakonec já jsem ho objevila také v zásadě nedávno, nechápu, že jsem si ho nevšimla dříve, neprávem opomíjený, v TV asi málo vysílaný nebo propagovaný. Ano, ano a už se to roztáčí, už to jede ......... ()

Ekdahl

Pro mě jeden z posledních opravdu dobrých českých filmů, kultovní záležitost. Po roce 1990 se český film až na pár výjimek mění plus mínus v poušť, což ilustruje i smutný Vorlův vývoj od Pražské 5 a Kouře k pakárnám typu Gympl. – Kouř je oproti tomu dílem rozjetých tvůrců plných energie, výborných nápadů, kteří vědí, co chtějí říct a jak to chtějí říct. Aktéři tu zažívají tvůrčí vrchol, po němž přichází spíše sešup (Šteindler). Pozitivní roli sehrála i doba vzniku, to lámání ledů. Kouř je možná nejlepší ztvárnění pozdního „reálnýho socialismu“, tohohle hnusu, v českým filmu. Originální poetika, výborná hudba, skutečně dobré hlášky („natáhnu struny a jedu“) nemající nic společného s trapnostmi Hřebejka nebo Zelenky. Jeden z nejlepších českých filmů vůbec. ()

RyuzakiSE

Děsná hovadina, ale pro zasmání dobrá :D Zvlášť Arnoštek, ten byl na tom snad nejlepší :) A kdo by zapomněl na legendární hlášku "Je to fajn, fajn, fajn, je to fajn fajnový" :D ()

Dobry_clovek

Na Sklepaky jsem fanda, ale Vorel je proste spatny reziser. Nevidel jsem od neho nic, co by bylo dobre. Vim, i z meho okoli, ze mnoho lidi tento film povazuje za "kultovni", ale nechapu proc. Mozna to je dobou, ve ktere vzniknul, protoze zadny jiny Vorluv film tak opevovany neni, ale pro me je to takovy "prumerny" studentsky film se spatnou rezii a spatnymi hereckymi vykony a... v podstate se vsim. Jen hudba je docela vtipna. Ale to je malo. ()

orgoj0143

Totální úlet, na který jsem narazil úplnou náhodou a hned si mne získal...... I když měl každý práci, nikdo nic nedělal. I když nikdo nic nedělal, plán se plnil na 100%. I když se plán plnil na 100%, nikde nic nebylo. I když nikde nic nebylo, tak měl každý všechno. I když měl každý všechno, tak všichni kradli. I když všichni kradli, nikdy to nikde nechybělo. Bylo nebylo, kdesi v jedné fabrice. Arnoštek je prostě boží !!!..... Za pět a kdyby byla šestka tak bych ji s klidným svědomím dal ***** ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

22.06.2019

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace –… (viac)