"Muzikál totalitního věku" je podtitul snímku Kouř, ve kterém vycházel Tomáš Vorel ze svého druhého pověstného školního filmu ING. (1985), jenž zde však doznal mnoha změn. Zůstala vlastně jen osa příběhu: mladý inženýr přichází na své první působiště se záměrem pracovat, což se však v bizarních poměrech éry posledních let totalitní křeče ukáže být šokujícím výstřelkem. Mirek svým neobvykle normálním postojem uvede do chodu běh "místních" dějin, a tak společenské zlo (zosobněné nekompetentními šéfy) je aktuálně svrženo spravedlivě rozhořčeným, probuzeným davem a jsou nastoleny nové pořádky, které však v mnohém začínají připomínat pořádky staré, obrácené naruby. Na scénáři spolupracoval s Tomášem Vorlem vedoucí jednoho z divadel Pražské pětky, Lumír Tuček z Recitační skupiny Vpřed. Snímek má poetiku typickou pro zmíněné společenství: prolínání vážného s nevážným, ironie s obdivem, reality s bizarností, skutečnosti s absurditou. (oficiálny text distribútora)

Psycho.R

To se mi to dobře sešlo, zrovna jsem dočetl knihu Niny Špitálníkové, která byla pro mě velkým přínosem a den na to jsem shlédnul dlouho odkládaný Kouř. Jelikož jsem znal předem pouze Je to fajn a Arnoštka, čekal jsem úplně něco jiného a nečetl žádné synopse. Nejdřív jsem si říkal, že se mi zamlouvá jistá výstřednost. Následně však k pocitům přibyl i pocit, jako bych četl nějakou hru Václava Havla. Říkal jsem si, že je to asi jen náhoda. Ovšem s postupem příběhu mi začalo docházet, že ten film je vskutku vrstevnatý, ukazuje principu předlistopadové reality. A závěrečné rozuzlení mi již zcela potvrdilo, že našeho prezidenta v jisté postavě skutečně vidím správně. Víceméně satiricky absurdní, místy i bizarní, podobenství s výbornou hudbou a rétorikou. Dlouho se mi nestalo, že jsem si pak musel pustit právě poetické části několikrát za sebou, neboť mají výborný text, režii i samotnou kameru. Chválil bych ještě dlouho. Ale musím ještě dodat, že Lucie Zedníčková je kočka. ()

Lokran

tenhle film je hrozná blbost, jako ostatně všechno od sklepa... proto je mám tak rád:))) co by ten film byl bez arnošta? 75% ()

Jacques1

Prazáklad, který je je donekonečna opakován v Pelíšcích,Pupendu, Rebelech atd. bouhužel vždy jen polovičatě.Toto je samotný prazdroj , takže 5. ()

alleri

Zkusim to někdy znovu. Jestli je to opravdu tak příšerný, jak si pamatuju. :/ Většina lidí na stadionu Uherskýho Hradiště se smála, hláškovala nazpaměť jakýsi extrémně přehrávaný dialogy spolu s herci. Jen jsem je nechápala, vtipné nebyly ani omylem.. Pro mě divná, nudná, nekoukatelná haluz. :/ ()

Rodin

Já si tedy na rozdíl od Galadriel myslím, že tento film se kultovním stal. Rozhodně pro lidi věkově blízké, ale vím, že třeba mé děti si tenhle šílený kousek pouštějí v nepravidelných intervalech stále, ač ode mě o něm vůbec nevěděly, takže přesah tu rozhodně je značný. Za sebe mohuříct, že neznám nic slabého, co by pocházelo z divadla Sklep a jeho spřízněných souborů. Tento film pokládám za možná to nejlepší, co Vorel vůbec natočil, a vřele doporučuji všem, kdo ještě neviděli, aby tak učinili. Nuda to tedy rozhodně není. ()

Milda003

Ani nevím, proč hodnotím takhle celkem vysoce (pro mnohé absolutní volovina), ale mně tahle podivná úchylárna jakýmsi způsobem oslovila :-) a lidé, kteří smýšlí stejně si ho opravdu užijí jako já. ()

IronRocky

Celkem netypický humor, který mi vůbec nevadil a dobře jsem se bavil. Film utekla jak voda. Střídají se tam průměrná místa a pak velmi zábavná, třeba boží Arnoštek se svojí diskotékou. To nemělo chybu. ()

dewil21

Pro mě kultovní film, metaforická satyra dob nedávných, která bohužel upadla v zapomnění. Jasných 5*, za prvé za to politické sdělení, za druhé: perfektní ztvárnění továrny a soudruhů v ní (naše zadrátovaná vlast a velmi charakterní spoluobčané), za třetí: chytlavý hit od Arnoštka (takhle Michala Davida ještě nikdo neutřel) a další neméně povedené melodie a texty, za čtvrté: originálně vizuální zpracování, které je samo o sobě metaforou a pátá hvězda je za nesmrtelné hlášky... ()

Godhaj

,,Ale já tady nejsem sám! Já tady tak chlastám.“ Kouř mě opravdu hodně překvapil. Čekal jsem nějakou ulítlou ptákovinu a srandu a dostalo se mi asi nejlepší filmu o totalitě, který jsem kdy viděl. Přitom vše je zobrazeno alegoricky a náznakově, takže si člověk musí domyslet reálie z tehdejšího života. Je mi záhadou, jak může fungovat spojení předkládané absurdity, vážných dramatických zvratů a šíleného muzikálu. Ale ono to prostě funguje, a to dokonale. Vypíchnout bych chtěl hlavně kameru, která výborně podkresluje atmosféru snímku. Pozadu nezůstává ani mizanscéna, perfektní osvětlení scén, použité dekorace a efekty, to vše je naprosto v souladu s celkovou atmosférou. Postavy a scénář jsou půl na půl vážné i šíleně absurdní, ale zároveň hrozně uvěřitelné a živoucí. Nejvíce mi utkvěl v paměti asi archivář Béda, to byl ale živel. Jediné, co mi na tomto snímku trochu vadilo, byly některé vyhrocené vážně míněné scény, ve kterých mi přišlo, že tvůrci moc tlačili na pilu. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

22.06.2019

Letošní ročník MFF Karlovy Vary se koná od 28. června do 7.července a opět přináší atraktivní nabídku filmových titulů. Zahajovacím filmem bude snímek Po svatbě, který doprovodí tvůrčí delegace –… (viac)