Tanečnica v tme

• Slovensko Tanec v temnotách (viac)

Hrdinkou príbehu je česká emigrantka Selma, ťažko pracujúca ako robotníčka vo fabrike na americkom vidieku. Jej veľkou vášňou je hudba a tanec. Napriek svojej očnej chorobe, ktorú tají, pracuje navyše, aby zarobila na operáciu svojho rovnako postihnutého syna. Keď jej ťažko zarobené peniaze ukradne jej zdanlivý ochranca, je to začiatok jej tragického konca...Hlavnú úlohu vo filme kontroverzného režiséra Larsa von Triera, ocenenom Zlatou palmou, stvárnila islandská speváčka Björk, ktorá za svoj výkon v Cannes získala ocenenie pre najlepšiu herečku. (STV)

Chrysopras

Ikdyž Bjork moc nemusim a písnové pasáže mě spíš vadí, tak tomuhle dilu musim dat absolutorium za námět a vynesení hodonty sebeobětování na piedestál. A to vše bez "amerického" happy endu. Skvely David Morse, zajimavost ( bizarnost ) v podobě Oldřiče Noveho a pro Zeljka mam slabost :-) ()

SgtPepper

Po zhlédnutí jsem si představil Larse, jak v kině při premiéře se zaťatými pěstmi pozoruje diváky, a v duchu řve - brečte, brečte, brečte! Na mě to bohu(žel)dík nezabralo a nakonec tomu sprostému emo-vyděrači odpouštím. ()

maverick10

Naprosto nepopsatelny zazitek a pri pisni "I've Seen It All" jako by se na chvili zastavil cas a ja si vychutnaval tu Obrovskou chvilku Krasy. Takhle silny dramaticky pribeh kombinovany s muzikalovym zanrem?? Jde to a svete div se je to skvely. Procpak ne, kdyz se taktovky ujme tak perfektni dirigent v podani Larse von Triera. Ona golfistova pila byla pouzita s citem a k drevu se chovala tak jako by mu septala "neboj se me. Sice nemam ostri a jeste jsem nikdy nerezala, ale i tak spolu dokazeme, ze to jde." A jde to ! ! ! Nic se nezahralo ani nezaseklo a nakonci se drevo postezovalo, ze by si to rado zopakovalo. Peter Stormare a dramaticka muzikalova role?? Byl uzasnej - a dokazal ze umi hrat a nejen se pitvorit jako ruskej mafian :-)) ()

kagemush

Po tom co mě von Trier citově vyškolil v Prolomit Vlny,jsem si zatraceně dával bacha ,aby se mnou zas nezačal cvičit . Jakmile byl v dohledu nějaký ten emocionální výjev alá von ,vychytrale jsem mhouřil oči s tím že to zas nějak dopadne. Docela jsem se držel dokud Björk nezačala ten svůj závěrečný tanec smrti.-Zase mě dostal! ()

berusche

Muzikál, který rozhodně není ze střední, ani určen pro cílovku ze stejného ústavu a ani nemá běžnou pointu, jako pravé muzikály. Přesto, díky Björk, má dokonalý nádech dobře odvedené hudební vložky, která pomáhá díky svým posunům v ději scénáři. Díky Larsovi jsme se opět dozvěděli, jak silná umí být hrdost s mateřskou láskou, stejně jako chamtivost s předsudky. Zvlášť mě bavila kategorizace: sobecká komunistka! Musím přiznat, že stěžejní pro mě je a bude, že von Trier skutečně vyniká především vykreslením charakterů ve všech možných odstínech. Ty na plátně rozehrává vždy s umem a grácií jemu hodnou a v závěru vždy exceluje tak, aby vás to praštilo přímo tam, kde to bude hoooodně silné. ()

easaque

dosud viděné filmy Larse von Triera buď zbožňuju a nebo mi nic neříkají. Tento patří do té první škatulky. Možná velkou měrou za to může Björk, které byla určitě role napsána na tělo a zvládla ji přesvědčivě na jedničku, Ve své podstatě je to hodně depresivní snímek, ale díky nezlomné hlavní hrdince, ho lze překonat jako ona. Český divák nejspíš bude skřípat zuby při znalostí reálií, ale i to jde překousnout. Nemá smysl se víc rozepisovat a tento film k mým srdcovkám rozhodně patří. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

SPOILERY Trierova Zelená míle. Zní to asi přehnaně, ale mě to tak nakonec připadalo - z Triera tu je rozklepaná kamera a nějaký ten hodně originální prvek (muzikál), ale zároveň je to vyděračské, s nedůvěryhodně vymyšleným příběhem (v určitých místech, ale k tomu se ještě dostanu), prvoplánové a se závěrem, kde trest smrti trvá cca 10 minut a ždíme z diváků city jak jen to jde. Jen k žádnému fantasy zvratu v závěru nedojde - i když, Trier vždy jak může, tak příběh zakončí co nejdepresivněji a nejnihilističtěji co to jen jde, takže mám pocit, že se vůbec nedozvíme, jestli ten její syn operaci podstoupil nebo ne. Přeci jenom, ta Kathy se tam zjeví zničehonic a dost divným způsobem, takže to klidně mohla být jen Selmina představa, která jí uklidnila před vlastní smrtí. Celý ten film je totiž hrozně zvláštní - v každém kladném bodu se dá najít něco záporného a naopak. Rozeberu to třeba na tom, co se mi na filmu líbilo nejvíc - muzikálové scény (fakt jsem něco takového naprosto vážně řekl?). Ty jsou promyšlené, každá výrazně oživuje děj, každá má pořádný nápad a skvělou choreografii a zajímavé jsou někdy ty samotné písničky samy o sobě - nejvíc se mi líbila ta předposlední, ve které si Selma zpěvem počítá kroky k popravčí místnosti. Až mi to připomnělo Díru, kde také silně depresivní děj plný hnusných zásahů reality oživovaly rozverné písničky. Jenže i tak ty muzikálové scény nemůžu jenom chválit. Trier se je rozhodl natočit normálně (což m svůj účel, ale o tom až za chvíli), opravdu jak z libovolného muzikálu a styl Dogmy 95 nechal na pokoji, jenže jak už jsem u jednoho jeho filmu psal (asi u Kdo je tady ředitel??), Trier fakt neumí natočit normální záběr a tady se mi to znovu potvrdilo, jelikož ty muzikálové scény, nakolik vypadají skvěle, jsou natočené hrozně amatérsky, jak home video. Z čehož volně přecházím k dalšímu problému, celkové formě. Kromě těch muzikálových scén je vše zase natočené rozklepaně, což mě opět moc neoslovilo, opět spíš otravovalo a opět to u mě žádnou silnou atmosféru nevyvolalo, natož nějaký velký pocit realističnosti (možná v pár scénách, ale moc jich není). Jenže na druhou stranu je vidět, že tu formu měl Trier promyšlenou, protože rozklepaná kamera ukazuje šedou a depresivní realitu a normální kamera zase barevné, optimistické a rozverné fantaskní muzikálové scény, ve kterých je vše zalité sluncem. Takže to není zase jen hra na umění, ale skutečně v tom je účel. A ani ten účel nevidím jako vyloženě kladný prvek - mezi řádky z něj vyplývá Trierova nabubřelost a arogance, ospravedlňující rozklepanou kameru a jakoby říkající "kdo točí jinak, netočí realitu". Přejděme k hereckým výkonům. Björk hraje skvěle a fakt uvěřitelně, o tom není pochyb. Ani si nedovedu představit jinou herečku v její roli naivní cizinky v anglicky mluvícím státě. Jenže se mi ten její výkon těžko přijímá, když má hrát Češku a přitom na ni nejen že vůbec nevypadá, ale ani tak skoro nemluví, kromě jedné scény, kde to přijde úplně out of nowhere (ale hezké to bylo, to jo). Snad jen to komolení slov bych nijak zvlášť neřešil - jen teda Trier jejího údajného příbuzného mohl pojmenovat jinak, než Oldřich Nový (který tady dle popisu spíš připomíná Freda Astaire... ok, no :D), protože tohle musí být obrovský problém správně vyslovit snad pro každého cizince. Herecky mě víc ale stejně zaujala Catherine Deneuve a Peter Stormae, kteří své role zvládli ještě o poznání uvěřitelněji a je na nich poznat, že jsou to fakt pořádní herci. A vlastně ani žádný jiný výkon mi nevadil, takže po herecké stránce to je celkem v pohodě. Po té příběhové je to ale, no... složité. Dokázal jsem připustit, že hlavní hrdinka je strašně naivní, s hlavou v oblacích a kvůli tomu se občas chová úplně pitomě, ale už jsem moc nedokázal akceptovat to, co se okolo ní dělo. Proč sakra věřila víc Billovi než Kathy a Jeffovi, kteří se k ní chovají upřímně a se kterýma má podle všeho přátelštější vztahy? Dalo by se to jednoduše vysvětlit, ale ve scénáři to chybí. Proč mu řekla o těch penězích? Zvlášť, když je jeho manželka na prachy a mohla čekat, že ji kvůli tomu zradí? A ta scéna kdy ho zabije byla jako co? Proč se v ní Bill chová jako idiot? Proč mu Selma tu tašku nesebrala oslabenému a místo toho ho dorazila? A měl bych těch otázek i víc, ale už teď je asi jasné, proč si myslím, že ten scénář moc nefunguje. Nehledě na to, že představováním postav se Trier ani za 140 minut moc nezaobíral. Proč taky jo, na prvoplánové vyděračské vedení děje, ve kterém se hlavní hrdince všechno až abnormálně kazí a jde úplně do hajzlu, se chytne mnohem víc lidí a dojmout diváka skrze něj je mnohem jednodušší, že... Navíc to vypadá i "umělecky" a jinak, tak běda tomu, kdo by to přirovnal k americkým vyděračkám! A přitom je to obsahem opravdu připomíná, ale zase na druhou stranu, ne úplně. Jsou zde momenty, které jsou silné přirozeně a jsou zde i místa ve scénáři, která jsou fakt skvělá, třeba vedení úvodu nebo odhalení toho, proč domů chodí po kolejích. Nebo některé vztahy mezi postavami fungují slušně, i když jen ve své nastavené jednoduchosti. No, a teď jak určit, jak moc je ten film dobrý a jak moc ne? Důvodem, proč mě moc nezasáhl, může být částečně i to, že vše, co by mě tu mohlo potencionálně zaujmout, jsem už viděl někde jinde a ve starších filmech - navíc mám až pocit, že Trier tu Díru prostě musel vidět, ale ta si mě získala o dost víc než tohle i tím propojením muzikálových čísel s drsnou realitou. Ani srovnání se Zelenou mílí mi moc nepomáhá, protože Tanec v temnotách je uvěřitelnější, ale Zelená míle je zase mnohem líp natočená. Tohle se mi ale líbilo o něco málo víc, takže tu slabou třetí hvězdu ještě dám. Ale i tak zase nemůžu říct, že by mě ten přeceňovaný Dán nějak zaujal - aspoň teda ne v pozitivním slova smyslu. Jestli se ale u mě budou aspoň ještě prolamovat vlny, to v tuhle chvíli fakt nevím. Budu si to muset rozmyslet, a to pořádně. Slabé 3* () (menej) (viac)

johny89

Tak tenhle film byl zklamáním. Chystal jsem se na něj podívat už 5 let, ale o to víc mě mrzí dojem, který z něj mám. Celkově mě první film co jsem od Larse von Triera viděl, nijak nezaujal. Björk hraje zajímavě a její eskymácký vzhled člověka zaujme, ale jinak je to bída. Příběh opravdu slabý a jednání hlavní postavy je občas opravdu nelogické... K tomu ještě několik otřesných pravidlel Dogmy 95 a člověk má chuť tomu dát jednu hvězdu. ()

Wiikii

Golfistovo přirovnání k pile ve svém komentáři má rozhodně něco do sebe. Naštěstí u mě se pila nezasekla a ani nepřehřála. .. Tanec v temnotách má opravdu dojemný příběh, kdy herecké výkony a hudba každého diváka musí zaujmout i přes občasné "drhnutí pily". Když ale pominete pilu a dokážete stále vnímat depresivní atmosféru čišící téměř z každé minuty, zjistíte, že tento snímek je kvalitní. .... HODNOCENÍ: 75% (4*) ()

Martin741

Reziser Lars Von Trier /Element Zlocinu, Medea, Dogville/ natocil vskutku uchvatny, nadherny film o svojraznej ceskoslovenskej emigrantke v USA, aby podstupila operacia, lebo jej hrozi slepota. Namet je vyborny, reziser Lars Von Trier sa vyzna do remesla, z hercov strhla vsetku pozornost na seba Bjork, ktora bola proste skvela. Smutny a depresivny koniec musi zanechat silnu stopu v divakovi. A tusim aj samotny Von Trier sa kdesi vyjadril : "Film musi byt neprijemny , musi byt ako kamen v topanke". A ja depresivne filmy mam rad od ceskoslovenskeho normalizacneho Prodavaca Humoru. 100 % ()

Hees

Pred chvíľou som komentoval film Breaking the Waves, ktorý je dosť podobný tomuto filmu ( Breaking the Waves ) samozrejme aj preto lebo na ňom pracoval ten istý režisér. Jedna vec ma zaujala na tomto filme viac ako všetko ostatné a to, že takýto vážny film s vážnymi dôsledkami je muzikál a zrejme si to pani hlavná hrdinka, ktorú hraje Björk vyžiadala, alebo to perfektne vyhovovalo pánovi režisérovi to teda neviem posúdiť, ale mám rád filmy, ktoré sú v nejakom smere výnimočné a tento film ma presne za toto potešil a nadchol. Herecké výkony sú naozaj dobré a kedže som spomenul Breaking the Waves musím povedať, že kvalita týchto filmov je podobná. Koniec je naozaj veľmi silný a depresívny a tak Lars von Trier podobne pracuje na každom svojom filme, tak sa tomu ani nečudujem, že to skončilo tak ako to skončilo. ()

M.i.k.e

trvalo to přes dvacet let, ale konečně došlo při dohánění Trierovských restů i na jeho variaci muzikálu a ač jde opět o osobité dílo, tentokrát sme se úplně nepotkali. Možná to bylo dáno mými poměrně vysokými očekáváními, leč stalo se. Příběh československé emigrantky (pro našince je to spíš úsměvné než cokoliv jiného), která ví že oslepne a snaží se s vypětím všech sil našetřit peníze na operaci pro syna, kterého čeká stejný osud je silný a veškerá deprese se zhmotní ve chvíli kdy je zrazena někým komu věřila, ale jak už tu padlo v komentářích, když se až moc tlačí na pilu tak to většinou nefunguje a to je přesně tenhle případ. Bjork nicméně odvádí solidní výkon a i když sem jí vždycky vnímal jako velmi zvláštní, tady sem jí (až na pár výjimek) docela věřil. Snad jen ty hudební čísla mě nijak neoslovila vzhledem k tomu, že jsem nikdy nebyl jejím fanouškem a její hudba mi většinou nic neříkala...70% ()

bogomira

Vím, že to asi udělal schválně, ale to by se mělo trestat! Mít schopnost vymyslet takovej příběh, mít talent tak dokonale ho vyprávět, mít skvělý herce a k tomu výjimečnou Bjork ( která by měla víc hrát ve filmu a míň ječet na pódiích ), mít tohle všechno a celý to ROZESRAT debilníma rádoby písničkama, který nemaj ani melodii, ani šmrnc, ani text. Trestat. Když si odmyslím ty nesmyslný "hudební" vsuvky, je to za plnej počet. Takhle, pane z Trieru, pouze průměr. ()

marcek

Tohle je určitě film pro fanoušky dramatů. Pro mě to nebyl zrovna nejlíp strávený večer v živote, ale Peter Stormare si mě získal ()

wampilenka

Tímhle mě Trier emočně rozdrtil. A že si dělá srandu z citově vyděračských filmů (a jejich oddaných diváků)? No tím hůř. Dojímat se a zároveň si nadávat, že mu to baštím, je vyčerpávající. Nejvíc lupla facka v podobě muzikálové vložky po vraždě, kdy Trier přiznal "zvrácenou" koncepci svého snímku, a pak už to byl jeden úder za druhým. ()

ad

Trier je vyděrač, a rád nechává ženy trpět, víme... ale tentokrát to přehnal... film sám o sobě je dost nudný a místy vtipný (pravděpodobně chtěně, ale na nevhodných místech, takže mám dojem, že film je spíš komedie vysmívající se sama sobě)... potom ale nabídne dokonalé herce, kteří před vtíravou kamerou nemají za co se skrýt (ano Bjork je překvapení, ale skutečně kralují David Morse a Catherine Deneuve) a silné muzikálové scény (což je i dost zásluhou opravdu krásné muziky, kvůli které už prostě ten film stojí za to vidět)... Navíc na konci zatlačí silně na pilu a ždíme a ždíme a já vím, že je to laciné, ale zase se nechám nachytat (i když vím, že podobnou scénu dokázal stokrát působivěji a jednodušeji natočit už Kieslowski v Krátkém filmu o zabíjení)... Takže zase musím řešit dilema, jestli se mi film vlastně líbil... vidím do něj, vím jak funguje, nemůžu se všemi postupy souhlasit, ale působivost mu nemůžu prostě upřít... Hodnocení je zcela nepodstatné, na tenhle film si musí udělat každý názor sám... ()