6. října roku 1973 vypukla jomkipurská válka, když arabské země vedené Egyptem a Sýrií zahájily překvapivý útok a téměř porazily Izrael. Příběh je vyprávěn z pohledu tří postav, které se ocitly uprostřed této válečné smršti. (HBO Europe)

mvukotic

Veľmi sa to snaží byť objektívne (akože rádoví pešiaci z oboch strán barikády sú takí istí ľudia a neriešia ideológiu, len chcú prežiť atď. - taká tá klasika pri vojnových drámach) ale od polovice to bohužiaľ prejde do propagandistickej proizraelskej heroickej frašky. Postavy, jednotlivé dejové línie ale aj réžia sú veľmi dobre zvládnuté, dobre sa na to pozerá, udržiava to v napätí, ale záver absolútne nezvládnutý a zbytočne useknutý (žeby cliffhanger na ďalšiu sériu?). Koho baví blízky východ, tak sa určite nebude nudiť, kto chce však ísť hlbšie, nech radšej tento seriál neberie vážne. Príliš citlivá téma, na to ako to kĺže po povrchu. 7 jarmuliek z 10. ()

Inozuka

Skvělý seriál o Yom Kippurské válce, ale i o Izraeli jako takovém (hodně věcí mě překvapilo a musím si trochu doplnit znalosti) a obecně i o jakékoliv válce. Až na pár věcí (fakt stačí nabíječe tanku vycvičit během pěti minut?) mi Valley of Tears přišlo jako velice realistické, kde do konce nevíte, kdo přežije a kdo to odskáče. Rovněž ta kombinace nudy a akce mi přišla jako pro válku příznačná. Dobově přesné, výstroj i výzbroj sedí, pro znalce jsou opravdovou lahůdkou skvěle nasnímané tankové bitvy izraelských Centurionů se syrskými T-55 a T-62. Nic podobného jsme poslední dobou neviděl. Za mě tedy maximální spokojenost a výzva si tento konflikt i izraelskou historii více nastudovat. ()

bearmeedek

Zas tak moc nejásejte! Pravda je taková, že kdyby se udělal maximálně tříhodinový výcuc, mohlo to mít jiný záběr. Zbytek je zbytečně prokecaný, přešlapování na místě a folklór za hranicemi civilizace. Izraelci si tento seriál udělali v první řadě pro sebe, jako oslavu své země, která téměř bez vojska a beze zbraní (údajně) čelila napadení několika zeměmi a během pár dnů přesto vyhráli. Nevím, nestojí mi to za to, abych pátral po faktech, ale spousta věcí mi tam neseděla, a to jak logika, tak obecné chování postav. Ty tankové bojůvky zase za podívání stály. Ale moc nadšeně jsem se dalším dílům nevracel. ()

ER

Ty prachy v tom jsou vidět, což je jeden z důvodů se na seriál podívat. Ten druhý pak určitá hodnověrnost události, která se odvíjí především ve dvou hlavních dějových linkách, s tanky a rozvědčíky. V podstatě jde o komorní děj, který dovoluje tvůrcům vykreslit psychologii postav v podobě několika vojáků , kteří jsou pod obrovským tlakem,. což se u některých přetaví v až panickou hrůzu. Jednotlivé scény jsou vypiplané k dokonalosti ala Vojín Ryan, takže kulky, prolétávající těly nebo hlavami pořád dokáží otřást myslí diváka. Pro odlehčení pak slouží linka se spisovatelem, který hledá v podstatě na frontě svého syna. Jenže ona komornost děje je hodně scénicky rozdrobena, útěk z bunkru šlo zvládnout za epizodu, tady to trvá 5. A to je kámen úrazu, neboť osudovost této války byla potlačena, přitom Izrael měl fakt namále. ()

kukkik

Smutná historie, silné příběhy těch jednotlivců.. děsivě aktuální. Pro mě je hodně znepokojivý pocit při uvědomění, že ta válka trvala jen asi tři týdny.. Během toho zbytek země celkem normálně funguje, lidi z fronty sednou do auta a jedou pár kilometrů domů na oběd.. asi, že sleduji obecně příběhy hlavně ze světových válek, případně americké války na Východě, ve Vietnamu a tak dále  kde pořád byl element odcizení během bojů. Američani/Evropani bojovali daleko od domova v cizím prostředí, kultuře anebo ve světové válce v prostředí, kde válka zasahovala všude do všech aspektů života. Tohle je jiné, těžko představitelně kontrastní prostředí a nejsilnější stránka tohoto seriálu. Slyšet hebrejštinu je vždycky zážitek a strávit s ní všech 10 epizod samo o sobě stojí za to. Dozvěděl jsem se něco nového, o něco lépe chápu tehdejší situaci a vnitřní rozpory mezi obyvateli státu Izrael, o kterých jsem toho věděl pramálo, a k tomu se na to dobře dívá a, až na některé epizody, děj taky slušně odsýpá. 4/5 ()

celticek

Nechápu vysoké hodnocení. První 2 epizody (hlavně únik z bunkru) byly velmi dobré. Pak už to šlo rychle z kopce. Jde moc cítit, že to natočili Izraelci pro Izraelce. Uhozené až běda. Téma zajímavé, hned si o Jomkipurské válce něco počtu. Jeden tank ale tuto válku určitě nerozhodl. ()

Alan_Shearer

Tak to Egypt, Syrie aspol zase zkusili, no a opet pohoreli. Moderni izraelskou techniku, zpusoby boje a vycviceny profesionaly proste neprechcijes, i kdyz nechybelo tomu tak moc. Obrovska ofenziva, na Sinaji dokonce vykazujici znamky Blietzkriegu, Izrael prekvapila. Bylo tomu sotva 6 let po sestidenni valce a Mose Dajan se zase zapotil. Serial zacal ve fakt dobrym tempu, chvili mi trvalo nez jsem se zorientoval, ale hned od zacatku to melo skvelou atmosferu. Dej se odehraval na severni fronte v oblasti strategickych Golanskych vysin a v kazdem dile bylo znat, jak moc je dulezity, aby izraelska obrana nepadla. Arabsti spojenci podporovani Sovetskym svazem postupovali pomerne rychle a zaznamenaly dost necekanych uspechu, ale jestli je nekdo schopnej se behem nekolika hodin zformovat a odpovedet, je to prave izraelska armada. Postupem casu serial oteviral vice poklicek lidskych osudu, budoval k nekterym postavam vztah a nenapadne opoustel komplexni valecnou podivanou. A to je prave obrovska skoda. V poslednich dilech, navzdory nekompromisnim situacim, dosel Udoli slz dech. Jakmile zacaly vznikat situace, kdy bohemskej fotr leze za svym synem do tanku a spolecne se hrde vydavaj mnohonasobny presile, to jsem byl fakt dosranej. Nadruhou stranu, ze nekolik jednotlivych tankovych jednotek celilo obrovske presile a z tankovych valu si delali ze syrskych brigad strelnici, to je pravda. Holt soudruzi z vychodniho bloku byli technicky takrka vzdy pozadu, treba nocni videni sehralo dulezitou roli. Zajimala by me klidne druha serie z prostredi Sinaje, tam se odehravaly mnohem vetsi boje. Celkove se mi serial moc libil, za me 80%. A budme radi, ze nedoslo k pouziti jadernych zbrani ze strany Izraele. A taky budme radi, ze od Jomkipurske valky k zadnemu vetsimu konfliktu nedoslo a nakonec Izrael nasel s Egyptem spolecnou rec. ()

unrocker

Vynikající serial a uhrancivou a straslive pomalou náladou... některé věci se odehraji rychle a svizne jako bojové scény a pak to celé zpomalí kdyz některý hrdina resi nejake rodinné nebo osobní problémy a najednou člověk vidí i úplně jiné rozměry tohoto konfliktu. Jen škoda že seriál končí NIJAK vůbec nevíme jak která postava skončí... jen to ze Izrael zvítězil ()

pafka

Válečné drama po dlouhé době, které za to stojí vidět. Velmi dobře zpracované osoby, o kterých víte dost, abyste s ním mohli prožívat jejich životy. Jsou ale situace, kterym uplne verit nedokazu. Na poprve trefit nekolik tanku za sebou, to je panecku muska. A oni netrefi z brehu more. Divne. Dalsi vec, ktera me tam docela prekazela, ale chapu ji, je izraelska propaganda. Syrani jsou svinaci, my jsme ti dobri. Jednostrany pohled na valecny konflikt cekam, ale tady nekdo radil nejspis z Ruska. To je vec, se kterou jsem se cely film nesmiril. ()

jack_scott

Seriál, některými scénami jasně aspirující na pět hvězdiček (scény s Centuriony a některé bojové scény),který však sráží nelogické rozhodnutí v některých scénách (noční bunkr: budeme se bránit na zakopaných pozicích? Ne! zalezeme do bunkru, který se nedá bránit, a radši pochcípeme jako krysy), a místy podivným sledem událostí. Místy velmi napínavé, a místy celkem nuda. Škoda, potenciál to mělo po prvních dvou dílech na 5 hvězd rudé syrské armády. Takto dávám 80% a ****. ()

kokofek

Seriál se zaměřuje především na pocity a problémy jednotlivých postav.Sledujeme jejich osudy ve válečné vřavě ,bojíme se o ně a zároveň je nám jasné ,že každá postava nedopadne, jak už to ve válkách bývá dobře.Fakta kolem této války si musí ten koho zajímájí najít jinde. ()

Saxos

Dost rozporuplné zpracování z kterého vyznívá, že osádka hrdinného tanku ve složení proutník spisovatel, jeho syn nudící se v Paříži, práskač a Panter provokatér, celkem s přehledem zničila velkou část Syrské armády. Přitom Jomkipurská válka nebyla až tak velká sranda a k červenému tlačítku k aktivaci jaderných zbraní se nějaký ten prstík hodně rychle přibližoval. Zápory: zbytečně dlouhá série, kde se prostě nic nedělo; scénu v minovém poli bych viděl na pár minut a to komplet; střih na dvoudílný film by pomohl. Závěr: doporučuji jen válečným hltačům a pouze pro zasmání. ()

VLADEK

Po čistě filmové stránce jsem nakonec zklamán, protože tenhle příběh měl rozhodně větší potenciál. Samozřejmě, že 3 hvězdičky jsou fajn, ale je to málo. Největší problém vidím ve scénáři, protože mi to místy přišlo jednak divně sešroubované, jakoby psané někým mladším, kdo boje a období válek 60. a 70. let neprožil. A pak nahlédnutím na csfd a na imDb vidím, že se krom jiných na tom měl údajně podílet i Amir Gutfreund, jehož kniha byla inspirací k seriálu „Kvůli ní hrdinové létají“, ale už dříve dělal na scénáři k 1. řadě na „Bnei Aruba“ (není uvedeno v csfd), ALE on zemřel v roce 2015! A současně je vidět, že na tom dělalo ne málo dalších, spíše nezkušených autorů. Můj odhad je, že prostě měl něco rozdělaného, umřel, pak do toho dali prachy z HBO a byla snaha udělat něco směrem k mladému publiku. Jinak mě tedy ty tankové souboje přišly filmařsky odbyté a záběry místy až digitálně laciné. Jenže ono se na místě samém prostě točit v nějakém větším rozsahu v roce 2019 nedalo! Copak jste si nevšimli, že záběrů do otevřené krajiny byla tak strašně málo, že to byly záběry na protagonisty příběhu, kteří někam hledí, ale vy nevíte kam a na co? Vygooglujte si fotky jak to tam dnes vypadá! Pak to ale měl držet nějaký příběh nebo příběhy, ale ta linka se syrským zajetím byla opravdu filmařsky trapná a konec rozbila. Nikoliv, že by se něco takového nedělo, naopak, bylo to mnohem horší než jak bylo zoufale ztvárněno, ale pokud se někdo chtěl věnovat téhle stránce příběhu, tak to chtělo jiný narativ. Na druhou stranu seriál posloužil k tomu, ale se tady demaskují všelijací ti vojenští experti a náckové. ()

Ironhead

Kvalitní minisérie o jomkipurské válce, která měla skvělé první díly, pak se to trochu rozmělnilo v sérii trochu šíleného až sobeckého chování některých postav na úkor všech okolo (kolik vojáků zemřelo nebo skončilo zajatých jen proto, že někdo chtěl proti všem rozkazům a pravidlům najít nebo zachránit přítele?!?), ale konec to celkem zase zachránil. Líbilo se mi, že se tam už nekonalo žádné rychlé zachraňování postav ze zajetí apod. btw... postava mladého zpravodajce s ježkem mě většinu času doháněla skoro k šílenství :_) plus zástupce velitele tanku, co v jednom ze svých hysterických záchvatů omylem postřílel vlastní (mladý kluky od výsadkářů), ten byl taky na zabití. ()

Kamil111

Zřejmě nejlepší a nejpropracovanější (a nejdražší) titul z izraelské válečné a špionážní seriálové produkce posledních let, a že se ta najednou v tomto žánru vzepjala k mimořádným výkonům. Škoda občasného přikrášlování reality a pravicové i levicové propagandy. Současný sebezpytný Izrael je v tomto směru hodně zvláštní. "Kdyby lidi byli normální, jen bychom tam došli." ()

zekon

Trošku utahanější než mohlo, nicméně velké překvapení. Ve finále přijde patos a přece jen těch vítězství 4 tanků proti 100 Syrským v té válce nebylo tolik :) Ale jinak dobře zpracovaný pohled na hnusné období. ()

cernymotyl

První díly byly výborné, ale pak se vše zvrtlo do seriálové průměru. Hodně patetických keců a i když akční scény zcela nevymizely, celý příběh ztratil šťávu a pomalu vysychal do svého ubohého konce. ()