Šedé eminencie histórie

• Česko Šedé eminence historie (viac)

V pozadí každej významnej osobnosti sa pohybujú a vždy sa aj pohybovali vplyvní a dôležití ľudia, ktorí viac, či menej ovplyvňovali a ovplyvňujú  ich rozhodnutia. Táto séria ponúka pohľad na šesť osobností moderných dejín - z pohľadu ich "šedých eminencií"... Mnohí z nich sú dodnes neznámi. Tvorcovia tejto série rozprávajú príbehy známych osobností nielen cez prizmu ich spolupracovníkov, ale aj s pomocou archívnych záberov, fotografií, či  dokumentov. (RTVS)

janesX

Zatial dávam rezervné tri. Diel o M.L.Kingovi ma nebavil. Ale diel o americkom feťákovi, prezidentovi J.F.Kennedym, ten už hej. Nie sú to žiadne konšpirácie, ak si to pozriete a dáte si dokopy súvislosti, zistíte že to inak ani byť nemohlo. Táto časť je o židovskom lekárovi menom Max Jakobson. Keď sa tento doktor v nacistickom Nemecku zoznámi s drogou amfetamín, hneď sa vynájde - emigruje z Nemeckej ríše a namieri si to do Spojených štátov, rovno do najvyššieho centra diania. Tam ako ctený lekár naučí na amfetamín celý rad "šťastlivcov" z americkej smotánky (odtiaľ jeho známa prezívka, dr.Feelgood). Medzi nimi aj Kennedyho, ktorý si po intravenóznu dávku k dealerovi skočí každý deň (neskôr si ho berie so sebou všade kam sa pohne). V dokumente sa spomenie zopár mien, ktorí boli stálymi "pacientmi" doktora, ja spomeniem niektoré ďalšie: E.Presley, M.Dietrich, A.Quinn, M.Monroe, E.Taylor, M.Clift, Y.Brinner atď. ()