Traja mušketieri

• Česko Tři mušketýři (viac)

Výpravný film Traja mušketieri anglického režiséra Richarda Lestera s ľahkým humorom rozvíja romantického ducha slávneho románu Alexandra Dumasa. Rozpráva o dobrodružstvách d´Artagnana a jeho priateľov Athosa, Porthosa a Aramisa, o ich láske k boju pre boj samotný, o ich odvahe, s akou sa postavia proti všemocnému kardinálovi Richelieuovi v záujme ochrany kráľovninej cti. S dávkou irónie tvorcovia zobrazujú život na dvore Ludovíta XIII., kardinála Richelieua, Buckinhamovu lásku ku kráľovne Anne i d´Artagnanovu lásku ku krásnej Constancii. Pôsobivé šermiarske súboje, ukážky jazdeckého umenia, bohatá výprava, kamera, využívajúca krásy krajiny, a predovšetkým herci zvučných mien, patria ku kladom Lesterovho stvárnenia známeho príbehu. (oficiálny text distribútora)

igi B.

Filmařsky řemeslně určitě nejzdařilejší adaptace slavné předlohy, naplněná dobrodružtvím, akcí a romantikou i lehkou nadsázkou a humorem ve vzácně vyrovnaném poměru, přesto však paradoxně díky svému modernímu pojetí poněkud postrádající onu atmosféru Borderierova filmu z roku 1961, který dle mého ze všech filmových zpracování Dumasova románu vystihl jeho poetiku příběhu z doby Ludvíka XIII. nejvíce. ()

triatlet

Převládající vtip, nadsázku, výborné herectví (je vidět, že M. York si roli opravdu užíval), ale i filmařskou zručnost dokládá např. "dopisová scéna", která začíná donašečovým líčečím odposlechu u kardinála a střihem přechází do královniny ložnice, následně do domu, kde bydlí Constance. Královna: "Znáte někoho opravdu spolehlivého?" Constance: "Výsosti, za to vám ručím!" (...) Manžel Constance: "Mně se ten dopis nezamlouvá. Z toho čiší intriky." ()

WolfR

Tato Lesterova verze je podle mě nejlepším filmovým zpracováním slavných Tří mušketýrů. Celé je to pojato velice dobrodružně, svižně, scénář je v celku chytrý a pěkně to doplňuje lehký humor. Ovšem co by byl film bez dobrého obsazení. A tento film se jím může chlubit. Navíc celé to má své typické kouzlo. 4 hvězdy. ()

PALINO

Lesterove spracovanie Dumasovej klasiky je plné vtipu, nadhľadu a sviežosti a už od detstva mám na oba diely pekné spomienky. Scenár je v mnohých ohľadoch kúzelne napísaný a pochvala smeruje i k hereckému obsadeniu. Michael York sa síce môže zdať na úlohu D´Artagnana ako nie moc dobrá voľba, ale svojím hereckým talentom nás vyvádza z omylu každou ubúdajúcou minútou. ()

kingik

Nic proti kvalitním literárním předlohám a nic proti proslulé trojici mušketýřů, kteří byli ve skutečnosti čtyři, ale pokud je tohle nejlepší přepis legendárního románu, nedivím se, že pozdější adaptace si z předlohy vypůjčili jen některé pasáže a s předlohou pracovali velmi volně. Předně mně nesedí samotné obsazení většiny rolí a nezlobte se na mě, tihle mušketýři to byli klauni z manéže než nějací představitelé, kterým mám věřit jejich udatnost. Nesympatičtí a to jsem s nima měl trávit téměř dvě hodiny. Ani představitelé záporáků to u mě nevytáhli nikam vysoko a ve svých rolích nezaujali. Co na tom, že se film poměrně věrně drží své předlohy, když je oproti ní docela nudný, v šermířských soubojích to nestrhne, hudba na dvě věci a režisér? Dovolte, abych se zmínil o tom, jak je Mark Lester dneska brán za neschopa, ačkoliv kdysi, ano před třiceti lety, natočil snímky poměrně divácky atraktivní. Tenhle se k nim z mého pohledu spolehlivě nezařadí. Jeho režisérský styl je naprosto bez štávy a jiných potřebných ingrediencí. Mně se to nelíbilo. 40% ()

• Přestože by měl mít d´Artagnan (Michael York) na konci filmu několikahodinový náskok před svými přáteli a sluhou, jeho sluha je na radnici, kde se koná ples, dokonce dříve než on a jeho přátelé jen o chvíli později. (tzv)
  • Představitel bídáka Rocheforta Christopher Lee, který měl se šermířskými scénami tak bohaté zkušenosti, že byl díky tomu i zapsán do Guinnessovy knihy rekordů, později při své návštěvě MFF Karlovy Vary vzpomínal na scénu souboje s Oliverem Reedem (Athos): "Oliver býval často... indisponován. A bojovali jsme skutečnými zbraněmi, tím byste bez větších problémů mohl někoho zabít. Když točíte takový šerm, provádíte natrénovaný sled pohybů a úderů, které mají svá příslušná pojmenování. Tři, dva, tři, jeden, čtyři... a najednou vidím, jak mi jde Oliver plnou silou shora po hlavě. Odrazil jsem to a vykřikl 'stop'! Reed se podivil, co že je prý špatně, tak jsem se ho zeptal: 'Olivere, kdo tě učil šermovat?' - 'No přece ty...' - "Tak na to nezapomeň!'" (NIRO)
  • Herci Charlton Heston a Raquel Welch neměli společný volný čas a mnohdy se na place nesetkali. Některé scény jsou proto natáčeny s jejich dvojníky. (Terva)

Zemřela herečka Raquel Welch

Zemřela herečka Raquel Welch

15.02.2023

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřela v kalifornském Los Angeles po krátké nemoci americká herečka, modelka a sexsymbol přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, Raquel Welch. Smutnou… (viac)

Christopher Lee 1922 - 2015

Christopher Lee 1922 - 2015

11.06.2015

Kdekdo si možná myslel, že tu s námi Christopher Lee bude věčně, ale tahle přání se bohužel nevyplní. Britská herecká legenda totiž zemřela v neděli 7. června v londýnské nemocnici Chelsea and… (viac)