Scrubs: Doktůrci

USA, (2001–2010), 66 h 26 min (Minutáž: 20–28 min)

Tvorcovia:

Bill Lawrence

Zach Braff, Sarah Chalke, Donald Faison, Judy Reyes, Ken Jenkins, John C. McGinley, Neil Flynn, Christa Miller, Sam Lloyd, Aloma Wright, Robert Maschio (viac)

Mladý doktor John „JD“ Dorian si hned v první pracovní den ve fakultní nemocnici Sacred Heart uvědomí, že ho ani dlouhá léta na lékařské fakultě nepřipravila na střet s realitou. Tváří tvář svérázným pacientům se cítí bezradný, ostatní lékaři ho urážejí a znepříjemnit život se mu snaží i zlomyslný údržbář. JD si dokonce není jistý, jestli tenhle chlapík není jen výplodem jeho bujné představivosti. Zato jeho nejlepší kamarád a spolubydlící – chirurgický praktikant Chris Turk – je přesný opak a mezi elitářské kolegy snadno zapadne. A pak je tu ještě krásná mladinká doktorka Elliot Reidová, která Johnovi padne do oka. Na tři začátečníky dohlížejí přísný a občas zákeřný primář Bob Kelso, pohledná vrchní sestra Carla Espinosová a mrzutý doktor Perry Cox, jemuž však v skrytu duše na svěřencích záleží. Cox se postará o většinu vtipných situací. JD každou epizodu komentuje jako vypravěč. Slyšíme jeho úvahy a surrealitu seriálu dodávají momenty, kdy se dostaneme přímo do jeho hlavy. Hrdinové zažívají lásky a problémy, musejí čelit rodinným povinnostem, nekonečnému papírování a neustálému proudu pacientů. V nemocnici plné nevypočitatelných existencí není o zábavu nouze, i když se občas mísí s tragickými situacemi, které k životu zkrátka patří. (oficiálny text distribútora)

dinsdale

Když vidím současnou velkou oblibu HIMYM, musím se pousmát. Scrubs jsou starší a mají nápadně podobný základní koncept - jeden stálý pár a jeden, co se schází a rozchází a mezi tím randí kolem. Akorát že zatímco HIMYM má jen Barnyeho, Scrubs mají Barneyů několik - Perry, Kelso, Janitor, The Todd, Ted, Jordan, Doug a spousta menších a epizodních postav (hodně silná byla postava Brendana Frasera). Mimo to si tvůrci pohrávají se scénou, házejí neotřelé nápady, vtipy, kterým se dá zasmát i na popáté a naopak některé, které právě doceníte až po několikerém zhlédnutí. Dle mého názoru se kvalita překvapivě stupňuje až do šesté série, sedmá byla zasažena stávkou a osmá už byla slabší, ale zase je pěkné, že původní seriál opravdu zakončila. Na rozdíl od drtivé většiny ostatních seriálů Scrubs nejen pobaví a dojmou, ale podle mě mají i silnou intelektuální/ sofistikovanou/ mnohovrstevnou přednost a tou je karikatura a kritika stereotypů, kterou si ovšem méně pozorný a méně přístupný divák nemusí (chtít) uvědomit a všimnout. ()

pugs

"Jak to že tu máte jen smajlík a revolver?" - "Jedno pro případ, že mi bude smutno a to druhé pro případ, že mi bude opravdu hodně smutno." Na ČSFD som nenapísal komentár tak dlho ako je sám Dr. Parnassus starý. A aj tak si ten prvý komentár po dlhej dobe vyslúžil práve Scrubs. Nechápem ako niekto môže stále točiť aj po 8. séríí. Nechápem ao môže stále niekto prichádzať na nové vtipy. Nechápem ako herci mohli podpísať zmluvu na tak dlhý čas. Spočiatku som si myslel, že Scrubs bude oničom, Zach Braff má na databáze divný ksicht, ale postupne, nie postupne, hneď som si tento seriálik zamiloval. Či už iróniu Dr. Coxam Predstavy JD-ho, alebo hlášky "Turkletona" :-) Asi ten najodporúčeňajší seriál, ktorý odporúčam a je tu aj dosť odporúčaný. Skrátka menšie hodnotenie ako toto nemôžem dať. 10/10 ()

Thunair

Vyniakající, zábavný seriál se silnými momenty. Pak ovšem přijde devátá série, která pro mě srazila Scrubs o dvě hvězdy dolů, takže přátelé pokud koukáte, skončte 8 sérií, která je krásně uzavřená :) ()

giovanni3

Jsem teprve v 4.sérii, ale již jdu tento seriál ohodnotit. Celkově bych řekl, že to je vesměs stále dokola i vtipy jsou tak nějak podobné, ale nevím proč tak hltám každý další díl a prostě se bavím. Objektivně bych tomu dal tak 3*, ale když Vás něco baví tak to nadhodnotíte tudíž dávám 4*. Po shlédnutí i 6.série mohu konstatovat, že úroveň seriálu klesá a další série si již odpustím. Vždy mne potěš hostovačky krásek jakými jsou například - Heather Graham (Dr. Molly Clock), Mandy Moore (Julie), či Tara Reid (Danni Sullivan). Nesmím opomenout ani jednu z hlavních postav a to Elliot (Sarah Chalke). ()

ZkuKol

Sitcomový vrchol. Často politicky nekorektní a nevýchovný, když moralizuje, tak mě z toho nebolí hlava. Dr. Cox, Janitor a Dr. Kelso jsou jediná trojce, kterou vzývám:-) ()

ne0

Jednoznačně nejlepší seriál, jaký jsem měl kdy šanci vidět. Sledovat každou epizodu třikrát je šílenost, ovšem já bych si ji sfouknul i počtvrté! ()

Heraldika

Další hodně povedená záležitost. Jak má pan člověk stíhat chodit do práce a koukat na "kvalitní díla světové kinematografie" ? :-) 90% protože některé díly nejsou dobré a když porovnám stoprocentní vyváženost u HIMYM tak za 5* to nebude. ()

bloodvomit

Tak tohle mě fakt chytilio. Člověk to přímo hltá, je to vtipný, je tam spousta prokreslenejch charakterů který nenudí, fakt pecka. Doctor Cox rulez ;) ()

fruitbueno

Scrubs, kromě toho, že jsou vynikajícím seriálem, mají další velké pozitivum: jedná se o velmi, velmi, ale opravdu hodně vyrovnaný seriál. V předlouhých osmi sériích nenajdete výrazně slabé díly vedle těch excelentních. Schopnost udržet tak dlouho takovouto úroveň považuji za parádní. A co říct dál? O postavách? JD, Elliot, Turk, Cox, Jordan, Bob i Udržbář mi přirostli k srdci. Doslova a dopísmene. JDho bláznivé fantazie, Elliotiny maniakální sebeironické a deptavé výstupy, Turkovy tanečky, Perryho neskutečné hlášky naplněné nenávistí a záští vůči Hughovi Jackmanovi, Jordanina sadistická posedlost utrpením, Bobovy trable s nezvedeným synem a cokoli jakkoli související s Udržbářem... Humor střídá moudra, prkotiny se mění s prekérními medicínskými případy. Jo, je to tak, Scrubs se řadí na pomyslný top mého seriálového žebříčku:-) ()

Thurin

V první řadě musím říct, že opravdu nemám rád seriály z nemocničního prostředí. Na druhou stranu miluju sitcomy typu Přátelé a HIMYM. A jak ukazuje Dr. House, Scrubs a Nemocnice na kraji města i tohle prostředí může vyprodukovat výbornou záležitost. Ano, i přesto, že jsem od začátku byl přesvědčený, že se mi seriál nebude líbit (protože jej jedna moje kamarádka prohlásila za lepší HIMYMu, který v současnosti miluju), tak jsem si ho zamiloval během prvních pěti minut a celou první sérii zvládl za dva a půl dne. Hned po první sérii dávám pět hvězdiček. Není to sice nic převratného, ale opravdu musím říct, že se u něj královsky bavím. A to i přes některé trapné momenty, které však vyvažují někdy až geniální gagy a odkazy. ()

Houda666

Konečne komediálny seriál z americkej produkcie, ktorý ani po toľkých sériách nestráca originalitu. Niektoré postavy ako Dr. Cox, Údržbár a úchylný chirurg Todd vedia byť síce neskutočne iritujúci, no tieto momenty vždy zachráni snívajúci JD so svojim čokoládovým medvedíkom Turkovom alebo nasraný Bob Kelso. Spracovanie seriálu je jedinečné (trochu síce pripomína Ally McBealovú) a jednoznačne stojí za videnie. Moje hodnotenie: 80% ()

slovan1

Nemůžu psát, že bych si Scrubs zamiloval hned od začátku. Postupem času si mě ale tento seriál získával a já po první sérii byl na vážkách, jestli 4 nebo 5 hvězd. Postavy jsou skvělé, od hlavních "doktůrku" až po údržbáře :-) Humor skvělý, hlášky a dialogy mezi jednotlivými postavami taky. Nedej bože, když se do konverzace pustí JD s doktorem Coxem... :-D Sarah Chalke zde hezky padne, jak svou serálovou postavou tak i vzhledem :-) Jedu 2. sérii a pokaždé se těším na další díl. Doufám, že tohle nadšení u mě zůstane až do konce případně co nejdéle. Na začátku 4. série zvedám na 5*. Některé díly mě odrovnávají :-) Konečně seriál dokoukán, a musím říct, že bude dost chybět. Jak mnoho z Vás píše, mělo to být ukončeno 8. sérii. Med School už je jen slabý odvar. Stopro jak narazím v tv nebo budu mít chuť kouknu znovu. Jasných 5, bez keců. ()

BMAJTZ

Nemůžu si pomoci, ale už dlouho mě žádný sitcom nechytil jako právě tento. Navíc nechápu jak mi něco takového mohlo takto dlouho unikat, je to pro mě záhada a to zvláště v momentě kdy mnohé komediální seriály ztrácí kvalitu už po první sérii, což zde neplatí. K seriálu Scrubs jsem se dostal jednoduše tak, že jsem se nudil a neustálé hledání nových a nových filmů už mě unavovalo. Bohužel mělo mi dojít, že se tímto nic nezmění, protože i když má seriál 9 sezón mi jeho kompletní shlédnutí moc dlouho netrvalo a problém hledání alternativní náhrady se tím jenom zhoršil. Každopádně co mám na Scrubs rád jsou jednoznačně postavy. Nebudem si nic nalhávat, ale přestože jde o seriál z nemocničního prostředí, pacienti zde jsou spíše druhořadí a fungují hlavně jako pointa, nebo ponaučení z jednotlivých dílů. Zvláštní na tom je to, že i když je to vlastně jenom o pár hlavních postavých a hrstce vedlejších tak seriál ani po tak dlouhé době neomrzel. Po pravdě řečeno i samotní pacienti nejsou špatní a jde z toho cítit snaha o nějakou reálnost, netlačí se u nich příliš na pilu což je dobře. Postavy, Zach Braff byl asi hlavním důvodem, proč jsem na seriál původně vůbec koukat nechtěl, nevím připadal mi jaksi nesympatický, ale role snílka JDho je jako ušitá právě na jeho tělo. Musím říct, že ačkoli to není má nejoblíběnější postava, seriál bez něj prostě nefunguje. Tohle si dovolím tvrdit hlavně díky poměrně zvláštní 9. sérii, ale k tomu později. Potom zde máme cynického a ironického doktora Coxe, který je asi největší studnicí různých zábavných momentů. Nejlepšího přítele JDho Turka, který ho dokonale doplnňuje ve všech směrech a mrzoutského doktora Kelsa, který je sic z počátku jako osina v zadku, ale nakonec jsem si ho taktéž oblíbil. Z ženského obsazení je zde poměrně neurotická a tak trochu psychicky nevyrovnaná Elliot a asi nejnormálnější ze všech je drbna Carla. Kdybych měl mluvit o humoru jednotlivých postav tak je to na mnoho řádků textu, všechny postavy mají vymezený dokonalý prostor a nestává se, že by vám někdo vyloženě lezl na netrvy. Vyáženost jednotlivých postav je cítil díl od dílu, kdy v některém mají větší a v některém menší roli, takže jako skupina vždy fugují naprosto dokonale a chybět byť jediná z techto postav tak by to seriálu rozhodně uškodilo. Kdybych měl být ale upřímný tak "nejnudnější" ze všech byla právě Carla, na druhou stranu působí přesně jak má, jako krásný protipól tomu bláznovství, takže vlastně vyvažuje různé šílené dějové zápletky. Další kapitolou jsou vedlejší postavy ať už jde o bezejmennéh Údržbáře, sexistického Todda, psychicky labilního právníka Teda, Coxovy naštvané exmanželky Jordan či patologa Douga. Všechny tyto postavy jsou skvěle napsány a když vstoupí do děje tak pouze vylepší už tak výporné scény. U Údržbáře a Teda to platí skutečně dvojnásob, jejich příspěvek k vtipným situácím v seriálu je nezapomenutelný, u Údržbáře navíc výjmečný v tom, že původně v seriálu ani být neměl. Stejně je to i s haldou dalších vedlejších postav ať už epizodních, či takových které se v seriálu objevovaly častěji. Mimochodem nejvíc mě asi iritoval JDho brácha. Musím tedy vzdát hold cénáristů, teří mě po celou dobu seriálu ani jednou nezklamali (snad až na muzikálový díl, nesnáším takto stilizované díly jakéhokoli seriálu). Co se děje týče, tak nejde pouze o prvoplánový sitcom, ale střídají se opravdu komediálně laděné epizody s témě méně komediálními, které jsou myšleny trochu vážněji a nesou i nějaké poselství. Kdybych měl tento seriál přirovnat k nějakému jinému, řekl bych, že co se pocitu týče nejvíc mi to připomína M.A.S.H, kde se taktéž střídaly převážně vážné a komediální díly s velkou vazbou na postavy. S tím rozdíem, že Scrubs je přecijenom mnohem trhlejší a mnohem méně realisticky laděný než M.A.S.H. Ještě jednou tedy vzdávám hold scénáristům a děkuji jim za dobře odvedenou práci a tu tunu zábavy, kterou mě tak dlouho bavili (až na muzikálový díl). Bez rozmýšlení tento seriál zařazuji mezi mé oblíbené a všem jednoznačně doporučuji, a to přetože si uvědomuji, že seriálový trh je lékařskými seriály vyloženě přesycen. K závěru snad jednu drobnou kritiku. Devátá série je opravdu takovým krokem vedle. Jak už jsem zmínil na začátek bez Zacha Brafa to skutečně nejde a jde to sakra poznat. Nové postavy mi sice nevadí, ale už nejsou tak výtečně vypointované a vzájemná chemie mezi nimi chybí. Turkovi chybí ztřeštěný parťák, Coxovi zase emocionální ňouma, který ho neskutečně vytáčí. Jediná postava co z deváté série za něco stojí je je drsná a uzavřená Denise Mahoney, ale to je asi tak vše. Chemie zde prostě chybí a ubylo i vtipných situací, nehledě na to, že se to začalo poměrně rychle opakovat. Ty samé chyby lékařů tedy zaměření jednotlivých epizod už jsem viděl v základní sestavě a zde byly pouze zreciklovány. Osobně se nedivím, že byl po tomto seriál zrušen. Tak či onak prvních 8 sérií je výtečných a zakončení seriálu posledním dílem 8. série je jedno z nejlepších, které jsem kdy v seriálu viděl. Je mi líto, že tato spanilá jízda skončila, ale život jde dál a stejně jako u M.A.S.He, u kterého se rád kouknu znova a znova na téměr jakýkoli díl reprízy, se i ke Scrubs jednou vrátím. () (menej) (viac)

Firebug

Chápu, že jsou pro většinu diváku Friends nepřekonaným kultem mezi americkými sitcomy, ale odhodíte-li předsudky, trochu se kriticky zamyslíte nad postupně skomírající kvalitou Přátel (dobré jsou vlastně jen první 3 série) a pustíte si Scrubs, tedy seriál jež se vám během první série dostane pod kůži a potom jen graduje, tak budete okouzleni jako já. Doktůrci vážně nějaké ty kamarádíčky z New Yorku válcují na plné čáře. Ať jde o kadenci fórů, počet sympaticky rozkošných postav na metr čtvereční, záplavou dobrých nápadů a kvalitou zpracování vážných témat. Sice zatím nemám dokoukáno (jsem u 7. série), Ale vedle 30 Rock, jsou právě Scrubs jedním z nejlepších amerických sitcomů vůbec. ()

chmíří

Po pár dílech první serie musím uznat že jsem celkem příjemně překvapen, většina herců mi sedí přesně tak jak to má být a opravdu se hodně bavím. Včechny gagy a vtípky na mě zabírají takže uvidíme jak to bude s přibívajícímy sériemy snad stejně dobré...No po měsíci a zkouknutých 5. seríích (nemůžu přestat :-), musím hodnocení zvýšit na 5*, vážně mě tento seriál hodně dostal, skvělé!!!...100% ()

NICOX

Po třech dílech sem vůbec nechápala, jak to může mít tak vysoký hodnocení. Ale (naštěstí) sem si řekla, že musím dokoukat aspoň první řadu, abych byla schopna objektivně ohodnotit, a postupně... sem tomu přišla na chuť. Scrubs není na mém seriálovém vrcholu, ale něco do sebe to má. 75 % ()

chamba

Zaujimavý sitcom z lekárskeho prostredia kde lepšia časť strieda horšiu a naopak, no z pragmatického hľadiska je môj celkový dojem zo seriálu viac než uspokojivý. ()

The IT Crowd dostane americký remake

The IT Crowd dostane americký remake