Scrubs: Doktůrci

USA, (2001–2010), 66 h 26 min (Minutáž: 20–28 min)

Tvorcovia:

Bill Lawrence

Zach Braff, Sarah Chalke, Donald Faison, Judy Reyes, Ken Jenkins, John C. McGinley, Neil Flynn, Christa Miller, Sam Lloyd, Aloma Wright, Robert Maschio (viac)

Mladý doktor John „JD“ Dorian si hned v první pracovní den ve fakultní nemocnici Sacred Heart uvědomí, že ho ani dlouhá léta na lékařské fakultě nepřipravila na střet s realitou. Tváří tvář svérázným pacientům se cítí bezradný, ostatní lékaři ho urážejí a znepříjemnit život se mu snaží i zlomyslný údržbář. JD si dokonce není jistý, jestli tenhle chlapík není jen výplodem jeho bujné představivosti. Zato jeho nejlepší kamarád a spolubydlící – chirurgický praktikant Chris Turk – je přesný opak a mezi elitářské kolegy snadno zapadne. A pak je tu ještě krásná mladinká doktorka Elliot Reidová, která Johnovi padne do oka. Na tři začátečníky dohlížejí přísný a občas zákeřný primář Bob Kelso, pohledná vrchní sestra Carla Espinosová a mrzutý doktor Perry Cox, jemuž však v skrytu duše na svěřencích záleží. Cox se postará o většinu vtipných situací. JD každou epizodu komentuje jako vypravěč. Slyšíme jeho úvahy a surrealitu seriálu dodávají momenty, kdy se dostaneme přímo do jeho hlavy. Hrdinové zažívají lásky a problémy, musejí čelit rodinným povinnostem, nekonečnému papírování a neustálému proudu pacientů. V nemocnici plné nevypočitatelných existencí není o zábavu nouze, i když se občas mísí s tragickými situacemi, které k životu zkrátka patří. (oficiálny text distribútora)

SelfishMan

Tento seriál mi k srdci přirostl jako kardiostimulátor. Smysl pro humor Billa Lawrence mi sedí asi jako ta sedací partie na hrnci. To dokázal i u Cougar Townu. Dokonce i o vztazích, nebo většinou neoriginálních story z nemocnice (pokud nepočítám House) dokázal vytvořit něco, co jsem schopný konzumovat s chutí pořád dál a dál. Spousta seriálů na prvním místě s HIMYM naprosto selhalo po nějaké 3. řadě a spadlo na dno vší trapnosti ale Scrubs si pro mě udržely laťku stále slušně vysoko. JDho day-dreaming jsou vázně geniální a často jsem se s ním ztotožnil, Coxova drsnost mi vážně někoho připomíná (neinspiroval se tady House?/) a neskutečně mě baví. Nepřeberné množství různých dalších vedlejších postav a každá má své kouzlo...krutovládce Bobo, jeho věrný sebevražedný pomocník Ted, Tod a jeho plavky a tak dále a tak dále. Každopádně ani po devíti sezónách jsem stále neměl a nemám dost a statného nástupce (mimo Big Bang a Sherlocka) jsem bohužel zatím nenašel. Pro mě je to 100% a kdybych mohl dát víc tak dám klidně 10* ()

Mawete

Hodnoceno po 8 sériích. Nemám v úmyslu srovnávat tento seriál s jinými jak už to tu udělala spousta jiných. Nemá to smysl. Scrubs je vyjímečný. Jako každý seriál má lepší i horší o momenty, ale i tak si zaslouží nejvyšší možné hodnocení. Takových seriálů moc není. Snad mě 9. řada nezklame. ()

Nyanka

Nesnáším seriály z nemocničního prostředí, ale tendle mě dostal hnedka v první epizodě a nepustil až do Scrubs The Interns (bohužel, poněvadž tam už je to všechno od desíti né k pěti ale k nule). Hloupoučkej JD s Chocolate Bearem vždycky rozesmějou, ti mladší (jako já) si občas něco odnesou od přechytralý Carly a poučíme se i z chyb Elliot, možná se člověk semtam naučí jak někoho setřít, to tam uměj všichni líp než nějaký léčení pacientů. Prostě seriál jak má bejt. ()

FuRYaN_iS_BaCK

Eeeeeeagle!!!! Nikdy bych nevěřil, jak můžou vymyšlené postavy a hloupý americký komediální sitcom z nemocničního prostředí přirůst k srdci. Jediný seriál, kdy jsem u posledního dílu (8. série) zadržoval slzy, nejkrásnější závěr ze všech ostatních přiblblých seriálů. ()

Rian_witcher

Hodnotím po 4 sezonách. Seriál je zábavný a vtipný. K plnému hodnocení mě postrčily dvě věci. Za prvé minimum slabších dílů (kvalitativní střídání bývá velkým nedostatkem seriálů) a za druhé skvělá postava "údržbáře". V duchu ho musím přirovnat k pravěké veverce z Ice Age. Vedlejší postava co pozvedá celý seriál o třídu výš :-) ()

sankacoffee

Trvalo mi až pár let po shlédnutí poslední epizody 8. série k tomu, abych tento sitcomový skvost docenil a šoupnul ho na odiv do mého žebříčku top seriálů. Tam, kde jiným brilantním sitcomům dochází dech (okolo 3.-4. série), Scrubs nijak nepovoluje a baví, dojímá a mile překvapuje až do konce. Hlavní postavy nesklouzávají k parodování sama sebe, vyvíjí se, ale jsou věrni svému předobrazu...interakce mezi nimi stále nabízejí mnoho svěžích a vtipných situací (všechna čest scénáři). Proto k nim může divák nalézt vztah, stejně tak i k vynikajícím vedlejším charakterům (zvláště pak Ted, nebo Janitor) a delší "camea" slavnější herců. jako C.Cox, Brandon Fraser, M.J.Fox (!!!)...a dalších neslouží k rozmělnění povrchních vtipů na více lidí, ale mají svůj smysl, hloubku. Šílené představy JDho už jsou jen třešnička na dortu...a o spoustě jiných až kultovních scénkách nemluvě. ()

tchempi

Fandovskému šílenství kolem Scrubs moc nerozumím. Je to tuctový sitkom, jaké americké televize chrlí po stovkách. Není špatný, ale ani bombastický, zkrátka průměr (na Friends nebo Spin City nemá ani náhodou). A snové pasáže JDho (mimochodem obšlehnuté z Ally McBeal) navíc iritují. ()

Delfador

Zase tak odporné to není. Párkrát jsem se zasmál. Párkrát mi to přišlo nesnesitelně trapné. Proto prosím, začněte zase dávat HIMYM! Prosím! ()

Stelletta

Nejlepší sitcom EVER a za tím si stojím. Nejen, že vtipy jsou opravdu vtipné po celou dobu 8 sérií trvání seriálu (9. nepočítám, to už byl pro mě jiný seriál), ale hlavně tento seriál netrpí nemocemi známé jako nejrašibychvystřihlpůlkutéhleatéhleserie, panebožepročtopořádnatahujete či tosisnaddělátepr***vešpatnémslovasmyslu. Oceňuji to, že vynechali "umělý" smích, který mě v mnoha sitcomech vyloženě ruší, nejen že mi to připadá, že člověk je nucen se smát jen v tu chvíli, jako jeho imaginární kamarádi z publika, ale mnohdy mi daná situace nepřijde vůbec vtipná a radši se zasměji jindy a sama. Ono vzhledem k tomu, že u 90% dílů se řežu smíchy od začátku do konce, by to možná bylo i kontraproduktivní a zabilo by to velkou část vtípků a gagů. Samotné prostředí nemocnice je jedním velkým americkým klíšém a receptem jak napsat alespoň trochu úspěšný seriál, měl by se odehrávat v nemocnici, či některá z postav by měla být lékař, či by tam minimálně měl některý z hrdinů v sérii skončit (i komedií nejlépe s nějakým šíleným zraněním, ke kterému se bude vázat vtipná historka), ale scénáristi se s tím dokázali poprat tak, jak už dlouho nikdo. Nejen že namixovali šílenou sestavu roztodivných postav, mezi kterými si každý najde tu svou oblíbenu, přičemž téměř každá dostane svou vývojovou linku, aniž by ubírala zajímavosti či důležitosti linií druhých, ale samotné příběhy dokáží tak výborně promíchat a napsat, že častokrát člověk brečí dojetím (a ne jen jednou). Tvůrci měli obrovské štěstí na herce, kteří to co napsali, dokázali zahrát par excellence a jsou dalším z důvodů proč je ten seriál tak dobrý, čímž se dostáváme k samotným postavám. Celému seriálu vévodí postava J.D.ho, mladého doktora, který je pravým snílkem (v lecčem mi připomínal Ally McBeal, kterou taky miluji) a obrovským srdcařem, který se snaží být s každým za dobře. Jeho nejlepší přítel je černoch, chirurg, tanečník, všeuměl a velký bavič Chris Turk, se kterým J.D. tvoří nerozlučnou dvojku, jejichž pravá bromance občas hraničí až s homosexualitou. Zástupkyně něžného pohlaví jsou zde neurotická, velmi bílá Elliot, pocházející ze zazobané rodiny v Connecticuttu a její pozdější nejlepší přítelkyně, ochranářská hlavní sestra Carla, která vždy musí mít poslední slovo. Nesmíme zapomenout na postavu doktora Coxe, jehož monology na jakékoliv téma jsou jedním z vrcholů každého dílu. Či postava šéfa nemocnice Boba Kelsa, kterému jde jen a jen o peníze, či dokonalá postava údržbáře, nebo právník Ted, kterého je vám až líto, či fanatická křesťanka Laverne, všepřevracející do dvojsmyslů Todd, manželka dr. Coxe Jordan, brutálně cynická, a to bych tu mohla být až do večera než bych vyjmenovala všechny postavy, které za něco stojí. Dále samotná hudba, soundtrack ke Scrubs řadím mezi nejpovedenější soundtracky ever. Prostě Bill Lawrence je borec a klaním se před ním. Scrubs miluji a kdybych mohla dát více než 5 hvězd tak dám, protože si to tenhle majstrštyk zaslouží. P.S. Ještě jsem zapomněla na neskutečnou dávku sebeironie, kterou tvůrci do jednotlivých dílů sypou. P.P.S: Doporučuji seriál shlédnout v originálu, jinak nemáte šanci postihnout veškeré fóry. () (menej) (viac)

DaWz

Výborný seriál - sympatické postavy, velmi vtipná záležitost. Akorát to mohlo skončit o sérii dříve, ta devátá by mi nechyběla. ()

metztlimoon

Nebyť tej poslednej série s mladými študentami.... tak aj tak hodnotím plný počet! --- "What has two thumbs and doesnt give a crap?" Bob Kelso ()

Crowus

Vše perfektní, vše zábavné, ale pozor. Nedívejte se na poslední sezónu!!! Tam je to fakt o ničem. Jiné rádoby vtipné postavy, které se ani omylem nevyrovnají těm původním. Není tam údržbář!!!! Nestojí to za nic. Tedy 1-8 *****, a 9 tak max **. Jdnoduchou matematikou to ale na ***** na konec vyleze. ()

chinano

Velmi příjemný žrout času, jehož možná největší předností je krátká znělka - a to není nic ve zlém - konečně seriál kde je za 5 (víc to být nemůže, ne?) vteřin hotovo. Tak trochu tomu chýbí z mého pohledu tah na bránu, nějaká jiskra jako nadstavba na vtípky a vztahově laděnou příběhovou linku. Na druhou stranu, Scény s Neilem Flynnem (JANITOR) patří téměř bez výjimky mezi absolutní špičku mé seriálové zkušenosti. ()

unclejack

Ja akosi neviem. Uletený humor, to áno, ale ked je zabalený do príťažlivej formy - viz Jmenuju se Earl. Lenže Scrubs operujú síce so slušným scenárom, lenže spracovanie a herecké výkony nedokážu naplniť moje očakávania. Seriál je plný rozpačitých momentov, kedy som márne pátral po tom, čo akože malo byť to vtipné a tá partička nesympatických hercov mi rozhodne úsmev na tvári nevyčarovala. Výnimkou z pravidla je Donald Faison, na toho sa vyplatí pozerať. ()

Hanz_knife

Po pár dílech deváté série jsem se rozmýšlel jestli hodnocení nedat jen na tři hvězdy. Rozhodl jsem se ale takto netrestat. Po pravdě už v nějaké šesté sérii začali být některé díly trochu o ničem (skoro-gay tématika už mi lezla krkem, prosím nemyslete při čtení na Todda), nicméně stále jde o výborný seriál. Jakmile se seznámíte s postavami, hned vás mrzí, pokud nějaká v nějaké epizodě chybí nebo se odebere na.. ehm někam pryč a to přes to, že některé jsou nesympatické (u mně Carla) Má se přestat v nejlepším, devátou sérii proto úplně ignorujte nebo si uškodíte. ()

Teron

Až na poslední sérii těžká srdcovka...perfektní postavy (Cox...Cox...Cox...Me...Me...Me...), jednoduchý nápad JDho denního snění využitý do mrtě a série nenuceného, zato velmi trefného humoru i morálních dilemat a lekcí o životě. Trochu mi to evokuje Mahlerovo srovnání Bible a Švejka: "V Bibli je skoro všechno. Ve Švejkovi, tam je úplně všechno." Ve Scrubs možná nebylo všechno, ale rozhodně toho bylo požehnaně;-) http://umenivyberu.cz/serialy/scrubs-denni-sneni-zkusenosti-a-udrzbar/ ()

DmKK

Na tento seriál jsem narazil o prázdninách když ho dávali na prima COOL. Byla to šťastná náhoda že jsem tam zrovna překlapl. Od té doby jsem viděl všechny díly všech sérií co kdy byly. Můžu jen doporučit. Je to takové FRIENDS z doktorského prostředí , možná o trochu (dost) šílenější. ()

The IT Crowd dostane americký remake

The IT Crowd dostane americký remake