Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. (oficiálny text distribútora)

MaMitti

Saturnin...Oduševnělá Cyklothymie...Kniha (i) mého srdce a film ani seriál jí hanbu nedělají, ba naopak. Kdo nečetl jako první knihu - jeho škoda, už z ní nikdy nebude mít takový zážitek jako před filmovým polibkem Saturnina - Víznera. ()

Herráček

Dlouho jsem se bál Saturnina jako filmu... Podle mě to byla jedna z těch věcí, která když se převede do obrázků, musí nutně strašně utrpět... Pravdou je, že utrpěla, ale už ne tak strašně... Hlavně, když si člověk tu knihu už vlastně nepamatuje... Teď ještě sehnat seriál a jsem spokojenej... ()

Jaccobos

Existují tři druhy lidí. Představte si noblesní poloprázdnou kavárnu, ve které sedíte a před sebou máte mísu koblih. Patříte – li ke skupině první, zíráte netečně na koblížky a posléze odkráčíte. Patříte – li ke skupině druhé, honí se vám hlavou vzrušující představa toho, co by se dělo, kdybyste těmito koblihy začal bez varování bombardovat ostatní hosty. Jen výjimečný lidský exemplář se může pyšnit příslušenstvím ke třetí skupině lidí – k těm, kteří svou představu s rozkoší realizují. Pevně věřím, že takoví lidé neexistují... A kam byste pak zařadil Saturnina ? ()

Lisabellla

Lehký humor v každé scéně je příčinou toho, že v člověku po jednom zhlédnutí klíčí myšlenka, že co kdyby mu náhodou něco uteklo .. klíček vyroste v potřebu se podívat znovu. A pak snad ještě jdnou za nějaký čas. A pak znovu. Vízner je charismatický a neuvěřitelně skvělý ve své roli. Synková dodá protipól a báječně podtrhne celou atmosféru. Jirotka byl génius ve svém oboru, ale musím uznat, že i obsazení vyšvihlo dílo daleko ke hvězdám. ()

Zagros

Saturnina jsem nikdy nečetl, přes oslavné reference z mého okolí mě nikdy nelákal. Abych jej přeci jen zkusil, zvolil jsem filmovou adaptaci z roku 1994. No… byla to fajn komedie, ale nějak v tom nevidím nic navíc. Možná jdu proti proudu, ale kultovnost Saturnina mě nebere. Ve filmovém zpracování mě přišel anglický suchý humor v českém podání mnohdy hodně prkenný. Příběh není podstatný a jednotlivé humorné scénky mají kolísavou tendenci. Co se týká postav, tak Oldřich Vízner se sice snaží, Ondřej Havelka se do prvorepublikového prostředí hodí a Jana Synková byla správně protivná tetka, ale ani oni to k lepšímu výsledku nedotáhnou. Někdy v budoucnu přeci jen sáhnu po knize, i když ani to asi hodnocení filmu neprospěje. ()

wosho

Ikdyž je seriál vlastně rozstříhaný film na 4 díly, tak film nedosahuje úrovně seriálové podoby. Saturnin je na film do kin příliš televizní. A to hlavně po technické stránce a výpravy. To co se seriálu dá odpustit, filmu již ne-ikdyž jsou prakticky totožní. Největším kladem Věrčáka je jeho výběr herců. Po prvním vzhlédnutím si tetu Kateřinu s Miloušem, dědečka, doktora, sluha a jeho pána nedokáži od jiných herců představit-to se týká hlavně tety Kateřiny a Milouše (životní role Petra Vacka). ()

cab

Serialovou podobu konani verneho sluhy Saturnina mam radeji. Film je fakticky sestrihanou kratsi verzi, ktera nastesti neztraci nic na svem dobovem kouzlu spolu se spoustou jedinecnych hlasek a situaci. 80% ()

lisi26

A Saturnine co byste dělal, kdyby teta Kateřina Vaši výzvy neuposlechla? Marcus Aurelius je lvice? ...nejsem kluku pitomá! Dle mého názoru zdařilá adaptace. ()

helmut111

Na mňa až priliš suché, mimochodom knihu som nečítal, ale tie kruhy nad posteľou hneď na začiatku, žeby inšpirácia Roztomilým človekom od Friča? ()

Paity

Naprostá klasika, která přežila v neuvěřitelné kondici přerod na filmové plátno. Navíc naprosto podtržený geniálním (a patrně i životním) výkonem Oldřicha Víznera, který co by Saturnin předvádí koncert ve filmu. Jeden z mých nejoblíbenějších snímků navíc dokresluje perfektní a kultivovaný (ostatně jako vždy) Ondřej Havelka. ()

Vaklaf

Zásadní plus za to, že jsem dostal chuť přečíst si knížku, o které jsem doposud jen slyšel a s klidným svědomím ji ignoroval jakožto povinnou četbu. Další plusy za celkově příjemnou komedii a herecké výkony. ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)