Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. (oficiálny text distribútora)

skretik

Po prvých 10-tich minútach som si vravela, že to nebude nič-moc (drzý a odporný sluha)... ale potom sa to rozbehlo... Tak som sa nasmiala... hlavne tie niektoré hlášky... ()

davidek

Je těžké dokonale přepsat knihu s tak dokonalými vtipy, ale povedlo se aspoň částečně. Některým slovním přestřelkám bych věnoval více z filmu, ale celkový dojem zůstává na úrovni knihy. Na místě Lubomíra Lipského(mám ho rád) bych radši viděl Jiřího Kodeta. ()

ghatos

Klidná, vtipná a stylová záležitost s kouzlem 1. republiky. Výborný Oldřich Vízner zaslouží pochvalu. Plynulá kamera, bez divokých úletů přináší správný pocit pohody. Uměl bych si představit delší stopáž. To je však bezvýznamné negativum. 77%. ()

Dreadd

Kvality předlohy film sice nedosahuje, nutno ale podotknout, že vůči ní nepůsobí násilnicky a v určitých fragmentech se jí i vyrovná. Dialogy jsou téměř neupraveny, díky čemuž se zachoval ráz typického anglického suchého humoru, který dělá Saturnina Saturninem. Některé dějové zkratky mi přišly zbytečné a vůbec by neuškodila delší stopáž s obsáhlejším dějem. Obsazení je skvělé (přestože kromě tety Kateřiny postavy téměř neodpovídaly mojí představě utvořené při čtení), snad kromě slečny Barbory, kde mi Lucie Zedníčková v její roli přišla typově úplně odlišná od její předlohy. ()

šerminator

97 minutami nelze nahradit knížku. Spoustu ftipných scén vystříhali. Ještě, že existuje delší verze jako seriál. Ta už je o poznání věrohodnější. ()

Autogram

Na film mi to všetko pripadalo veľmi nesúrodé a chaotické. V knihe to asi vyznelo inak (lepšie), ale ja som mal problém sa zorientovať, kto a prečo sa odrazu objavil a niečo hovoril. Samotné dialógy bývali vtipné aj menej vtipné, hlavne Lasicov prejav mal svoje čaro, ostatní, aj hlavní predstavitelia, mimo Saturnina, boli nevýrazní. Dodatočne som sa dočítal, že film vznikol zostrihaním seriálu, takže asi v tom je problém jeho nesúrodosti. –––– Říkal jsem, že Ví Bůh, ne výbuch, popletové popletení ustrašení! ()

blixadovan

Knižní předlohu jsem bohužel nečetl, na druhou stranu jsem nebyl alespoň ovlivněn a k filmu přistupoval tak nějak panensky. Nejvíce unešen jsem byl z Oldřicha Víznera, který je v roli Saturnina neodolatelný. Film je pěkně stylizovaný, hravý a nenucený. Do jaké míry se drží či nedrží své předlohy nejsem schopen posoudit, ale troufnul bych si tvrdit, že dialogy vesměs zůstaly beze změny. Vzhledem k oné záměrné stylizaci do úst hercům padnou přesně. ()

BuryGol

Tak tomuhle říkám krásnej film. První republika, všichni poněkud "high society", krásná spisovná čeština a do toho pořádná dávka takřka anglickýho humoru! Knihu jsem nečetl, přiznávám. Ale i tak tomu dávám plnej počet bodů, protože to podle mě natočili fakt skvěle. Každej herec do svý postavy zapadá jak klíč do zámku a Oldřich Vízner mi přišel jako opravdovej sluha. Kdo by chtěl sluhu, kterej je schopnej svýho pána za den přestěhovat a namluvit půlce Prahy, jakej je to lovec. Sluha, co má znalosti v podstatě ve všech oborech? A pro černej humor nejde daleko? Někdy bych v týhle době chtěl žít. První republika, seděl bych pěkně v obejváku, poslouchal rádio, kouřil cigaretu a degustoval koňak. Krásná to představa. Další dva bonusy jsou krásná Lucka Zedníčková a zmínka o mym bydlišti - Radotíně! ()

Čtec

Film vůbec nevyužil úžasný potenciál knižní předlohy (jakkoli je to u tak skvělé knížky těžké...). Nejvíc mi vadí, že jednotlivé scénky jsou šité horkou jehlou a nejsou náležitě vypointované, což je právě jedna z Jirotkových hlavních předností... Podle mne nevyužitá šance. ()

made1

...servírovat v mém věku jako zákusek rakvičky, je prostě ohavné! ---Tohle prostě nemá chybu. A přeji si, aby takový Saturnin vstoupil i do mého života. ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)