Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nacističtí vojáci páchali zvěrstva i ve střízlivém stavu - a pokud se opili, počínali si ještě hůře. O tom se přesvědčí obyvatelé jedné slovenské vesničky v době národního povstání, když musí přijmout arogantní hitlerovskou gardu. Když se totiž ztratí dva vojáci, velitel jednotky vyhrožuje, že nechá pro výstrahu popravit za každého z nich pět rukojmí. A odmítá na svém rozkazu cokoli změnit, i když se ukáže, že za politováníhodný incident může opilost. Jenže vesničané se spravedlivě naštvou a chopí se zbraní. Snímek vznikl v 50. letech a plně odpovídá tehdejším požadavkům na třídně uvědomělé umění. Dnes je na něm zajímavý hlavně netradičně obsazený Ladislav Chudík - představuje bezcitného nacistického velitele. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (20)

fragre 

všetky recenzie používateľa

Film někde na cestě k nové vlně. Nejpůsobivější jsou hovory k smrti odsouzených zavřených v kostelíku, kde pod psychickým tlakem leccos vyplave, co by jinak skryté zůstalo. A vůbec ta atmosféra maloměsta obsazeného jednotkou SS je hodně dobře zachycená. Občas se tu přehrává, zvláště ti dva gardisti jsou spíše karikatury. Konec - útok partyzánského oddílu - to jsou prostě schematická padesátá léta jak vyšitá - urrráááááá. Pan Chudík, jinak hrající snad jen kladné postavy, si svého velitele SS zahrál dobře, byť ta jeho němčina je sice dosti plynná, ale ten přízvuk.... ()

Ridick 

všetky recenzie používateľa

no tak toto bola drama aku asi v slovenske tvorbe uz ani neuvidime. bolo tam citit kusok ideologie, ale to len vazne kusok. inac som ocakaval, ze ruski partizani nakoniec vsetkych oslobodia, ale to sa nestalo, a myslim si, ze prave preto je ojedinely kusok, kt. nema obdobu a patri mu pravom chvala odo mna ako za herecke vykony, hudbu a reziu... ()

Reklama

Anderton 

všetky recenzie používateľa

V hodine dvanástej je kvalitný psychologický triler. Vyplýva to zo zápletky, ktorá automaticky rozbehne ťažký psychologický kolotoč, pri ktorom sa ukážu tie pravé ľudské charaktery. Ale ono sa až tak silno na pílu tlačiť nebude, ľudia totiž nie sú iba dobrí a zlí, vojna je špecifická situácia a súdiť nie je ľahké. Do poslednej chvíle (teda do hodiny dvanástej) nevieme, ako sa to skončí a osobne som čakal niečo iné, očakávateľnejšie, v spasiteľskom duchu. Prekvapí "Kapitán Dabač" v úlohe nacistického dôstojníka, ktorý je síce krutý, ale možno vo vás bude hlodať myšlienka, či sa mohol vôbec zachovať vo svojej pozícii inak a svoje rozhodnutie zmeniť. Ako hovorím, vojna robí s ľuďmi a národmi divy. Kvalitná dráma, ktorá by si zaslúžila vďaka námetu a spádu väčšiu pozornosť. ()

slunicko2 

všetky recenzie používateľa

Pateticky natočený film nevyužil bohatého potenciálu, který téma nabízelo. Vznikla jen těžkopádná melodramatická černobílá agitka. 1) Oficiální text distributora je poněkud mimo, jak zjistí každý, kdo se na film podívá. 2) Ve filmu Slováci mluví slovensky a Němci německy, až potud je všechno správně. Co si ale počnou diváci, kteří němčinu neovládají? Rozsáhlé německé dialogy jsou pak nesrozumitelné. Ani v roce vzniku neuměli německy všichni, natož pak dnes. Je tak obtížné opatřit film titulky? ()

Biopler 

všetky recenzie používateľa

Kvalitná dráma s výbornými hercami na oboch stranách, zvlášť by som upriamil pozornosť na Bindasa, ktorý náramne vystihol nemeckého vojaka, na jednej strane ochrancu, na druhej strane zbabelca. Film má dva mínusy - chýbajúce titulky pri nemecky hovoriacich postavách a chýbajúce záverečné vysporiadanie sa so starostom a manželským párikom stvárneným Blahom a Augustovičovou. Tvorcovia to strihli v najlepšom a dosadili partizánov, ktorí sa vysporiadali s nemčúrmi. ()

Galéria (9)

Zaujímavosti (7)

  • Snímka korešponduje s atmosférou slovenskej literatúry konca 40. rokov 20. storočia, keďže sa jedná o previerku ľudskej morálky, konfrontovanej s hraničným rozhodnutím vo chvíli ohrozenia života a taktiež reflexiou ťaživých, existenciálnych rozmerov vojny. (Biopler)
  • V apríli 1959 sa predsedníctvo ÚV KSS zaoberalo správou o úpravách na filme. Situácia bola vážna, nakoľko škoda bola vyčíslená na cca 200 tisíc Kčs. Režiséri uviedli, že mnoho nedostatkov má korene v samotnej literárnej predlohe, ale väčšina sa dá odstrániť. Pre názornejšie zobrazenie alibistického konania gardistov dopísali scénu návštevy hitlerovských generálov u ministra vnútra a ministra národnej obrany, vylepšili scénu pred popravou a replikami znejúcimi mimo obraz dodatočne linkovali jednoznačný výklad bezcharakternosti prisluhovačov. (Biopler)
  • V Informatívnej správe o zákaze premietania niektorých slovenských filmov sa uvádza o snímke nasledovné: „Film nespĺňa svoje poslanie, lebo ukazuje nášho človeka bojazlivého, neaktívneho. Vcelku je film ladený nábožensky a partizánska akcia v závere filmu vyzerá groteskne. Nemeckí fašisti nerobia rozdiel medzi slovenskými fašistami a statočným ľudom. V záverečnej scéne hŕstka partizánov, vyzbrojená ľahkými zbraňami zaútočí na silne vyzbrojenú nemeckú jednotku. Scéna vyzerá smiešne a v neprospech partizánov. Film je ospravedlnením nemeckého fašizmu a cirkvi a partizáni sú pre dedinu nešťastím. Toto dielo je ideologicky škodlivé a nemôže sa premietať v našich kinách.“ (Biopler)

Reklama

Reklama