Akčnosti zbavená detektivka, která by ráda zaujala psychologicky prokreslenými studiemi jednotlivých postav, se odehrává ve žhavém létě roku 1947. Kriminalisté tehdy odhalí rozvětvenou síť podloudného obchodu s nedostatkovým textilem. Režisér Ivo Toman se pokoušel těžkopádné vyprávění osvěžit občasnou humornou nadsázkou, ale nakonec se mu nepovede téměř nic. Film jen dotvrzuje, že ani dobří herci nic nesvedou, jestliže jim chybějí základní podmínky pro činorodou tvorbu. (Lexikon českého filmu)

klúčik

Káždý film začína titulkami.. Už tu som to chcel vypnúť, lebo to striedanie hudby bolo strašné , a tak dopadol aj celý film. Slabučké až hrôzostrašné, len k úcte k V, Brodskému dávam 10%, ()

farfalla

Zajímavé, že tolik známých herců bylo zhromážděno, aby zahráli roličky, někteří dokonce bez textu. Režisér měl patrně ambici natočit další z příběhů o hříšných lidech města pražského, ale jejich kvalit nedosáhl. Také kvůli tendenčnímu zdůrazňování detailů z té doby, např. bohatý politik, majitel koní podporuje černý trh, aby byl stát nucen přijat Marshallův plán; západní cizinec se podílí na pašování stejně jako soukromí majiteé podniků. Krátký příběh byl nafouknut do délky filmu tím, že bylo přidáno hodně detailů, jako např. jsme se dověděli o minulosti mnohých postav a proč se dostali do současné situace, což je spíše záležitost seriálu. Nikdy předtím jsem o tomto filmu neslyšela a teď vím proč. ()

ArthasKarfa

Tohle se příliš nepovedlo. A atmosféra roku 1947 tam tedy vůbec patrná není, je to spíš jak pokročilá šestá dekáda fungujícího socialismu a občasným nedostatkem textilií. ()

Vesecký

Ze začátku to vypadalo na hroznou nudu. Nebyla to právě vybroušená detektivka, podivné bylo, že vyšetřovatel černých obchodů seděl ve skladu, kde byly textilie z černého trhu uskladněny, a tam se také vyšetřování konalo. Dosti hloupé bylo neustálé usínání Jarky Obermaierové. Postupně však děj nabýval na srozumitelnosti a nepostrádal jistou dávku napětí. Suma sumárum - průměrná detektivka. ()

mh.mail

10% - A tohle bylo jako co??? Kdyby byl tento film natočen v padesátých letech, dalo by se to svést na naivitu tehdejší doby, kdy většina lidí věřila na světlé zítřky a myslela si, že je buduje. Ale o dvacet let později? To už je spíš na nějakou diagnózu. Kromě všudypřítomné naivity byl film ještě velmi nudný a nezáživný, nevím, jak si tvůrci mohli myslet, že někoho může bavit sledovat pátrání po původu ukradených látek z poválečného černého trhu. Tím spíš, že ta smrt avízovaná v názvu filmu přišla až téměř úplně na konci a ještě byla taková divná. A nevytrhl to ani pokus o „oživení“ v duchu šantánu. Spíš nebylo jasné, jestli tvůrci chtěli natočit vážný film anebo komedii. Scenárista Drahoslav Makovička si aspoň vyzkoušel koncept, který o pár let později o trochu úspěšněji použil ve filmu „Anděl s ďáblem v těle“. ()

MickeyStuma

Výsostně společenská detektivka, která svým projevem bourá veškeré aspekty tohoto žánru. Žádné napětí, žádné drama a co se týče alespoň nějaké té lehčí akčnosti, radši v to ani nedoufat. Kšefty s látkami dva roky po válce je sice vkusné téma, ale když je na toto období nedostatečná výprava, uvěřitelnost prostředí padá vniveč. Scénář sice není zase až tak špatný, ale když není vůle dodat snímku nějakou tu detektivní atmosféru, je to nakonec úplně jedno. Menší politikaření snad ani nepřekvapí. Šrám na duši sice tento výtvor neudělá, ale lecjaký zážitek také ne. ()

Schlierkamp

Velmi průměrné československé krimi zabývající se distribucí poválečného nedostatkového textilu na černý trh. Toto téma samo o sobě se nezdá býti příliš zajímavým a filmové zpracování to jen potvrdilo. Film postrádá potřebné napětí, tempo je pomalé, zápletka předvídatelná a hlavní pachatel J. Langmiler je všem zřejmý už od začátku. Bohužel nemohu prohlásit, že film drží nad vodou aspoň známé herecké osobnosti, jichž se ve filmu vyskytuje opravdu mnoho. V. Brodský, ač skvělý herec, zde jako hlavní představitel ramena zákona nedokáže zaujmout natolik, jak bývá zvykem, avšak to kladu za vinu mizernému scénáři. Ve vedlejších rolích by se dali nalézt přesvědčivější výkony, např. S. Budínová jako milující mecenáška podnikavého J. Kanyzy, ostrý kriminalista J. Přeučil, tradičně nepříliš bystrý J. Lábus či italský kouzelník v podání L. Kopřivy stojí za zmínku. Celkově právem zapomenutý film. ()

BigBang

Pokus o thriller z období třetí republiky. Jedna hvězdička je za starosvětský námět: proč už se dnes netočí thrillery o maloobchodních spekulantech s textilem? Druhá hvězdička je za komickou ideologickou paralelu mezi tím, jak p. Brodský vyšetřuje a jak se vyvíjí ve zprávách z rozhlasu zapojení Č.S.R. do Marshallova plánu: když to p. Brodskému nejde, o plánu se jedná, jakmile p. Brodský dostane textil ke spotřebitelům, vláda má volné ruce a plán odmítá. Zvláštní poznámka k hudbě, která je anachronická: pochybuju, že v r. 1947 se hrál kvazi rock'n'roll, který zní opakovaně ve snímku. ()

Rattlehead

Zas jednou děsně objektivní obsah filmu... Nebylo to tak špatné, některé hlášky jsou parádní a třeba Stanislava Bartošová jako prostitutka je velmi luxusní. ()

yntelygent odpad!

Dat hodnotenie "odpad" filmu s V.Brodskym mi pride skoro ako smrtelny hriech ci ina svatokradez...ale tu sa fakt neda...a po vsetkych smeroch je to hruza...rezia,sceny,kamera takisto...keby to nebolo z roku 1976(dokonca ani atmosferu deja roku 1947 nedokazali navodit),tak by som povedal ze to natocil nejaky vyfetovany magor mobilom... ()

Prubner

Velmi nudné a nezajímavé, navíc pořízené zjevně za levný peníz. Režisér po celou dobu nedokáže zaujmout a vtáhnout diváka do příběhu, příběh se líně vleče bez nápadu a jiskry. ()

carl.oesch odpad!

Co o tomhle filmu říct? Na jedné straně špičkoví herci, snaha vytvořit "něco" podobného Povídce o policajtovi, trapný politicko-propagandisticky podbarvený "příběh" končící idiotským vystoupením kasaře, který je spokojen, že Marshallův plán byl odmítnut a on že si ještě udělá jednu kasu, než zvítězí pracující a on se (není to sice tak natvrdo řečeno, ale přesně tak to vyzní) stane budovatelem nového řádu. Protože je zločinec jenom v kapitalizmu. Děsivé. Některé propagandistické filmy jsou alespoň zručně natočeny, tohle postrádá vše, co by člověk alepsoň od průměrného filmu dokonce i doby normalizace čekal. Odpad? Určitě, to i ten Zeman byl občas něčím alespoň zajímavý (leckdy i nechtěně...). V každém případě je dobře že tyhle parodie detektivek ČT v roce 2011 vysílala. ()

mnx

Je pravda, že toho napětí ve filmu moc není, je to taková slabá detektivka, smíchaná s nějakou tou politikou. Takže to je i komoušská agitka, ale naštěstí též velice slabá. Spíš takový dobový pohled na situaci. A když poohédnu na rok výroby, tak mě tak sonda do roku 1947 celkem bavila, včetně herců. Jo a jinak jsem myslel, že popis Obsahu filmu by měl být nestranný a objektivní.. ()

Fíma

Tak nevím, jestli to mám hodnotit po filmařské nebo politické stránce. Politicky je to čistý odpad, příšerná propaganda, o to horší, že tolik nebije do očí jako třeba v Zemanovi. Vysvětlovat existenci černého trhu konspirací zrádných revanšistů, kteří se snaží narušením našeho hospodářství donutit vládu přijmout Marshallův plán, je propagandistický majstrštyk. Jinak je to celkem průměrná detektivka se skvělými herci. ()

brasek

Kriminálka? Nuž z postáv som mal rôzne iné pocity, ktoré rozhodne kriminálny charakter zďaleka obchádzajú. Námet sa mi absolútne nepozdáva, zdá sa mi smiešny... príbeh je nesúrodý, nebaví. ()

Bragi66

Je to film z roku 1976, ale myšlenkovou i výrobní úrovní to je srovnatelné s primitivní socialistickou propagandou po 2. světové válce. Bez napětí a bez atmosféry. ()

vinducha

Scenář je sice trochu děravější , ale atmosféru má tahle kriminálka slušnou . Na to , že se jedná o téma poválečné šmeliny s látkami , tak mě tenhle zářez vůbec neurazil. A co musím určitě vyzvednout , je  hudební doprovod Ferdinanda Havlíka ,ten se povedl. Pobavil distribuční slogan : Sítě a pavučiny pražského poválečného podsvětí. ()